Miedziany destylator do zbożówek

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Sczerze powiedziawszy to nie wiem, wodę zbieram do dużych zbiorników z których moja żona podlewa potem kwiatki i inne roślinki, co do destylatu, to leci zimny, wkładam palec i tak oceniam.
promocja

Tymonek
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 24 sty 2016, 12:00
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Tymonek »

Witam,

Ja bym tylko dopytał o rozmiary (długości) poszczególnych elementów. Chce zrobić z 42 główna rurę z redukcją do 28.
Chłodnica tez o takich średnicach powinna być?

Wysłane z mojego hongmi przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rottweiler »

ramzol pisze:boxer1981228 koszty redukcji z 42/28 jest tańsza niż z 54/42 i to sporo. Do tego będziesz musiał kupić rurę fi54 jakieś 15cm a kto Ci sprzeda taki kawałek. W drugą stronę jest łatwiej i taniej, a o to chyba wszystkim chodzi ;)
Ramzol niestety, ale nie zgodzę się z tobą.
Mój deflegmator jest z rury CU35, długość 160cm, ponieważ nie ma gdzie kupić 25cm większej średnicy żeby zrobić refluks, zrobiłem go z rozciętej wzdłużnie rury CU28, wyklepałem na kowadle i z dwóch takich formatek polutowałem rure o średnicy ok. 50mm. Końce z płaskej blachy zamiast redukcji, obszlifowane po skończeniu lutowania. Z tel. niestety nie mogę wrzucić foto.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

Kolego policz materiał, gaz, prąd i całą resztę do tego dodaj siano za Twoją pracę, bo jakąś wykonałeś, wcale tak tanio nie wyjdzie :evil:
Jeżeli możesz to sprecyzuj z którą częścią cytatu się nie zgadzasz bo nie bardzo wiem o co Ci chodzi.
Powodzenia w "tytrańsku" i zacznij zaglądać na skupy złomu, tam można się tanio obłowić.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rottweiler »

Refluks wykonałem w czasie pracy z odzyskanej rury CU28 60cm, czyli koszt 0zł. Dlatego się nie zgadzam, że nie opłaca się robić zewnętrznego refluksu przy średnicach deflegmatora 35+. Fakt że poświęciłem na to dużo czasu, ale mam go w nadmiarze plus ta przyjemność z rzeźbienia. Opisałem metode którą niewielkim kosztem można zrobić refluks bez kupowania drogich redukcji, a znalezienie 20cm rury CU42 lub 50 to już nie lada wyzwanie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: radius »

rottweiler pisze:znalezienie 20cm rury CU42 lub 50 to już nie lada wyzwanie.
Eee, przesadzasz ;) Wystarczyło zapytać na forum. Tylu z nas "rzeźbiło" swoje aparaty z miedzi, że na pewno taki kawałek by się znalazł, choćby u mnie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

rottweiler pisze:
ramzol pisze:boxer1981228 koszty redukcji z 42/28 jest tańsza niż z 54/42 i to sporo. Do tego będziesz musiał kupić rurę fi54 jakieś 15cm a kto Ci sprzeda taki kawałek. W drugą stronę jest łatwiej i taniej, a o to chyba wszystkim chodzi ;)
Ramzol niestety, ale nie zgodzę się z tobą.
Mój deflegmator jest z rury CU35, długość 160cm, ponieważ nie ma gdzie kupić 25cm większej średnicy żeby zrobić refluks, zrobiłem go z rozciętej wzdłużnie rury CU28, wyklepałem na kowadle i z dwóch takich formatek polutowałem rure o średnicy ok. 50mm. Końce z płaskej blachy zamiast redukcji, obszlifowane po skończeniu lutowania. Z tel. niestety nie mogę wrzucić foto.
Kolego zacytowałeś mnie w taki sposób, że ma się to ni jak do twojego postu. Nie każdy wie o co chodziło w rozmowie z boxerem. Twierdze ze koszt budowy refluksu na fi 42 zewnętrzne i fi 28 wewnętrzne będzie tańsze niż 42/54 zewnętrzne. Nigdzie też nie wspomniałem o tyraniu czegoś na kolanie w garażu tylko pisałem o gotowych elementach.

Najtańszym rozwiązaniem jest zrobienie ZP fi 8 ale wszędzie piszą ze zimne palce są bleeee, nie da się na nich pracować. Czyż nie :shock:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rottweiler »

Witam
Mam rurę CU35 długą na 1,7metra czy nie będzie za długa jako deflegmator w pot-stilu z wypełnieniem sprężynkami pryzmatycznymi z KO?
Chciałbym też zrobić w/w deflegmatorze refluks z kawałka rury CU42, może ktoś będzie miał na zbyciu lub wymienię się za rury CU28 lub CU35.

W dziale Targowisko nie mogłem/nie mogę umieszczać ogłoszeń ponieważ nie mam jeszcze 30 postów.
Przez to, że nie uzyskałem pomocy na forum sam wpadłem na pomysł jak zrobić zewnętrzny refluks, żeby było tanio.
W poprzednim potstillu CU28, wysokość 120cm nawinąłęm prawie 10metrów wężyka i uzyskałem dzięki temu refluks.
Tu macie link: https://www.youtube.com/watch?v=SBxHEfiokoA
@ramzol,
Uważam, że robienie przewężenia na końcu deflegmatora z 42/28 jest bez sensu jak zimne palce, po co takie "wąskie gardło"?
Tak masz rację, że zakup materiałów na refluks +35mm jest nie opłacalny, dlatego uważam swoje rozwiązanie za kompromis. Może nie jest estetyczne, ale jest szczelne i zdaje egzamin.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

rottweiler pisze: ...
Uważam, że robienie przewężenia na końcu deflegmatora z 42/28 jest bez sensu jak zimne palce, po co takie "wąskie gardło"?
CM to CM czy to ZP czy płaszcz zasada działania ta sama. Ostatnie zdanie było podchwytliwe :evil:
Przewężenie :shock: kawałek dalej masz zejście na fi 15 zewnętrzne przy chłodnicy
http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... ml#p129049
http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... tml#p74316
Jak widzisz przewężenie działa w obu przypadkach i rury nie zapycha :mrgreen: Proszę tylko byś zwracał uwagę co cytujesz i w jakim kontekście. Nie twierdze też, że Twoje rozwiązanie jest gorsze czy droższe (zawsze trzeba liczyć swoja prace nawet jak sprawia przyjemność) Zakładaj temat i wrzucaj foty swoich sprzętów i rozwiązań. Powodzenia ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rupi998 »

Witam. Jestem na etapie budowy pot stilla do zbożówek i owocówek. Posiadam 1m rury fi35 na deflegmator, skraplacz (reflux) planuje zrobić z rury fi22 w płaszczu fi35. Jaka długość płaszcza wystarczy? Czy jeśli rurę podzielę na 80cm - deflegmator i 20cm - płaszcz skraplacza będzie OK?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

:mrgreen: Bydzie git
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

rupi998
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 18 sie 2014, 14:12
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rupi998 »

Dzięki za szybką odpowiedź, rura idzie pod nóż.
Awatar użytkownika

Szacho998
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 19 lis 2016, 20:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whiskey
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Szacho998 »

rupi998 pisze:Witam. Jestem na etapie budowy pot stilla do zbożówek i owocówek. Posiadam 1m rury fi35 na deflegmator, skraplacz (reflux) planuje zrobić z rury fi22 w płaszczu fi35. Jaka długość płaszcza wystarczy? Czy jeśli rurę podzielę na 80cm - deflegmator i 20cm - płaszcz skraplacza będzie OK?
A jeśli ja mam deflegmator fi 28 80 cm i do tego bym dołożył reflux 20cm 28/22 to będzie git? Bo akurat mam jeszcze 20 cm rury fi 28. A nie mogę nigdzie znaleźć takiego odcinka fi 35
In Vino Veritas
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

Witam, witam :poklon;
Jako, że temat troszeczkę zwolnił, bo zdecydowana większość "zawodowych" psotników przerzuciła się na wyższą półeczkę - kolumnę półkową :) (też do niej wzdycham i już planuję), postanowiłem troszkę się pochwalić wydłubaną własnoręcznie kopią instrumentu autora tematu.

Saksika wykonałem z :
- rurek fi 42, 28, 15, 10mm
- muf redakcyjnych 42x28, 28x15, 15x10mm
- nypli redakcyjnych 42x28, 28x15mm
- łuków 90° 28, 10mm
- mufy prostej 42mm
- nypla 42mm do połączenia z kegiem
- zaworów kulowych 1/4 cala
- redukcji 1/4 na 1/8 cala
- i pewnie czegoś tam jeszcze...... ;)
A oto te wszystkie elementy poskładane do kupy i polutowane.
Przy najbliższej okazji opiszę wymiary poszczególnych elementów układanki i wstawię kilka fotek z etapów budowy.
Może komuś się przyda ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: arbaletnik »

masterpaw 2 jesteś dla mnie Mister Saxobeat 1.
Owocnych koncertów na nowym instrumencie. ;)
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Ziomall
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 13 lis 2015, 14:06
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Ziomall »

Sprzęt wygląda kozacko. Grałeś już na nim? Jeśli tak to z jakim efektem? Myślę nad czymś podobnym tylko z rurką 42mm u mnie ciężko. Zastanawiam się czy 35 może być? Ale wtedy co, w chłodnicy zostawić 28? Przybliżony koszt jesteś w stanie podać? I mierzysz gdzieś temperaturę, masz jakieś wypełnienie?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

Średnica głównej rury wpływa na wydajność, czym wieksza rura tym szybciej leci. Zwężki sie nie wypełnia by uniknąć zalewania. Chłodnicę robi sie na 15 lub 18 a płaszcz 28. Czyli z 35 schodzisz na 28 z 28 na chlodnice15/18. Płaszcz na deflegmatorze zostaje 35. Jako ze sprzęt ten to CM to spokojnie można na tym targać 95%. Ale bardziej nadaje sie do owocówek lub zbożówek. Kapiesz sobie z refluxem ustawionym na 75% (regulujesz chłodzeniem lub grzaniem) i kapiesz to co ci odpowiada. Można śmiało zagęścić przedgon i pogon. Czego na PSie nie zrobisz przy jednym graniu. Niestety łatwo przedobrzyć i oczyścić destylat za mocno. No i faktycznie Radiusowy puzon wygląda zajebiscie :ok:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

Kurcze, rozpisałem się i mi posta wywaliło :twisted:
Powiem tak, warto to cóś zbudować. Regulując przepływem wody przez skraplacz i mocą grzania praktycznie od początku do końca procesu można uzyskać stałe stężenie destylatu w granicach 70-80%, praktycznie do 99,5° w kotle. Wypełnienie to rozczochrane zmywarki nierdzewne na całej długości deflegmatora.
Port termometru oczywiście, że jest, umieszczony na szczycie tylko od tyłu.
Co do kosztów to szczerze mówiąc nie liczyłem, miedź jest dość droga szczególnie w dużych rozmiarach, małe niestandardowe też się cenią.
Gdybyś miał jakieś pytania to wal śmiało.
PicsArt_03-15-06.37.56-1.jpg
PicsArt_03-15-08.37.59.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Ziomall
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 13 lis 2015, 14:06
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Ziomall »

Panowie dziękuję za konkretne informacje. Pomóżcie mi jeszcze w kilku kwestiach. Czy długość deflegmatora może być 50cm czy będzie za krótki? Jaka długość chłodnic? Obie mogą być tej samej długości czy różne? Na złączki wejścia /wyjścia do chłodnic używacie wielkości 15mm czy coś mniejszego? Jak to montujecie? Wiercicie otwór wkładacie złączkę i lutujecie? Bo jeśli tak to ona będzie wystawić do wewnątrz pewnie z 1 czy 2mm (przenikanie powierzchni cylindrycznych). Ale rozumiem, że tym się nie przejmować?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

@ziomall, u mnie deflegmator ma ok 75cm, skraplacz/refluks nad deflegmatorem ok 23cm, chłodnica końcowa to 50cm.
Deflegmator śmiało możesz zrobić o długości 50cm, chłodnica końcowa wystarczy 40cm.
Wrzucę później trochę fotek z budowy to Ci może nieco pomoże.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Maniecki
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 06:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystko co sam wyprodukuję, choć nie zawsze!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Maniecki »

Mój skaraplacz ma około 13cm bo akurat taki kawałek rury miałem i jedyna wada to to że nie mogę kompletnie zdławić przepływu par podczas stabilizacji i muszę zmniejszyć moc grzania (normalnie jadę na jednej grzałce 1.5kW) No ale plus jest taki że na skraplaczu mam zwykły zawór iglicowy i bardzo łatwo steruje się refluksem. Kolega ma 25cm skraplacz i przy grzaniu 1500W ledwo dotknie zawór i temperatura par skacze od 79-89
Obie kolumny mają Deflegmator rura 2.cale długość 75cm

Sent from my F3213 using Tapatalk
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: rekinek »

Kolego, potrzebny ci regulator i po kłopocie, bo grzanie zmniejszyć trzeba przynajmniej do połowy. Ja przy 1,5 kw do procesu po zalewaniu i stabilizacji daję 48 % grzania, wypełnienie sprężynki miedziane pod sam płaszcz. Proces prowadzę 2-3 krople na sekundę i jest ok.
Ostatnio zmieniony piątek, 31 mar 2017, 00:44 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczna kosmetyka - spacja często nie w tym miejscu, co trzeba.

Maniecki
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 06:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wszystko co sam wyprodukuję, choć nie zawsze!
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Maniecki »

Pisałem wcześniej, że regulator mam i używam jedynie do stabilizacji i odebrania przedgonów gdyż skraplacz mam za krótki. Cały proces prowadzę na 1500w i refluksem staram się utrzymać temperaturę w granicach 85C i odbiór mam w granicach 1.2-1.5 L/h. Najczęściej puszczam wujka Jesse i taki destylat najbardziej mi oraz moim znajomym podchodzi.
Oprócz 50L zepsutego wina nie puszczałem żadnych nastawów owocowych więc nie wiem czy tak akurat prowadzony proces będzie dobry w tym przypadku.

Sent from my F3213 using Tapatalk
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Amadeuss »

Dzięki Radius za twój projekt. Zrobiłem sobie taki właśnie puzon jak prezentujesz w 1 poście tego wątku.
W sobotę był pierwszy koncert (w dodatku pierwszy w moim życiu ;) Bis był w niedzielę. Na pierwszy rzut poszła nieudana 3 letnia warka piwa IPA której szkoda mi było wylać, drugie granie to był zacier pszenicy 26 l. Sprzęt bardzo szybko osiągnął stabilizację i praktycznie po odbiorze rozpałki poleciało dobro o mocy 85% - i leciało do samego końca. Refluks ustawiony tak by leciała z niego ciepła woda. Ostatnie 20 minut spadła moc do 80% po czym poszła temperatura w kegu i zwolniło się kapanie. Urobek ładnie pachnie, poszczególne słoiki po ocenie organoleptycznej zlałem w jeden pojemnik i teraz się zastanawiam .... gonić drugi raz? Wiem że też zastanawiałeś się w tym wątku ale twoja odpowiedź nie padła - chyba że coś mi umknęło .... czytałem trochę na forum o destylacji zbożówek i przy zwykłym sprzęcie nie miałbym żadnych wątpliwości ale skoro po pierwszym graniu na moim puzonie dostałem taki produkt to nie wiem ..... poradźcie coś ;)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

Kol. Amadeuss, jeżeli Ci odpowiada smak i zapach posty nie goń drugi raz, możesz go w ten sposób zubożyć w aromaty.
Spróbuj następnym razem gonić z minimalnym refluksem, miech moc powoli spada do 50/40%.
Końcówkę odbieraj na węch i smak.
Wcześniej goniłem regulując refluksem na stałej mocy w okolicach 75/80% praktycznie do samego końca , a ostatnio (za namową kolegi) poleciałem z naprawdę minimalnym refluksem i efekt bardzo mile mnie zaskoczył. Destylat dużo łagodniejszy w smaku i bardziej aromatyczny(ŁKZWJ)
Wstaw jakieś fotki swojego saksika.
A kol. Klepa już tak ma :freak: ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Amadeuss »

Zastanawiam się jeszcze nad metodą opisywaną tu przez kolegów a mianowicie - pierwszy strzał bez refluksu odbieramy ile się da i druga destylacja z refluksem z podziałem na poszczególne sekcje ....

edit: zdjęcia sprzętu nie wrzucam bo sprzęcik wygląda jak ten Radiusa - identyko :D
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

Też tak można robić, ale nawet już za drugim razem spróbuj z minimalnym refluksem, wg mnie warto :ok:
Co do saksa, to mój jest też prawie identyczny jak ten radius'a po modernizacji, ale pewnie go widziałeś.
A post klepy wywalony :D
Pozdrawiam i powodzenia
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Amadeuss »

chyba tak zrobię - idę słodować pszenicę ;)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Doody »

Ja drugi raz również destyluję z pełnym refluksem, oczywiście z podziałem na frakcje.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Pretender »

Never! Bez refluksu, tylko raz ...

A tak na poważnie, niech każdy przetestuje sam, na sobie, co mu odpowiada.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: redhot »

Pędź bez refluksu tak żeby mieć pełen gar surówki. Z niej wszytsko łatwiej pofrakcjonować (już z refluksem) niż z nastawu, czy zacieru. Tak robi 99% destylarni, nie ma co otwartych drzwi wyważać.
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Amadeuss »

redhot a podpowiedz mi jeszcze jedno - jak z wypełnieniem? Jakie masz doświadczenia i spostrzeżenia? wkładać coś do środka a jeśli tak to co i za którym odpędem ;)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: masterpaw2 »

Co prawda nie jestem redhot :),
ja u siebie mam kilka rozczochranych zmywaków i daje radę. :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

Jeżeli nie masz zamiaru zostawiać tego na lat kilka tylko spożyć w roku pierwszym to goń raz z refluksem. Wszystko zależy od Twojego gardła i jego preferencji. Ja na CMie używałem SP i potrafiłem na 90cm gotować. Coś co dla mnie było fajnie pachnącą wódką dla innych będzie marnotrawstwem. Tutaj potrzebny jest czas i to co cieszy najbardziej, praktyka i poszukiwanie własnego smaku.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: Doody »

Doody pisze:Ja drugi raz również destyluję z pełnym refluksem, oczywiście z podziałem na frakcje.
Sorki, ale chyba nie pisałem tego na trzeźwo :hahaha: Oczywiście z pełnym otwarciem zaworka, bez refluksu. ;)
Pozdrawiam
Darek

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: redhot »

Amadeuss pisze:redhot a podpowiedz mi jeszcze jedno - jak z wypełnieniem? Jakie masz doświadczenia i spostrzeżenia? wkładać coś do środka a jeśli tak to co i za którym odpędem ;)
Jak leciałem gęste na pot-stillu to mi notorycznie porywało do chłodnicy i pierwszy odpęd z nad zacieru robiłem w końcu bez wypełnienia. Za drugim razem będziesz juz miał surówkę i wtedy możesz wypełniać, bo to się nie pieni. Opisywałem wszytsko tu http://alkohole-domowe.com/forum/redhot ... 15347.html
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: klepa »

Amadeuss - coś tam zazgrzytało zupełnie zbędnie, bo nic złego na myśli nie miałem, a żart był tylko żartem. :piwo: .

Jordan Via ukończył uniwersytet stanowy w Nowym Meksyku, po czym został mistrzem destylacji w Stillwater Spirits w Kalifornii. Od siedmiu lat robi to samo, ale w Breckenridge Distillery w Kolorado. Współpracuje, pomaga, udziela się, bla-bla-bla, itd. Zanim jednak opuścił SS, powstał film, który jak żaden inny uchyla rąbka tajemnicy z procesu w profesjonalnej destylarni, czyli https://www.youtube.com/watch?v=Isk8kf5vSZ8.
W skrócie filmik opowiada, że:
Bojler ma 2 tys. litrów pojemności, 7-półkową kolumnę z chłodnicą wspomagającą reflux. Po napełnieniu go (odfiltrowanym) zacierem włączamy grzanie i gdy temp. w kotle osiągnie 65°C, uruchamiamy chłodnicę refluksu. Rureczkę odbioru wkładamy do wiaderka, coby do niego odbierać acetony, metanole i inne g*.
Gdy temperatura w kotle dochodzi do około 76°C, zaczyna się odbiór frakcji o niższej temp. wrzenia. Przymykamy grzanie i pozwalamy zebrać się przedgonom w górnej części kolumny.
Gdy temperatura w kotle sięgnie 90°C, (przymykamy reflux i) pozwalamy oparom dotrzeć do szczytu kolumny. Temperatura na szczycie wzrasta i gdy osiągnie ok. 56°C, pierwsze opary przedgonów przechodzą do chłodnicy. Z 1200 l. zacieru otrzymujemy od 4 do 6 l. przedgonu, jednak to nasz nos decyduje, kiedy kończą się przedgony.
Po ich odebraniu rozpoczynamy odbiór serca. Temperatury się stabilizują – w kotle na poziomie ok. 93,3°C, a na górze kolumny – 81,1°C, co oznacza, że Mr. Via ma standardowy zacier o mocy lekko poniżej 10%, a po przepuszczeniu go przez 7-półkową kolumnę z refluksem odbiera destylat o mocy lekko powyżej 80%. Dość oczywisty wniosek jest taki, że nie wszystkie półki są włączone. Refluks, jak za chwilę Mr. Via sam wyjaśni, jest odpowiednio wyregulowany. Podstawowy wniosek jest jednak taki, że zgodnie z amerykańską sztuką pędzenia, pan destyler stara się spełnić warunek nieprzekraczania górnego pułapu 80%. I tego się, myślę, trzymajmy przy kukurydzy, bez względu na wypaśność i możliwości posiadanego sprzętu.
Po ok. 5 godz. odbioru serca temp. w bojlerze osiąga 98°C, czyli pozostało tam ok. 2% alkoholu. Temp. na górze kolumny wzrosła do lekko ponad 93°C., a więc końcówka odbioru wynosić powinna 55%. Powinna, ponieważ pan destyler wkłada aparacik do szkiełka i odczytuje, że moc wynosi 11%. Ki diabeł?!
Wątpliwości jest więcej – film ani razu nie pokazuje, co z tymi półkami w trakcie odpędu? Nie wiadomo, co dzieje się, tzn. czy i jakie operacje zachodzą podczas 5 godzin odbioru serca. Dlaczego z 300 galonów jest tylko 1 – 1,5 galona przedgonów, kiedy (wydaje mi się, że) powinno być 2 x więcej? Wszystko, a przynajmniej więcej wyjaśniłaby pozostała część filmu, której co jakiś czas poszukuję już gdzieś tak od trzech lat. Widział kto? Byłbym niezmiernie.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: freek »

Panowie powrócę jeszcze do budowy tego cuda bo jestem na etapie kompletowania materiałów i mam pytanie czy zrobienie zamiast płaszcza wodnego - spirali z np 50 cm rurki miedzianej fi 10 w środku tak jak pisal kolega aronia będzie tak samo dobrym rozwiązaniem czy ewentualnie gorszym? A może lepszym (bardziej wydajnym)? Pytam bo mniej byłoby z tym roboty, choć i tak dużo nie ma. Czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenie? Średnica deflegmatora będzie 42 mm. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: ramzol »

Fi 10 w 42 nie zmieścisz. Ciężko fi 8 zwinąć. Proponuje fi 6 na podwójnym zwoju. Płaszczem trochę łatwiej sterować, ponoć. Jedno i drugie działa podobnie kwestia wyczucia.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Miedziany destylator do zbożówek

Post autor: freek »

:scratch: Kurcze to już nie wiem, bo zrobiłbym płaszcz tak jak tu koledzy, ale znowu daje mi do myślenia film na youtube od zygmunta jak z przystawką reflux proces jest stabilny przez długi czas i moc nektaru zacna przez prawie cały czas procesu, a na końcu gwałtownie spada. Wiem, że pewnie w praktyce tak kolorowo nie będzie i trzeba będzie zmieniać ustawienia np przeplywu ale przy płaszczu tez ma to miejsce, cóż, będę mial materiał w domu to będę widział co i z czym spasuje.
Ostatnio zmieniony środa, 4 paź 2017, 12:41 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne były poprawki. Staraj się pisać poprawnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”