Wiaderka nierdzewne

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56

Post autor: jarher »

Witam.
Poszukuję na początek zabawy w miarę taniego i nie za dużego kociołka. I tak szperając w sieci natrafiłem na coś takiego http://allegro.pl/wiadro-wiadra-nierdze ... 86802.html ; http://allegro.pl/wiadro-stalowe-nierdz ... 84416.html . Pieniądze na początek niewielkie szczególnie tej piętnastki. Pytanie tylko czy to się do czegokolwiek nada. Podejrzewam, że ścianka tam cieniutka ale i tak jakby co to nastawiam się tylko na grzanie elektryczne. Może ktoś coś podobnego adaptował na kociołek? Jest szansa, że da radę?
promocja

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Wladca »

Na Twoim miejscu nie bawiłbym się z wiadrami bo raz, że to jest niestabilne i przydałoby się je obudować jakąś konstrukcją, dwa - mała pojemność, trzy - trzeba się nakombinować żeby przymocować do tego kolumnę.

Poszukaj w sieci KEGa, jeżeli nie masz dużych wymagań to wystarczy Ci 30l. Do tego grzałka podwójna 2kW+1,4kW. Jak nie znajdziesz to mam jednego KEGa 30l do odsprzedania, mogę Ci go zaadoptować pod kolumnę albo pot-stilla.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jurek1978 »

Serio piszesz czy to taki żarcik ?
Elektryczne to chyba na kuchence elektrycznej ?
Bo grzałki to do środka w takie coś chyba nie włożysz ?

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

Pytam serio, bo zależy mi na opiniach bardziej doświadczonych. Nie wiem dlaczego się dziwisz - zważywszy na to, że na tym forum zbierając informacje natrafiałem na cudaki od zbiorników fermentacyjnych tworzywowych po dwie miednice łączone ze sobą jako kotły. Zamiast kpin wolę sensowne argumenty.

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Wladca »

Przedstawiłem Ci moim zdaniem sensowne argumenty. Dlaczego nie bierzesz pod uwagę KEGa?
Kto jest według Ciebie "bardziej doświadczonym" - po czym to określisz? Po ilości postów czy czasu od rejestracji...
Zbiorniki fermentacyjne z tworzyw o ile są "spożywcze" i nie reagują z naszym nastawem - spełnią swoją rolę i nie wiem co w tym cudacznego.
Jeżeli Ci zależy na wysokości, a potrafisz spawać to można z blachy walcowanej zrobić dowolny zbiornik. Właśnie taki robię - 220l z płaszczem olejowym.

Napisz konkretnie czego potrzebujesz i do czego.
Chcesz zrobić pot-still, czy kolumnę?

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

Wladca - Twoje argumenty są jak najbardziej sensowne. Moja poprzednia wypowiedź była do jurek1978. A co cudacznego w zbiornikach fermentacyjnych? - to że ktoś używa ich jako kotła do podgrzewania - czytaj ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jurek1978 »

Kto używa zbiorników fermentacyjnych jako kotła do podgrzewania ?
I to jeszcze z tworzywa ?
Coś się pogubiłeś kolego :)
Ale skoro szukasz oszczędności to szukaj.
Ja zaczynałem od keg-a 30 L , później 50L a teraz mam 120 L zbiornik spawany na zamówienie :)
Ale także na początku myślałem jak to z gówna bat ukręcić :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Pretender »

Były takie przypadki, były. Nie znajdę teraz linka, ale ktoś montował do fermentora grzałki od czajnika elektrycznego.

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »


Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Szlumf »

To właśnie ja mam kociołki ze zlewozmywaka (30l) i dwóch miednic (66l). Oba wymagają podwieszania wyższej kolumny ze względu na małą sztywność góry i to w sumie ich jedyna wada. Kolumny do 1m z symetryczną głowicą pewnie mogą stać samodzielnie.
Pomyśl o beczkach z wnętrzem powlekanym teflonem. 30-50zł w zależności od pojemności.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: eldier »


Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

Mam małe opóźnienia na łączach - wszystkie moje posty muszą przejść przez admina.

Panowie, wyjaśnijmy sobie jedno:
1. wiem że najlepszym rozwiązaniem cena do jakości to keg.
2. mieszkam w bloku i nie mam (i nie chcę) gdzie trzymać kega, potrzebuję na początek mojej zabawy coś małego i zgrabnego od powiedzmy 15 do 25 l, chcę na tym postawić pot still'a by Radius http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... t7313.html i to wszystko.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Zygmunt »

A myślałeś o Corneliusie? 18,9l, łatwo schować i ma duży wlew:
Obrazek
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

Tak, myślałem- ale cena na allegro 220 zł to dużo za dużo.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 mar 2016, 18:10 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spacje!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: Zygmunt »

Szukaj na piwo.org w dziale giełda- bywają po 120-150zł. NA Allegro są okazje od 90, ale znikaja w kilka minut.

W tej cenie nie kupisz i nie zrobisz innego sensownego zbiornika, który w zasadzie bez żadnych narzędzi można przystosować do naszego hobby. Kombinowanie z wiadrem skończy się tak, że wydasz tyle, co na kega, a w końcu i tak kega kupisz. Uwierz, mam w tym pewne doświadczenie :P

EDIT: Szukaj tez kegów po coli- oprócz szybkozłaczek, które nam są niepotrzebne, niczym się nie różnią. Z racji tego, że wśród piwowarów domowych (tworzących główny rynek tych beczek) wspominanie złączki nie są tak popularne, kegi można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Bywają też corneliusy mniejsze, nawet 5, czy 7 litrowe. Te jednak z racji wyjątkowości są bardzo drogie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

Wierzę. Czytałem parę Twoich postów i przeglądałem Twoje pot stille ; ). Taka odpowiedź mi wystarczy. Wiaderka sobie daruję, aczkolwiek będę miał jeszcze na uwadze garnki nierdzewne, czasami można znaleźć w dobrej cenie.
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: kopytoszczak »

image.jpeg
Ja moim kociołek z garnka 15l i miski, uszczelniony przeciętym wężykiem silikonowym, połączenie ze skręcanych ogniw łańcuchowych (dostępne w każdym markecie bud.), szczelność 100%. Port na termometr z nypla, grzanie kuchenka elek. plus grzałka a połączenie z kolumną z podstawy do słupka do balustrad ( zero spawania) wszystko do wykonania we własnym zakresie. Stoi na tym kolumna 140 cm, fi 48mm z głowicą bokakoba i wypełnieniem SP, bez żadnego podwieszania itp. Koszt kociołka, miski itd. około 80 pln. bez grzałki (gar na wagę w markecie). Kolumna i głowica zbudowana własnoręcznie przy wykorzystaniu elementów do balustrad, bez spawania, no może nie do końca, półki gł.wspawane, koszt materiału to około 250 pln. Wszystko działa wzorowo = 96% :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: misiek35 »

Ciekawe rozwiązanie, ale jakbyś pospawał miskę z kociołkiem to zyskałbyś na pojemności.

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: lukasz743 »

Garnki typu "stock pot" można nabyć w simply, przed weekendem widziałem 15L za niecałe 40 pln, pokrywka za 7 z groszami.
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: rottweiler »

W Tesco jeszcze są przecenione szybkowary 9 litrów, z 149zł na 35zł.

Autor tematu
jarher
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 17 lut 2016, 22:56
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: jarher »

9 litrów to troszkę przymało, ale 15 l na początek przygody z destylacją - może być. Co to jest simply?

lukasz743
20
Posty: 24
Rejestracja: niedziela, 23 maja 2010, 11:06
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: lukasz743 »


zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wiaderka nierdzewne

Post autor: zlomnik »

A jak uszczelniana jest taka pokrywka do garnka z Simply?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”