Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: cviat »

Przedstawiam Wam Pokraka:
Spirall still mojego pomysłu zadebiutował w dziwnych wynalazkach, oraz temacie pierwszego psocenia.
To była wersja pierwotna - na tamtych zdjęciach jeszcze w trakcie gotowania wody testowo. Po testach projekt został dopracowany i wygląda następująco:

Obrazek

Łączenie chłodnicy z spiralą miedzianą jest z 3 rurek silikonowych powkładanych jedna w drugą w celu zmiany średnicy, ale od początku: garnek z nierdzewki z Selgrosa - 21 litrów, Rura miedziana fi15 mocowana śrubunkiem skręcanym do pokrywki, chłodnica z Auchan, wężyki połapane do kątownika aluminiowego w celu asekuracji przed zaginaniem i ułamaniem. Uszczelka pod pokrywką zrobiona jest z rozciętego wężyka silikonowego. Całość została ocieplona karimatą klejoną silikonem czerwonym. Grzeje maszynką elektryczną 1,5kw najtańszą - rozgrzewanie trwa 2 godziny, potem redukuję moc o prawie połowę co daje kapanie w ilości około 300ml/h.
Pierwsze prawdziwy proces przebiegał następująco:
30 litrów nastawu cukrowego na turbo yeast podzielone na dwie porcje.
Pierwsza przepędzona w miarę szybko - 5 godzin. Efekt dolany do drugiego nastawu i przepędzony w 13 godzinnym procesie: 0,5 przedgonu out, prawie 5 litrów surówki odbieranej od 90% do 80% i 1,5 litra pogonu o mocy szybkoopadającej. Surówka tak uzyskana w 5 litrowej damie wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Aktualnie pokrak znów gotuje tę surówkę dopełnioną do 20 litrów wodą.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 paź 2015, 16:07 przez cviat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: Lootzek »

I tak robisz trzy procesy, nie lepiej było najpierw zrobić odpęd obu porcji nastawu do surówki, z wstępnym odcięciem najgorszego przed i pogonu, a potem tak otrzymaną surówkę puścić na trzeci kurs? :)

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: Pierino »

Witaj w klubie spiralstillowiczów!
Oczywiście powyższa rada jest słuszna. Oszczędzisz czas. Obecnie przepuszczasz połowę dwa razy, a połowę 3 razy.
W spiral stilu ważne jest dobranie jak najmniejszej mocy grzania. (Mam nadzieję, że masz faktycznie zmniejszenie mocy, a nie regulację termostatem, który co chwilę włącza pełne grzanie). Moje tempo to zaledwie 100ml/h, ale prawie cały czas uzyskuję 96%. Przy takim tempie wystarcza mi pasywne chłodzenie 3 metrową spiralą fi8. Wolno, ale przynajmniej urządzenie jest bezobsługowe.
Awatar użytkownika

Autor tematu
cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: cviat »

Mała modyfikacja: na szczycie spirali dałem wiatraczek komputerowy - efekty oszałamiające.
Miałem 18 litrów cukrówki nie do końca odfermentowanej, bo w piwnicy zimno jak diabli a mnie niecierpliwość zżarła, więc potraktowałem ją żelatyną (turbo klar) i wlałem w gardziel pokraka. Gotował sobie 12 godzin i wykapało 3,5 litra surówki - ostatnie 1,5l na spadającym procencie waliło drożdżami jak jasny gwint (a czym miało walić? szachami?).
Surówka od rana do kotła, zalana ciepłą wodą, do gara kamienie do whisky jako kamienie wrzenne i na górze spirali wentylatorek komputerowy duży. Kolejne 12 godzin radosnej obserwacji pokraka i...
Efekt po odlaniu kolejnych 200ml podpałki - 1,5 litra miło pachnącego produktu wykazującego 94%!!!
Tak, wiem, mimo swojej niechęci dziś lecę po małpkę kupnej berbeluchy i sprawdzam alkoholomierz :)
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: Lootzek »

A co tu sprawdzać? :) Na dobrze zrobionym "esesie" jak najbardziej realny wynik. Gratulacje i smacznego! :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: cviat »

Pokrak doczekał się zamkniętego układu chłodzenia.
20151223_093542.jpg
Pompa Aquael MK-650 do MiniKani, 50pln z przesyłką. Wody mam mniej niż 10cm na dnie dużej wanny i wystarcza spokojnie na cały proces. Do przesyłki dostałem gratis dwa termometry warte złotówkę, ale na monitorowanie chłodzenia się nadają :)
20151223_093555.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: Pierino »

W przypadku tak mało wydajnego urządzenia chłodzenie w obiegu zamkniętym jest całkowicie zasadne. Ja natomiast na Twoim miejscu poszedłbym w kierunku klasycznym, czyli chłodzenie bierne zstępującą w dół miedzianą spiralą.
Awatar użytkownika

Autor tematu
cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: cviat »

@Pierino I kusi i nęci, ale na pewno na razie zostanę przy tym rozwiązaniu.

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: zbynio »

Cviat a upychałeś do rurki zmywaki żeby następowała wymiana para/ciecz?
Czy raczej to zbędne jest? Powiedz jak sie sprawuje ta pompka we współpracy z
ciepłą wodą?
Awatar użytkownika

Autor tematu
cviat
30
Posty: 43
Rejestracja: piątek, 31 lip 2015, 12:48
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: cviat »

Nic nie upycham, za mały przekrój, a w dodatku wynik 95% wskazuje, że odparowywanie i skraplanie występuje wielokrotnie.
A gdzie tam ciepła woda? Te około 50 litrów wody (w wannie) podgrzewa się z 15 stopni do 19tu przez 16 godzin procesu ;)

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wariacja na temat spiral still Cviat'a "Pokrak"

Post autor: zbynio »

No tak małe zapotrzebowanie na wodę i jej ilość pozwala na komfort pracy bez jej chłodzenia
bo w takim czasie sama się wychladza. Też myślę nad zamkniętym obiegiem stąd poszukiwania pomysłów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”