Ocieplenie deflegmatora

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy

Post autor: Jerzy Dobry »

Nie znam nazewnictwa, jestem samouk, mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwy. Chodzi mi o deflegmator, rozumiem, że jest to początkowa część kolumny,często z katalizatorem? Mam pytanie. Zauważyłem, że niektórzy ocieplają tą część kolumny a nawet jej większość. Pewnie jestem w błędzie, proszę o wytłumaczenie. Wydaje mi się, że izolować warto kocioł w którym gotujemy. Po co ocieplać kolumnę? Jeżeli ją wyizolujemy to siłą rzeczy musimy dodać trochę wysokości. Moim zdaniem powinno się raczej pracować nad oddawaniem ciepła zwiększając powierzchnię promieniowania.
alembiki
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: masterpaw2 »

Jurek, zasada jest bardzo prosta, deflegmator jak sama nazwa wskazuje służy do częściowego skraplania i powrotu etanolu do kotła, na jego ściankach, więc zdecydowanie go nie ocieplamy.
Co innego kolumna rektyfikacyjna, gdzie jednym z głównych czynników poprawnego procesu jest jego stabilność temperaturowa. To po pierwsze, po drugie oszczędności energii, dlatego w przypadku kolumn rektyfikacyjnych wskazane jest jak najlepsze ich odizolowanie od warunków zewnętrznych.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: Jerzy Dobry »

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czyli rozumiem, że deflegmator to taka wstępna chłodnica? Kolumna rektyfikacyjna to wszystko poniżej skroplin padających na wypełnienie, które powinno być zaizolowane? Przepraszam, że tak ciągnę za rękaw :) ale czy dobrze rozumiem, że odbiór części par alkoholu i kierowanie ich do chłodnicy odbywa się poniżej deflegmatora? Pozdrawiam J.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: masterpaw2 »

Jerzy, do tego momentu można powiedzieć, że kumasz :ok:
Jerzy Dobry pisze:ale czy dobrze rozumiem, że odbiór części par alkoholu i kierowanie ich do chłodnicy odbywa się poniżej deflegmatora?
Ale tego, to ja już nie kumam, choć czytałam z każdej strony :scratch: :odlot:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: Jerzy Dobry »

Fajnie, że masz do mnie cierpliwość :). Nie piłem a język mi się plącze. Problem w tym, że nie znam jeszcze nomenklatury. Chodziło mi o to, że deflegmator czyli ta wstępna chłodnica znajduje się na samym szczycie kolumny. Ujście par z kolumny do chłodnicy zasadniczej
(z której leci urobek) usytuowane jest poniżej deflegmatora. Tak zrobiłem w swoim aparaciku i szukam potwierdzenia czy to jest prawidłowe. Z deflegmatora puszczam skropliny na wypełnienie z miedzianych drucików. To się chyba nazywa refluks zewnętrzny? Uff, przydał by się jakiś słownik dla początkujących forumowiczów te wszystkie OVM , OLM, PS, KO bufory deflegmatory, refluksy itp. strasznie mi się plączą.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: masterpaw2 »

Hahahahahaha, żeś mnie rozbawił :klaszcze: :ok:
Jurek, zrób zdjęcie swojego sprzętu (tego do pędzenia oczywiście) i będziemy wiedzieć o czym mówimy, bo tak, to faktycznie nomenklatura może w błąd wprowadzać :D
W szukajkę wpisz sobie - słowniczek destylera i może co nieco rozjaśni.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
Jerzy Dobry
50
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 11 lut 2018, 23:44
Podziękował: 9 razy
Re: Ocieplenie deflegmatora

Post autor: Jerzy Dobry »

Dzięki, fotkę wrzucę za kilka dni jak się uporam z komórką. Dzisiaj rano pomyślałem, że fajnie było by gdyby ktoś stworzył taki słowniczek z terminami technicznymi i skrótami. Słownik przejrzałem, parę słów rozszyfrowałem, paru brakuje, np: bufor, głowica, dennica :). Jeszcze raz dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”