U-Rurka

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy

Post autor: panta_rei »

Nie przekonują, bo całkiem zapominasz co jest po drugiej stronie tego układy odniesienia. Zrobisz eksperyment?
Pozdrawiam, Sławomir
alembiki
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Po drugiej stronie jest zbiornik z wrzącą cieczą, który generuje pary pod praktycznie stałym ciśnieniem. Ciśnienie aerostatyczne czy hydrostatyczne to jedno i to samo, działa tak samo, tylko w różnych ośrodkach.
Doświadczenie mogę zrobić, proszę bardzo, mimo że nie mam zbyt dobrego zaplecza. Powiedz tylko jak sobie jeszcze ten eksperyment wyobrażasz? W chwili obecnej dysponuję tylko rurkami 1/2' i 8mm i na nich mogę przeprowadzić doświadczenie z pompką z manometrem. Za pomocą pompki uzyskałbym takie samo ciśnienie w jednym z ramion obu rurek w kształcie U napełnionych wodą i zmierzyłbym wysokość słupa cieczy w obu przypadkach - w obecności świadków plus materiał zdjęciowy. Przeróbka sprzętu destylacyjnego nie wchodzi w rachubę, chodzi w końcu tylko i wyłącznie o pokazanie, że ciśnienie zależy wyłącznie od wysokości słupa cieczy.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: U-Rurka

Post autor: panta_rei »

E, nie no... po jednej stronie kolumna, po drugiej u-rurka, taki są brzegowe warunki eksperymentu, ciekawie by się zrobiło jakby podłączyć u-rurkę o średnicy równej kolumnie.
Ja się zupełnie z Tobą zgadzam, że u-rurka mierzymy ciśnienie i dwie różne średnice dadzą taki sam wynik jeśli podłączymy do pompki np. ale z kolumną mamy trochę inne warunki.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Jak inne warunki? Co się tam dzieje takiego dziwnego? To logiczne, że w zbiorniku panuje lekkie nadciśnienie, które wymusza przepływ powstających par w górę kolumny. To nadciśnienie jest praktycznie stałe. Nie wiem o jakim warunku panującym w kolumnie mówisz, ale skoro ciśnienie wewnątrz sprzętu jest stałe, to możemy uznać go za "pompkę" i efekt będzie identyczny. Albo ja o czymś nie wiem i kolumny rektyfikacyjne wymyśliły sobie w ostatnim czasie, że nie będą działały zgodnie z tym, co napisano na ich temat po wieloletnich badaniach specjalistów, więc jak możesz to podziel się tą tajemną wiedzą...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

misiek1987
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 4 sie 2014, 14:41
Re: U-Rurka

Post autor: misiek1987 »

Witam.
Pół nocy nie spałem myśląc o tym :-P
Od razu mówię ze z fizyki jestem noga,i to taka kulejąca i nie wiem czy dobrze podszedłem do tematu :-)
Ale do rzeczy.Dziś wziąłem wężyki fi 8 i 13 (wewnętrzne) i strzykawkę 100ml.Wlałem w rurek po 50ml i potraktowałem ,,ciśnieniem" ze strzykawki(takim samym patrząc na skale),w węższej podniosło się wyżej,a w grubszej niżej.Więc myślę ze ciśnienie nie odgrywa tak ważnej roli jak pojemność rurki.Ale idąc dalej,do grubszej rurki dolałem wody i potraktowałem tym samym ciśnieniem,slup wody podniósł się o tyle samo centymetrów gdy objętość cieczy była mniejsza.Jeśli źle wymyśliłem eksperyment to mnie poprawcie,mam tylko wykształcenie średnie i odciski na dłoniach :-P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Niestety wtłoczyłeś tylko identyczną ilość powietrza do obu rurek, co nie przekłada się na identyczne ciśnienie w obu rurkach. W większej rurce ta sama objętość wtłoczonego powietrza wytworzy niższe ciśnienie, ze względu na większą objętość pojemnika.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: U-Rurka

Post autor: panta_rei »

@gr000by
Jak juz chcesz porównywać do pompki, to zrób w tej pompce dziurkę, tak jak to jest w kolumnie, żeby to co ona tłoczy, tak jak w kolumnie mogło sobie poza przyrządem pomiarowym uciekać, to tak z grubsza i w sporym uproszczeniu. Na prawdę, potrzeba zrobić eksperyment na żywym- dobre słowo... organizmie ;-) Nie ma sensu toczyć sporów na sucho.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Przeczytaj proszę co napisałem o nadciśnieniu w zbiorniku w kwestii przepływu par. I wtedy zrozumiesz dlaczego przyrównałem zbiornik do pompki.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: U-Rurka

Post autor: wawaldek11 »

Ale temat się rozwinął :D
Wczoraj zacząłem robić eksperyment, ale chyba źle zrozumiałem i nie dokończyłem.
Narysujcie jakiś schemacik doświadczenia - chętnie się pobawię ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Jedyne badanie, które mogę wykonać na "żywym" sprzęcie, to podpięcie rurek z wodą do zaworu spustowego w buforze - podczas stabilizacji, kiedy jeszcze bufor nie jest napełniony podepnę obie rurki na raz za pomocą trójnika (fi wew. 6mm i druga chyba 14mm) i zmierzę wysokość słupa cieczy w obu rurkach. Innej opcji podłączenia nie ma, bo nie planuję na razie przerabiania sprzętu ze względu na brak środków finansowych.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: U-Rurka

Post autor: panta_rei »

Jeśli razem je podłączysz to niczego się nie dowiesz, obydwie pokażą to samo. Chodzi w tym wszystkim o to, że przy podłączeniu dużej u-rurki na tyle zachwiejesz ciśnieniami w kolumnie, że różnice będą, jak obie podłączysz na raz to cokolwiek się stanie to i tak różnicy nie zauważysz.
W sumie to jest dyskusja o niczym, bo i tak niczego nie zmienia w użytkowaniu u-rurek ;-)
Dobra, już więcej nie będę ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: U-Rurka

Post autor: wer1 »

Czyli co, u-rurka jest niezbędna do kolumny?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: U-Rurka

Post autor: radius »

Nie jest niezbędna, ale bardzo pomocna w określeniu mocy grzania, przy której zaczyna zalewać nam kolumnę.
Po dobrym poznaniu możliwości własnego sprzętu i procesu rektyfikacji, wystarczą tylko termometry :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gary1966 »

Serwus, podłączenie U-rurki do kega, bufora, kolumny powinno iść od razu do góry, aby skroplona para alkoholowa nie zaśmiecała nam układu, w czasie planowanego zalewania kolumny należy zamknąć zawór odcinający U-rurkę.
Ciśnienie robocze na mojej kolumnie to ok 2 cm.
Chyba kolega michal278 pisał o układzie U- rurki oraz fotodiody.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 lis 2014, 13:48 przez gary1966, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

@panta_rei, podepnę je we wszystkich możliwych kombinacjach po to, by dowieść, że ciśnienie w aparacie jest stałe i na każdej podpiętej rurce będzie to samo wskazanie. Większy otwór/rurka nie da innego wskazania, bo tu chodzi tylko i wyłącznie o ciśnienie, a nie tajemne moce, które lepiej działają na większą rurkę...
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: U-Rurka

Post autor: rastro »

Ale po co... te wszystkie doświadczenia. Toż to elementarna fizyka jest... wystarczy spojrzeć na jednostkę ciśnienia czyli Pascal (Pa) czyli N/m^2. Zresztą ciśnienie atmosferyczne historyczne było podawane w mmHg i nikt nie podawał w pakiecie średnicy rurki do której ta rtęć była wlana. PS. ktoś pisał o różnych ciśnieniach - między innymi ciśnieniu atmosferycznym ale ono jest takie samo nadal się je mierzy w Pascalach. No może w hPa ale to dla wygody. w bardzo cienkiej rurze wystąpi jeszcze coś takiego jak kapilarność ale ona akurat związana jest z lekkością itp... no ew. jak weźmiemy hel w pobliżu 0K to będą się działy cuda... ale to już inna historia.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: U-Rurka

Post autor: wer1 »

Czy z szanownych kolegów jest jeszcze jakaś osoba oprócz Emiel Regis która by mogła wstawić zdjęcia z U-rurką. Czy rurka musi być z miedzi?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

Przeprowadziłem eksperyment. Rurka pierwsza - fi wewnętrzne 8mm. Rurka druga - fi wewnętrzne 18mm. Różnica na tyle duża, że jakiekolwiek "siły tajemne" powinny się ujawnić. Rurki podpinałem do aparatury przez zawór spustowy bufora pod koniec stabilizacji. Głowica to kawał rury bez zakończenia, przez co jest bardzo dobrze odpowietrzona. Różnica poziomów w pierwszym przypadku wyniosła 8,2cm, a w drugim przypadku 8,1cm - jak widać różnica między różnicami jest pomijalna (błąd procentowy - 1,2% wielkości mierzonej), co potwierdza to co pisałem od początku - nadciśnienie w kolumnie jest stałe, nie ważne jaką u-rurkę zastosujemy. W moim przypadku średnie nadciśnienie wyniosło 81,5mm*9,81Pa=800Pa=8hPa.
@panta_rei, taki dowód wystarczy, żeby odebrać obiecaną kratę piwa? Jak mi nie wierzysz, przeprowadź sam identyczne doświadczenie - zajmuje to kilka minut.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: U-Rurka

Post autor: lesgo58 »

wer1 pisze:Czy z szanownych kolegów jest jeszcze jakaś osoba oprócz Emiel Regis która by mogła wstawić zdjęcia z U-rurką. Czy rurka musi być z miedzi?
Tak na szybko wklejam u-rurkę kol. zbynek z sąsiedniego forum. Do niedawna miałem identyczną, ale od momentu jak już rozkminiłem moją kolumnę - u-rurka nie jest mi potrzebna, więc ją wydałem.
ururka.JPG
P.S. Ciekawostka - mam kolumnę podobnie umiejscowioną. Zbiornik z dolna częścią jest w kanale w garażu a reszta kolumny wystaje ponad posadzkę. :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: U-Rurka

Post autor: panta_rei »

@gr000by
Zdobędę w sobie trochę determinacji i sprawdzę na swojej kolumnie...
Pozdrawiam, Sławomir

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: U-Rurka

Post autor: wer1 »

lesgo58 napisał; Tak na szybko wklejam u-rurkę kol. zbynek z sąsiedniego forum. Do niedawna miałem identyczną, ale od momentu jak już rozkminiłem moją kolumnę - u-rurka nie jest mi potrzebna, więc ją wydałem

czyli nie muszę mieć tej u-rurki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: U-Rurka

Post autor: radius »

A to jest pytanie czy stwierdzenie, bo bez znaków interpunkcyjnych za cholerę nie wiadomo :?: :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wer1
50
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Pigwówka
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: U-Rurka

Post autor: wer1 »

Oczywiście, że to było pytanie. A o znakach interpunkcyjnych faktycznie zapomniałem.

rudolfrudolf
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 17 lis 2014, 22:39
Podziękował: 3 razy
Re: U-Rurka

Post autor: rudolfrudolf »

Szanowni Koledzy,
Proszę o informację o spotykanym w praktyce ciśnieniu w zbiorniku podczas procesu. Czy zależy ono od takich czynników jak np. Wysokość kolumny, rodzaj wypełnienia czy etap procesu?
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: U-Rurka

Post autor: gr000by »

U mnie wyniosło ono 8 hPa, czyli 0,8% ciśnienia atmosferycznego. Ponieważ to nadciśnienie w zbiorniku wymusza przepływ par w górę wypełnienia, będzie zależało od wysokości kolumny, rodzaju wypełnienia, częściowo mocy grzania oraz parametrów wsadu (więc także etapu procesu). Im wyższa kolumna i mniej przewiewne wypełnienie tym to nadciśnienie będzie większe. Jednak są to tak śmiesznie niskie wartości, że przy poprawnie zbudowanym sprzęcie (z odpowietrzeniem) i przy poprawnej pracy (wlot do kolumny niezapchany pulpą owocową, itp.) nie ma co się go obawiać.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”