Wino z ryżu - przepis

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

sztender
250
Posty: 282
Rejestracja: piątek, 8 lut 2013, 19:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Kontakt:

Post autor: sztender »

Wody nie gotujemy. Drożdże potrzebują tlenu do namnażania!
http://latawce.phorum.pl

zebas
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 19 sty 2013, 23:21
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: zebas »

@ Kamal To co w temacie wątku, wino ryżowe :D
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Kamal »

G995 odfermentują cukier do wysokich %. Jeśli chcesz wino mocne to je polecam. A co do Madery i Malagi, to się nie wypowiem, bo już dawno ich nie używałem. :D
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 lut 2014, 11:58 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika

Grze$
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 lut 2012, 09:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Grze$ »

Malaga i Madera powinny być w porządku, jeżeli chcesz otrzymać mocne wino. Powinny wyciągnąć ok. 16%.
Grze$

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: janik »

Robiłem wino z ryżu na drożdżach Tokay Zamojskich i Bayanusach G-995.
Z tych dwóch zestawów mogę polecić drożdże Tokay, dają fajny miodowy posmak i są łatwiejsze w poskromieniu.

zubrstw
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 10 wrz 2013, 16:16
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: zubrstw »

Wino ryżowe czyste jest bardzo dobre w smaku i bardzo mocne (choć nie czuć tego gdy się je pije, dlatego trzeba uważać). Wino ryżowe może być też podstawą do wermoutha :)
Przepis sprawdzony przeze mnie wielokrotnie (za każdym razem idealne winko) to przepis chyba skrzycha:
"Jak zrobić wino z ryżu?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: najłatwiej i najszybciej - wino ryżowe jest winem wdzięcznym i prostym do wykonania. Dzięki neutralnym smakowo składnikom podstawowym stanowi idealną podstawę do stworzenia własnego, niepowtarzalnego wina.
Przy nastawianiu wina ryżowego należy pamiętać, że w dymionie prócz nastawu właściwego (czyli płynu) znajdują się również części stałe - ryż oraz rodzynki. Części stałe niestety zajmują pewną objetość (można przyjąć 1kg=1,2l), tak więc dymion powinien być większy od planowanego nastawu o ok. 1/3. Dla opisanego poniżej nastawu 10l wskazane jest uzycie dymiona o pojemności min. 15l
Przepis na 10l wina ryżowego mocnego (16-17%)
Składniki:
7,5l + 1,2l = 8,7l wody
2 kg ryżu
1,5kg + 1,3kg = 2,8kg cukru
50g kwasku cytrynowego
20-50dkg rodzynek
5g pożywki
drożdże winne Tokay lub Sherry
W pierwszej kolejności należy przygotować matkę drożdżową dalej nazywaną w skrócie MD.Mając gotową MD (lub drożdże aktywne) można rozpocząć przygotowywanie nastawu:
7,5l wody przegotować, rozpuścić w niej 1.5kg cukru oraz kwasek, ostudzić.
Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać letnia wodą, niepłukany ryż zawiera różne zanieczyszczenia mogące utrudnić klarowanie wina.
Rodzynki dokładnie kilkakrotnie przelać na sicie wrzątkiem celem pozbycia się oleju i innych konserwantów którymi są pokryte.
Do dymiona wsypać ryż, zalać wodą z cukrem i kwaskiem. Dodać rodzynki, które uprzednio można rozdrobnić (posiekać), nie jest to jednak konieczne.
Pożywkę rozpuścić w niewielkiej ilości chłodnej wody i wlać do dymiona. Na końcu dodajemy przygotowaną uprzednio MD lub uwodnione drożdże aktywne.
Dymion zatykamy korkiem w którym uprzednio osadziliśmy rurkę fermentacyjną. Należy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienie połączenia rurki z korkiem np. za pomoca silikonu; nie zapominamy oczywiście o wlaniu do rurki odrobiny wody.
Procesy fermentacyjne powinny sie rozpocząć w okresie do dwóch dni po dodaniu drożdży do nastawu, zależne jest to od temperatury otoczenia.

Po 5-7 dniach od rozpoczecia fermentacji należy dodać do nastawu ostudzony syrop składający się z 1,3kg cukru rozpuszczonego w 1,2l wody.

W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st. Celsjusza; przez pierwsze 3-4 tygodnie intensywnie mieszać dymionem. W trakcie fermentacji ryż będzie na dnie dymiona, natomiast napęczniałe rodzynki będą utrzymywać się na powierzchni płynu.
Po 6 tygodniach obciągnąć za pomoca wężyka do mniejszego dymiona (10l), części stałe (ryż i rodzynki) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać) następnie wyrzucić; odcieknięty plyn dodać do reszty wina. Wino w dymionie dosłodzić do smaku i przetrzymać przez kolejnych 6 tygodni w dymionie z korkiem i rurką, w tym okresie na dnie dymiona powinien powstać osad który wyrzucamy podczas II obciągu. Aby obciąg znad osadów przebiegał sprawnie warto zaopatrzyć sie w wężyk do obciągów, w którym otwór wlotowy umieszczony jest z boku - zapobiega to zasysaniu osadu.
Młode wino znowu dosładzamy do smaku, jeżeli jest to konieczne i pozostawiamy na kolejne 6 tygodni. Po tym czasie wino ryżowe jest zazwyczaj klarowne i zdatne do picia, jeżeli jednak podczas obciągu na dnie dymiona będą jakiekolwiek osady - wino należy ponownie odstawić do dalszego klarowania.
Butelkowanie wina można przeprowadzić, jeżeli po kolejnym obciągu na dnie dymiona nie stwierdzimy żadnych osadów, a wino jest klarowne.

Wino ryżowe jest winem białym, jako że barwi go znikoma ilość barwników z rodzynek. Wino ryżowe możemy zabarwić dodając doń karmel z palonego cukru.

Wino ryżowe jest znakomitym surowcem do przygotowywania win ziołowych typu wermouth, sangria lub ciociosan. By uzyskać takie wina można posłużyć się gotowymi mieszankami dostępnymi na rynku (np. w ofercie Biowinu), które stosujemy zgodnie z instukcją zawartą na opakowaniu.
Możemy też skomponować własny zestaw.
Proponuję następujące przyprawy przy czym wskazane są własne eksperymenty smakowe:
- 10 goździków
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 15 ziaren pieprzu czarnego
- 3 torebek cukru waniliowego 20g
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1,5 łyżeczki tymianku
- 1 łyżeczka bazylii
- 1 łyżeczki mielonego cynamonu
- 2 płaskie łyżeczki kurkumy
Wszystkie te przyprawy dodajemy do nastawu w momencie jego przygotowywania a usuwamy podczas I obciągu razem z ryżem i rodzynkami.

Uwaga! Po kilku nastawach jestem zdania, że gałkę muszkatołową można pominąć, ew. dodać w ilości nie większej niż 0,5 łyżeczki.

Smacznego."

Ja osobiście używam drożdży fermivin PDM próbowałem również na bayanusach ale na PDM wychodzi lepsze :)
Wino ryżowe robi się minimum 6msc choć znajomi piją nawet po 6 tygodniach ;)

sztender
250
Posty: 282
Rejestracja: piątek, 8 lut 2013, 19:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Kontakt:
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: sztender »

zubrstw pisze:Wino ryżowe czyste jest bardzo dobre w smaku i bardzo mocne
Nie mogę się zgodzić z kolegą, że mocne jest dobre. Powyżej 14% czuć alkohol jak cholera co wcale nie jest fajne (mnie nie pasuje).
zubrstw pisze: Wino ryżowe może być też podstawą do wermoutha
Z tym się zgadzam. Jest uniwersalne i nie wpłynie nadmiernie na zioła.
zubrstw pisze: wino ryżowe jest winem wdzięcznym i prostym do wykonania.
Prostym owszem, czy wdzięcznym ?
zubrstw pisze:Przepis na 10l wina ryżowego mocnego (16-17%)
Dla mnie powyżej 14% paskudne, ryżowiec i owszem ale 11-12%
zubrstw pisze:Procesy fermentacyjne powinny sie rozpocząć w okresie do dwóch dni po dodaniu drożdży do nastawu, zależne jest to od temperatury otoczenia.
.
Temperatura nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na przebieg fermentacji, acz dosyć istotnym
zubrstw pisze:W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st
Jeśli już to poniżej 20st. Poczytaj o tolerancji drożdży na temperaturę. Szybciej nie znaczy lepiej. Bayanusy fermentują skutecznie w okolicy 10 st "plus". Nie każdy ma możliwość zapewnienia odpowiednich warunków, ale nie można zalecać 20 st "plus"
zubrstw pisze:(ryż i rodzynki) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać)
Bo ?
zubrstw pisze:Wino ryżowe jest znakomitym surowcem do przygotowywania win ziołowych typu wermouth, sangria lub ciociosan.
Sangria ? Raczej wątpię, drugie dwa typy i owszem.
http://latawce.phorum.pl

Malczyk
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 28 paź 2014, 17:16
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Malczyk »

Swojego czasu robiłem winko ryżowe w baniaczku 40l (o ile pamiętam 6kg ryżu, 1kg rodzynek + cukier i woda, drożdże winne Tokay oraz około 15-20 suszonych śliwek). Wyszło rewelacyjnie:)
Awatar użytkownika

Adrian222
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 4 sie 2017, 08:02
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Adrian222 »

Co sądzicie o zastąpieniu rodzynek w winach ryżowych innymi suszonymi owocami?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Kamal »

Przepis można modyfikować dowoli. ;)
O jakich owocach suszonych myślisz? Daktyle, figi, ananasy?
K.
Obrazek

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: gadaka »

Oczywiście, że możesz modyfikować wg uznania. Kiedyś zamiast rodzynek dodałem suszoną żurawinę - wino wyszło lekko różowe.
Awatar użytkownika

Adrian222
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 4 sie 2017, 08:02
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Adrian222 »

Głównie myślę o żurawinie i daktylach, bo bez problemu można je kupić i bez dziwnych dodatków.
A przy takim zastępowaniu dać jeden rodzaj owoców czy może zmieszać 2-3 gatunki?
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Kamal »

Można mieszać.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

gryzmo
30
Posty: 39
Rejestracja: środa, 21 paź 2015, 08:25
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: gryzmo »

Od siebie dodam, że warto zrobić drugi raz wino na tym samym ryżu i rodzynkach dodając tylko trochę nowych przypraw-goździki, imbir itp. + kwasek. Wychodzi jeszcze lepsze niż pierwsze jednak fermentacja trwa zdecydowanie dłużej i niestety czasem nie przerabia założonej ilości cukru. Ostatni zatrzymało mi się na 7Blg. ale w smaku pychota.
Awatar użytkownika

Adrian222
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 4 sie 2017, 08:02
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Adrian222 »

A jeszcze mam takie pytanie co do ziół.W przepisie Skrzycha jest dużo różnych ziół w małych dawkach i nie chce ich kupować specjalnie do wina bo reszty nie zużyje.Jeśli chciałbym dać ziół prowansalskich to ile powinienem ich dać na 20l tego wina?
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: manowar »

To jak nie chcesz dodawać tych tak jak skrzych polecał to może lepiej kupić gotową mieszankę ziół do vermutu?
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Wald »

Z ryżu wina nie zrobisz, kropka. Bez ziół?
post118345.html#p118345
post94176.html?hilit=ry%C5%BCu#p94176
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

qwerty01
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 07:30
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: qwerty01 »

Mam pytanie. Czy porcję wody z cukrem należy dodać równo po tygodniou (nie zależnie czy jeszcze "bąbluje", czy poczekać, aż przestanie wychodzić powietrze?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Wald »

To nie tak, nie przeliczaj na czas fermentacji, anie nie na to co dzieje się w rurce.
Kolejną porcję cukru, w formie syropu, dodaj jak w nastawie (winie) zostanie mniej niż 5 dkg cukru na litr płynu.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

qwerty01
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 07:30
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: qwerty01 »

ok, sprawdziłem i mam ok 2,5 dkg na litr, więc będę dolewać. Jak rozpoznać, że drożdże jeszcze żyją, a cukru już nie ma (po czym poznać, że chcą jeszcze cukru)?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: zzibii »

Jak poznać że drożdże pracują - słychać jak produkują dwutlenek węgla i widać to w rurce fermentacyjnej. Czy jest cukier w winie lub nastawie - od tego jest cukromierz (koszt 10 zeta) , lub od biedy można sprawdzić organoleptycznie (metoda paszczowa). Czy chcą jeszcze cukru - to zależy od początkowego blg i od stężenia alkoholu w winie/nastawie. Powyżej 16% drożdże winne zazwyczaj giną od nadmiaru %.

ownajbro
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 3 cze 2018, 23:53
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: ownajbro »

Ze swojej strony polecam skórki pomarańczy zamiast np rodzynek do wina ryżowego.

qwerty01
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2018, 07:30
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: qwerty01 »

Minęły 2 miesiące od postawienia wina ryżowego. Jest bardzo klarowne, ale trochę czuć gaz w winie (jak jakaś oranżadka). W smaku wydaje się ok. Ten gaz z czasem zniknie?
Awatar użytkownika

Adrian222
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 4 sie 2017, 08:02
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z ryżu - przepis

Post autor: Adrian222 »

Adrian222 pisze:A jeszcze mam takie pytanie co do ziół.W przepisie Skrzycha jest dużo różnych ziół w małych dawkach i nie chce ich kupować specjalnie do wina bo reszty nie zużyje.Jeśli chciałbym dać ziół prowansalskich to ile powinienem ich dać na 20l tego wina?
Już jestem po zlaniu wina.
Dałem drożdże uniwersalne,na 20l wina poszło 45g najtańszych marketowych ziół prowansalskich a cała reszta jak w przepisie Skrzycha i wino jest super.Smak podobny jak Martini albo Ciociosan tylko dużo mniej słodkie,można pić na czysto i nie wykrzywia ze słodkości. :piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”