Pierwszy sprzęt dla laika

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy

Post autor: Pretender »

Lento Violento pisze:Witam serdecznie, to mój pierwszy post po wielu godzinach uważnego czytania :)

Chcę kupić swój pierwszy sprzęt to destylacji, ma być uniwersalny, czyli do spirytusu i owocówek, i jak najprostszy w użyciu, gdyż wcześniej nie miałem żadnych doświadczeń w temacie. Ilość destylacji będzie niewielka, sprzęt na swoje, niewielkie potrzeby :) Po zapoznaniu się z informacjami z forum mój wstępny wybór padł na tę kolumnę:

http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... ra-lm.html

Podpowiedzcie mi proszę czy do moich - opisanych wyżej potrzeb - sprzęt będzie ok? Czy ta moc grzałki i brak regulatora nie ograniczy zbyt mocno sprzętu? Na pewno zamówiłbym dodatkowo termometr na kegu, czy coś jeszcze powinienem dodać do tego sprzętu, jakaś modyfikacja? Z tego co widzę nie ma chyba w zestawie węży więc to również musiałbym zamówić. Rozumiem, że na tym zestawie da się uzyskać 95% - 96%?

A może w tej cenie jest coś innego godnego polecenia?


Lento Violento - otwieram link który podałeś i owszem cena zachęcająca na pierwszy rzut oka... Tylko pare zmian jako doświadczony wprowadzam w opcjach: grzałki 2(żeby się szybciej rozgrzało), termometr w zbiorniku, 2 termometry w kolumnie(1 do czystego, 1 do smakówek), jakieś ocieplenie, wężyki(Saccharomyces pisał, ze wszystkie trzeba dokupić), jakiś zaworek precyzyjny(bo ten ze zdjęcia na super precyzyjny mi nie wygląda) itp i już mam na liczniku ponad 1500, a za tyle to spokojnie znajdę Aabratka na rurze 60,3/63,5 z wszystkim co opisałem.

P.S. Do Zygmunt-a nic nie mam, bo to polecany producent i buduje dobre sprzęty, ale że sam już trochę sprzętów miałem i przy zakupie oglądałem każdą złotówkę ze wszystkich stron to porównał bym przed zakupem kilka opcji - czasem cena która przyciąga wzrok na półce sklepowej po dołożeniu wszystkich akcesoriów już wypada blado przy tym co leży poza zasięgiem wzroku(np. na kolejnej stronie allegro).
koncentraty wina

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

Pretender, myślisz o czymś takim, on nie będzie trudniejszy w obsłudze przez początkującego?

http://allegro.pl/aabratek-destylator-e ... ml#thumb/8
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: radius »

@Lento Violento, jeśli się pozna zasady rektyfikacji i pracy kolumny ( :czytaj: ), to obsługa Aabratka jest banalnie prosta a sprzedawcę z podanego przez ciebie linku i jego sprzęty, mogę z czystym sumieniem polecić :ok: . Byłem w jego warsztacie, widziałem proces produkcji a właściciel jest otwartym człowiekiem i bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą :klaszcze:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Saccharomyces
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Saccharomyces »

Fajny sprzęt Franzmastera i w normalnych warunkach raczej długo nie trzeba będzie do niego dokładać niczego.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Pretender »

Koledzy napisali juz wszystko. Czy głowica prosta, złamana czy puszkowa a nawet ufo, głowica ma skroplić. Reszta w twoich rękach.

Ps
Do tego masz support 24h, przez telefon ...

Rafcio321
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:02
Re: RE: Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Rafcio321 »

radius pisze:@Zbynek80, 90% użytkowników nie ma dodatkowego wlewu i jakoś nie narzekają ;) Prowadzimy tylko destylacje okresowe więc nie jest on aż tak niezbędnym elementem.
Witam, co prawda nie mam takiej praktyki jak wy ale w mojej maszynie zamówiłem dodatkowy wlew i jestem z niego zadowolony. Bardzo wygodnie myje się przez niego keg.

Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: rozrywek »

ramzol pisze:edit :o
Destylacja alkoholu jest potężną dziedziną a hobby nie ogranicza się do abratka w dwóch konfiguracjach. Bynajmniej dla mnie.
Powyższy zacytowany post, myślę że wyjaśnia naprawdę wiele.
Proszę bardzo, wstań i rzuć kamieniem, jesli uważasz inaczej.

Ps" Laikom zalecam tym bardziej staranie się w doskonaleniu swoich umiejętności, zdobywaniu doświadczenia, a przede wszystkim zrozumieniu procesu, chociaż podstaw. Laik potrafi przeobrazić się w wytrawnego pędnika, w naprawdę krótkim czasie, jeśli tylko chce. I jeśli ma do tego serce, rozum i cierpliwość.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

Panowie, ponieważ przyszedł czas na dokonanie ostatecznego wyboru i zakupu, w grę wchodzą tylko te dwie kolumny, podpowiedzcie proszę, którą wybrać bo już mam mętlik w głowie. Z tego co zdążyłem się zorientować na forum, obaj sprzedawcy znani i polecani na forum, czyli godni polecenia, a to warunek konieczny. Kryteria doboru: ma być prosta w obsłudze i czyszczeniu - dla absolutnie początkującego, uniwersalna - spirytus i owocówki, dobra jakość destylatów, tylko dla swoich niewielkich potrzeb. Z góry dziękuję za pomoc:

http://destylatorymiedziane.pl/pl/kolum ... ra-lm.html

czy

http://allegro.pl/show_item.php?item=6614743878#thumb/1

Saccharomyces
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Saccharomyces »

Ciężki wybór :)
Mam jedną z nich i mi wystarcza, jednak nie testowałem drugiej, dlatego nie zajmę stanowiska.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zielonka »

ma być prosta w obsłudze i czyszczeniu - dla absolutnie początkującego, uniwersalna - spirytus i owocówki, dobra jakość destylatów,
Jeśli tak to FRANZMASTER - nie dość że zrobisz lepszy spirytus to jeszcze rura większa -
dopłaciłbym jednak do kega 50 -dla tej rury idealny a i całość mniej czasu zabierze.
No i ta stal - bezobsługowa. Ale... wybór należy do inwestora.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

A możesz doprecyzować dlaczego bezobsługowa? Łatwiejsze czyszczenie? I drugie pytanie, owocówkę na takiej kolumnie robi się przez odkręcenie zaworka na maksa, czy odkręceniu kolumny i pozostawienie tylko głowicy i katalizatora? Czy do tego zestawu warto jeszcze coś dokupić, np. to złącze sms?
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: seneka »

Kupuj ten drugi
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zlomnik »

Ja wybrałem miedziany, tylko wybrałem opcje dwie grzałki plus regulator. Zachecił mnie filmik o gotowaniu na tych grzałkach śliwowicy i rzeczywiście sie udało bez przypalenia. Dodakowe odejście OVM poprosiłem na dwóch clampach żeby mieć wymiennie z OLM. Cos czuje że znowu będzie gównoburza stal/miedź. Pewnie @Zielonka już ręce zaciera.
Przelicz co Ci sie bardziej opłaca i kup sercem, bo to hobby. Różnice kilka czy kilknaście złotych w perpsktywnie paru lat to nic.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Pretender »

Zgodzę sie z Zielonka
Zmiana na Keg 50. Do tego termometr na 10 półce. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi finansami to zmywaki wymienisz na SP w przyszłości.
Dlaczego bezobsługowa? KO to nie CU, poczytaj dlaczego ...
Smakówki proponuję z wypełnieniem jedynie Cu, długość rury wybierzesz juz sam
Złącze SMS - miszczostwo świata ... i okolic. Miałem ostatnio TC, SMS zdecydowanie wygodniejsze. Pamiętaj, złącza od razu musi wybrać, kolumnę przygotują dla Ciebie.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zielonka »

Cos czuje że znowu będzie gównoburza stal/miedź. Pewnie @Zielonka już ręce zaciera.
Otóż nie - nic więcej nie napiszę w tym temacie bo wszystko już zostało powiedziane tu lub w innych temu podobnych. Czas wyboru nastał i nikt Ci autorze pytania już nie pomoże.
Śladem kolegi Rozrywek powiem - a co to doczytać się nie chciało ?
Nie pochwalam odsyłania ale czasem ma gościu rację.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: lesu.pl »

Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lis098 »

Mnie tylko jedno ciekawi. Skoro miedź taka dobra to czemu po rektyfikacjii zbiera się zielony osad? Z ko nie ma nic. Nie żeby mi przeszkadzało tylko pytam

:D
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Pretender »

Zielony osad? Czy aby na pewno jest on zielony?

Saccharomyces
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Saccharomyces »

Lis098 pisze:Skoro miedź taka dobra to czemu po rektyfikacjii zbiera się zielony osad?
Bo pewnie z marsa tak jak zielone ludki.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: radius »

Lis098 pisze:Skoro miedź taka dobra to czemu po rektyfikacjii zbiera się zielony osad? Z ko nie ma nic.
Z KO, także zbiera się osad tylko, że jego kolor ma nazwę "transparentny" :mrgreen:
A tak na poważnie to wystarczy kolumnę miedzianą po skończonym procesie, przepłukać kilkoma litrami czystej wody i nie pojaw się nic zielonego. Woda odwarowa ma odczyn kwaśny, więc gdy z pazerności "doimy" pogony do ostatniej kropli i nie przepłuczemy kolumny, pozostałości dundru na wypełnieniu mogą reagować z miedzią tworząc to zielone "coś" 8-)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Szlumf »

zlomnik pisze:Cos czuje że znowu będzie gównoburza stal/miedź. ............................. Różnice kilka czy kilknaście złotych w perpsktywnie paru lat to nic.
Może dla Ciebie to "gównoburza" ale ja od paru lat (niestety zbyt późno) traktuję swoje zdrowie poważnie.
Poczytałeś ze zrozumieniem te tematy o miedzi? Przez "ze zrozumieniem" rozumiem też to co ukryte "między wierszami" lub pominięte w wypowiedziach "miedzianych" kolegów.
"Kilka lub kilkanaście złotych" w parę lat to "pikuś". Ale ręczę, że kilka lub kilkanaście chemioterapii za 10-20 lat takim "pikusiem" już nie będzie. Jeżeli ktoś ostrzega mnie, że coś może o 5% zwiększyć ryzyko nowotworów to biorę to pod uwagę. Bo tu 5% (miedź nie tam gdzie trzeba), tam 5% (żarcie) jeszcze gdzieś 5% (powietrze) i kolejne 5% (stres). I raczek się szykuje.
Twój wybór, Twoja kasa, Twoje zdrowie.

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zlomnik »

Prychłem sążniście, że zacytuję klasyka. Walisz gaz robiony własnoręcznie i bardziej od etoh stresuje Cie materiał z którego go robisz? Zwłaszcza, że wszytskie badania skłaniają się KU miedzi a nie przeciwko niej. Jeśli chodzi Ci o ten artykuł, który wszędzie cytujesz, to zwróć uwage że dotyczy kwestii kolumny z KO z miedzianą chłodnicą. Paradoksalnie kolumna z KO będzie do destylatu dawała więcej K.E. niż kolumna cała z miedzi.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: radius »

Szlumf pisze:Poczytałeś ze zrozumieniem te tematy o miedzi? Przez "ze zrozumieniem" rozumiem też to co ukryte "między wierszami" lub pominięte w wypowiedziach "miedzianych" kolegów.
@Szlumf, szanuję cię ale tu, że zacytuję klasyka Ferdynanda K., "przegłeś pałkę" :x
A cóż to takiego pomijają lub, co gorsza ukrywają, "miedziani" koledzy? Jakie fakty, jakie wyniki badań, jakie statystyki chorób lub zgonów wywołanych przez spożywanie destylatów z miedzianych sprzętów :o Cholera, to chyba co drugi Szkot powinien mieć raka? Nieprawdaż ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Saccharomyces
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Saccharomyces »

Mijasz się z prawdą.
Szlumf pisze: Jeżeli ktoś ostrzega mnie, że coś może o 5% zwiększyć ryzyko nowotworów to biorę to pod uwagę.
Każdy onkolog CI powie, że alkohol "może zwiększać ryzyko raka żołądka, raka jelita grubego..."

Szlumf pisze: Twój wybór, Twoja kasa, Twoje zdrowie.
Może pozew zbiorowy przeciwko Jackowi Danielsowi, że używa miedź do produkcji swoich trunków ?



<<Wyedytowano treści obraźliwe, hamuj się- to tylko forum>> MOD

odpowiedź do moda :
eee tam nikogo nie wyzwałem. nie użyłem słów obraźliwych. ktoś tu jest przewrażliwiony, albo stronniczy.....
Poprawiłem na słowa bardziej wysublimowane.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 lis 2016, 16:41 przez Saccharomyces, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

Wydaje mi się, że całkowite odstawienie alkoholu niewspółmiernie bardziej zmniejszy ryzyko zachorowania na raka, niż zmiana rodzaju kolumny, który ten alkohol wytwarza ;)

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

Witam, dzisiaj zrobiłem swoją pierwszą w życiu destylację na nowo zakupionym sprzęcie. Chciałbym wszystkim podziękować za pomoc i wcześniejsze odpowiedzi na moich kilka pytań, mnóstwo wiedzy posiadłem również dzięki wielu wątkom na forum. Dzięki! :)

Pierwszy raz na aabratku bez żadnych problemów, cały proces na 78,4 stopniach przy dwóch małych korektach zmniejszających odbiór serca. Alkoholomierz Gomaru wskazuje 97%, zakładam więc, że udało się osiągnąć solidne 96% :) Obawiałem się, że nie będzie to takie łatwe :) Jestem bardzo zadowolony i chyba się wciągnąłem w to hobby na całego :D

Jedyny problem jaki miałem to ściągnięcie nastawu znad osadu, jeśli macie jakieś swoje dobre sposoby to proszę o podpowiedź.

I jeszcze jedno pytanie, jak już będę dodawał pogon do następnego nastawu to go wcześniej rozcieńczyć z wodą, czy lać 96%?
Awatar użytkownika

kopytoszczak
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 27 lis 2015, 10:37
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: kopytoszczak »

A ile Ci tego pogonu zostało? Ja bym nie lał go w ogóle .
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zzibii »

Ja pogon zbieram do osobnych butelek. Jak się uzbiera odpowiednia ilość, to rozcieńczam z wodą na ok 20% i na rurki.
Kolego Lento Violento jaki masz pojemnik fermentacyjny? Ja ściągam nastaw z nad osadu przy pomocy wężyków fi 10mm na początkui fi 6mm na koniec. Pojemnik mam 30 l.dedykowany do nastawów fermentayjnych. Przy ściąganiu ustawiony jest jedną stroną 5 cm poniżej poziomu.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: kmarian »

Jeżeli gdziekolwiek chcesz lać pogon z poprzedniego pędu, to lej go do kotła do następnej destylacji. Nigdy do nastawu.
Zlewanie z nad osadu - tylko lewar z dystansem na dole, ewentualnie fermentor (wiaderko) z kranikiem na dole. :twisted:

Autor tematu
Lento Violento
30
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 20 lis 2016, 11:27
Podziękował: 1 raz
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Lento Violento »

Dzięki Panowie. Mam standardowe wiaderko fermentacyjne 30 litrowe, podczas 2 zlewań (przed i po klarowaniu) straciłem co najmniej 2,5 litra nastawu, więc gotowałem nie 25l tylko 22,5l. Teraz zrobie trochę więcej nastawu.

Ja ściągam taką małą ręczną pompką, ale na koniec już wzburza się osad i robi się mały syfek. Pomysł z lekkim przechyleniem wiadra to dobry pomysł :)

@kmarian - co to jest lewar z dystansem? Podrzucisz jakiś link ze zdjęciem? Oczywiście myślałem o dodaniu pogonu do kotła, nie do nastawu :)
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: zzibii »

Lewar z dystansem to nic innego jak ściąganie cieczy przy pomocy wężyka. Dystans to umieszczenie końca wężyka 2-4. cm powyżej dna wiaderka. Ja swój dystans wykonałem poprzez przymocowanie końca wężyka do metalowego pręta przy pomocy tytki. Koniec pręta dotyka do dna wiaderka, a końcówka węża jest o 2 cm wyżej i nie zaciąga osadu. Do tego najlepszy jest wężyk 6mm i niewielka różnica poziomów przy lewarowaniu. Wtedy nastaw powoli się przelewa nie zasysając osadu.
Pozdrawiam zzibii.
Awatar użytkownika

tacim
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 17 sty 2016, 21:03
Krótko o sobie: Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Ulubiony Alkohol: wsio
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: tacim »

Podepnę się do tematu aby nie tworzyć nowego czy zawór kulowy do odbioru serca zastąpic precyzyjnym czy da się na tym pracować.
"Każdy alkohol jest bardzo dobry z wyjątkiem denaturatu który jest dobry " -Mój rower .

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem :)
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Pierwszy sprzęt dla laika

Post autor: Blażej »

Tak da sie na tym pracować zawór kulowy na full, a odbiór ustawiasz precyzyjnym jak w lm np. na 20ml/min. Który jest umiejscowiony na końcu chłodnicy ovm. Nie zastępujesz a masz obydwa zawory przy kolumnie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”