Mój pierwszy raz :)

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: wlazio18 »

Witam szanownych kolegów po długich tygodniach przygotowań kompletowaniu sprzętu itd, udało mi się wczoraj przystąpić do mojej pierwszej psotyfikacji na kolumnie typu ZP.
Chciałem się więc podzielić moimi spostrzeżeniami z kolegami.
Ale po kolei
kolumna z nierdzewki :
wysokość 130 cm
średnica 48 mm
wypełnienie około 18 zmywaków pociętych z Lidla
6 ZP 12mm średnicy ustawionych co około 25-30 stopni
dwa oddzielne obiegi wody
termometr w wypełnieniu
Keg 30 l
Taboret gazowy 7 Kw

Cały proces przebiegał tak :

Wsad około 18 litrów cukrówki na T3 sklarowanej klarmedelem.
Czas do zagotowania około 40 minut później odbieram około 100ml co ląduje w zlewie. Następnie przykręcam grzanie i zwiększam przepływ wody, zostawiam tak na około 25 minut temperatura wynosiła 76,8 stopnia, po czym zwiększyłem delikatnie grzanie i zmniejszam przepływ wody. Stabilizuję około 20 minut temperatura stabilizuje się na 77,1 stopnia do tego czasu odbieram jakieś trzy setki przedgonów. Następnie odbieram serce wyszło około 1,4 litra ponad 90 %, nie mogłem zmierzyć dokładnie bo każdy alkoholomierz tonął. Odbierałem to do czasu gdy temp skoczyła o 0,2 stopnia, następnie odbierałem pogony ale tylko około 250 ml bo dłużej nie miałem siły siedzieć przy sprzęcie.
Serce może i mocne ale zapach i smak nie wystarczająco zadowalający, dziwny miało zapaszek może z racji pierwszej destylacji mojej rury :)
Mam kilka pytań do szanownych kolegów
Czy zastosowanie miedzi będzie miało duży wpływ na zapaszek i smak ?
Na alledrogo występuje teraz tylko jeden rodzaj siatki miedzianej w małych arkuszach 10 na 20 cm i pytanie czy dać taką miedz czy ona się będzie nadawała czy mogą być wióry miedziane ?
Czy z następnymi destylacjami Serce będzie miało lepszy smak i zniknie zapaszek z racji nowej rury ?
Ile pogonów powinienem odbierać mniej więcej z 20 litrów wsadu ?
Czy aby nie uzyskałem za mało "Serca" ?
Dziękuje za wszystkie uwagi kolegów i pozdrawiam :)
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: Zygmunt »

Skąd sie nauczyłeś tak dziwnego sposobu "stabilizacji"? Jak zacznie sie rozgrzewać to woda w paluchy na max, grzanie na 1/2-3/4 i nie dotykasz przez 30-60 minut. Potem grzanie lekko w górę, a woda w dół i stabilizując temperaturę odbierasz sobie przedgon.
Miedź może pomóc na zapach "jajowy". Spawy w kolumnie wytrawione?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: wlazio18 »

Witam kolego, Twój opis stabilizacji który podałeś wydaję mi się identyczny z tym jak ja postępuje tylko może ja nie dokładnie opisałem, ale postępowałem dokładnie tak jak mi napisałeś :).
Spawy wytrawione, z zewnątrz na pewno antoxem ale od środka raczej nie było to uczynione, z powodu braku dojścia.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: radius »

A zmywaki wygotowałeś? Takie prosto ze sklepu posiadają resztki chłodziwa stosowanego przy ich skrawaniu. Po 2-3 procesach ten "zapaszek" powinien zniknąć.
Co do wydajności to nic nie piszesz konkretnego. Ile kg cukru nastawiłeś, jakie blg końcowe :?:
Wióry miedziane spełnią swoje zadanie równie dobrze jak siatka, sam takie stosuję z dobrym skutkiem.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: Zygmunt »

wlazio18 pisze:Twój opis stabilizacji który podałeś wydaję mi się identyczny z tym jak ja postępuje
A mi nie.
Czas do zagotowania około 40 minut później odbieram około 100ml co ląduje w zlewie.

Spawy wytrawione, z zewnątrz na pewno antoxem ale od środka raczej nie było to uczynione, z powodu braku dojścia.
To też część problemu- powinny być wytrawione.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: wlazio18 »

Zmywaki gotowane 2 razy z Ludwikiem, 2 razy z sodą i 2 razy w czystej wodzie tak że powinny być super czyste co do nastawu 22 litry wody 7 kg cukru paczka t3 Blg końcowe mierzone po 8 dniach na minusie (cukromierz z Biowinu).
Posty scalone.
Kolego Zygmunt, odnośnie tej stabilizacji opiszę dokładnie jak robiłem:
Gdy temperatura na szczycie kolumny zaczęła gwałtownie rosnąć odebrałem pierwszą setkę i wylałem do zlewu (tak jest podane na stronie głównej AD w temacie Destylacja metodą ponownego napływu). Po tym zmniejszyłem do 1/3 mocy grzania i odkręciłem mocno przepływ wody przez palce, temperatura w kolumnie wyniosła 76,8 stopnia. Zostawiłem tak na około pół godziny aby zwilżyć wypełnienie. Po tym czasie delikatnie zwiększyłem moc grzania i zacząłem zmniejszać przepływ wody przez palce, stabilizowałem tak przez około 25 minut, odbierając w tym czasie przedgony, gdy temperatura ustabilizowała się na poziomie 77.1 stopnia zmieniłem naczynie i odbierałem główny gon.

Czy popełniłem kolego jakiś błąd podczas tego procesu ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: radius »

Z 7 kg cukru, jeżeli blg końcowe było na minusie, powinieneś uzyskać w sumie ok. 3,5 litra spirytusu >95%.
22 litry wody 7 kg cukru
To w sumie 26 litrów nastawu
Wsad około 18 litrów cukrówki
A gdzie się podziała reszta :?: :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: wlazio18 »

Reszta została w beczce bo podczas nalewania zruszyłem bardzo całość i wlałem tylko te 18 litrów a pozostałą część zostawiłem aby breja i syf opadł na dno, a czas naglił :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: radius »

No to i tak wydajność wyszła ci marna :(
W 18 litrach nastawu miałeś 4,8 kg cukru, z którego przy prawidłowo przeprowadzonym procesie, powinieneś uzyskać 2,4 litra spirytusu. Odliczając przed- i pogony to te 2 litry serca musiałbyś uzyskać.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: wlazio18 »

No właśnie wydajność marna proces szedł pięknie temperatura ani drgnęła przez dłuższy czas i po odebraniu 1,4 litra skoczyła o 0,1 za niedługo o 0,2 itd ale psotka leciała nadal super mocna ale to już chyba nie to ..., ale dopiero się ogarnąłem kurde człowiek się napalił wszystko szybko szybko aby psocić a tu uszczelka na oryginalny fitting .... ku...... została w szufladzie, no nie wiem jak ja to zrobiłem i bardzo możliwe że to przez to :dupa:

szybki999
20
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 30 sty 2012, 00:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swojski
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Re: Mój pierwszy raz :)

Post autor: szybki999 »

Najpierw zalej kolumnę później odbieraj na granicy zalania.Pamiętaj ze po zalaniu moc potrzebna jest mniejsza, chociaż zmywaków nie używam, to nie wiem jak to sie ma do nich.
Rura ø70 puszka + taboret 7.5kW + keg 50l = czyli pierwsza kolumna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”