Nastaw z mandarynek

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
kojot
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:25

Post autor: kojot »

Witam. Czy ktoś z Szanownych Panów zna może przepis na nastaw z mandarynek?
Pozdrawiam
kojot
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Zacier z mandarynek

Post autor: Zygmunt »

Nastaw z mandarynek robi się tak, jak z innych owoców- pulpa owocowa+ ew. woda, potem zmierzyć balling, dosypać odpowiednio cukru, zaszczepić drożdżami i wio!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
kojot
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:25
Re: Zacier z mandarynek

Post autor: kojot »

Może ktoś ma doświadczenia w tej kwestii? Jaki wychodzi produkt finalny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zacier z mandarynek

Post autor: Kucyk »

Ja w zeszłym roku nastawiłem pomarańcze. I szczerze się zawiodłem. Po pierwsze fatalnie fermentacja przebiegała, po drugie wcale nie pomarańczowy towar wyszedł, a taki nijaki z dziwnym posmakiem. Dodam, że fermentowałem sok z miąższem wyciśnięty z owoców, skórek nie dawałem.
Myślę, że wykorzystanie mandarynek do wytworzenia wina z dodatkiem np. rodzynek było by bardziej rozsądne.

EDYTA: O, masz! Kolega Maro. mnie wyprzedził: http://alkohole-domowe.com/forum/wino-c ... t1409.html
Awatar użytkownika

tommi777
30
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 08:57
Ulubiony Alkohol: Grappa, Bacardi i wiele innych destylatów. No i oczywiście piwko:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zacier z mandarynek

Post autor: tommi777 »

Tak tylko dodam, że robiłem kiedyś taki nastaw, ale tylko tak na próbę 10l i muszę przyznać, że nie warto... przynajmniej moim skromnym zdaniem. Wiem, że teraz mandarynki są bardzo tanie, ale dałbym sobie spokój... Destylat wychodzi bardzo ostry i jak to kolega Kucyk napisał, o takim dziwnym posmaku... Jeżeli nie kierujesz się w swoim pomyśle jedynie aspektem ekonomicznym, a np., smakowym (bo może chciałbyś się napić bimberku o smaku mandaryny, to zrób sobie nastaw, np. z jabłek (równie tanie) i zapraw destylat mandarynkami... Osobiście myślę, że smak będzie o wiele ciekawszy.
Tomek

IRECKI12
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2009, 20:32
Re: Nastaw z mandarynek

Post autor: IRECKI12 »

Witam. Robiłem jakieś 6 lat temu i powiem że mi smakowało.
Robiłem to na oko,i nie pamiętam proporcj . Ale uważam że warto jeszcze po probowac.
Pamietajcie panowie, że te owoce są konserwowane woskiem do transportu więc trzeba je dobrze umyc ,
a najlepiej skórkę w gorącej wodzie parzyc,i ręce też płokac po ich obraniu.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 gru 2009, 23:46 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wykrywacz niechlujstwa...

arol
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 2 lut 2010, 15:36
Re: Nastaw z mandarynek

Post autor: arol »

Żałuję, ze nastawiłem ten zacier po tym co wyżej przeczytałem :x

Siema, robię zacier z mandarynek który przerobił już 10 kg cukru, 2 blg, około 45 litrów w balonie . Ostatnio zauważyłem, ze ten zacier zrobił się śluzowaty, czy można go będzie przepuścić przez aparaturę ?
Awatar użytkownika

tommi777
30
Posty: 34
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 08:57
Ulubiony Alkohol: Grappa, Bacardi i wiele innych destylatów. No i oczywiście piwko:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nastaw z mandarynek

Post autor: tommi777 »

Nie załamuj się ;) Jaką gęstość ma ten "sluz"? Wątpię, żeby był jak budyń... więc myślę, że nie będzie żadnych problemów.

Ciekawe skąd ten śluz??? Zastosowałeś się do rad kolegi IRECKI12 dotyczących mycia?
Nie ma śmiechu, te owoce są naprawdę nieźle "nafaszerowane".
Tomek

arol
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 2 lut 2010, 15:36
Re: Nastaw z mandarynek

Post autor: arol »

Trudno powiedzieć jaka gęstość, ciągnie się jak białko z jaj, owoce oczywiście bez skórki a balon myty pirosiarczanem, drugi nastaw jest normalny, zabezpieczony pirosiarczanem.

Może by coś dodać do tego zastawu ? aby po przepędzeniu nie był taki niesmaczny jak koledzy wyżej piszą .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”