Wino ryżowe - kolor

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
neptunooo
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 28 sty 2010, 14:00

Post autor: neptunooo »

Witam wszystkich,

Po raz pierwszy robię wino i jest to wino ryżowe. Mam pytanie odnośnie koloru wina, czy nie powinno być przezroczyste? Jeśli tak to co mogłem zrobić źle i czy mogę to jeszcze jakoś uratować czy niestety jest do wylania? Poniżej załączam zdjęcie.. Jest to pierwszy dzień fermentacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: Kucyk »

Wszystko przebiega jak najbardziej prawidłowo.
Żeby cukier zmienić w alkohol potrzebne są drożdże - takie jednokomórkowe grzybki. Są one tak małe, że tylko pod mikroskopem zobaczyć można je. Te grzybki mnożą się niesamowicie i dlatego nastaw mętnieje. Miliardy ich pływają w fermentującej cieczy i dlatego robi się ona mętna. Identycznie mętnieje wino z klarownego soku jabłkowego z kartonika, czy nawet wino "Grunwald" które składa się jedynie z wody i cukru.
Drożdże wpieprzają cukier i wydalają alkohol. Kiedy jednak zjedzą wszystką słodycz, bądź wytworzą tyle alkoholu, że same od niego zginą to zdechną i w postaci osadu zalegną na dnie naczynia. Ten proces nazywamy klarowaniem wina.
Twoje winczako stanie się przeźroczyste ale dopiero po zakończeniu fermentacji.

wisnia101
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 gru 2009, 21:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: wisnia101 »

Na szczęści uchowało się trosze wina, szybkowar wszystkiego nie pomieścił ;)
Po sklarowaniu będzie to wyglądać mniej więcej tak, w zależności jakich rodzynków użyłeś.
P1020210.JPG
P1020209.JPG
Do sklarowania użyłem klarmedel 24h, ale możesz użyć wielu środków lub sposobów na sklarowanie wina. Wszystko znajdziesz na forum.

Ps.
Kto wie jak długo klaruje bentonit??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

prztymocl
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 27 lis 2009, 21:34
Krótko o sobie: Nałogowo obserwuję bąbelki dobywające się z rurki fermentacyjnej ;)
Ulubiony Alkohol: Dopiero poznaję różnorodność smaków :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Piotrków T. / Ldz
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: prztymocl »

Co do wina - jest urocze, dziś stworzyłem coś identycznego, taka sama butla, taka sama zawartość... (przyjmując że drożdże to po prostu drożdże a nie jakiś wykwintny gatunek ;D )

Sprawę klarowności na początku fermentacji wyjaśnił Kucyk.

Istnieje natomiast sprawa klarowności 'po fermentacji' (odnośnie wstawionych zdjęć na których winko jest całkiem przezroczyste). Sprawa była już prawdopodobnie poruszana gdzieś na forum, ale w małym stopniu... W zależności od tego jakiego ryżu się użyje, mogą wystąpić problemy z klarowaniem wina. Mianowicie, chodzi o coś co nazwałbym pył ryżowy. Przed umieszczeniem ryżu w butli należy go bardzo dokładnie wypłukać, aż będzie z owego pyłu idealnie oczyszczony (przezroczysta woda po nalaniu do garnka z ryżem i przemieszaniu). W przeciwnym razie wino może bardzo nie chcieć się wyklarować. W przypadku mojego ostatniego nastawu nie pomogła stabilizacja pirosiarczynem, ani środki klarujące - miesiąc stania w chłodzie i w bezruchu, a na dnie nie wytrącała się ani drobina osadu - wino było dalej mętne. Przyczyna? Źle wypłukany ryż. Mam nadzieję, że zarówno z winem na zdjęciu, jak i z moim nastawionym dziś wszystko będzie tym razem ok... :)


WIŚNIA - co do bentonitu, zaczyna działać zwykle w przeciągu kilku (5-8 dni) - widać pierwsze efekty; kończy działanie bardzo różnie, nie jestem w stanie tutaj udzielić autorytatywnej odpowiedzi, mimo że bardzo chciałbym pomóc; przypominam na wszelki wypadek tylko, że działa bardzo wybiórczo i nie każdą rzecz z wina usunie...

DarekRz
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 lut 2009, 12:03
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: DarekRz »

Bentonity usuwają głównie cząstki spolaryzowane - czyli przede wszystkim białka. Najsensowniej uzywać bentonitu do klarowania win białych (jesli w ogole potrzebną sa wspomagacze - najlepsze są czas i grawitacja). W winie ryzowym najczęściej przyczyna uporczywego braku klarowności (czyli jesli nie klaruje się przez 6 miesiecy :) ) jest zazwyczaj skrobia z ryzu. Ryz trzeba dokładnie płukac - wielokrotnie zimną wodą, przed wrzuceniem do balonu. W usuwaniu skrobii z wina ryzowego najlepsze sa środki oparte na żelatynie i zolu krzemianowym. Mozna tez probować samemu kombinacji żelatyny i bentonitu (w tej kolejności - najpierw żelatyna - po kilku dniach bentonit). Sam bentonit tez może pomóc, jesli uzyjemy go w wiekszej ilości - o ile w nastawie drozdże intensywnie sie namnozyły w czasie fermentacji. Wówczas bentonit straca bialka z drożdzy i nastepuje juz fizyczne współwytracanie skrobii. Dobrze działał też stary pektopol (ten ciemny, gęsty). Trzeba tylko nie dać się zwariować i nie siegać po sztuczne wspomagacze klarowania po miesiącu czy dwóch.

Autor tematu
neptunooo
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 28 sty 2010, 14:00
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: neptunooo »

Dziękuję za zainteresowanie tematem i szczegółowe odpowiedzi :) Już się nie mogę doczekać, aż winko będzie gotowe :) szczególnie, że to mój pierwszy wyrób :) Po zakończeniu fermentacji i pierwszym spróbowaniu odezwę się czy wszystko poszło tak jak powinno :) Pozdrawiam

Maro.
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 13 lis 2009, 22:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: Maro. »

Siema :)

Koledzy a jeżeli przelewam moje wino ryżowe i podczas przelewania powstaje piana,nie jest jej dużo.Co to może być???

A po jakim czasie można butelkowac wino ryżowe,ale prosze o odpowiec w miesiacach tak mniej wiecej,dodałem do niego piro... i srodki klarujace.

Pozdrawiam Maro :poklon;

DarekRz
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 23 lut 2009, 12:03
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: DarekRz »

Ganeralnie każde wino nalezy butelkowac gdy: 1. zupełnie ustała jakakolwiek fermentacja, 2. wino jest idealnie klarowne (mozna przez gąsior z winem białym czytac gazetę), 3. od ostatniego zlania nie wytrącil się żaden osad w ciagu min. 2 tygodni. 4. wino przechodzi test szklanki_tzn.: nadlewamy z balona pol szklaneczki i wynosimy do cieplego pomieszczenia, gdzie trzymamy odkryte od 24 do 48 godzin,; po tym czasie idziemy do piwnicy i zlewamy z balona do drugiej szklanki podobną porcję wina; porownujemy obie szklanki przy dobrym swietle - jesli obie probki sa tak samo idealnie klarowne i nie widacżadnych pechcerzykow na ściankach - mozna butelkowac. Jesli wcześniejsza probka zmetniala lub wykazuje oznaki nagazowania - nie mozna butelkowac. W winiarstwie niczego nie robi się na kalendarz ani na zegarek :mrgreen:

pawlos445
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 23 gru 2009, 22:18
Re: Wino ryżowe - kolor

Post autor: pawlos445 »

Cześć Maro

A ile masz tego wina? Może się nie opłaca butelkować :D
Kolega mój, robił w gąsiorze 54l i obalaliśmy to w dwa, do trzech tygodni :lol: , ale to dawne dzieje.

Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”