Dyskusja

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49

Post autor: Konto usunięte1 »

Posty wydzielone z tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/post63296.html#p63296



Witam.
Georoge. Jak dasz za dużo niżej to stracisz 2-3 półki teoretyczne.
Jak dasz na szczycie to wyjdzie Ci palcówka :)

Dla mnie to system VM nie na sensu. Lepszego produktu z tego nie uzyskasz jak z LM.
Taki przygwizd tylko, kolumna okazalej się prezentuje.

Pozdrawiam. Paweł.

Mod; Co to do cholery za określenie, jesteś na forum alkoholowym czy erotycznym?
Ostatnio zmieniony sobota, 15 gru 2012, 14:30 przez Agneskate, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Brak słów
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Zygmunt »

Gratuluję, Koalak, kolejny tekst leci na Twoją "Tablice złotych myśli". To już chyba 7, czy 8! Daj znać kiedy masz urodziny, trzaśniemy ci plakat z tymi bzdurami.
Dla mnie to system VM nie na sensu. Lepszego produktu z tego nie uzyskasz jak z LM.
Porównaj dostępne na forum wyniki badania sprzętem analitycznym.

Jak dasz za dużo niżej to stracisz 2-3 półki teoretyczne.
W obniżonym odbiorze zupełnie nie o to chodzi, nad VM ma się zrobić coś wymyślone już przy aparacie typu "młot Thora", czyli rodzaj pułapki na przedgony. Lżejsze frakcje ułożą się w kolumnie wyżej i przez VM ich wtedy nie odbieramy. Patent jest dobry, ale wymaga odpowiednio wysokiej kolumny. W 140cm kolumnie obniżony odbiór się nie sprawdzi.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: klodek4 »

koalak pisze:Dla mnie to system VM nie na sensu. Lepszego produktu z tego nie uzyskasz jak z LM.
Taki przygwizd tylko, kolumna okazalej się prezentuje.
Madre mia :bardzo_zly: , zamknijcie Go :odlot:

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Kłodek. Grzeczniej proszę. Wytłumacz mi merytorycznie z czym jest lepiej jak leci przez VM ?
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.

geoorge
50
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2010, 11:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: geoorge »

...
Ostatnio zmieniony sobota, 15 gru 2012, 16:11 przez geoorge, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Zygmunt. Przecież jak już odbierzesz raz porządnie przegony to już ich tam nie ma.
To co ma się mieszać ?
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Emiel Regis »

@koalak
Naucz się samemu używać merytorycznych argumentów, póki co zachowujesz się jak przysłowiowy Troll.
[......]Trollowanie czasem bywa stosowane przez lamera – osobę, która podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (a w praktyce jest ona bardzo niewielka), próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś, próbuje na siłę pomóc komuś w problemie etc. Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, lamer może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami. Kończy się to w wielu przypadkach interwencją ze strony administratora lub moderatorów serwisu[......]
częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona – celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania[.....]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

Kolejny temat trzeba będzie czyścić, szanuj czyjś czas.
Jeśli masz jakąś tezę lub pytanie, które stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętą wiedzą to załóż nowy temat, być może wyjdzie z tego coś ciekawego, inaczej będzie się on rozwijał w dziale krotochwilnym.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

No tak. Nie można mieć własnego zdania.
Przecież przedstawiłem argument. "jak już odbierzesz raz porządnie przegony to już ich tam nie ma"
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.

geoorge
50
Posty: 63
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2010, 11:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: geoorge »

koalak W którym momencie nie ma już przedgonów?

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Geoorge. Nie pogonów jak je dobrze odbierzesz na początku i jak kolumna pracuje stabilnie.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: klodek4 »

@koalak!
nie mam zamiaru zasmiecac tematu, poczytaj trollu :czytaj:
@Emiel Regis
:klaszcze: :poklon; :respect:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Zygmunt »

jak już odbierzesz raz porządnie przegony to już ich tam nie ma"
Nieprawda. Puść sobie urobek drugi raz i zobaczysz, że dalej odbierzesz z tego przedgon. Niektóre frakcje lekkie zanieczyszczają produkt dużo dłużej, niż odbieramy przedgon.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: pokrec »

Ja właściwe przedgony odbieram dopiero za drugim razem, choć po tej "setce" z wsadu 25 l odbieram i za pierwszym. Pogonów mam 2 razy mniej niż odebrałem za pierwszym. Nie bardzo wiem, na czym to polega, ale chyba jak się ma już wstępnie zrektyfikowaną surówkę i rozcieńczona do 30% jakoś wyraźnie łatwiej dzielić frakcje.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Zygmunt. Zgadza się, ale to samo dotyczy systemu VM. też za drugim razem będziesz miał przegony.
Nie nazywajcie mnie trolem. chcę normalnie porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami. Pracowałem na obydwu systemach i metodą "na smak" nie czuję żadnej różnicy.
Może coś źle robię ? nie wiem. Na zdrowy chłopski rozum to nie ważne jaką metodą dzielić refluks. Ważne aby był dzielony prawidłowo. (odpowiednim tempem)
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Emiel Regis »

koalak pisze:Nie nazywajcie mnie trolem.
Moja wypowiedź dotyczyła Twojego zachowania, nie osoby.
koalak pisze:chcę normalnie porozmawiać i podzielić się swoimi doświadczeniami.
Bardzo dobrze, od tego jest forum.
Problem jest taki że swoimi wypowiedziami rozbijasz kolejny temat, załóż swój własny i pisz tam co chcesz, w zgodzie z regulaminem.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

A jakie to ma znaczenie czy do osoby, czy do tego co piszę ?
Tak samo można poczuć się urażonym.
Ja się do was grzecznie zwracam więc proszę do mnie tak samo.

Jak mam założyć temat i być partnerem w dyskusji skoro moje posty muszą przechodzić akceptację. Boicie się rozmawiać ja równy z równym ?
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Emiel Regis »

koalak pisze:A jakie to ma znaczenie czy do osoby, czy do tego co piszę ?
Diametralne, nawet przyzwoita osoba może czasem pisać głupoty, nie znaczy to że jest głupcem.
koalak pisze:Boicie się rozmawiać ja równy z równym ?
Tak. :roll:

Odpisuję tylko dlatego że temat będzie czyszczony, załóż swój temat jeśli dalej zamierzasz podważać podstawy, tam będziesz mógł się edukować po swojemu.
Do tej pory akceptacja nie przeszkadza Ci w swobodnym zaśmiecaniu technicznych tematów.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Zygmunt »

Ja mam inna propozycję, załóż sobie własne forum. Kanwą do jego powstania proponuję zrobić Twoje "dzieła wybrane":
możesz odnieść się merytorycznie odnośnie kolumny z "systemem łomżyńskim" ?
Co w niej jest nie tak ?
Używam tej kolumny już długi czas i daje efekt nawet 98 wolt od początku do końca.
Na jakiej wysokości od jeziorka powinien być próg zalania kolumny ?
Naprawdę szkło się sprawdza, tylko powinno być z butelek, lub ze słoików.
No kurde....wiem co to jest próg zalania. Tylko pytam na jakiej wysokości jest najlepiej skuteczny.
Naprawdę widzę próg zlania.
A tak poważnie to spirytus powyżej 96% można sobie włożyć między bajki.
Ja uważam, że spirytus powyżej 96% nie istnienie
parom łatwiej jest się przedostać tam gdzie jest bardziej ciepło.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Tylko, że ja nie piszę głupot.
Dla mnie system VM nie jest lepszy od sytemu LM.
Ja przedstawiłem argument na który Zygmunt mi nie odpowiedział.
"Zygmunt. Zgadza się, ale to samo dotyczy systemu VM. też za drugim razem będziesz miał przegony."

O. Przed puszczeniem posta widzę, że Zygmunt znów próbuje mnie upokorzyć.
Powybierał wybiórczo moje wypowiedzi. To jest metoda na brak argumentów ?
Przykre. :(
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Zygmunt »

W obniżonym odbiorze VM właśnie chodzi o to, że nie będziesz miał przez cały czas przedgonów, bo będą wyżej... Ale rozumiem, nie ogarniasz tego.
Dla mnie system VM nie jest lepszy od sytemu LM.
Nic dziwnego, w kontekście powyższych twoich wypowiedzi. Masz na forum suche fakty, wyniki i dokładne dane dla obu systemów. Z mojej strony koniec dyskusji.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Zygmunt. Zakładając, że masz rację... to tak na chłopski rozum to przecież pogony i tak będą się mieszać z dobrym destylatem, bo przez nie będzie wracał refluks z chłodnicy.
Będą tam sobie stały i nic nie będą szkodzić ?
Dobra, przespawam sobie niżej ten VM i sprawdzę to w praktyce.

Widzisz, jak chcesz to możesz normalnie odpisać. Nie traktuj mnie jak gówniarza, bo też jestem producentem kolumn i mam pewne doświadczenia.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: lesgo58 »

@koalak
Znam ten ból gdy czasami trudno ogarnąć nawet proste sprawy. Potrzeba chwili żeby zaskoczyć.
Rektyfikacja nie jest łatwą dziedziną dla zrozumienia procesów tam zachodzących.
Spróbuję Ci wytłumaczyć na "chłopski rozum" ideę jaka przyświeca procesowi rektyfikacji i obniżonego odbioru.
Wsad który wlewamy do kotła jest mieszaniną różnych związków powstałych w procesie fermentacji. Naszym pragnieniem i głównym zadaniem jest wydobycie tych kilkunastu procent etanolu. Robimy to za pomocą gotowania i zmyślnie skonstruowanych kolumn z wypełnieniem ( w tej chwili w warunkach amatorskich najlepszym wypełnieniem są sprężynki ) skonstruowanym w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać ich powierzchnię i wolne przestrzenie między nimi do naszych celów.
Gotując wsad doprowadzamy go do wrzenia. W związku z tym iż składa się z różnych związków zacznie wrzeć gdy osiągnie temp. wrzenia związku o najmniejszej temp. wrzenia.
Co daje się zaobserwować na załączonych termometrach w wypełnieniu i głowicy.
W momencie zagotowania gdy będziemy utrzymywać ten stan w długim okresie czasu - tzw. stabilizacja kolumny - doprowadzimy do tego , że poszczególne związki zwane też frakcjami będą wypychane do góry i w miarę upływu czasu będą "układały" się w kolumnie w kolejności ich temp. wrzenia od najlżejszych frakcji do najcięższych.
czyli u góry frakcje lekkie i "schodząc " niżej coraz cięższe.
Im dłużej będziemy stabilizować kolumnę tym rozwarstwienie te będzie najbardziej efektywne. Co będzie można zaobserwować wskazaniami na termometrze w głowicy.
Termometr ten będzie wskazywał temp. niższą od tego w wypełnieniu. W miarę odbioru przedgonów temp. na tym termometrze musi rosnąć. Nawet w szczególnych przypadkach o 1,5*C. Zazwyczaj jednak o 0.3-0,5*C. Aż zbliży się do tej temperatury, którą obserwujemy w wypełnieniu.
Przy założeniu, że obydwa termometry są skalibrowane i będą wskazywały jednakową temp. w normalnych jednakowych warunkach. W innym przypadku trzeba obserwować termometry i w miarę robionych destylacji sami dojdziemy jaką poprawkę trzeba wnosić do ich wskazań.
Wracając do głównego nurtu - po odpowiednio długiej stabilizacji odbieramy tzw. przedgon w ilości zależnej od wsadu jaki wleliśmy do kotła. Dla cukrówek będzie to mniej dla owocówek więcej. Zazwyczaj sprawdzamy to na węch i smak. Ale lepszym sposobem są wskazania termometru (patrz wyjaśnienia wyżej ). Ideałem byłoby mieć termometr który wskazywałby z dokładnością do 0,01*C
Zazwyczaj po odebraniu przedgonów przechodzimy do odbioru serca. Ale to nie jest takie proste. Gdyż nasze kolumny mimo iż są bardzo zaawansowane -
to są na tyle niedoskonałe, że przedgony potrafią jeszcze przez długi czas ( w ilościach śladowych ) zanieczyszczać serce.
I tu do głosu dochodzi tzw. obniżony odbiór boczny.
Można z niego skorzystać w dwojaki sposób - za pomocą ujścia VM - odbierając pary i drugim sposobem jest odbiór cieczy z tzw. półki odbiorczej. Ten sposób wydaje się bardziej efektywny ale to jeszcze jest w fazie doświadczeń i prób. Piszę cały czas o próbach amatorskich a nie laboratoryjnych.
Wracając do odbioru obniżonego za pomocą ujścia VM zyskujemy tym sposobem nad ujściem kilkanaście do kilkudziesięciu cm bufor wypełniony sprężynkami .
Co nam daje ten bufor?
Ano po odbiorze przedgonów systemem LM i ponownej kilkunastominutowej stabilizacji doprowadzamy do stanu, że nad ujściem VM w w/w kilkudziesięciocentymetrowym buforze zbierają się nam resztki frakcji lekkich - przedgonowych.
Gdy odkręcamy zawór VM odbieramy już tylko czysty etanol.
Jest jeszcze jeden plus tak umiejscowionego ujścia VM. Jest on poza zasięgiem skroplonego w chłodnicy i powracającego na wypełnienie destylatu, który to został zanieczyszczony śladowymi syfami, które to potrafią jeszcze długo pozostawać na głowicy. Skroplony destylat opadając na wypełnienie i napotykając gorące opary ulega rozproszeniu i lżejsze frakcje ulegają ponownemu oddzieleniu się od etanolu tym samym natychmiast odparowując. Bufor z kolei nie pozwala na ich opadnięcie w pobliże ujścia VM.
Chcąc się definitywnie pozbyć przedgonów w trakcie odbioru serca wystarczy zaworek LM odkręcić w taki sposób aby leciało dosłownie 1kropla/ 2-3sek.
Za jednym zamachem odbieramy czyste serce ujściem VM, a ujściem LM resztki przedgonów.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 gru 2012, 21:13 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

No, tak to tak. Dzięki Lesgo za wytłumaczenie. Nie uważam się za najmądrzejszego.
Dotychczas korzystałem z VM na samej gorze i nie widziałem żadnej różnicy w jakości między VM i LM Wydawało mi się, że jak porządnie się odbierze pogony a zawsze odbieram więcej niż trzeba to nie ma prawa ich już tam być. Oczywiście zakładając, że temperatura po ustabilizowaniu się kolumny ani drgnie.
Na LM kapie już taka jakość, że nie wyobrażam sobie, że można zrobić coś lepszego.

zdrówko :piwo:
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Freitag »

Moja żona zwraca Ci uwagę (za moim pośrednictwem) że na początku odbiera się "PRZEDGONY". A ja twierdzę że Ona się nie zna... ;)
pozdrawiam Irek
P.s. Nie wiesz o czym piszesz ja odbieram odbiorem niższym VM i mogę odbiór destylatu klasy LUX zacząć wcześniej a z góry LM nadal odbieram kropelkowo przedgony.

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Freitag pisze:P.s. Nie wiesz o czym piszesz ja odbieram odbiorem niższym VM i mogę odbiór destylatu klasy LUX zacząć wcześniej a z góry LM nadal odbieram kropelkowo przedgony.
Tu się zgodzę, pewne ulepszenie może to i jest.
Ale systemem LM także można uzyskać pierwszej klasy destylat.

Powiedzcie mi proszę... Czy jak sie odbierze dokładnie wszystkie przegony a nawet więcej niż potrzeba w oddzielny pojemnik (tak na wszelki wypadek) i zakładając, że temperatura po ustabilizowaniu ani drgnie to czy pogony będą się nadal gdzieś jeszcze plątać w kolumnie ?

[Mod. kolalak, przedgony do jasnej cholery, przedgony :!: ]
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Emiel Regis »

koalak pisze:pogony będą się nadal gdzieś jeszcze plątać w kolumnie ?
Raczej tak, z reguły dwie do trzech sztuk plątają się w kolumnie a reszta obok... Zawsze tak jest jak się dokładnie odbierze przedgony ;/

Zaakceptowałem Twój post bo i tak już zmasakrowałeś ten temat, lesgo58 rozpisał Ci to jak dziecku, widać trzeba tłumaczyć jak niemowlęciu.

Ps. Chyba będę Ci musiał oddać moją czapkę błazna.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: radius »

@koalak, kolejny raz potwierdziłeś swoją ignorancję w dziedzinie domowej rektyfikacji.
koalak pisze:...zakładając, że temperatura po ustabilizowaniu ani drgnie to czy pogony będą się nadal gdzieś jeszcze plątać w kolumnie ?
Pogony masz nadal w nastawie :!: Przecież odbierasz je na końcu procesu :!:
Ban, ban, ban :twisted:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: Konto usunięte1 »

Dałbym rękę uciąć, że napisałem przegony.
Ale i tak wiecie o co mi chodzi więc grzecznie proszę o dopowiedz.
Czy jak raz się odbierze przegony (więcej niż trzeba) i kolumna cały czas pracuje stabilnie to one tam nadaj są ?
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: radius »

koalak pisze:Czy jak raz się odbierze przegony (więcej niż trzeba) i kolumna cały czas pracuje stabilnie to one tam nadaj są ?
Tak,nadaj są :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: mtx »

Ja pierdziele koalak człowieku, ostatnio starałem się Ciebie zrozumieć (kiedy pisaliśmy o Twoim nowym Aabratku),
ale teraz za cholere mi to nie idzie, czym dla Ciebie są "przegony" - bo wiecznie o nich piszesz a ni chu..a
nie wiem o co chodzi ;). Jeśli chodzi Ci o przedgony (nie rozpałka - tylko to co po niej) to one są
w kolumnie jeszcze nawet jak odbierasz serce, dlatego podczas drugiej rektyfikacji też się je odbiera,
lesgo58 napisał o tym dość dokładnie a Ty nadal nie łapiesz - no sorry, ale kuźwa z czym do ludzi?
Sprzedajesz sprzęt na alle..., piszesz tam o fachowych poradach i dużej wiedzy - brak słów...
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: klodek4 »

koalak pisze: Nie uważam się za najmądrzejszego.
To dobrze :mrgreen: , boję się ze możesz się uważać za mądrego, a wtedy sam sobie dam bana :mrgreen:
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: franta »

Koledzy dajcie spokój, koleś chleje przegony, po przegonach ma echo w palatynie i pierdoli głupoty a Wy z nim dyskutujecie.

Koniec karmienia TROLA
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: wiking »

Mimo że wielu ludzi nic nie pisze lub mało pisze (tak jak ja) to jednak czyta posty na forum prawie codziennie ja jak widzę autora postu o nicku koalak to dostaję gęsiej skórki a po przeczytaniu wszystkiego następuje u mnie paraliż kończyn, szczękościsk, dławica i dostaję jakiegoś dziwnego tiku po prawej stronie twarzy :odlot:. Wiem że to post nie w temacie więc proszę modów o usunięcie go razem z forumowiczem koalak.

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Schemat budowy kolumny VM/LM "dual" wg. projektu jaroslawa

Post autor: pit_b »

A ja odnoszę wrażenie, że kolega koalak wkręca wszystkich i ma niezły ubaw, czytając jak forumowicze dają się manipulować.
Drugi wariant, który przychodzi mi do głowy, to myśl, że jest on odpowiednikiem wojaka Szwejka i prezentuje ten sam poziom intelektualny :shock: .

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Dyskusja

Post autor: Konto usunięte1 »

O, znów założyłem temat bez mojej zgody.
Sory, ale jak mam dyskutować jak równy z równym skoro admin niewygodne dla siebie posty nie przepuszcza.

Moim zdaniem system VM nie jest lepszy od systemu LM bo jak robimy drugi raz to także są przegony i trzeba je ponownie odbierać.
Nie da się zrobić systemem VM "absolutu" destylując tylko jeden raz.
Po testach obydwu systemów nie widzę różnicy w smaku.

Mogę mieć inne zdanie niż admin, czy zostanę za to bana ?
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Dyskusja

Post autor: radius »

koalak pisze:...jak mam dyskutować jak równy z równym...
Do tych równych to ci jeszcze duuużo wiedzy brakuje :D
koalak pisze: ...admin niewygodne dla siebie posty nie przepuszcza.
Nie niewygodne tylko bzdurne, a nie przepuszcza, żeby nie mącić w głowach nowym użytkownikom :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Dyskusja

Post autor: pokrec »

Kłótnia o pietruszkę.

Przedgony będą zawsze, nawet po ich odebraniu początkowym, tylko w mniejszej ilości. To nie jest takie proste, że destylują frakcje etapami, one przechodzą "płynnie" w siebie. To, co nazywamy przedgonami, to tak naprawdę etanol nimi zanieczyszczony i to wszystko. Potem odbieramy etanol o znacznie mniejszej zawartości przedgonów i jeszcze minimalnej zawartości pogonów, tzw. "serce". Cała filozofia. Granice między fazami odbioru nie są ostre, są tym ostrzejsze, im lepsza kolumna, ale nigdy nie są idealne, zawsze będą "rozmazane".
Obniżenie odbioru VM ma dawać tyle, że odbieramy pary z miejsca, gdzie jest najwięcej etanolu, wyżej "układają" się opary etanolu ze śladami przedgonów, niżej - z zawartością pogonów. I krążą sobie w kolumnie tam i z powrotem, ja Ci, kol. Koalak, pisałem na priva, jak działa kolumna rektyfikacyjna rozdzielająca 2 substancje. Albo to ogarniesz, albo nie czepiaj się ludzi. Oni mają rację.
To, że TY nie widzisz różnicy między urobkiem z LM i z VM może wynikać z tego, że akurat Twoja aparatura ma taki zapas parametrów projektowych, że nawet w systemie LM daje produkt nieodróżnialny od VM na smak i zapach. Ja też byłbym skłonny uznać, że mówisz prawdę. Ale to nie ma nic wspólnego z zasadami działania kolumny. Po prostu albo masz takie szczęście, że potrafisz na LM dostać to, co na VM i Cię to satysfakcjonuje, albo masz takie specyficzne poczucie smaku i zapachu, to, co jeden sklasyfikuje jako surówkę, u Ciebie jest klasy "lux" - też Twoje szczęście, nie musisz się starać za bardzo, żeby uzyskać satysfakcję.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Konto usunięte1
100
Posty: 119
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 18:49
Re: Dyskusja

Post autor: Konto usunięte1 »

Radius. Tobie ja nigdy nie dorównam po względem mądrości, trudno będę musiał jakoś z tym żyć. Miałem na myśli rozmowę na równych zasadach. Jak chcesz się "pojedynkować" to stań na neutralnym gruncie i też daj mi możliwość abym puszczał Twoje posty tylko te, które mi są "na rączkę" a niewygodne wyrzucał w kosmos.
Rozumiesz teraz ?

Pokrec. Ja to rozumuję tak:
Nie ważne czy dzielimy refluks za pomocą cieczy, czy za pomocą par. Ważne aby podzielić go prawidłowo (odbierać odpowiednim tempem)
Jak zrobimy kolumnę o słabych parametrach to czy na VM, czy na LM to i tak będzie lipa.
Sam system VM cudów nie zrobi a przegony czy tu czy tu to i tak będą, praw fizyki nie zmienisz.
Mówicie, że w systemie VM będą sobie stały na górze, a na to mówię, że w systemie LM jak odbiorę je dokładnie to ich w sercu nie będzie.
Jak kolumna będzie cały czas pracować stabilnie to do samego końca leci destylat klasy Lux.
Ja pewnie smaku w ogóle nie czuję, dobra trudno..., ale każdy z mich gości których częstowałem moim wyrobem mówił, że to sklepowa.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Dyskusja

Post autor: drgranatt »

koalak pisze:Mogę mieć inne zdanie niż admin, czy zostanę za to bana ?
Ano widzisz kolego koalak. Nie o to chodzi, że masz inne zdanie tylko o to, że próbujesz to swoje zdanie wcisnąć na siłę poprzez, ja mam rację bo mam. Nie tędy droga. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz podążać tą drogą to zostaniesz zignorowany a w najgorszym wypadku zbanowany na zawsze jak to ujął kolega radius.
Pomyśl więc czy tego oczekujesz :lol:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dyskusja

Post autor: lesgo58 »

@koalak
Z całym szacunkiem dla Twojej osoby. Ale zastanawia mnie fakt, dlaczego Ty na chwilę nie przystaniesz i nie zastanowisz się nad tym co my tutaj wypisujemy w odpowiedzi na Twoje posty.
Proponuję przeczytać swoje posty jeszcze raz - i przeanalizować odpowiedzi jakie otrzymałeś.
Zrób to powoli. Poczekamy.
My tu wszyscy mamy czas - my tu tylko pędzimy - więc nigdzie nam się nie śpieszy.
Ucieszymy się jak powrócisz z okrzykiem EUREKA - już wiem o co chodzi.
Uwierz, że my tu wszyscy chcemy dla Ciebie dobrze. W innym przypadku już byś był zignorowany albo byś wyleciał. I nie dlatego, że nazywasz się @koalak ale dla tego że nie chcesz zrozumieć, że piszesz bzdury.
Na pewno jesteś dobrym rzemieślnikiem - ale niestety pewne fakty najpierw trzeba zrozumieć - aby móc wykonywać swoje hobby jeszcze lepiej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”