AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kuba16sutre »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. :poklon;
Nie dawno miałem wypadek, schodząc do piwnicy z moimi szkiełkami potknąłem się i sprzęt delikatnie mówiąc uległ zniszczeniu...
Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, od jakiegoś czasu już zamierzałem zrobić coś trochę bardziej trwałego i nie mogłem się za to zabrać a teraz mam motywację ;)
Planuję zrobić kolumnę typu AAbratek z LM i OVM i osadzić ją na zbiorniku "własnej" roboty.
Kolumna:
Będzie wykonana z rury 60,3mm, wypełniona sprężynkami pryzmatycznymi, 3 termometry, LM i OVM , wziernik (prawdopodobnie latarka).
Odcinki rur i wziernik będą połączone kołnierzami i skręcone śrubami (mam znajomego który może wyciąć mi takie kołnierze ze ścinków na plazmie po taniości)
Zbiornik:
Ponieważ w piwnicy mam tylko 205cm od podłogi do sufitu chcę zrobić zbiornik. Ten sam znajomy co wyżej moze pociąć mi blachę a inny który jest spawaczem połączył by to w całość. Wymiary zbiornika to 50x50x30 wykonany będzie z blachy 1.5mm.
Pytania:
-Czy OVM może być na takiej wysokości jak zaznaczona?
-Jakiego zaworu użyć do OVM?
-Czy termometr, który w założeniu ma znajdować się w okolicach 10 półki umieszczony na około 30cm będzie ok?
-Ma ktoś pomysł jak zrobić (niedrogo) dodatkowy wlew do zbiornika o średnicy pozwalającej na włożenie tam ręki przy czyszczeniu (i żebym nie musiał odkręcać kolumny za każdym razem)?
Wiem ze to już sporo i myślę ze pojawi się wiecej pytań z mojej strony, mam nadzieję, że znajda się tu ludzie dobrej woli którzy zechcą mi pomóc ;)
W załączniku dokładam wstępny projekt.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

OVM będzie za mało obniżony z tego co koledzy pisali. Po drugie zrób sobie OLM zamiast OVM-u bo już jest udowodnione że jest dużo lepszy.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

OLM jest trochę skomplikowany w budowie jak na moje umiejętności... Z tego co czytałem to różnica między OLM a ovm nie jest aż taka wielka.
Ile trzeba zostawić bufora nad ovm?

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

Nie rozumiem dlaczego do zbiornika 75 l chcesz wlewać tylko 50 l wsadu? 70 l spokojnie można gotować.
Jeżeli chcesz gotować mniej, zrób zbiornik mniejszy (mniejszą podstawę), będzie równiejszy rozkład temperatur i mniejsze straty ciepła.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: golec269 »

@dibi, zobacz jaki jest zbiornik, jak by wlał 70L to wsad by zalewał kolumnę od dołu. Jak się upierasz przy tym OVM to nad nim zrób 30cm sprężynek o wyjście zrób na 1/2cala. Ja też uważam że OLM jest lepszy i bufor wystarczy 20cm. Termometr może być na 25cm, 30cm też spoko. Jeśli chodzi o dodatkowy wlew to wytnij w zbiorniku odpowiedni kwadrat, wspawaj 4 śruby + uszczelka z silikonu i na górę powiększony kwadrat i masz dodatkowy wlew.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

Raczej zapomnij o wysokości sprzętu na poziomie 200cm, jeżeli chcesz mieć OVM. A tak a' propos dlaczego wysokość 200cm? Takie masz ograniczenie lokalowe?
W wysokości 220cm, na sprężynkach, już by Ci się udało. ;)
Pozdrawiam
Darek

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

golec269 pisze:@dibi, zobacz jaki jest zbiornik, jak by wlał 70L to wsad by zalewał kolumnę od dołu. (...)
Możesz mnie ciemnemu to wyjaśnić nieco dokładniej?
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

Kuba jeszcze jedna rzecz. Zbiornik nie może być u góry płaski, bo będzie niestabilny. Musiałbyś użyć grubej blachy aby kolumna się nie kiwała i nie odkształcała blachy. Zauważ, że kegi oraz wszystkie zbiorniki okrągłe maja stożkową część górną, aby zwiększyć sztywność. Musiałbyś przegiąć blachę w "kopertę".
Pozdrawiam
Darek

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: aronia »

dibi chodzi o "zarzucanie" wsadu na kolumnę - jak nalejesz za dużo to po rozgrzaniu(rozszerzalność temperaturowa) ilość wolnej przestrzeni może być tak mała, że podczas wrzenia wsad będzie się dostawał do kolumny i później koledzy piszą, że im się pojawiła mętna ciecz we wzierniku/buforze po rozgrzaniu.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: golec269 »

Dzięki aronia za dokładne wytłumaczenie, Kuba w tym zbiorniku trzeba było by dać chociaż grubszą górę np. 3mm. Jurek ma zbiornik 120L z blachy 3mm i wszystko jest stabilne( też zbiornik kwadratowy).

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Ogranicza mnie lokal, w piwnicy mam w porywach do 210 do sufitu... Jak tak Was słucham to rozważam przeniesienie się do garażu, tam jest trochę więcej miejsca.
Co do zbiornika to z tego co wiem musi zostać par cm "luzu" żeby nie zalewać kolumny. Dodatkowo znalazłem w garażu obudowe bębna z pralki (wyczytałem w internecie, że jest zrobiony z kwasówki) jego rozmiary mi odpowiadają (średnica 50cm wysokość jakieś 31) i wystarczyłoby przyspawać górną część (myślę ze z jakiejś grubszej blachy i na niej osadzić kolumnę [co o tym myślicie?]
Ma ktoś może jakis prosty patent na OLM? Zaczynam się teraz coraz mocniej nad tym zastanawiać (nie wiem tylko co powie na to mój spawacz...)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: aronia »

Co powie - a czy to istotne? Jak będzie się chciał nauczyć czegoś nowego to zrobi... a jak mu przyniesiesz później spróbować to sobie zrobi taką samą..

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

Sorki, chłopaki, ale ja się z tym tłumaczeniem nie do końca zgadzam.
Rozszerzalność temperaturowa wody w zakresie 20-100 stopni to około 4%. Wody jest w nastawie, powiedzmy 80%, czyli z 70 litrów to 56. 4% z tych 56 litrów to 2,24 l.
Alkoholu jest 20%, a jego rozszerzalność jest trochę większa, ok. 10%. Czyli z 14 l rozszerzy się 1,4 l. Razem przybędzie 3,64 l, niech będzie 4. To jeszcze mamy litr na zapas.

Faktycznie, brak stożka u góry zbiornika spowoduje, że może ten litr (4 mm na takiej powierzchni) to za mało ze względu na nieidealne poziomowanie. Zalejmy więc 65 litrów, co da 2,5 cm zapasu. Ale 50 litrów to - moim zdaniem - ostrożność zbyt na wyrost. Zaoszczędzone centymetry mogę wydłużyć kolumnę o 1-2 półki.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: aronia »

Ale tylko autor chciał wlewać tak mało :D A Ty z tymi 70 l przegiąłeś w drugą stronę :) Tylko trzeba wziąć jeszcze pod uwagę warunki zimowe kiedy wsady w zbiornikach mają po kilka stopni i nawet wlewając 45l do kega 50-tki można być nieźle zaskoczonym szczególnie jak ktoś klaruje grawitacyjnie wykorzystując ujemne temperatury.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: golec269 »

Dibi przy 65L powinno już być ok, a czemu Kuba chce lać 50L to jego trzeba pytać.

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Te 50l to tak tylko strzeliłem... ;)
Jutro muszę poczytać więcej o OLM, może znajdę coś niezbyt trudnego w wykonaniu.
Jeśli dobrze rozumiem przy OLM potrzebny jest mniejszy bufor niż przy OVM, czy te 20cm faktycznie wystarczy?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: lesgo58 »

kuba16sutre pisze:...
Jeśli dobrze rozumiem przy OLM potrzebny jest mniejszy bufor niż przy OVM, czy te 20cm faktycznie wystarczy?
To nie tak do końca. Na wysokości bufora nie ma co oszczędzać. Niezależnie od tego czy to będzie w module OVM czy OLM. Dal sprężynek te 20cm to jest naprawdę niezbędne minimum, ale dla zmywaków już nie.
Daj więc tak wysoki na ile możesz sobie pozwolić.
Swoją drogą OVM przy tak niskiej kolumnie to moim zdaniem porażka i możesz czuć się zawiedziony. Jesli już to rób OLM.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

Dokładnie, ja nawet mając wyższą kolumnę, ale niewielki zasyp nad OVM-em, nie byłem z niego zadowolony. Zmiana na OLM plus trochę więcej rury nad odejściem zrobiły ogromną różnicę.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Pretender »

Napisz coś więcej, ile tego bufora było nad, ile pod OVM sprężynek? I Ile po zmianach?

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

W tym wątku to opisałem, ewentualną dalszą dyskusję o moim sprzęcie proponuję tam przenieść.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Miałem ostatnio trochę mało czasu i się nie odzywałem, ale przejrzałem kilka stron w poszukiwaniu pomysłu na kolumnę i OLM. W efekcie tych poszukiwań znalazłem dzisiaj taki projekt na forum :
7750129_huq72t.jpg
na upartego może zmieściłbym się na styk z tym w piwnicy (ewentualnie musiałbym z 5cm skrócić, muszę dokładnie pomierzyć...).
Po waszych namowach do zrobienia czegoś wyższego rozważałem przeniesienie się do garażu (tam jest ~235cm), ale w zimie nie chciałoby mi się ganiać po podwórku co chwilę a sprzętu używam głównie zimą. Czy sprzęt tej wysokości, faktycznie nie wystarczy do osiągnięcia zadowalających efektów? Jeśli różnic tych ~25cm zrobi duża różnice to pewnie zorganizuję małą przeprowadzkę ;).
Wracając do tematu zastanawiałem się nad OLM i nie wiem czy dobrze rozumiem jego budowę, zrobiłem taki projekt na podstawie powyższego schematu i proszę was o ocenę.

olm r1.png
olm r2.png
OLM rys.png
W całości wyglądałoby to mniej więcej tak :
olm cał.png
olm calx.png
Mam jeszcze jedno pytanie. Wyczytałem w internetach, że można kwasówkę spawać MIG-iem wystarczy odpowiedni drut, co sądzicie o takim rozwiązaniu zamiast TIG-a? (Mam w domu migomat więc nie musiałbym nikogo prosić...)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

No coś Ty, OLM to musi być półeczka, zobacz sobie tutaj: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 43#p124043.

Możesz, oczywiście, MIG-iem, tylko musisz mieć argon, i pasywować potem spawy.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

Nie jestem ekspertem od OLM-u ale sama zasada wydaje się być OK. Spływająca flegma spływa na boki, napełnia jeziorko i gdy dojdzie od odpływu, przelewa się na wypełnienie poniżej. Sterując odbiorem regulujemy RR, a przy całkowicie otwartym odbiorze nic się nie przelewa na dół. Na mój "chłopski" rozum powinno działać ;)
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

dibi pisze:No coś Ty, OLM to musi być półeczka, zobacz sobie tutaj: http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 43#p124043.
Myślałem o czymś takim ale w tym temacie
http://alkohole-domowe.com/forum/aabrat ... 13809.html
toczył się spór nad tym które rozwiązanie jest lepsze i polecali coś takiego jak wyżej zaprojektowałem (chyba coś takiego jeśli dobrze rozgryzłem te schematy, które się tam pojawiły) a i w linku który mi udostępniłeś są posty, które mnie w tym utwierdzają (na wcześniejszej stronie) jeśli się mylę i to rozwiązanie, które mi proponujesz jest lepsze to proszę wyprowadzić mnie z błędu ;)
Jeśli jednak to co wykombinowałem nadaje się do użycia to prosiłbym o korektę wymiarów bo podejrzewam że mogłem coś sknocić...
jak myślicie jaka rurka byłaby odpowiednia na powrót i na odbiór i n jakiej wysokości ją wspawać? (jeśli oczywiście to nadaje się do czegokolwiek)
Ile wolnego miejsca powinno zostać nad OLM-em? bo chyba nie można zasypać go sprężynkami
i jeszcze co myślicie o tym projekcie, który wrzuciłem wyżej?

dibi
100
Posty: 102
Rejestracja: środa, 17 sie 2016, 18:32
Krótko o sobie: Zawsze w ruchu
Ulubiony Alkohol: Koniak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Ślōnsk
Podziękował: 36 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: dibi »

Wybacz, kuba, ja chyba po prostu tych rysunków nie kumam. Jeżeli gromadzą Ci się skropliny, i je wyprowadzasz na zewnątrz, to OK. Jeżeli odbierasz parę, to masz OVM.

U mnie nad półeczką OLM jest po prostu przekładka z siatki stalowej, a na niej bezpośrednio sprężynki. Przekładka opiera się na półeczce. Samych sprężynek nad OLM powinno być ok. 40 cm minimum.
Pozdrawiam,
~~~~~ dibi ~~~~~

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Wybaczcie Panowie (i Panie jeśli są tutaj z nami), że tak męczę pytaniami ale to mój pierwszy sprzęt (nie licząc szkła) i chcę uniknąć błędów (w miarę możliwości).
Szukając kompromisu miedzy wysokością pomieszczenia i kolumny zaprojektowałem coś takiego
Kolumna.png
Ponieważ musze zamknąć się z wysokością w ~165cm mogłem jedynie manipulować długościami pod i nad OLM-em...
OLM chcę wykonać w taki sposób jak w linkach poniżej jeśli mi się nie uda zrobię tak jak radził kolega dibi
http://www.bimber.info/forum/download/f ... &mode=view
http://www.bimber.info/forum/download/f ... &mode=view
Jak już pisałem w lecie mam możliwość przeniesienia się do garażu gdzie jest wyżej i dlatego kupię trochę więcej rury i dodatkowe 4 kryzy i wykonam dwa dodatkowe "moduły" jeden ok 15-20cm (pod OLM) i drugi ~10cm (nad OLM).
Teraz kilka pytań:
-Jakie zawory precyzyjne kupić, 1/4 cala czy może wystarczą 1/8?
-Czy jest sens kombinować z taką konstrukcją OLM czy lepiej od razu zrobić taką półkę jak radzi kolega dibi? (https://lh4.googleusercontent.com/KTycF ... =w640-h480)
-Polecicie jakiś termometr? na Alledrogo widzę same z dokładnością do 1C a wiem że przydał by się dokładniejszy
-Czy rurka o fi wewn. 6mm na wysokości 17mm w tamce będzie ok? (rys. w załączniku)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

Jeżeli w pierwszych 20 cm ma być miedź, to podniósłbym "10-ta półkę" do 40cm od dołu, będzie pewniej. Termometr co najmniej z rozdzielczością 0,1 i z pomiarem co 1-2 s.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Dzięki, wezmę to pod uwagę. Termometrów z taką rozdzielczością nie brakuje, niestety rozdzielczość i dokładność nie zawsze idą w parze. Wszystkie termometry jakie widzę na allegro w opisie mają dokładność do 1C te trochę tańsze w zależności od temp. nawet mniejszą... Dlatego pytam o jakieś konkretne modele ;)
Proszę o więcej uwag i porad. ;)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: radius »

Proszę bardzo;
http://www.allegromat.pl/aukcja191289
http://www.allegromat.pl/aukcja191290
http://led.home.pl/TEMP100
http://led.home.pl/TEMP101

Te mogę polecić. Dokładność do dziesiątych części stopnia nie jest tak bardzo potrzebna jak rozdzielczość. Wystarczy w zupełności do jednego stopnia.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: aronia »

Tylko zastanów się ile takich termometrów potrzebujesz - żeby się nie okazało, że za niewielką dopłatą możesz mieć jakiś wielokanałowy na DS-ach z dodatkowymi opcjami.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Doody »

Aronia ma całkowita rację. Taki MSR Boleckiego. Masz 6 termometrów bodajże, z dokładnością do 0,01 stopnia, w tym jeden 0,001 st. Pomiar ciśnienia i sterowanie pracą grzałek i jeszcze jakieś tam alarmy. Jakbyś chciał kupować osobno termometry tej klasy i regulator do grzałek zapłaciłbyś 2 razy więcej.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Wyjechałem za granicę i budowa się opóźniła, teraz wznawiam pracę i chciałbym zrobić to jak najszybciej ;)
Dlatego właśnie piszę... Przeanalizowałem projekt jeszcze raz i zastanawiam się nad wymiarami OLM, przy takich jak założyłem na początku "jeziorko" miałoby pojemność niespełna 20ml, czy to nie jest trochę za mało?? Doradzicie coś? wszystkie ciekawe propozycje mile widziane ;)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Imbir »

radius pisze:Proszę bardzo;
http://www.allegromat.pl/aukcja191289
http://www.allegromat.pl/aukcja191290
http://led.home.pl/TEMP100
http://led.home.pl/TEMP101

Te mogę polecić. Dokładność do dziesiątych części stopnia nie jest tak bardzo potrzebna jak rozdzielczość. Wystarczy w zupełności do jednego stopnia.
Gdzie te termometry kupują... przewaliłem "całe" aliexpress i nie znalazłem takiego, czy to nasza rodzima produkcja ?
Awatar użytkownika

kropelka uk
100
Posty: 119
Rejestracja: poniedziałek, 9 paź 2017, 19:02
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: whisky, burbon, owocówki, czysty 96%
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kropelka uk »

A jak byś zastosował głowice UFO nie bedzie niższa od Abratkowej? Zyskał byś kilka centymetrów .
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: radius »

@Imbir, na Ali... tych nie kupisz ;) Szukaj na Alle... lub na stronie, którą podałem. Jeszcze rok temu kupowałem tam po 39 zł :(
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Muszę poczytać więcej o głowicy UFO, gdzieś kiedyś o tym słyszałem ale nie widziałem zbyt wielu tematów o takiej głowicy więc uznałem bardzo popularnego i stosunkowo łatwego w budowie aabratka za dobry wybór ;) myślę że z aabratkiem da się zejść do 18 może nawet 16cm, na UFO może udać się jeszcze niżej?
Co sądzicie o tym OLM?
Poleci ktoś jakiś wyczerpujący topic o budowie bufora?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: Szlumf »

Z Thorem zejdziesz jeszcze niżej. A jest prostszy w budowie niż UFO. Skręcenie karbowanki w poziomą spiralę (ślimak) to mordęga. Rurę masz chyba 60mm. Przy Thorze z jeziorkiem rzędu 100ml powinieneś się wyrobić w 10-12cm.

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Witam wszystkich po raz kolejny ;)
Powstały dwa projekty - Letni i Zimowy.
Piwnicę mam niską 2m ale w miarę ciepłą i z wejściem prosto z domu, więc na zimę powstała krótsza kolumna, w lecie mogę przenieść się do garażu (2.40m) i dołożyć do istniejącej kolumny dodatkowe segmenty.
Zaprojektowana kolumna ma powstać z rury 60.3mm będzie połączona prawdopodobnie kryzami (jeśli dogadam się z kolegą, jeśli nie to wywijki), głowica Młot Thora (najprawdopodobniej, jeśli okaże się, że nie uda się przy tym rozwiązaniu zejść poniżej 15 cm wracam do koncepcji aabratka- wydaje mi się że zwinięcie chłodnicy do aabratka jest łatwiejsze) moduł OLM (odwrócona dennica+ pierścień centrujący z wywijki)
W wersji letniej dodatkowe 10cm nad OLM i 25cm pod OLM lub bardziej optymistycznie Bufor.
Rysunki dodam w załączniku, proszę o ogólną ocenę i sugestie;) Problemy jakie pojawiły się podczas projektowania są następujące:
1. Konstrukcja głowicy, z powodu trudności z wycięciem otworu z rurze postawiłem na trójnik ale nie wiem jakiej rury użyć wewnątrz.
Stawiałbym na fi38 wspawane w przyciętą do rozmiarów trójnika wywijkę lub odpowiednią kryzę.
2. ile ta rurka powinna wystawać w głąb kolumny i czy trzeba w nią wspawać rurkę, która będzie odprowadzać płyn na środek wypełnienia czy wystarczy różnica w obwodzie (myślałem o 2 cm i bez wspawywania dodatkowych rurek)
3.czy mogę zamontować zawór 1/4 w głowicy, mniej więcej w tym miejscu co zaznaczyłem?
4.czy zna ktoś dobry, łatwy sposób na skręcenie rurki karbowanej do takiej głowicy, ewentualnie może jakiś link z dobrymi zdjęciami?
5. co sądzicie o wymiarach OLM? i czy zawór 1/4 będzie ok?
6. czy 20cm nad OLM wystarczy? (nie mogę poszaleć z wysokością...)
7. gdzie w takiej głowicy umieścić termometr?
8. czy termometr w OLM jest konieczny?
9. co sądzicie o rozmieszczeniu termometrów?
10. BUFOR- myślę, że mógłby być tematem na kolejnego posta ale proszę o ogólną ocenę i sugestie.
Bufor planowany jest z rury zewn.- 129x2mm wys. 25cm, rury wewn.-70x1,5mm wys 20cm, dennicy 76mm (przewiercona i nagwintowana lub z przyspawaną nakrętką), przelew na wysokości 18,5cm z ruzki fi10 i trójnika (z przyspawanym u góry prętem gwintowanym lub śrubą), nypel pod zawór 1/2, zamknięcie góra- dennica płaska 129x2mm z wyciętym otworem fi60.3 oraz przyspawanymi śrubkami M6 lub specjalnie wycięty krążek z blachy 3mm, od dołu podobne rozwiązanie tylko ze z zaślepką 168,3 mm.
11. Zbiornik- W garażu wygrzebałem obudowę z bębna pralki, ma już trochę lat ale nie widać na niej korozji wiec podejrzewam że jest z nierdzewki, sprawdziłem magnesem i przyczepił się (ale czytałem że są nierdzewki które są przyciągane przez magnes) ma niemal idealne dla mnie wymiary, wystarczy kawałek blachy 3mm 50x50 by załatać istniejące otwory i dorobić górną część. W załączniku dodaję zdjęcia tego ustrojstwa i rysunek jak widziałbym górną część.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: inereusz »

6. Z opinii zawartych na forum 20cm to za mało.

Autor tematu
kuba16sutre
30
Posty: 35
Rejestracja: czwartek, 27 sie 2015, 20:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: AAbratek budżetowy ale rozwojowy :)

Post autor: kuba16sutre »

Gdzieś wyczytałem że nie wychładzając zbytnio skroplin, trzymając temperaturę chłodnicy w okolicach 55-60st.C te 20 cm może wystarczyć. Myślisz że lepiej przesunąć OLM 10cm niżej czy może zrezygnować z niego całkowicie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”