Wino ananasowe

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Post autor: kolpaw »

Nie znalazłem tematu o winie ananasowym więc rozpoczynam.

Przepis znalazłem w książce o winach domowych i jest to pierwszy przepis w spisie treści więc postanowiłem zrobić próbę w mikroskali.

Składniki (bez problemu mieszczą się w damie 5l).

- 1 dorodny ananas (po obraniu i wycięciu rdzenia) 900gram
- 1 jabłko (moja modyfikacja)
- 700g-800g cukru zależnie od BLG moszczu owocowego.
- 3-3,5l wody
- 2-3g pożywki
- drożdże uniwersalne, w moim przypadku bayanusy g995

Sposób przygotowania:
Ananasa pokroiłem w kostkę i przecisnąłem przez wyciskarkę ślimakową, w ten sposób uzyskałem 650ml soku ananasowego i 250 gram dosyć wilgotnych wytłoczyn, w ten sam sposób postąpiłem z jabłkiem.
Całość razem z wytłoczynami zajęła około 1200-1500ml pojemności. Dodałem resztę składników i dokładnie mieszałem około 3-5 minut. Celuję w moc 10-12% i więc staram się uzyskać przynajmniej 170-190g cukru na litr moszczu.

Według przepisu, po 5 dniach fermentacji z wyciągamy z naszego winka owoce i dalej - już bez owoców fermentujemy resztę cukru w winie. Ściągamy znad osadu tyle razy aż winko będzie klarowne. Musi dojrzewać kilka miesięcy.

Foto relacja niebawem.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: Kamal »

Dużo wody w tym winie, (albo tak mi się wydaje).
Przymierzam się jakiś czas do zrobienia wina ananosowego, i znalazłem trzy składniki z których można je przyżądzić. To tak: świeży ananas, sok ananasowy z kartonu i ananas z puszki.
Czekam na foto relację. ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 maja 2014, 09:43 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: Pretender »

Dużo wody, za to z klarowaniem nie powinno być problemu. Ciekawe, czy będzie mocno aromatyczne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: kolpaw »

W oryginalnym przepisie były 2 ananasy (1,75kg) i 6 litrów wody więc zmniejszyłem ilość o połowę, zobaczymy co z tego wyjdzie. Za 5 dni gdy będę wyciągał owoc to wstawie zdjęcia.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: Szlumf »

Kilka lat temu małżonka bardzo okazyjnie nabyła w zaprzyjaźnionym warzywniaku nadpsute ananasy - pomyślała, że zrobię z nich wino. Po usunięciu nadpsutych części wyszło ponad 20kg. Efekt końcowy to po około 1/2 roku około 30l pół wytrawnego wina o bardzo wyraźnym ananasowym smaku. Pamiętam, że musiałem ze dwa razy dosładzać bo był straszny kwach choć nie dawałem kwasku cytrynowego. Wino było bardzo dobre. Niestety jest moim zdaniem do szybkiego spożycia bo 5l odstawione do piwnicy po roku okazało się niepijalne. Może to był jakiś mój błąd - nie zalakowałem butli - ale nakrętka była szczelna. W sumie jak ktoś ma dostęp do tanich ananasów to polecam.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: siwy1121 »

kolpaw proponowałbym dodać pektoenzym, ułatwi to klarowanie tego przemielonego jabłka.
Szlumf pisze:Niestety jest moim zdaniem do szybkiego spożycia bo 5l odstawione do piwnicy po roku okazało się niepijalne.
Myślę że raczej gdzieś wdarł się błąd, nie sądzę, żeby wino tak zmieniło smak na gorsze.
Może przerobiło cały cukier i było bardzo wytrawne, może utleniłeś przy przelewaniu, albo zastały resztki drożdży które zasmrodziły wino.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: kolpaw »

Jutro piąty dzień fermentacji i wyciągam owoce z winka, już pachnie ładnie alkoholem, jutro wstawie zdjęcie.

@edit: Zlałem winko do dużego słoja o pojemności 4,25l - wyszło około 4l wina, czuć mocno drożdże, w smaku lekko musujące prawie wytrawne o lekkim aromacie ananasa - spodziewałem się mocniejszego aromatu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: kolpaw »

Jako że nie mogłem edytowac postu jestem zmuszony napisać kolejny:
Dziś zdegustowałem winko, czuć ananasowy aromat ale nie jest tak nachalny, można powiedzieć że idealny. W smaku mocno wytrawne, łagodne, delikatne winko, alkoholu około 10-12%. Według mnie wino nie nadaje się jako wytrawne, będę musiał dosłodzić, po dosłodzeniu w kieliszku uznaje że idealny smak jest gdy winko jest półsłodkie. Długi finisz, smak ananasów pozostaje w ustach na długo.

Minęło 11 dni od rozpoczęcia fermentacji, jeszcze do środy (8 dzień fermentacji) było mocno czuć drożdzami, wręcz odrzucało, dziś drożdzy nie czuć, jest to po prostu aromat młodego winka. Jeśli chodzi o klarowność to jest raczej mętne, będę musiał użyć bentonitu.

FOTO:
Obrazek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: Pretender »

Żaden bentonit, po co?! Wstrzymaj się, daj podziałać grawitacji. No chyba, że już musisz pić. Jeśli masz w miarę chłodne pomieszczenie, piwniczkę, to wstaw tam winko i obserwuj. Wydaje mi się, że powinno się ładnie klarować.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino ananasowe

Post autor: kolpaw »

Właśnie nie mam piwniczki bo mieszkam w bloku. No więc poczekam jak będzie się klarowało grawitacyjnie. Ogólnie jak na dzień dzisiejszy to jestem zadowolony z efektu początkowego.

Janeczka
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 17 cze 2014, 17:20
Krótko o sobie: Pierwsze swoje wino zrobiłem z kuzynem jeszcze w podstawówce :D Nie pamiętam jak dokładnie smakowało ale było w miarę. Nie wypiliśmy go bo zrobiliśmy to tylko dla zabawy. Pierwszy bimberek zrobiłem przy pomocy puszek po brzoskwiniach kawałka dętki i rurki plastikowej w butelce z zimną wodą. Powstałego alkoholu używałem do zabawy z ogniem :) Spożywać alkohol zacząłem w liceum i od tamtej pory stworzyłem już parę aparatur. Obecnie robię bimber, piwo, wino i cały czas się dokształcam.
Ulubiony Alkohol: Nadal poszukuje swojego ulubionego
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Łobez
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino ananasowe

Post autor: Janeczka »

Ja robiłem takie wino i wyszło bardzo smaczne. Mogę Ci doradzić żeby dorzucić parę kawałków świeżego ananasa (i trochę skórki pomarańczowej jak lubisz) jak już przestanie pracować. Wtedy będzie bardzo świeże w smaku i mocno owocowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”