wino z czerwonej porzeczki

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
gbodek
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 6 lip 2014, 10:49
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: gbodek »

Dobry wieczór:)
09.07.2015 nastawiłem: 4,5 kg przebranej i oczyszczonej czarnej porzeczki (zmiksowane w blenderze), +1,7 lira wody + drożdże + pożywka jak dla 10 litrów.
13.07.2015, czyli dzisiaj zdjąłem "czapę", odcisnąłem sok i wyszło tylko 4,1 litra. Czyli moszczu (jeśli się nie mylę to sok z owocu) 4,1 - 1,7 woda = 2,4 litra. Wyciskam przez małą praskę do owców, czyli solidnie.
Gdzieś, kiedyś, wyczytałem i tego się trzymałem, że w przypadku porzeczek ~współczynnik woda + cukier to ~1,5. Celowałem w balon 10 litrów (taki przeznaczyłem do fermentacji).
Mając zatem: 4,5 kg owoców x (1kg [owoce] + 1,5 [woda + cukier]) > 10 litrów, wyszło mi, że celując w 10 litrów wina powinno być OK.
Tymczasem dzisiaj (13.07) odcisnąłem z tego, co opisałem powyżej, na prasie tylko 4,1 płynu.
Czyli skrajnie do tematu podchodząc: 4,1 płynu - 1,7 wody ~= 2,4 soku (moszczu). I tu zacząłem mieć obawy i wątpliwości.
Cieślak pisze, że ilość syropu cukrowego ~= moszcz x 2, zatem mając 2,4 litra moszczu max ilość wina to 2,4 x 3 = 7,2. A ja celowałem w 10 litrów.
Ponieważ drożdże pracują i nie ma czasu na dywagacje, dolałem syrop cukrowy: 3,1 litra wody + 1,45 kg cukru = 4 litry.
Mam teraz: 8,1 litra nastawu: w nim 1,45 kg cukru, 4,8 litra wody.
Zmierzone Blg: 15 - czyli fajne.
Chciałbym osiągnąć wino o mocy około 16-18%

I w końcu teraz pytania i prośba o Wasze opinie:
1. Czy w/w kalkulacje/działania są/były sensowne, czy gdzieś popełniam błąd w rozumowaniu?
2. Co radzicie, celować w 10 litrów wina, być może mniej ekstraktywnego, a może jest OK, czy też ~zostać przy tej objętości tylko wzmocnić % cukrem?


edit: 14.07 - zdecydowałem się wzmocnić "ekstraktywność" wina nową porcją porzeczek. Dorzuciłem zmiksowany 1 kg.
Awatar użytkownika

Azbest123
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 22 lis 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: mam charakter odkrywcy ,próbuje wszystkiego
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: Azbest123 »

Ad1: zawartość cukru w porzeczce to 7%(ok 400 gam wychodzi) ty dodałeś 1,45 kg cukru ,osobiście dodał bym jeszcze 0,5 kg cukru żeby osłodził winko bo wino porzeczkowe wytrawne jest jak to nazwać takie treściwe że nie każdy lubi taką przesadę .
Ad2 : porzeczki dają dużo aromatu z małej ilości owoców, powinno być ok jak wzmocnił byś wino samym cukrem .

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: PETER29 »

Może to mało istotne ale w końcu z jakiej porzeczki to wino? Czarnej czy czerwonej? Na pewno masz za mało cukru jak chcesz osiągnąć taki wysoki %.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
gbodek
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 6 lip 2014, 10:49
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: gbodek »

Ups, sorki z pomyłkę w temacie - winno być z CZARNEJ (thx PETER29).
Wiem, że na razie cukru jest za mało, planuję jeszcze dodać, wiadomo, jak BLG spadnie <=5.
Azbest123 - dziękuję za poradę - skorzystam z zaproponowanej ilości cukru ~ 0,5-0,6 kg.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: Kamal »

Właśnie o to samo miałem zapytać. :-) W tytule czerwona, a pisze, że wino z czarnej. :mrgreen:
K.
Obrazek

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: Zbyszek T »

Porzeczek ani innych owoców się nie miksuje, bo rozdrabnia się te małe pesteczki i może wyjść z nich gorycz.
Fermentować należy w miazdze całe owoce (wystarczy ręcznie pognieść) z docelową wodą i później (dość szybko, max 2tyg) odcedzić.

Autor tematu
gbodek
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 6 lip 2014, 10:49
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: gbodek »

Odnośnie miksowania, to sugerowałem się tym przepisem: http://www.winiarze.pl/artykuly/wina/pr ... -czerwonej

nigra
30
Posty: 43
Rejestracja: poniedziałek, 21 sty 2013, 14:51
Krótko o sobie: Jestem CZŁOWIEKIEM
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: wino z czerwonej porzeczki

Post autor: nigra »

Ostatnimi laty wina z czarnej porzeczki robiłem z 3 kg porzeczki 2,5 - 3 kg cukru i ok. 6,5 l wody na 10 l wina i bywało że kwas był jeszcze zbyt wyczuwalny a wino było pite z dodatkiem soku z kartonika.

W tym roku miałem nie robić wina tylko nastaw i przedestylować ale przeczytałem artykuł o odkwaszaniu moszczy owocowych węglanem wapnia i postanowiłem spróbować.
Muszę przyznać, że tak dobrze nie zapowiadało się jeszcze żadne moje wino owocowe a robię już od 11 sezonów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”