Erkom

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Erkom
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 15 kwie 2015, 18:24

Post autor: Erkom »

Dzień dobry cześć i czołem. Mam 19 lat, imienia i miejscowości podawać nie będę, ale mój wiek jest tutaj znaczący bo kreatywność to moja górująca cecha. Aktualnie pracuje nad projektem nowego destylatora wydajnego jak cholera, którego jedynym źródłem energii będzie drewno :).
Parowanie mam zamiar uzyskać poprzez podgrzewanie zbiornika drewnem, następnie chłodzienie obiegiem zamkniętym korzystającym z prostej zasady, czyli grawitacji. Jak wiadomo, ciepła woda idzie do góry, a zimna na dół, co daje nam(ustawiając zbiornik z wodą o najniższym poziomie wyższym niż ostatnia spirala), naturalny, energooszczędny obieg wody chłodzącej. W tym roku mam zamiar zbudować mój destylator i pierwszy raz go wykorzystać przy produkcji śliwowicy, następnie w przyszłym roku stworzyć mu większego brata :).
Zastanawiam się tylko czy lepiej wykorzystać do tego obiegu chłodniczego rurkę z silikonu czy miedzi?

Edit: Jednak jeszcze dzisiaj dodaje rysunek schematyczny. Nie jest to dzieło sztuki jednak pokazuje z grubsza o co chodzi, fakt faktem że jest trochę w tym do dopracowania ale sam nie lubię specjalnie patrzeć na rysunki a popróbować w praktyce :).
destylator.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2015, 23:58 przez Erkom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Erkom

Post autor: Lootzek »

Cześć i czołem! ;) Miło widzieć taki entuzjazm.
Niestety, obieg wody będziesz musiał wymusić (trochę masło maślane), bo jeśli dobrze zrozumiałem, myślałeś o konwekcji? A na chłodnicę, zdecydowanie miedź.
Powodzenia w konstruowaniu, fajnie by było gdybyś podrzucił jakiś szkic, przybliżył jak będzie wyglądała ta lokomotywa. Kto wie, może coś doradzimy? ;)

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Erkom

Post autor: golec269 »

Witaj kolego! Młodość dodaje odwagi do tworzenia rzeczy pięknych. Z niecierpliwością czekam na pierwsze foty. :klaszcze:

Autor tematu
Erkom
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 15 kwie 2015, 18:24
Re: Erkom

Post autor: Erkom »

Możliwe że w nocy, albo jutro wrzucę jeszcze rysunek schematyczny. Właściwie zastanawiam się czy amplituda temperatur podczas prowadzenia destylacji w zimnej piwnicy, będzie wystarczająca do napędzenia obiegu. Jeżeli przyjąć różnice temperatur między zbiornikiem a chłodnicą 50 stopni, to myślę że będzie to wystarczające do muszenia obiegu wody. Sporządzę na początku mniejszy model testowy i będę próbował co się da zrobić, żeby działało to w miarę dobrze.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Erkom

Post autor: jurek1978 »

Co by to czasem Ci się nie udało :) Inna sprawa czy to wszystko jest warte tych kilku złotych kosztów wody i prądu na procesie ?
Nie sądze. Ale pofantazjować zawsze można. Od szkicu do realizacji i sprawnego działania droga bardzo długa.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Erkom

Post autor: rozrywek »

Studencik, a ty przepraszam robisz to dla siebie, czy dla kogoś na zamówienie? Na marginesie to doskonały "schemat" parę prostych linii, i opis....zacier woda ogień. Normalnie Bosko.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Erkom

Post autor: aronia »

Erkom pisze:Mam 19 lat(...) ale mój wiek jest tutaj znaczący bo kreatywność to moja górująca cecha. Aktualnie pracuje nad projektem nowego destylatora wydajnego jak cholera, którego jedynym źródłem energii będzie drewno :)
Witaj,
kreatywność to by była jak byś wymyślił coś nowego, a Ty chcesz zrobić po prostu dużego pot-stilla. Zapał może masz, ale niestety trzeba go będzie trochę przygasić...
Erkom pisze:Parowanie mam zamiar uzyskać poprzez podgrzewanie zbiornika drewnem, następnie chłodzienie obiegiem zamkniętym korzystającym z prostej zasady, czyli grawitacji. Jak wiadomo, ciepła woda idzie do góry, a zimna na dół, co daje nam(ustawiając zbiornik z wodą o najniższym poziomie wyższym niż ostatnia spirala), naturalny, energooszczędny obieg wody chłodzącej.
1. Otwarty ogień przy paliwie, które nie za bardzo będziesz mógł kontrolować(tu iskra, tam iskra) i tak łatwopalna ciecz - :klaszcze:.
2.Chcesz zrobić super wydajny(to może podasz prędkość odbioru do której dążysz) i skroplić to wszystko bez żadnej pompki w obiegu, a woda sama sobie będzie krążyć(i popłynie do góry z powrotem do zbiornika) - :bezradny: i już Ci mogę powiedzieć, że jak nie zmienisz koncepcji to do punktu pierwszego dopisz jeszcze opary alkoholowe w całym pomieszczeniu albo uwzględnij uzupełnianie wody wiadrami i 2 zbiornik na dole...
Erkom pisze:Zastanawiam się tylko czy lepiej wykorzystać do tego obiegu chłodniczego rurkę z silikonu czy miedzi?
Chłodnica z rurki silikonowej - dla Ciebie kreatywność, a dla mnie totalne nieporozumienie - poszukaj pod hasłem współczynnik przewodzenia ciepła i sam zrozumiesz.
Jak zaczniesz czytać to znajdziesz na forum już zrealizowane konstrukcje o prędkościach odbioru destylatu do 12l/h oraz takie z odbiorem spirytusu do 3,5l/h(według producenta).
P.S. Twój projekt wygląda na konstrukcję jak z "dawnych leśnych czasów" albo z serialu z Discovery...

Autor tematu
Erkom
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 15 kwie 2015, 18:24
Re: Erkom

Post autor: Erkom »

jurek1978 pisze:Co by to czasem Ci się nie udało :) Inna sprawa czy to wszystko jest warte tych kilku złotych kosztów wody i prądu na procesie ?
Nie sądze. Ale pofantazjować zawsze można. Od szkicu do realizacji i sprawnego działania droga bardzo długa.
Wody i prądu? Właśnie przedstawiłem taki projekt, w którym prąd nie będzie potrzebny, oprócz jedyna iskra prądu jaka tam pójdzie to ta z zapalniczki do rozpalenia paleniska. A woda, to jedynie ta do napełnienia obiegu. Nie wyliczyłem jeszcze ile litrów, ale w 20l się powinienem zmieścić.


[ramka=][/ramka]
rozrywek pisze:Studencik, a ty przepraszam robisz to dla siebie, czy dla kogoś na zamówienie? Na marginesie to doskonały "schemat" parę prostych linii, i opis....zacier woda ogień. Normalnie Bosko.
Chyba oczywiste że robię to tylko dla siebie. Schemat jest początkowy, dlatego jest tak prosty. Na komputerze niczego lepszego wyczarować nie potrafię i będzie robił na papierze skalowany schemat konstrukcyjny.

aronia pisze:
Erkom pisze:Mam 19 lat(...) ale mój wiek jest tutaj znaczący bo kreatywność to moja górująca cecha. Aktualnie pracuje nad projektem nowego destylatora wydajnego jak cholera, którego jedynym źródłem energii będzie drewno :)
Witaj,
kreatywność to by była jak byś wymyślił coś nowego, a Ty chcesz zrobić po prostu dużego pot-stilla. Zapał może masz, ale niestety trzeba go będzie trochę przygasić...
Erkom pisze:Parowanie mam zamiar uzyskać poprzez podgrzewanie zbiornika drewnem, następnie chłodzienie obiegiem zamkniętym korzystającym z prostej zasady, czyli grawitacji. Jak wiadomo, ciepła woda idzie do góry, a zimna na dół, co daje nam(ustawiając zbiornik z wodą o najniższym poziomie wyższym niż ostatnia spirala), naturalny, energooszczędny obieg wody chłodzącej.
1. Otwarty ogień przy paliwie, które nie za bardzo będziesz mógł kontrolować(tu iskra, tam iskra) i tak łatwopalna ciecz - :klaszcze:.
2.Chcesz zrobić super wydajny(to może podasz prędkość odbioru do której dążysz) i skroplić to wszystko bez żadnej pompki w obiegu, a woda sama sobie będzie krążyć(i popłynie do góry z powrotem do zbiornika) - :bezradny: i już Ci mogę powiedzieć, że jak nie zmienisz koncepcji to do punktu pierwszego dopisz jeszcze opary alkoholowe w całym pomieszczeniu albo uwzględnij uzupełnianie wody wiadrami i 2 zbiornik na dole...
Erkom pisze:Zastanawiam się tylko czy lepiej wykorzystać do tego obiegu chłodniczego rurkę z silikonu czy miedzi?
Chłodnica z rurki silikonowej - dla Ciebie kreatywność, a dla mnie totalne nieporozumienie - poszukaj pod hasłem współczynnik przewodzenia ciepła i sam zrozumiesz.
Jak zaczniesz czytać to znajdziesz na forum już zrealizowane konstrukcje o prędkościach odbioru destylatu do 12l/h oraz takie z odbiorem spirytusu do 3,5l/h(według producenta).
P.S. Twój projekt wygląda na konstrukcję jak z "dawnych leśnych czasów" albo z serialu z Discovery...
Z tą wydajnościa jak cholera posłużyłem się odrobinę ironią. Otwarty ogień przy paliwie? Przecież zbiornik z zacierem będzie szczelny, co jest dla mnie oczywiste, a to czy produkt będzie wychodził przy palenisku czy nie, to jedynie umowna sprawa. a co do drugiego zbiornika, może to i dobry pomysł aby w miejscu schodzenia do chłodnicy zimnej wody, zrobić drugi pośredni zbiornik, co zwiększyłoby pojemność i raczej przepływ zimnej wody. A co do rurki silikonowej chodziło mi o tą w której przechodzi woda, a nie opary się skraplają. Co do oparów alkoholu w pomieszczeniu, miejsce jest na tyle chłodne i przewiewne, że tam nawet żaden zapach się dłużej nie utrzymuje. Wilgoć jest wysoka, temperatura w lato(przy temperaturze zewnętrznej 30 stopni) nie przekracza tam 20 stopni, zazwyczaj jest to 15-20 stopni. Woda będzie się tam sama chłodziła.
Myśląc nad tym, czytałem sobie pomysły innych ludzi, oglądałem ich rysunki i zdjęcia, tak się zastanowiłem i stwierdziłem że ja przecież nie robie jakiejś wielkiej fabryki, a jedynie coś dla samego siebie. Nie pije też dużo, a swego czasu zakochałem się w śliwowicy rodem z Serbii. Dlatego mój projekt jest taki a nie inny. Mam duże pokłady drewna i możliwość robienia tego w taki sposób :).

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Erkom

Post autor: aronia »

Erkom pisze:A woda, to jedynie ta do napełnienia obiegu. Nie wyliczyłem jeszcze ile litrów, ale w 20l się powinienem zmieścić. (...) a co do drugiego zbiornika, może to i dobry pomysł aby w miejscu schodzenia do chłodnicy zimnej wody, zrobić drugi pośredni zbiornik, co zwiększyłoby pojemność i raczej przepływ zimnej wody. Woda będzie się tam sama chłodziła.
Erkom czy Ty naprawdę sądzisz, że te 20l wystarczy Ci na skroplenie par alkoholowych odbieranych w trakcie całego procesu i samą różnicą temperatur wymusisz wystarczający przepływ, aby woda płynęła wbrew grawitacji do góry zwalczając dodatkowo wszystkie opory.
Chyba, że planujesz zamknięty obieg wody z pompką i wentylatorem, o którym nas nie informujesz - chociaż ten brak użycia prądu eliminuje takie rozwiązanie.
P.S. To jaka wydajność Cię interesuje? I tam nie miało być 200l?
Awatar użytkownika

Azbest123
30
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 22 lis 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: mam charakter odkrywcy ,próbuje wszystkiego
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Erkom

Post autor: Azbest123 »

Nie chcę podcinać ci skrzydeł ale chłodnica jak to aronia wyżej napisał nie spełni swojego zadania,
powietrze jest słabym przewodnikiem ciepła ,może jak byś miał zbiornik 1000 litrów wkopany w ziemie .
Drugą wada projektu jest paliwo ,sam o tym myślałem czy by nie użyć drewna bo jako sadownik mam go pod dostatkiem ale kolega mi odradził bo nawet na piecu kaflowym zwiększając zmniejszając ciąg ciężko ustawić stałą temperaturę grzania .Nie wiem czy dobrze rozumie ale ty chcesz rozpalać w piwnicy palenisko ,żeby to mogło zadziałać musiał byś wybudować obok aparatury piec z termostatem wiatrakiem i sterownikiem mającym piecze nad temperaturą a już o kominie nie wspomnę.
Rozumie że to jest tylko projekt i lepiej dowiedzieć się o jego wadach wcześniej od znających temat .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”