wino z jeżyn

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Szym
100
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 16 lut 2013, 11:22
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Szym »

Witajcie, szukałem na forum jednak nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Mam u rodziców na ogródku dostęp do dość dużej ilości jeżyn i chciałbym tak na próbę nastawić baniaczek 15 L. Nie mam jednak dostępu do sokownika. Jeżyny chciałbym powrzucać w całości ( ew. zgnieść przed fermentacją ).

Z tego co się doczytałem w taki sposób można fermentować tylko 7 dni. Ale co dalej ? I co na początku ?
Ile wody ? Ile jeżyn ? Ile cukru i drożdży ?

Z góry dzięki za wszelaką pomoc

Najlepiej jakby ktoś już takie coś robił i miał jakiś sprawdzony przepis.
Wino chciałbym aby wyszło półwytrawne lub półsłodkie i o mocy ok 14 - 15 % ( oczywiście jeśli jest taka możliwość )

Pozdrawiam
koncentraty wina
Awatar użytkownika

kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Wino z jeżyn

Post autor: kochanek Kranei »

W tym wątku jest podany link do ogólnych zasad jak postępować robiąc wino. Mógłbyś staranniej i ze zrozumieniem czytać.
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: wino z jeżyn

Post autor: Atrax »

Wina z jeżyn (i malin ) w przeciwieństwie do innych win, robię wyłącznie na dzikich drożdżach, nie dodaje wody, jedynie tyle ile mam po lekkim przepłukaniu moszczu.
Zależy mi na winie mocno ekstrakcyjnym i bogatym w smak. Na dzikich drożdżach wino dochodzi do 8-10 %. Po skończeniu fermentacji dodaje odrobinę wódki lub spirytusu dla zabicia ewentualnych resztek dzikich drożdży. Poza tym im większy % tym lepsze przechowywanie wina. Robię wina od ponad 20 lat i nie miewam wpadek.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: wino z jeżyn

Post autor: Kamal »

A jak byś używał drożdży winnych, to wina mogą osiągnąć nawet 18%. I wtedy nie trzeba dolewać wódki/spirytusu aby wzmocnić % :-)
Obrazek

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: wino z jeżyn

Post autor: Atrax »

Kamal pisze:A jak byś używał drożdży winnych, to wina mogą osiągnąć nawet 18%. I wtedy nie trzeba dolewać wódki/spirytusu aby wzmocnić % :-)

Ja nie chce tak mocnego wina, bo moc jest kosztem smaku, eksrakcyjności, aromatu. W dodatku moje ma sprawdzone właściwości lecznicze.
18 % może mieć wino wytrawne, a jeżyny się na takie nie nadają. Wino z dzikiej róży robię na drożdżach szlachetnych.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: wino z jeżyn

Post autor: Kamal »

Raczej jak wino ma 18%, to jest słodkie. Ma to na celu przytłumić moc wina. :-)
Możesz na drożdżach mieć wino 11%, 12%, jakie zechcesz. Dajesz tylko tyle cukru, aby osiągnąć żądany %. A jeśli chcesz słodkie, to po sklarowaniu dosładzasz do smaku. :-)
Obrazek

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: wino z jeżyn

Post autor: Atrax »

Czy na pewno po sklarowaniu wina padną wszystkie drożdże i dodany cukier nie zostanie przerobiony na alkohol?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: wino z jeżyn

Post autor: gr000by »

Jak klarowanie będzie odpowiednio długie to można przyjąć, że wszystkie padły. Po dosłodzeniu, ale jeszcze przed butelkowaniem, zostawia się wino, żeby sprawdzić czy fermentacja nie ruszy ponownie - tak dla pewności.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: wino z jeżyn

Post autor: Atrax »

Odpowiednio długie czyli przynajmniej 3 miesiące, czy powyżej np. pół roku? Dla wielu osób takie czekanie może być meczące i mogą wypić mały nastaw.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2367
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: wino z jeżyn

Post autor: Kamal »

Pół roku, rok. :-)
Dlatego lepiej nastawić większą ilość. :pije:
Obrazek

Atrax
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 14:05
Re: wino z jeżyn

Post autor: Atrax »

Mam trzy balony 5, 10, 15..Dwa 30 i 50 mi pękły..50-tka była bez kosza wiec były z nią kłopoty. To było dość dawno temu. Do tego przystosowałem do robienia wina butelkę 2,5 litra, na eksperymenty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”