Soplica

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
kaci22
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 23:47

Post autor: kaci22 »

witam!
Przeglądając internet i płucząc moje podniebienie alkoholami(nie tylko domowymi) zauważyłem że Soplica współczesna nam nie jest tą samą wódeczką jaką produkowała firma Kasprowicza w Gnieźnie czy produkowana przed laty(40-30 lat temu) przez nasza umiłowana konkurencje w postaci Polmosu.
Niegdysiejsza „Soplica” była taka : „Kolor: złotawa słomka, przejrzysty

Aromat: słodki spirytus, zapach gładki, czuć moc w zapachu, ale owiane słodyczą-nie z cukru

Smak: rodzynki, śliwki suszone, grzeje, wytrawne, ale i nie ciężkie. W tych czasach nie dziwota, że zastępowało drogie koniaki. Mieszanka owocowa, która w życie potrafi tak wydobyć nuty winne, winiakowe, dębowe jest na wagę złota.

Szkoda, że Soplicy już nie ma, tylko jakieś perfumowane namiastki ”
(źródło:www.wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=23970&page=4)
Bogaty o te wiedzę doszedłem do wniosku parafrazując znane powiedzenie „wódka wódce nierówna”. Jak każdy uczestnik forum chciałbym przyczynić się chwalebnie dla społeczności, następnych pokoleń bimbrowników i zapełnienia piwnicy po brzegi „bimbrozją”.Ja chciałbym uzyskać lub pomóc w uzyskaniu przepis na ww. wódeczkę. Największy problem to recepturę która zawiera kilka składników przy nieznanych proporcjach i brak materiału porównawczego z sprzed lat. Definicja z strony http://alkohole-domowe.com/bimber/znane_wodki.html mówi ze ten szlachetny trunek jest nalewką owocową sporządzaną z nalewek alkoholowych na suszone owoce: orzechy, śliwki, jarzębinę, tarninę. uszlachetniony dodatkiem winiaku, barwy jasnożółtej o mocy 40 procent”.
A teraz czas na pytania.:
1)Czy na forum jest jakaś poczciwa duszyczka która ma jakieś doświadczenie w tym temacie?

2)Jakiej psotki użyć do sporządzenia nalewek (mniemam, że zbożówek)?

3)Czy może ktoś z kolegów zna proporcje nalewek?

4)O jakich orzechach jest mowa (laskowe, włoskie, czy takie jak na kordiał)?

5)Jakich receptur użyć do nalewek? Na forum była mowa o polepszaniu psotki śliwkami pisano w poście pt. "Suszone śliwki, rodzynki, goździki itp. jako dodatek smakowy"

6)Jaki winiak? Ja zastanawiam się nad użycia winiaku z leśnych jagód lub winogron. Ale większa cześć z winogron wnioskuje po aromacie rodzynek.

Niestety jest zima i nie posiadam składników do nalewek. Więc mogę tylko zaplanować swój kalendarz na tegoroczny sezon bimbrowniczy i zaprosić kolegów do wspólnego eksperymentowania w tym kierunku. Komuś na pewno się uda .
kaci22
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”