Problem z temperaturą na kolumnie

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
gaceq
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 lis 2014, 10:37

Post autor: gaceq »

Witam

Zacznę od zdjęcia bo będzie łatwiej.

[img]
IMG_20170421_224921.jpg
[/img]

Posiadam taki sprzęt jak powyżej. Wcześniej posiadałem identyczny tzn. z krótszą kolumną i deflegmatorem szklanym z wypełnieniem rurkami szklanymi, który był wyposażony w keg 50L grzany gazem. Kolumna przedstawiona na zdjęciu została identycznie wykonana z tym, że jest dłuższa i deflegmator wypełniony jest miedzią (pomijam fakt że nie spełnia od swojego zadania raczej bo nic przez niego nie wraca na kolumnę). Obecnie keg grzany jest grzałką 2x2k podłączoną do sterownika z dwiema sądami (sterownik steruje jedną grzałką).

Poprzedni sprzęt działał ok. Po przeróbce którą opisałem wyżej mam problem z osiągnięciem na górze kolumny 78 stopni. Nawet w przypadku grzania pełną mocą czyli 2x2k temperatura na szczycie kolumny dochodzi do 68-70 stopni. Zasilanie wody jest podłączone do dolnego zimnego palca a wylot jest u dołu na chłodnicy. Udało mi się uzyskać tmp. 78 stopni gdy zasilanie wody było podłączone do chłodnicy a spust był na zimnym palcu ale wtedy moc alkoholu wynosiła około 60%. Będę bardzo wdzięczny za opinię na temat sprzętu i pomoc w rozwiązaniu problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: golec269 »

Chciałem zapytać czy problem jest osiągnięcie temperatury 78*C, czy gorszej jakości destylat? Osobiście rzadko też mam taką temperaturę na głowicy ale spirytus jest ok.
Będąc na twoim miejscu dał bym termometr na 10tej półce i według niego bym prowadził proces a nie przejmował się tym w głowicy.

Autor tematu
gaceq
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 lis 2014, 10:37
Re: Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: gaceq »

W sprzęcie przed modyfikacją tzn. przed wydłużeniem kolumny i grzaniem gazem otrzymywałem na szczycie 78 stopni więc też się tym sugerowałem, że i teraz tak powinno być. Na temat 10 półki to byłem niewyedukowany - troszkę poczytałem teraz ale to ciężki temat gdzie ona się znajduje i nikt nie pisze jaka temperatura na niej powinna być. Jakiej jakości jest destylat to jeszcze nie wiem bo nie próbowałem - gdy mam na szczycie około 68* to leci około 90%-95%. Więc teoretycznie poniżej na 10 półce na pewno będzie wyższa temperatura a może nawet 78*.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: radius »

@gaceq, przeczytaj pierwszy post i moją odpowiedź na niego, powinno ci się co nieco rozjaśnić :czytaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/10-pol ... 12683.html
gaceq pisze:nikt nie pisze jaka temperatura na niej powinna być.
Bo nie ma stałej ustalonej wartości. Temperatura ustala się samoczynnie w czasie stabilizacji i równie dobrze może to być 76, jak i 82 st.
Ma być po prostu stała i niezmienna prawie przez cały proces.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
gaceq
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 lis 2014, 10:37
Re: Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: gaceq »

Czytałem jeszcze przed twoją odpowiedzią :) Wnioskuję, że do tej pory popełniałem błąd sterując tak grzaniem i wodą aby na szczycie wysterować na 78* - produkt leciał początkowo mocny a stopniowo coraz słabszy i tak samo z jego jakością. Dzisiaj puszcze jeszcze na drugi raz to co wyszło mi z dwóch destylacji "ćwiczebnych" bo ze sterownikiem i na prąd robiłem 2 razy dopiero. Zastanawiam się czy jest jakaś szansa "zamocowania sądy" do kolumny na 10 półce doświadczalnie bez wspawywania. Może by czujkę przykleił taśmą elektryczną do kolumny ?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: Pretender »


Autor tematu
gaceq
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 lis 2014, 10:37
Re: Problem z temperaturą na kolumnie

Post autor: gaceq »

Witam, dziękuję za pomoc. Troszkę się po edukowałem i wywnioskowałem, że troszkę przerobię te moją kolumnę - zdjęcie w pierwszym poście. Oczywiście wywalę odstojnik. Zastanawiam się nad tym refluxem zewnętrznym, który mi nie działa. Wypełnienie w tym deflegmatorze jest miedziane. Czy wywalić to całkowicie czy można by było spróbować przespawać niżej wlot z odstojnika (kolumny) do deflegmatora ? Obecnie połączenie deflegmnatora z kolumną mam "zamknięte fizycznie" bo podciąga parę bezpośrednio z kolumny w górę z pominięciem zimnych ZP i reflux nie działa bo nic nie wraca na kolumnę tą drogą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”