Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaszub66
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2017, 16:45
Krótko o sobie: Kaszubem jestem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kaszub66 »

Witam Kolegów !
Kilka tygodni temu chwaliłem się nowym sprzętem.(Dla przypomnienia http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/2/5/7310672_2.jpg)
W zeszłą sobotę pierwszy raz sprzęt był używany.Oczywiście nie obyło się bez kłopotów.Dzień przed psoceniem sprawdzałem sprzęt i okazało się że nie działają dwa termometry.Zadzwoniłem do producenta( Pamel),wyjaśniłem w czym rzecz i bez kosztów dostałem termometry.Ale pierwszy raz działałem tylko na trzech termometrach.
Dziękuję bardzo koledze golec269,który dosłownie przeprowadził mnie przez pierwszy proces.Dzięki niemu nie było paniki ani nerwowych ruchów. :respect:
Wszystko poszło gładziutko:grzanie zbiornika,zalewanie kolumny(trzykrotnie zalewałem),stabilizacja kolumny(godzina i 30 minut) i odbiór.(ustawiłem na 1,1 L)Odebrałem 4,2 L surówki 96%,bez dziwnych zapachów i smaków.
Dziś "maszyna " pracuje po raz drugi.
Golec269 raz jeszcze wielkie dzięki.
Pozdrawiam dla wszystkich
koncentraty wina

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: Zbynek80 »

Tylko na trzech ? To aż nadto. Na ilu chciałbyś prowadzić ? Na dobrą sprawę można na jednym, dwa to komfort a i trochę doświadczony psotnik w awaryjnej sytuacji da sobie radę bez nich. Pewnie, że więcej się przyda bo i sam mam 4 sondy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kaszub66
10
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2017, 16:45
Krótko o sobie: Kaszubem jestem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: kaszub66 »

Cóż doświadczenia bardzo mało, ale pomału, pomału dojdę do wprawy. A na razie jadę na 5-ciu sondach

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: Zbynek80 »

Pewnie zawsze się przydadzą, jak trochę się oswoisz ze sprzętem to zobaczysz, że będziesz patrzył na 1-2. I to też bym proponował początkującym, zamiast myślenie o pięciu czy więcej co nie potrzebnie na początku zaprząta głowę i nie pokoi. Ważne też abyś wiedział po co one są, o czym mówią i jak się ustosunkować do ich wskazań.
Bo często jest tak, że świeży prosi o radę i pyta gdzie zamontować te "10" termometrów lub jakie najlepsze czy z dokładnością do "0,000001*C" wystarczy ? A na pytanie czy nie wystarczą mu 2-3 i co chce mierzyć pozostałymi i co robić z tą wiedzą to nie ma pojęcia. Lub proszą o podsunięcie całkowicie automatycznej kolumny nie mając pojęcia jak to w ogóle działa, zaszwankuje termometr i klapa nic więcej nie zrobią bo nie potrafią.
Jak ktoś już doświadczony i uważa, że potrzebuje tyle i tyle do konkretnych celów to już inna bajka.
Ale wszystko przed tobą, baw się dobrze :)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: golec269 »

Kolego Kaszub66 chciałem żebyś miał dobre wspomnienia z pierwszego psocenia, cieszę się, że mogłem pomóc. Jak zaczynałem nie było łatwo ale koledzy mnie wspierali.
Cieszę się że bezinteresownie możemy sobie pomagać. Pozdrawiam.

Felguk
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 8 maja 2016, 13:15
Krótko o sobie: Aabratek + OVM
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: Felguk »

kaszub66 pisze:Witam Kolegów !
Dziękuję bardzo koledze golec269,który dosłownie przeprowadził mnie przez pierwszy proces.Dzięki niemu nie było paniki ani nerwowych ruchów. :respect:

Golec269 raz jeszcze wielkie dzięki.
Mam pytanko czy tą wiedzę, instrukcje przekazał Ci osobiście czy może jest to zawarte gdzieś w jakimś temacie na forum ?
Też chętnie bym z niej skorzystał :)
Awatar użytkownika

tacim
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 17 sty 2016, 21:03
Krótko o sobie: Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Ulubiony Alkohol: wsio
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwszy proces na nowym sprzęcie

Post autor: tacim »

Ostatnio zmieniony środa, 5 kwie 2017, 22:20 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj postów poprzednika.
"Każdy alkohol jest bardzo dobry z wyjątkiem denaturatu który jest dobry " -Mój rower .

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”