Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -pora

Postautor: gr000by » poniedziałek, 16 cze 2014, 19:51

Potrzebne jest to do skonstruowania tego wykresu download/file.php?id=11299&mode=view
Jeżeli względny współczynnik lotności (czyli współczynnik rektyfikacji) jest większy niż 1 to podany związek będzie miał charakter przedgonu i odbierzesz go na początku. Jeżeli jest poniżej 1 - zanieczyszczenie ma charakter pogonu i odbierasz je pod koniec. Im niższy %% wsadu, tym więcej zanieczyszczeń staje się przedgonami. Alkohol amylowy staje się przedgonem przy 40-43% mocy wsadu, a najlepiej jeszcze niżej - 30% i mniej, żeby w miarę sensownie oddzielić najgorsze przedgony.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Pretender
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -pora

Postautor: Pretender » poniedziałek, 16 cze 2014, 21:02

Bardziej przystępnie już nie da się wytłumaczyć. Działaj i rób wg wskazówek, żałował nie będziesz.

ziulek1985
5
Załączniki

Postautor: ziulek1985 » czwartek, 26 cze 2014, 12:25

Bardzo dokładny i przydatny opis.
Niestety nie posiadam termometru na dole kolumny i (tak wiem za mało:D-taka była w garażu) 40cm średnicy, ale zgadzam się, że wyrób końcowy w 96.6% zależy od cierpliwości i zachowania procedur dla danego sprzętu.
Wypełnienie 20cm miedź, 170cm wióry z toczenia kwasówki, 5x zimne palce miedź fi9.6, chłodnica 2m miedź 9,6mm w wiadrze 20l +na koniec coś ekstra... beczka 200l wody i pompka do zimnych palców. :D

Jeśli ktoś to nazywa wieszakiem to chyba nigdy się nie wysilił, aby odczekać parę minut na stabilizację albo wywalił 1900zł na gotowca z instrukcją i twierdzi że jest master moonshiner.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 cze 2014, 14:28 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdania zaczynamy od dużej litery.

Autor tematu
aronia
1300
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » czwartek, 26 cze 2014, 14:41

Chyba 40 mm :D a co do termometru to jeśli masz możliwość to zamontuj - naprawdę ułatwia prowadzenie procesu. Tylko przy Twoim wypełnieniu ciężko stwierdzić gdzie będzie ta 10 półka. Myślałeś nad zmianą na zmywaki albo sprężynki?
P.S. Ja też korzystałem z zamkniętego obiegu: moj-sposob-na-zimne-palce-t10600.html ze zbiornikiem 200l i pompką od pralki.

Awatar użytkownika

wiking
400
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Załączniki

Postautor: wiking » czwartek, 26 cze 2014, 15:11

ziulek1985 pisze:
Jeśli ktoś to nazywa wieszakiem to chyba nigdy się nie wysilił, aby odczekać parę minut na stabilizację .

O czym Ty kolego pleciesz :o.

ziulek1985
5
Załączniki

Postautor: ziulek1985 » piątek, 4 lip 2014, 22:25

Dokładnie 40mm (skala mi się odrobinę zachwiała) a drugi termometr w chwili natchnienia i wolnego czasu zakupię i wspawam. Co do wypełnienia to jak na razie powiem tak: (wielu nazwie mnie ignorantem) takowe było pod ręką a procent jest ok (tani alkoholomierz zamyka skale), efekt końcowy na nalewkę lub szybkie leżakowanie z płatkami dębowymi + odrobina karmelu jak dla mnie i dla znajomych jest w sam raz.
------ nie zmieniam nic ------

ps. jeśli napisałem jakieś głupoty to znaczy że degustuję :D

Awatar użytkownika

radius
4000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » sobota, 5 lip 2014, 19:37

ziulek1985 pisze:Co do wypełnienia to jak na razie powiem tak: (wielu nazwie mnie ignorantem) takowe było pod ręką a procent jest ok

A co ci szkodzi kupić kilkanaście zmywaków ( w Lidlu za 3 szt. ok. 3 zł) i wypróbować takie wypełnienie.
Zdziwisz się jaki wtedy dopiero będzie procent i na pewno będzie +OK :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
aronia
1300
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » niedziela, 6 lip 2014, 00:03

Jeżeli chodzi o kwestię wypełnienia to ostatnio dostałem próbkę z aparatu z wypełnieniem z wiórów, ale dodatkowo prasowanych - według właścicieli do około 1,5 m rury wcisnęli 2 "wory" takich wiórów. Moc i zapach oceniłbym na 5(może 5+). Z opisu też wygląda on na CM - jak go obejrzę na żywo to coś więcej napiszę, bo zapowiada się ciekawie :D .

ziulek1985
5
Załączniki

Postautor: ziulek1985 » niedziela, 6 lip 2014, 11:01

...Radius... a dlaczego uważasz że zmywaki są lepsze od wiórów z obcinania prętów (szerokie na 1.7mm i bardzo cienkie) wytrawionych w fosolu ? moja konstrukcja to kopia sprzętu z początku lat 90tych, z tym ze zamiast kega w orginale była beczka miedziana. Jedynie może bym się pokusił o sprężynki ale to może w następnej konstrukcji jeśli do takowej dożyje.:D

Awatar użytkownika

radius
4000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » niedziela, 6 lip 2014, 12:45

A no dlatego, że już dawno potwierdzono doświadczeniami praktycznymi, że wióry mają duuużo gorszy parametr HETP niż zmywaki :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”