Pierwsze wino - Prośba o opinie na temat przepisu

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
PierwszeWino
2
Posty: 4
Rejestracja: środa, 25 paź 2017, 06:32

Post autor: PierwszeWino »

Witajcie,

Dostałem trochę winogron czerwonych ogrodowych (szczep nieznany). Smak intensywny, ale mogłyby jeszcze pobyć na krzaku. Niektóre słodsze, ale czuć było jednak też kwasowość (ale gęby nie wykrzywiało, po prostu za mało słodyczy). Wyszło mi z tego 3.5l miazgi, dodałem do niej gram piro (zalecenia producenta!). Następnie wodę 1,0l i cukier 0,5kg, odżywkę i drożdże 3 gramy Fermivin VR5 do win czerwonych. Jeszcze przed dodaniem drożdży wyczytałem że 1g piro na taką małą ilość to zdecydowanie za dużo, więc idąc za radą którą znalazłem w necie, użyłem miksera aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru pirosiarczynu - gdyż podobno szybko się utlenia. Następnie dodałem drożdze. Nastaw stał 7 dni i nic się nie działo, nawet nie zabulgotało. Odkorkowałem baniak, po prostu był to słodki sok winogronowy, więc rozpuściłam pozostałe 4 gramy drożdży w 300ml wody i dodałam je. Po trzech dniach, czyli dziś w nocy) nastaw wreszcie wystartował :) Blg pokazuje mi teraz 19, z samego soku, a chciałbym otrzymać wino 12-13% półwytrawne. Myślicie że proporcje podane wyżej pozwolą mi osiągnąć ten cel, zakładając że dodam jeszcze 0,5kg cukru?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”