Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Stepheck
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 8 cze 2013, 09:54
Krótko o sobie: Crazy boy ;)
Ulubiony Alkohol: samogon ojca
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 6 razy

Post autor: Stepheck »

Witam serdecznie.
To mój pierwszy wpis. Długo szukałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie . Jestem na etapie wykończenia mojego pierwszego, małego zestawu (kocioł na ok. 12l wsadu). Chciałbym zrobić zamknięty układ chłodzenia z pompką wody w wiadrze lub wanience (w zależności od potrzeby). Proszę o podpowiedź i opinię czy zastosowanie pompki zęzowej przykład w linku (http://www.szopeneria.pl/pl/p/Pompa-zan ... 0lmin/5664) to dobry kierunek? Czy ktoś z Was stosuje podobne cudo? Jak z głośnością takiego urządzenia? Na marginesie zaznaczę, że będę psocił przy żonie, która jest bardzo sceptycznie nastawiona do mojej zajawki stąd zależy mi by było ono możliwie najcichsze. Może lepiej zastosować pompę fontannową?
Z góry dzięki za pomoc :).
Pozdrawiam,
Paweł

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wawaldek11 »

Witam serdecznie!
A nie masz wody bieżącej - to najlepsze i chyba najtańsze rozwiązanie. Przy dobrej chłodnicy zużycie wody jest niewielkie - trochę koszty podbijają ścieki.
Pompka kosztuje i prąd również. Nie wiem o jakiej pompce mówisz, ale większość z nich nie jest przeznaczona do pracy ciągłej i z ciepłym medium. Sam zastosowałem do wypompowywanie dundru pompkę od pralki - koszt nowej ok. 30 zł.
A przy okazji masz ciepłą wodę użytkową na np. następny nastaw ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

beleg
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 7 lis 2012, 17:04
Podziękował: 2 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: beleg »

Podejmuję dyskusję na ww temat.
Jestem na finiszu składania pot stila i właśnie stoję przed wyborem zasilania w wodę.
Czytam wasze spostrzeżenia na tym forum od dłuższego czasu i właściwie nie wiem dalej jakie jest średnie zużycie wody do chłodzenia przy metodzie pot stil i wielkości aparatury jak moja (keg 50l + 1m 2'' rura k.o. + chłodnica k.o. z wężownicą 3m fi 8mm również k.o.).
Jednemu wystarczyło na ugotowanie baniaka 30l 19l wody i to na refluksie! podczas gdy inny w obiegu zamkniętym beczka 200l prawie się "zagotowała" i to przy użyciu lodowych butelek 1,5l przy 2 procesach po 40l.
Teoretycznie metodą garnkową zużycie chłodziwa powinno być mniejsze w porównaniu do refluksu.
Występuję więc do was bracia psotnicy z apelem abyście podawali ile wody zużywacie np. przy gotowaniu określonej ilości nastawu/zacieru z uwzględnieniem metody destylacji.
Dla mnie w tej chwili priorytetem jest obieg zamknięty bo jakoś tak mi żal wylewać czystą wodę w kanał bo nie będzie mi do niczego potrzebna. Chyba że do przepędzenia np. 40l wystarczy ok. 100l z wodociągu to faktycznie szkoda sobie zawracać głowę pompkami, chłodnicami, czy też innymi mrożonymi balonami.
Ps. W tym tygodniu aparacik będzie gotowy, muszę przyznać że budowa instrumentu niesamowicie mnie pochłonęła i głowę mam już pełną rozmaitych receptur i pomysłów nastawczo-zaciernych.
Pozdrawiam
Browar:
http://www.piwo.org/topic/12430-browar-bonifacy/
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: panta_rei »

@ Stepheck
To nie jest pompa zęzowa, to pompa do kranu, jak jej wody nie zabraknie to nie powinno być żadnego problemu z chodzeniem kilka godzin. Jakoś podejrzanie tania ona, żeby to nie był jakiś g**no wart chińczyk. Na jachcie tych pomp prawie nie słychać, aczkolwiek zbiorniki zawsze są gdzieś pod kojami czy podłogami ;-)

PS Duża wydajność, może znajdziesz mniejszą, 5-7 l/min?
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

Autor tematu
Stepheck
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 8 cze 2013, 09:54
Krótko o sobie: Crazy boy ;)
Ulubiony Alkohol: samogon ojca
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 6 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Stepheck »

panta_rei, kombinowałem z różnymi wydajnościami (od pompy basenowej, najtańszej fontannowej po akwariową), jedynie nie próbowałem właśnie takiej małej pompy zanurzeniowej... Próbowałem tzn podłączałem węże, które mam do pompki i do wiadra. Wyszło, że basenowa to zdecydowanie za mocna, fontannowa i akwariowa zaś za małe, tzn przy różnicy wysokości 1m woda stała a pompki chodziły. Stąd pomysł na wydajność 10l/min. Ponadto im woda szybciej obiegnie cały układ, tym mniej się nagrzeje a chciałbym uniknąć potrzeby montowania chłodnicy, bo wtedy już z pewnością bardziej ekonomicznie będzie podłączyć się pod kran. Mam nadzieję, że w najbliższym tygodniu uda mi się w końcu dokończyć dzieła i uruchomić moją skromną "maszynkę". O efektach dam znać. Jeszcze raz dzięki za wszelkie uwagi i komentarze.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: panta_rei »

To, że woda Ci się nie podnosiła przy pompie fontannowej to bardzo dziwne, przecież ona od tego jest ;-) żeby wysoko wodę podnosić. IMHO 10 l/min da Ci za duże schłodzenie skroplin, a to ma znaczenie dla wysokości półki teoretycznej. Jakoś ostatnio podawane były tu na forum wyniki testów. Pompka którą planujesz może w sumie być podłączona nawet przez zawór, tak właśnie pracuje na łódkach i powinna to wytrzymać ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

Autor tematu
Stepheck
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 8 cze 2013, 09:54
Krótko o sobie: Crazy boy ;)
Ulubiony Alkohol: samogon ojca
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 6 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Stepheck »

Pewnie gdybym zastosował jakąś lepsza pompkę fontannową byłoby OK, ale teścik robiłem z tego, co miałem na ogrodzie u teściowej (malutka fontanienka a nie oczko wodne) stąd jak ustawiłem miskę z wodą na podłodze a chłodzenie na stole to już nie było ciekawie. Ta pompka podnosi do metra. Zamówiłem tę pompkę zanurzeniową, zobaczymy co będzie.
Pozdrawiam,
Paweł

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wawaldek11 »

Poteoretyzuję sobie ;)
Regulację przepływu wody przez chłodnicę można realizować na kilka sposobów.
1. Dławiąc przepływ zaworem - tutaj są niepotrzebne straty mocy
2. Robiąc by-pass/bocznik z zaworem, który będzie dzielił przepływ na chłodnicę i do zbiornika
3. Regulując moc pompki napięciem zasilania - zasilacz regulowany.
4. tutaj można dopisać inne sposoby...
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Wald »

Piszecie od nowa temat który już istnieje: http://alkohole-domowe.com/forum/post22923.html#p22923 . Te same wątpliwości i te same rozwiązania. Czemu ma to służyć?
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: ozzy88 »

Witam! :)

Stepheck - Odpuść sobie tą pompkę, to jest pompka do zimnej wody stosowana w kempingach - nijak się nie nadaje do pracy ciągłej (wiem bo przerobiłem już 3 takie)... Tak jak ktoś już napisał, albo od pralki (ale koniecznie z wentylatorem) albo na allegrogo pompkę od CO! to najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie, a w dodatku masz 3-stopniową regulację wydajności no i spokój na długie lata ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: lesgo58 »

Alternatywą może być taka pompka do oczka wodnego.
http://allegro.pl/pompa-oczka-wodnego-f ... 45026.html
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
Stepheck
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 8 cze 2013, 09:54
Krótko o sobie: Crazy boy ;)
Ulubiony Alkohol: samogon ojca
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 6 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Stepheck »

Witam!
Koledzy, chciałem się z Wami podzielić tym jak finalnie zamknąłem układ chłodzenia. Otóż zainstalowałem tę pompkę zęzową, o którą się pytałem (stwierdziłem, że skoro już ją zamówiłem to trzeba ją wykorzystać) mając w rezerwie znalezioną w magicznej piwniczce teściowej pompę z pralki ;). Pompkę zanurzyłem w butli 25 litrowej i podłączyłem do chłodnicy destylatora. Jednak podczas robienia kilku psot denerwowało mnie, że musiałem co ok. pół godziny dolewać kilka litrów zimnej wody spuszczając do kanalizy tyle samo wody z układu. Stąd pod natchnieniem chwili na wyjściu z chłodnicy zamontowałem nagrzewnicę z GOLF'a II generacji :D wraz z dwoma wentylatorami o średnicy zewnętrznej wiatraków 120mm. W efekcie końcowym udało mi się zużycie wody zminimalizować do kilku litrów na cykl, ponieważ podczas pędzenia tylko raz dolewał zimnej wody. Muszę popracować nad wydajnością tej VWnowskiej chłodnicy przez dodanie jeszcze jednego wentylatora, ale póki co nie mam na czym testować ;). Jak tylko będę całość użytkował zrobię kilka fotek i wrzucę do wglądu i do oceny.
Pozdrawiam
P.S. Psociłem już przynajmniej kilkanaście razy i pompa cały czas pracuje :punk: ...
Pozdrawiam,
Paweł

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: PETER29 »

Swego czasu jak miałem najprostszą aparaturę też działałem w układzie zamkniętym. Stosowałem pompkę od suszarki do ubrań. Działała ponad rok bez zarzutu. Mam ich kilka na stanie( nówki ). Jak by ktoś chciał nabyć to zapraszam na priv.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: kuba 82 »

Cześć wszystkim. Wielu z was stosuje w obiegu zamkniętym pompki od pralki, w związku z tym chciałem się dowiedzieć czy zastosować pompkę o mocy 30W czy 100W? (do takich mam dostęp) - dodam, że nie wiem jaką mają wydajność. Jeżeli chodzi o różnicę poziomów, to pompka musiała by podnieść ciecz na ok 1,5 m. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika

gigo
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 31 paź 2010, 15:05
Krótko o sobie: warze piwo ,psocę i majsterkuje ,sam wytwarzam sprzęty do mojego hobby
Ulubiony Alkohol: piwo i jałowcówka
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: R-sko
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: gigo »

Witam
Ja używam takiej pompki http://allegro.pl/aqua-nova-np1000-pomp ... 68967.html z podnoszeniem słupa wody 1,8m i mocą 14W i te parametry pompki są wystarczające. Do jednego "gonienia" w kociołku 30l z deflegmatorem zużywam 80 l wody, która po całym procesie ma jakieś 40-50°C. Dwie beczki po 40l stoją na równi z kociołkiem i pompka dobrze sobie radzi z chłodzeniem, a nawet jest przydławiona na 1/3 przepływu.
Ostatnio zmieniony środa, 2 lip 2014, 11:40 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: mniej razy wal w ENTERa
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wojs40 »

Panowie.
Nastała zima, musiałem zdemontować pompę która schładzała opary w skraplaczu. Jest to pompa ze zbiornikiem i przy temperaturze poniżej zera po prostu by zamarzła.
Jak sądzicie czy taki pomysł zda egzamin: gdybym do studni wrzucił pompę głębinową
http://allegro.pl/pompa-kd750-pompka-gl ... 43053.html
i podłączył do chłodnicy, ale przez regulator mocy dla zmniejszenia wydajności. Czy może ktoś próbował takiego podłączenia?
Pozdrawiam.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wawaldek11 »

Nie wiem jak się zachowa pompa zasilona przez regulator.
Może nie zadziałać - do poprawnej pracy potrzebna jest określona amplituda drgań - po regulatorze może brakować tego warunku.
Alternatywą będzie bypass/bocznik.
Pompa pracuje na nominalnym napięciu, tylko strumień wody rozdzielany jest regulowanym trójnikiem na dwa obiegi: na chłodnicę i drugi na krótko do zbiornika zimnej wody.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Pretender »

Na odnogę daj zawór, będziesz mógł sterować (jeśli zajdzie taka potrzeba).
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wojs40 »

Czy Waszym zdaniem taka pompa zda egzamin?
http://www.mojenarzedzia.pl/pompa-do-oc ... w-600dm3-h

...a może mocniejsza?
http://www.mojenarzedzia.pl/pompa-do-oc ... w-600dm3-h
...lub jeszcze mocniejsza?
http://www.mojenarzedzia.pl/pompa-do-oc ... -1800dm3-h

Czy wydajność nie jest zbyt wysoka oraz czy wysokość podnoszenia wody jest wystarczająca?
W moim przypadku ustawiłbym pojemnik /ok 120l/ za oknem i wężem połączyłbym z układem chłodzenia kolumny/ odległość ok 5m/.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

LechFoto
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 12:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: LechFoto »

Ja stosuję ta drugą, odległość od wanny 140l do kolumny ok 2m wysokość pompowania też 2m i daje radę, ale przydałby się lekki zapas mocy a tym samym wysokość podnoszenia wody. U mnie pompuje na skraplacz fi 12mm dł. spirali 3m.

LechFoto
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 12:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: LechFoto »

A tak przy okazji koledzy na jaką wysokość pompuje pompa od automatycznej pralki może ktoś to sprawdzał? Dzięki za odpowiedź.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: aronia »

Wysokość podnoszenia takiej pompki jest zazwyczaj zbliżona do tej wartości podawanej przy jako maksymalna wysokość umieszczenia węża spustowego. Ale jeśli odpowietrzysz układ i różnica poziomów oraz opory przepływów nie będą za duże to taka pompka poradzi sobie idealnie - sam wcześniej z takiej korzystałem i niestraszne jej było wielogodzinne działanie.
P.S. Więcej informacji znajdziesz w temacie odnośnie samego zamkniętego obiegu.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: ramzol »

Moja podnosi na 140cm bez problemu. Plastikowy, szary wąż od pralki mam zredukowany na fi 10 potem skraplacz DN8 karbowany i powrót fi 10 na chłodniczkę od dużej zamrażalki. też chyba fi8 i do beczki wraca w układzie zamkniętym. Działa już ponad pół roku i potrafi nawet odpęd i proces pociągnąć tego samego dnia.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: HomoChemicus »

A jak zredukowałeś średnice?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: ramzol »

Tytranie to moje drugie imię :D . Wkleiłem na silikon rurkę miedziana fi12 (wewnętrzne 10) w ucięty oryginalny szary wąż od pralki i zacisnąłem metalową opaską. na to sylikonowy wężyk jako złączka i dalej igielitowy wąż do wody. Wyślę Ci foty albo wrzucę tutaj.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: zeamperek »

Zastanawialiście się może nad wykorzystaniem pompy paliwowej z samochodu za zamkniętego obiegu. Ciśnienie takiej pompy to około 2,5-3,5 bara(oczywiście zależy od jakiego samochodu) i ponad 100 litrów na godzinę. Wydajność chyba będzie dobra. Przystosowana do pracy ciągłej tez jest.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: Zygmunt »

Ale nie jest przystosowana do pracy w wodzie i bez paliwa, które ją smaruje się zaciera.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: ramzol »

Tak jak pisałem, wstawiam foty wykorzystania pompy od pralki do układu chłodzenia.
Układ powstał rok temu do chłodzenia szklanej chłodnicy na której obecnie pracuje kolega boxer1981228 i mam nadzieje, że pałeczkę poda dalej. Ta pompka z pralki na złomie za darmo tylko trzeba sobie wyciągnąć :D (warto wziąć drugą co by na paliwo nie tracić) reszta zdobyczne, garażowe przedmioty ;) Beczka chyba 120l
Wszystko zasypane NAOH jak latem życie w beczkę wstąpiło ;)
Ze względu na dzieci uciekłem z domu do garażu w którym nie mam wody. Pompka nie ma najmniejszego problemu pociągnąć 12h Podnosi bez problemu na 1,4m, woda potrafi po 2 dniach aktywności mieć 56-60'C. Prototyp powstał na 25l wiaderku przy PS.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: wawaldek11 »

I na roztworze sody jedziesz cały czas?
Pozdrawiam,
Waldek

greg0004
100
Posty: 121
Rejestracja: środa, 18 maja 2011, 15:56
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: greg0004 »

zeamperek jak masz taką pompę i Ci jej nie szkoda, to zrób próbę na wodzie z dodatkiem płynu chłodzącego lub na samym płynie. Płyn to głównie glikol, który też ma właściwości smarujące. Myślę że podoła-płyn chłodzący ma również wysoką temp wrzenia, wadą jest cena.

zeamperek
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 4 sty 2015, 14:09
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: zeamperek »

greg0004 pisze:zeamperek jak masz taką pompę i Ci jej nie szkoda, to zrób próbę na wodzie z dodatkiem płynu chłodzącego lub na samym płynie. Płyn to głównie glikol, który też ma właściwości smarujące. Myślę że podoła-płyn chłodzący ma również wysoką temp wrzenia, wadą jest cena.
Właśnie nie mam. Ani takiej ani takiej. Z tymi płynami to nie chce przesadzać bo myślę że nie warta skórka wyprawki. A poza tym wole płyny bardziej obojętne wykorzystać przy procesie "produkcyjnym". Ale szukam. Zastanawiam się teraz nad pompą CO. Latem nie ma problemu, bo woda się przyda do podlania trawnika albo kwiatków. Teraz gorzej.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Pompa do zamkniętego układu chłodzenia

Post autor: ramzol »

wawaldek11 pisze:I na roztworze sody jedziesz cały czas?

Tak, jakieś 2kg rozpuszczone w 120l wody bo tyle ma beczka, sprawdziłem. "Redukcja" koloru nie zmieniła tylko końcówki, wyjście ze skraplacza skorodowały. Sam skraplacz jest z kwasówki :D Życie do beczki na razie nie wróciło, bynajmniej do tej :lol:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”