Upgrade aparatu szklanego

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy

Post autor: Searcher »

Uparłem się na szkło, więc jest szkło, dokładnie takie coś (70cm):
image_11331_1.jpg_7.jpg
Jeszcze nie testowane, ale czytam jednak, że ciężko będzie na tym o spirytus, a taka jest potrzeba. Jako że łącznikiem miedzy aparatem i kegiem (30l) będzie rurka przyspawana do korka:
P1040165.JPG
zastanawia mnie, czy nie udoskonalić przy okazji całej aparatury. Mianowicie dać tą rurkę dłuższą, nie wiem, 40-50cm? Wypełnić w części miedzią w części KO, obstawiam znaczną poprawę destylatu.

Kolejnym pomysłem, jest dać refluks: odpływ z kolumny vigreux puścić przez małą rurkę wspawaną w dużą (tą wypełnioną - łączącą keg z aparatem) celem zraszania wkładu. Cos takiego:
Bez nazwy-2 kopia.jpg
Czy ma to sens? Czy uda mi się otrzymać spirytus?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

Alchemist
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 lut 2016, 11:57
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Upgrade aparatu szklanego

Post autor: Alchemist »

Cześć.

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie jaki produkt chcesz otrzymać i z czego będziesz produkować. Sądząc po wyborze szklanej aparatury (kolumna Vigreux) raczej w spirytus neutralny nie celujesz, a bardziej smakówki. Wypełnienie 40-50 cm bez nawet częściowego refluksu nie przyniesie żadnego wymiernego efektu, gdyż wypełnienie dodaje się w celu zwiększenia powierzchni kontaktu między oparami, a cieczą, czyli żeby procent był większy. Polecałbym Ci inne szkło - przystawka LM jak u Kucyka (http://alkohole-domowe.com/forum/galeri ... t1997.html). Polecam ten wątek.

Pozdrawiam
Alchemist
Awatar użytkownika

Autor tematu
Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Upgrade aparatu szklanego

Post autor: Searcher »

Właśnie celem jest spirytus... z nastawów cukrowych, a szkło dlatego że mam doświadczenie ze szkłem laboratoryjnym i ogólnie trochę tego osprzętu by się znalazło.
Rozumiem, że nie dam rady na szkle wyciągnąć 95%, nawet po 2 destylacji?

Generalnie mam jeszcze opcję rezygnacji z aparatu destylacyjnego i jeśli nie ma na tym szans zrobić spirytusu, to tak właśnie zrobię.

Alchemist
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 8 lut 2016, 11:57
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Upgrade aparatu szklanego

Post autor: Alchemist »

Jeśli zależy Ci tylko na 95% to wystarczy Ci ok. 15 półek w procesie rektyfikacji. Kolumna Vigreux generuje 1 półkę z ok 12-15 cm wysokości. Zakładając u Ciebie optymistycznie nawet 5-6 półek jest mała możliwość osiągnięcia 95% produktu po 2 destylacjach, jednak nie wiem czy będziesz zadowolony z tego.
Swoją drogą szkło laboratoryjne poza aspektem estetyczno-wizualnym, bo widać co się dzieje jest łatwe do zbicia i strasznie drogie. Lepszym rozwiązaniem jest miedź lub KO, ale próbuj działać i zobaczysz co się uda.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Searcher
100
Posty: 125
Rejestracja: czwartek, 31 sie 2017, 12:42
Krótko o sobie: To skomplikowane :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: wielkopolskie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Upgrade aparatu szklanego

Post autor: Searcher »

Niestety jest jak się obawiałem... jak zaczyna się czytać, to kończy sie z rurą z nierdzewki :-)

Szkło odpuściłem, będzie kolumna, możliwe ze od Franza. Dzięki!
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Upgrade aparatu szklanego

Post autor: wiking »

Mam cały sprzęt ze szkła niestety nigdy go nie użyłem, ponieważ zaraz po zakupie poszedłem w KO, a można by nawet spirytus na nim uzyskać. Nie jest to wypas z buforem, czy innymi innowacjami, ale pracując starym sposobem na spokojnie 95- 96% da się uzyskać potrzebna jest, tylko przystawka LM której nie posiadam, bez niej, to tak jak by na zimnych palcach jechał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”