Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.

Autor tematu
Obaoka
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 8 paź 2013, 20:01

Post autor: Obaoka »

Od jakiegoś czasu planuję zastosować miedź w swojej kolumnie, ale ceny "sprężynek" dostępnych w internecie po prostu odstraszają. Dziś przypomniałem sobie, że znajomy z miasteczka obok ma działalność "przewijanie silników" i złomuje drut miedziany o odpowiednich grubościach. Polecam wszystkim poszukać w internecie podobnego zakładu w swojej okolicy, wypełnienie całej kolumny można załatwić w cenie jednego piwka :)

Pozdrawiam,
Obaoka
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: Emiel Regis »

Kolego, ten drut nie jest czasem lakierowany?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: ta_moko »

Do zwojów jest lakierowany jak najbardziej. Musiałbyś go z tej powłoki wyczyścić. W zasadzie można to tylko opalić, a potem zeskrobywać zwęglone resztki lakieru. Nie ma szans na uzyskanie czystego drutu bez ogromu pracy i z gwarancją, że będzie całkiem czysty. Nie ma sensu @Obaoka.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

pidi
20
Posty: 28
Rejestracja: środa, 29 sie 2012, 13:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: pidi »

Jeśli chcesz się bawić w samodzielne skręcanie sprężynek, to najlepiej pobuszować po złomach, kupić odpowiedni drut z linki miedzianej (ja kupiłem sobie ciętą z metra, grubość pojedynczego drutu - 0,4mm), cena - ok 28 zł/kg. Z pół kg wyszedł pakiet sprężynek wys. 20 cm przy średnicy 63,5 mm. Zabawy trochę jest, ale taniej i przyjemność tworzenia.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 paź 2013, 16:33 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.

route30
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 08:09
Podziękował: 3 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: route30 »

Witam, ja użyłem około 40m drutu instalacyjnego tzw. 1,5mm kwadrat, który osobiście obdzierałem z izolacji. Płaskie zwoje dł 45cm zawijane na gwoździach 4mm. Czekają na testy
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: ta_moko »

Wypełniałem swój deflegmator samodzielnie skręconymi sprężynkami z drutu obdartego z izolacji z przewodów elektrycznych. Drut fi 1mm. Kupa roboty, ale oko cieszy. Są też w katalizatorze kolumny - 30cm wysokości. Skręcałem na trójkątnym trzpieniu małego pilnika (ta część, którą montuje się w drewnianej rączce), po skręceniu ciąłem co 3, 4 zwoje. Poszło ponad 250m (może więcej) kabla dwużyłowego, paluchy bolały, ale jestem bardzo zadowolony. Wyszło około 7kg. Kabel miałem free, ale gdyby nie to, kupiłbym na złomowisku - już bez izolacji.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

GRZEŚ141
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2013, 08:37
Podziękował: 2 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: GRZEŚ141 »

Witam.
Kolego z tego co zrozumiałem wypełniłeś całą kolumnę miedzią. Na złomie można dostać przewody elektryczne w dobrej cenie więc może to jest dobry sposób. A jak z jakością psotki na samej miedzi? Koledzy co byście myśleli o tym aby zrobić sprężynki zwykłe okrągłe około 20cm długości z drutu 0,5mm i fi 3mm, połączyć je w pakiety do średnicy kolumny a następnie pakiet delikatnie skręcić aby uzyskać coś podobnego do wypełnienia strukturalnego i tak na przemian kierunkami zwiniętych pakietów do góry kolumny. Co wy na to koledzy?

ksander
100
Posty: 104
Rejestracja: środa, 26 paź 2011, 22:56
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: ksander »

Witam miałem trochę odpadu po modyfikacji centralnego ogrzewania (rurka miedziana 18mm) dałem tokarzowi zrobił wióry (za przysłowiowe piwko) z 1m rurki wyszło około 20cm wypełnienia.
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: ta_moko »

GRZEŚ141 pisze:z tego co zrozumiałem wypełniłeś całą kolumnę miedzią.
Napisałem, że wypełniłem deflegmator oraz 30cm katalizator w kolumnie.
Deflegmator mam w maszynce do smakówek (70cm fi42mm). W kolumnie natomiast, oprócz katalizatora z miedzianymi sprężynkami, mam 120cm wypełnienia ze sprężynek pryzmatycznych z KO. Kolumny używam tylko do spirytusu.
Wypełnienie kolumny w całości takimi miedzianymi sprężynkami jest mało skuteczne. Trzeba założyć, że jedna półka ma wtedy tylko ok 10cm, a więc uzyskasz w kolumnie ledwie kilkanaście półek teoretycznych.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

GRZEŚ141
20
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2013, 08:37
Podziękował: 2 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: GRZEŚ141 »

Dzięki piękne wyjaśniło się wszystko po prostu nie doczytałem :)
Awatar użytkownika

marmos
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 3 sty 2014, 20:12
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Ballantines oraz włase dzieła
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska, gdzieś koło Tarnowa
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: marmos »

Ostatnio szukając materiału na wypełnienie miedzią moja uwagę przykuł miedziany oplot przewodów koncentrycznych tak zwany ekran w takich przewodach jak do TV. Po nacięciu i dość łatwym ściągnięciu zewnętrznej izolacji oplot schodzi bardzo łatwo - zsuwa się z rdzenia i to bez problemu nawet ze sporej długości kawałków. Otrzymujemy w ten sposób taką rureczkę z miedzianej siateczki jest ona dość delikatna ale myślę że mogła by spełniać swoje zadanie. Można takową zwinąć bądź pociąć na drobne kawałeczki. Choć kto z nas gdzieś na strychu posiada takie stare przewody, które mogę się przydać.

fuxe
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 10:53
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Tanie wypełnienie kolumny miedzią

Post autor: fuxe »

W mojej lufie, jako katalizator zastosowałem linkę wielożyłową 1x50mm/2 może być też przewód spawalniczy np. coś takiego http://allegro.pl/kabel-przewod-spawaln ... 25489.html zaginany, co 20cm. Na skupie kolorów ok 16 PLN za kilogram. Rozwiązanie tanie a co najważniejsze mało pracochłonne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”