Turbo-still 160cm CU35

Podstawowe, klasyczne destylatory.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

To ja wniosę uwagi do twoich uwag ;)
Ad 1. Uzasadnij dlaczego? W czym przeszkadza jej "wielkość"?
Ad 2. Niby powinno się zasilać przeciwprądowo, ale nie ma to tutaj większego znaczenia skoro spełnia swoje zadanie.
Ad 3. Jakie problemy :o Nie widzę żadnych. A już kompletnie nie rozumiem tego fragmentu:
podłączyłeś nieprawidłowo zasilanie chłodnicy, obniżając jej sprawność. Dlatego masz lepsze wyniki, niż gdybyś połączył to prawidłowo, czyli przeciwprądowo.
Ad 4. Szybki zjazd temperatury związany jest bezpośrednio z uwagą do punktu 5 a nie "problemem" z pkt. 1
Ad 5. Tutaj zgoda
Ad 6. Jak wyżej :ok:
Ad 7, 8. Zgadzam się całkowicie.
Od siebie jeszcze dodam, że osobiście założył bym dodatkowo zaworek do regulacji przepływu w chłodnicy refluksu :)
Dario3 pisze:Następny CM zrób już zgodnie ze sztuką i sprzedając go będziesz miał świadomość, że ktoś dostaje od Ciebie przemyślane urządzenie, a nie półbubla do tego niebezpiecznego.
Kolega nigdzie nie napisał, że sprzedaje sprzęty, więc... to jego wybór na jakim aparacie będzie pracował ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
koncentraty wina

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: Dario3 »

Wracam z jarzębinobrania, a tu zostałem wywołany do tablicy ;) Postaram się w miarę jasno odpowiedzieć.
Odnośnie wielkości chłodnicy refluksu, to oczywiście nie przeszkadza mi jej wielkość, ale jeżeli młody człowiek coś tam buduje, wrzuca filmik do sieci, do tego prosi o opinie na specjalistycznym (chyba) forum, to może dajmy mu coś tam do myślenia, niż bezmyślne och, ach, piękne, itd... Tym bardziej, że nie jest tu wszystko och i ach, zwłaszcza moim zdaniem, ta chłodnica refluksu.
Pierwsza sprawa. O ile średnica kolumny (35mm), odpowiada użytecznej mocy grzania około 1KW przy jakiej prowadzić możemy proces, co zresztą wynika z takiego ogólnego empirycznego wskaźnika moc/średnica (100-200W/1cm2 kolumny) to tutaj wszystko jest OK. Do kolumny o fi35 i jej wysokości 160cm, kolega zamontował chłodnicę refluksu o wysokości 21,5cm (!!!) i średnicy 50mm. Daje to jej objętość 421cm3 co jest 1/4 objętości całej kolumny. Naprawdę w aparaturze CM, przy mocy grzania 1KW wystarczy 6 max tzw "zimnych palców" lub ekwiwalent w postaci krótkiej małej spiralki.
Chłodnica reluksu takiej wielkości spokojnie wystarczyłaby do "obsłużenia" mocy grzewczej 4KW, ale wtedy fi kolumny jest za małe i kolumna zaleje się na 1000%. Dlatego zwróciłem uwagę na to.
Druga sprawa to w jakiejś części filmu na którym autor prezentuje aparaturę i mówi, że chłodnica daje radę pomimo, ze jest gorąca. A niby w systemie CM jaka miałaby być, skoro mają ją omywać nieskroplone opary?
Pozwala to przypuszczać, ze autor za bardzo nie wie jak obsługuje się system CM. Dodatkowo o tym świadczy brak jakiejkolwiek wzmianki o istnieniu zaworów precyzyjnych do regulacji przepływu, a przecież w takich aparaturach stabilizuje się je regulując właśnie moc grzania jak i prędkość przepływu wody. Poza tym nie wiemy jaki jest RR w tej kolumnie, do tego jest nieizolowana, stąd dodatkowo część ciepła nam ucieka - przypomnę cienka i wysoka kolumna do tego z dużymi oporami przepływu z uwagi na wypełnienie.

Ad2 - A dlaczego nie stosować małej chłodnicy, poprawnie zasilonej, pracującej na maksimum wydajności? Miedź niby nie jest droga i możemy sobie zrobić chłodnicę dowolnie dużą, ale jak już się chwalimy tym i prosimy o opinie to wypadałoby coś podpowiedzieć. Co autor z tym zrobi, jego sprawa :)

Ad3- Z jakiegoś powodu podłączył to odwrotnie niż nakazuje sztuka..... Prawdopodobnie chłodnica zaczęła pracować tak jak została zbudowana i coś za wolno kapało, a jak podkręcił moc to zalewało kolumnę...
Od siebie jeszcze dodam, że osobiście założył bym dodatkowo zaworek do regulacji przepływu w chłodnicy refluksu :)
Absolutna konieczność :) z tym, że regulował będzie nim w sposób precyzyjny ogólny przepływ przez obie chłodnice.

PS. Co do błędnej informacji o odsprzedaży to moja wina, a powstała z uwagi na dziwną manierę podpinania się kolejnych userów do wątków ze swoimi problemami czy reklamami. Tutaj chodziło o sprzedaż jakichś prehistorycznych papug, które to ktoś komuś tam sprzedał i nie spojrzałem że to kolejny spamer, co przypisałem autorowi wątku. Za to przepraszam.
Pozdrawiam.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: radius »

Kol. Dario3, jeżeli chcesz już być taki dokładny i "empiryczny" to licz dokładnie.
Pojemność chłodnicy o jakiej tu mówimy to tylko ok. 166 cm3. Po pierwsze średnica wewnętrzna rury fi 50 to 47 mm. Po drugie należy odjąć objętość rury fi 35 przechodzącej przez nią, nieprawdaż? I co? Dalej uważasz, że chłodnica refluksu jest aż tak bardzo przewymiarowana?
Więc teraz przemyśl jeszcze raz to co napisałeś odnośnie pkt. 2 i 3 w swojej odpowiedzi.
Ja powtórzę tylko jeszcze raz, że przydał by się zaworek do regulacji przepływu wody przez chłodnicę refluksu a rozdzielając obiegi wody nie trzeba się martwić o przepływ przez chłodnicę końcową.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: rottweiler »

Panowie ja dopiero się uczę, to mój trzeci pot-still, na każdym kolejnym robię kilka procesów i już myślę nad budową kolejnego lub eksperymentuje i wprowadzam jakieś zmiany. Na Turbo-stillu przed nagraniem filmu prowadziłem procesy bez wypełnienia z podziałem na dwa obiegi wody, z refluksem podłączonym w przeciw prądzie. Nie byłem zadowolony z destylatu, miedź dopiero później oczyściłem wewnątrz kwaskiem z perhydrolem i tak powstał film podczas kolejnego brykania. Wodę tak podłączyłem żeby zobaczyć jak będzie chłodnica refluksu oddawać ciepło, tak z ciekawości. Siedem litrów 96% poleciało, miałem pauzować, ale zamiast tego podstawiłem gąsiorek 5l., do niego odebrałem jeszcze ~3l. 96%. Potem odebrałem jeszcze chyba 2x250ml. pogonów. Co do instalacji to bez obaw jestem elektrykiem, zapewniam was, że wszytko jest zgodnie ze sztuką.
Jeszcze moja uwaga co do górnego termometru poruszyłem temat podczas nagrania, ale nie słuchałeś uważnie. Przy poprzednich procesach wężyk był o połowe krótszy i wtedy wskazania temperatury były książkowe. Miałem go skracać podczas pracy? Wskazanie było o parę stopni niższe ale stabilne jak w kolumnach, a tak poza tym to jeszcze polegam na węchu i cały czas się uczę na własnych błędach. Do tej pory moje posty się nie pojawiały lub nie uzyskiwałem żadnej pomocy i to od Was na których najbardziej liczyłem. Jeżeli mi moderator nie publikuje postów pod pozorem takim że temat już był to mi się trudno zgodzić i nawet więcej nie zadaje pytań tylko sam próbuje.

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: Dario3 »

Pojemność chłodnicy o jakiej tu mówimy to tylko ok. 166 cm3. Po pierwsze średnica wewnętrzna rury fi 50 to 47 mm. Po drugie należy odjąć objętość rury fi 35 przechodzącej przez nią
Teraz jest już wszystko jasne, skąd powstały takie rozbieżności w ocenie "wielkości" tej chłodnicy jak i naszych wspólnych obliczeniach :)))
On po prostu końcowy odcinek rury fi35 objął z zewnątrz rurą fi 50 o długości 21,5cm, dolutował po obu końcach zaślepki i zasila to przez krócce. W każdym bądź razie czynnik chłodniczy omywa wewnętrzna rurę (która to jest kontynuacją kolumny) z zewnątrz. Świadomie czy nieświadomie zbudował chłodnicę zwrotną Liebiga, stąd też ma to takie wymiary.
Zakładałem w swojej naiwności od początku, że zrobił to tak jak najczęściej się to poprawnie wykonuje, a więc ze średnicy fi35 przeszedł przez redukcję na wymiar fi 50, potem 21,5 cm rura płaszcza zewnętrznego i znowu redukcja z fi50 na fi35. W chłodnicy zaś umieścił wymiennik, czy skraplacz z rurki 8-10mm i zasila go przez te króćce. W tym przypadku temperatura płaszcza zewnętrznego będzie bardzo zbliżona do temperatury par przepływających dalej do końcowej chłodnicy. Stąd też zdziwiło mnie złapanie na filmie dłonią za górna chłodnicę, bo co niby miałby w ten sposób sprawdzić jak cały układ z zewnątrz ma zbliżoną temperaturę.
W tym przypadku gdy zrobił to jak zrobił i jak będzie wykorzystywał wszystkie grzałki tylko do szybkiego podgrzania, a pracował na mocy max 1,5 KW przy nieizolowanej kolumnie to będzie to działać.
Wracając do "uwag do uwag" ;) staram się tylko bezinteresownie pomóc. Jak widać dyskusja nad projektem, chyba przyniesie najwięcej pożytku zainteresowanemu. Pomocy jak pisze nie miał, ale jakoś z tego wybrnął. Kolejne projekty będą na pewno technicznie doskonalsze.
Pozdrawiam.
D.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

devil
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 12:48
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: devil »

Wiem, że odkopałem kotleta, ale czy ustoi ta kolumienka na szybkowarze 15-17l ?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: masterpaw2 »

@devil, jeśli mowa o tej tytułowej, to nie ma szans bez dodatkowego podparcia ewentualnie podwieszenia.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

devil
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 12:48
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: devil »

Tak myślałem, jedynie jakby była z rury fi 28, 140cm długości- wtedy jest szansa, że ustoi.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 lis 2018, 18:14 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Turbo-still 160cm CU35

Post autor: masterpaw2 »

Tu właśnie raczej o wysokość chodzi, szybkowar ze swoją cienką pokrywką mistrzem stabilności nie jest. Postawienie na nim półtora metrowego kawałka rury z dodatkowo odgiętą chlodnicą tą stabilność jeszcze bardziej zaburzy. A tak nawiasem, po co Ci taki długi PS?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”