Zwiększenie efektywności węgla aktywowanego.

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

Aby węgiel wykonał swoją pracę o 50% nawet 100% muszą byś spełnione pewne warunki:

Właściwości czyszczące węgla wzrastają gdy czyszczony płyn nie ma możliwości spływać przy ściankach filtra i gdy utworzopne jest 'wiele' warstw czyszczących węgla. dlatego materiały sugerujące wykonanie filtra nakłaniają aby średnica filtra byłe nie mniejsza jak 40mm (większa lepsza) a jego wysokość (ilość 'warstw czyszczących) była nie mniejsza niż 1500mm (1.5m) - jest to jakieś sugerowane minimum.

Przemysłowo płyny oczyszcza się wpuszczając czyszczony płyn od dołu z odbiorem u góry - jest łatwiej kontrolować szybkość filtrowania. Szybkośc foltrowania określa się jako ilość pojemności filtra na godzinę.Dla nas jest to kłopotliwe i możemy się zgodzić na filtrowanie z góry w dół.

Najistotniejsza jest szybkość przepływu filtrowanego alkoholu. O ile wodę można czyścić w filtrze np 150-200m (40mm) wysokim o tyle alkohol wymaga wysokiego filtra (min. 1.5m)

Dla porównania szybkości. Mamy rurę (filtr zawierający węgiel) 40mm 1.5 m wysoką (około 1.7 L węgla). Wodę można filtrować z szybkością 3 x 1.7L na godzinę = 5L/h. Alkohol filtrujemy z maksymalną szybkością 0.25 x 1.7L = ~0.4L/h. Im wolniej tym efektywniej zapewniamy poprawne czyszczenie.

Węgiel przed załadowaniem go alkoholem musi być zwilżony wodą. Sugeruje się, że pozostawienie węgla zanurzonego w naczyniu z gorącą wodą na 1 godzinę zwiększa efektywność o 50%. Nie należy wsypywać suchego węgla do rury i potem nalać alkohol bo powstaje duża ilość miejsc pustych (powietrze) i tylko część węgla jest używana (bańki pozostaną beż względu na mieszanie czy ubijanie). Najlepiej zostawić węgiel w wodzie na 24 godziny 'wlać' płynny do filtra, dodać aby woda była zaraz ponad powierzchnią węgla i podłączyć naczynie z alkoholem, odkręcić zawór odbioru 2-3 krople na sekundę, sprawdzać kiedy leci woda i jak pojawi się ślad alkoholu zmienić naczynia. Gdy wleje się już wszystek alkohol należy dolać do filtra 1L - 1.5L wody aby 'popchnął' zatrzymany alkohol. Odbierać aż zacznie pojawiać się woda. W ten sposób zmniejszamy straty alkoholu pozostałego w węglu.

Są jeszcze inne metody polepszania filtrowanie ale one powodują koszty (np. kupowanie pudru węglowego i dodawanie do alkoholu przygotowanego do filtrowania).

O ostanie uwagi - wielkość ziaren. Sugeruje się aby uzywać węgiel o ziarnie maksimum 1.5mm. Ja używam mieszankę 1 - 1.5mm węgla z kamienia węgielnego.
Jakość węgla - ktoś pytał czy można używać węgiel do filtrów akwariowych. Nie radzę. Jest on marnej jakości, po produktem wyjściowym są często zwęglone kości zwierząt (problem dla wegetarianów) i inne odpadki nie koniecznie mile przez nas widziane.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
koncentraty wina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”