Dość witania!

Informacje o rozbudowie i zmianach na forum. Możecie tu także zgłaszać swoje problemy z tym forum, postaramy się je szybko rozwiązać. Mile widziane pomysły i ciekawe propozycje :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy

Post autor: kochanek Kranei »

Szanowni Forumowicze,
muszę przyznać, że z trudem powstrzymuję się od użycia ostrych, nieparlamentarnych czy wręcz obraźliwych słów. Powódem mojego rozdrażnienia jest styl w jakim niektórzy forumowicze rozpoczynają swoje wypowiedzi. Nie dość, że na codzień bombardowany jestem niechchlujstwem językowym w postaci pobożnych życzeń polityków by polityka była transparentna, to nie wiadomo dlaczego w moim własnym domu, na moim własnym sprzęcie jestem witany. I tak jak w pierwszym przypadku mamy pięknie brzmiący polski przymiotnik: przejrzysty, tak w drugim, można na początku listu zwrócić się do adresatów bezpośrednio, jak ja wyżej, bądź użyć potocznych słów, typu cześć albo mojego ulubionego staropolskiego czołem. Jak to jest, że w Polsce co krok spotyka się domy z kolumienkami jak szlacheckie dworki a listy rozpoczyna się od słowa witam zamiast czołem? Witać to ja mogę kogoś, kto do mnie zapuka i stanie przed progiem mojego domu. Wybaczcie, że się tu wymądrzam ale nagła krew mnie zalewa, jak na forum co rusz ktoś mnie wita. Z pewnością nie jestem wzorem do naśladowania jeśli chodzi o polszczyznę ale się staram. Wiem, że język rządzi się własnymi prawami i że wiele słów, które dziś używamy, wcześniej miało zupełnie inne znaczenie. Mimo to, skoro tak wiele wagi przywiązujemy do czystości języka polskiego na tym forum, to dbajmy też proszę o to, by nas niechluje językowi nie witali na naszych własnych włościach.
Trzymajcie się zdrowo,
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
alembiki

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: artaks »

Cześć,
Zgadzam się z Tobą, podsyłam też artykuł z poradni pwn, jakby ktoś nie wiedział o co chodzi: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9799
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

I pragnę zauważyć, że dział ma nazwę "Przedstaw się", a nie przywitaj się :)
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Dość witania!

Post autor: jajek12 »

Serwus Forumowicze.
Panie Janie. kochanek Kranei zwraca uwagę na to, że większość postów (a może nawet wszystkie - moje też :( - zaczynają się słowem "Wtam". NIgdy jakoś to słowo mi "nie leżało", ale wydawało mi się uniwersalne i do niego przywykłem. Zawsze mam z tym problem jak zacząć e-maila do praktycznie nieznanej mi osoby. Odbieram zamówienia przez internet i zamawiam, i właściwie nie spotkałem się z innym początkiem e-maila. Ale jestem za zmianą tak jak kochanek Kranei (będzie trudno)
Pozdrawiam. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

Panie jajek12 - tak właśnie zrozumiałem, że słowo "Witam" na początku jest po prostu niewłaściwe i lekko irytujące. A jeśli chodzi o maile to po prostu używam zwykłego "Dzień dobry".

Pozdrawiam

JO
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dość witania!

Post autor: lesgo58 »

A mnie się wydaje, że jeśli już chcemy uczyć innych poprawnej polszczyzny - to przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie.
Język Polski jest tak trudnym, że nie zawsze radzą sobie z nim nawet osoby wykształcone w tym kierunku.
Tak, że panowie - trochę luzu. Takie mamy czasy. Czasy SMS'ów, skrótowego myślenia i przelewania tegoż na papier.
P.S. Dzień Dobry jest tak samo dobre jak Witam. Obydwie formy są po prostu "wytrychem" poprawnej polszczyzny. Ale teraz być może inaczej uczą zwracania się do siebie w formie pisemnej. Mało komu już wychodzi spod pióra zwykłe i uprzejme Szanowny Panie.
Ja też na tym forum zwracam się do wszystkich cześć. Ale to dlatego, ze traktuje wszystkich jak kumpli.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

No, no, jeśli normalne "Dzień dobry" jest tak samo poprawne jak "Witam" to już lekko zgłupiałem. Oczywiście używam zwrotu Szanowny Panie/Pani pisząc po raz pierwszy do kogoś list.
Ale odpowiadając na zapytania mailowe ze sklepu internetowego używam po prostu "Dzień dobry" zamiast "Witam". Bo odpowiedź "Witam" na "Witam" to dopiero niezła polszczyzna :):)

P.S. Jest to moje zdanie i je wyłącznie podzielam.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dość witania!

Post autor: lesgo58 »

Nie pisałem, że jest tak samo poprawne - tylko, że jest takim samym wytrychem. Kwestia interpretacji - co staje się pomału naszym narodowym "sportem". A to jest delikatna różnica. I nie ma się co rozwodzić na poprawnością użycia słowa Witam.
Głównie chciałem zaznaczyć, że żeby komuś zwracać uwagę trzeba być samemu jak ta "...żona Cezara..." :) I - żeby było jasne - nie Ciebie miałem na myśli, tylko tak uogólniałem - mając na myśli nas wszystkich.
P.S. Jest to tak samo moje i tylko moje zdanie. Jest oczywistym, że je tak samo podzielam. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dość witania!

Post autor: kochanek Kranei »

Kochani bez wyjątku,
ja bym się nie czepiał, gdyby nie opinia właśnie osób wykształconych. I mając to poparcie idę w zaparte. Polecam nasze nasze forum innym m.in. właśnie z tego powodu, że tu się dba o nasz język ojczysty. Sam bawię się językiem ale staram się go nie kaleczyć. Dbacie o tradycję pędząc starkę, śliwowicę, robiąc nalewki i wyroby domowe, poświęcając temu wiele czasu i wysiłku a tu wystarczy powiedzieć cześć i czołem albo zwrócić się bezpośrednio np. kochany Lesgo, drogi Jajku czy szanowny Janie. To nie ma nic wspólnego z brakiem luzu. Ja chętnie przyjmę każdą krytykę, bo mi zależy na poprawnym używaniu własnego języka. Gotów jestem przymknąć oko na inne językowe potknięcia, sam mam wątpliwości czy piszę właściwie ale to witam, to jakaś plaga.
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dość witania!

Post autor: lesgo58 »

Kochanku ależ kto Ciebie chce krytykować. A Broń Boże podważać zasadność Twojego protestu. Poruszyłeś ważną rzecz. Ale niestety jest to walka z wiatrakami. Jest nas wielu co stara się "trzymać twarz". Ale jest też duża grupa - co ma w przysłowiowej "życi"chociażby podstawowe zasady naszego pięknego języka. I jest to tylko i wyłącznie wina naszego systemu edukacyjnego.
Mam w pamięci do dzisiaj - a od tamtego zdarzenia minęło już 45 lat - jak na pytanie nauczycielki co zrobiłem sobie w czoło odpowiedziałem "...uderzyłem się w klamkę..." . Jeszcze dwa razy powtórzyła to samo pytanie - a ja odpowiedziałem dwa razy jak na początku. Dopiero śmiech całej klasy pozwolił mi zrozumieć że mówię głupoty.
Pamiętam też pisanie po 100 razy " nie będę mówił obaliłem się tylko przewróciłem się... A dzisiaj zwróć uwagę dziecku a możesz wylądować w sądzie.
No i na efekty takiego stanu nie trzeba było długo czekać.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dość witania!

Post autor: rozrywek »

Witam :mrgreen:
Wyszło trochę zamieszania. Ja o błędności określenia witam dowiedziałem się miesiąc temu od mojej ex która jest niestety nauczycielką, przypadkiem czytała mojego maila i zwróciła mi uwagę na niepoprawność tejże formy.
Myślę że te oto określenie jest uniwersalne i bezosobowe, dlatego jest w użyciu. Szczególnie często używane przez nowo logowanych forumowiczów, szczególnie że nie znają na forum nikogo,gubią się w natłoku informacji, szukają postów,nie czują się pewnie na forum. Ale witam wszystkich, bądź witam serdecznie, nie brzmi już tak źle prawda? Albo Witojcie. Nie każdy napisze Hej, siemka, Cześć.

A co mnie z kolei wpienia? Otóż posty typu:
Cześć dajcie przepis na bimber, Cześć jestem nowy jak zrobić zacier, Hey ile dać cukru na 20L wody, Witam z czego zrobić zacier??? Pierdzielone Lenistwo!!! oraz oczekiwanie na gotowy przepis.
Witki opadają, i dlatego właśnie zdarza mi się komuś ostrzej pojechać.
A można na końcu napisać Pozdrawiam? ja tak czasem piszę, Nie zbijam się poważnie pytam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dość witania!

Post autor: kochanek Kranei »

rozrywek pisze:Witam :mrgreen:
No i sobie nagrabałeś!
Wyszło trochę zamieszania. Ja o błędności określenia witam dowiedziałem się miesiąc temu od mojej ex która jest niestety nauczycielką, przypadkiem czytała mojego maila i zwróciła mi uwagę na niepoprawność tejże formy.
Było się uczonej kobiety słuchać, nawet jeśli jest ex.
Myślę że te oto określenie jest uniwersalne i bezosobowe, dlatego jest w użyciu. Szczególnie często używane przez nowo logowanych forumowiczów, szczególnie że nie znają na forum nikogo,gubią się w natłoku informacji, szukają postów,nie czują się pewnie na forum. Ale witam wszystkich, bądź witam serdecznie, nie brzmi już tak źle prawda? Albo Witojcie. Nie każdy napisze Hej, siemka, Cześć.
My tu mamy P.T. Ojców Założycieli, uczonych w materii Moderatorów i to oni mają prawo napisać: witaj, bo są gospodarzami. Fersztanden? To naprawdę da się bez wódki rozebrać.
A co mnie z kolei wpienia? Otóż posty typu:
Cześć dajcie przepis na bimber, Cześć jestem nowy jak zrobić zacier, Hey ile dać cukru na 20L wody, Witam z czego zrobić zacier??? Pierdzielone Lenistwo!!! oraz oczekiwanie na gotowy przepis.
To wkurza nawet takiego forumowego niemowlaka jak ja. Ja np. czytam zawsze instrukcję obsługi a mój mąż twierdzi, że to dla mięczaków.
Witki opadają, i dlatego właśnie zdarza mi się komuś ostrzej pojechać.
A można na końcu napisać Pozdrawiam? ja tak czasem piszę, Nie zbijam się poważnie pytam.
Możesz np. napisać kilka czułych słówek. Ja czułem się ostatnio jakiś taki niedopieszczony. Przeszło mi bo wczoraj dostałem patelachę. Taaaka wypasiona: powleczona ceramicznie, stal jak lesgowa kolumna i szeroka na 32 cm. Cztery kotlety na raz wysmażę. Pokazać?

Mam Te rad,
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Dość witania!

Post autor: jajek12 »

Cześć. Myślę, że pewnych rzeczy nie da się narzucić. Ja z racji wieku (50+) jestem w stanie to zrozumieć, ale ktoś, kto ma dwadzieścia kilka lat nauczony jest mówić (pisać) skrótami, to dla takiej osobie, pisanie "normalnie" nie idzie. Ale nie mogę pojąć, że ktoś robi błędy ortograficzne....... pisząc na komputerze, gdzie źle napisany wyraz jest podkreślony na czerwono. Sam miałem problemy z ortografią - tak mam od podstawówki - i dla mnie takie sprawdzanie pisowni jest pomocne.
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

lesgo58 pisze:...
Mam w pamięci do dzisiaj - a od tamtego zdarzenia minęło już 45 lat - jak na pytanie nauczycielki co zrobiłem sobie w czoło odpowiedziałem "...uderzyłem się w klamkę..." . Jeszcze dwa razy powtórzyła to samo pytanie - a ja odpowiedziałem dwa razy jak na początku. Dopiero śmiech całej klasy pozwolił mi zrozumieć że mówię głupoty.
Pamiętam też pisanie po 100 razy " nie będę mówił obaliłem się tylko przewróciłem się... A dzisiaj zwróć uwagę dziecku a możesz wylądować w sądzie.
No i na efekty takiego stanu nie trzeba było długo czekać.
A co to ma do rzeczy ? Co to "się" ma do tematu użycia paskudnego powitania o którym mówimy ?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

poldac
50
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 30 gru 2013, 14:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Dość witania!

Post autor: poldac »

Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na rzecz, która mnie osobiście drażni od bardzo dawna. Na co dzień praktycznie jak większość ludzi dzisiejszego świata mam do czynienia z pocztą e-mail, tak jak już pisano odbieram zamówienia sam też wysyłam poczta korporacyjna, i jak diabeł święconej wody unikam słowa... ,,WITAM" na początku e-maila, osobiście wydaje mi się, że zwrot ten jest taki ... sterylny, obojętny, nijaki, oficjalny a zarazem oklepany szczeniacki i prosty... przepraszam jeśli kogoś w tym momencie uraziłem, ale ja tak to czuję.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dość witania!

Post autor: lesgo58 »

JanOkowita pisze: A co to ma do rzeczy ? Co to "się" ma do tematu użycia paskudnego powitania o którym mówimy ?
Faktycznie nic. Ot tak z nudów napisałem.
Możesz skasować.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

Ej, tam Lesgo58, to nie chodzi o kasowanie. Ja też piszę z nudów ( a może czasem z bezsilności nad mailami). Po prostu w pewnym wieku człowiek zaczyna widzieć inaczej i słyszeć inaczej - a takie "witam" to pewnie nie z "naszych" czasów. Kiedyś rzeczywiście mówiło się "czołem" - a odpowiedzi były różne...., np. kluski pod stołem :)
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Dość witania!

Post autor: lesgo58 »

:respect: :piwo:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wawaldek11
2500
Posty: 2912
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dość witania!

Post autor: wawaldek11 »

Czołem! Cholera, kojarzy mi się niekoniecznie pozytywnie, bo ze służbą wojskową.
Czołem żołnierze! Czołem ...telu ...czniku!
Lub w stanie wojennym: Czołgiem żołnierze! Czołgiem ...telu ...rale!
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dość witania!

Post autor: rozrywek »

Macie racje, i ci których to wpienia i ci których to nie wpienia, mnie w pienia w telewizji odmiana województw na iem.
Dla mnie Lubelskim nie lubelskiem
Do rzeczy:
Proponuję wymyślić nasze forumowe powitanie, może to pomysł na następną zabawę?
Cześć, czołem, siema, witam, dzień dobry...etc
A ja właśnie wpadłem na określenie Alkocha Bracie.
Fajne śmieszne, może być pisane bez c. Jesteśmy braćmi, bractwem...jest alko i jest miłość, miłość do naszego hobby.
Ps: Już dziś nie piję :D obiecuję.

Alkocha Bracia
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Dość witania!

Post autor: ta_moko »

Panowie,
sercem jestem z Wami w sprzeciwie wobec zwrotu "Witam", który wszechobecnie rozpoczyna maile, listy, posty etc. Niemniej to, że on jest i tak powszechnie występuje, dowodzi żywości naszego języka ojczystego. To my go tworzymy, my modyfikujemy i rozwijamy. Kierunki tych zmian nie muszą się podobać i często się nie podobają. Język ojczysty tworzy użycie form w języku potocznym i języku literackim. Ten ostatni - znak czasów- zanika na rzecz, jak to dziś określają językoznawcy, języka mediów. A tu brak wysokich form, panuje kolokwializm i prymitywizm (choćby funkcjonujące w nowej, "grzecznej" formie użycie słowa "zajebisty"). Media kształtują język potoczny, nie literatura. Nie tęsknicie za dawną polszczyzną? Polszczyzną choćby cudownego w wyrazie Jerzego Waldorffa (pomijając wszystko, pozostając przy języku)? Nie wróci. :bezradny: Właśnie dlatego, że język nasz jest językiem żywym. "Witam" to dzisiaj już UZUS. :!: Powszechność użycia sprawi zapewne, że w krytykowanym przez Was, i mnie także, kształcie, w niedługim czasie zostanie zaakceptowany przez Radę Języka Polskiego i stanie się słownikową normą. I nie ma w tym nic dziwnego i złego. Tak żyje język. Nieświadomie, codziennie, posługując się językiem (naszym i każdym innym, który jest żywy) stosujemy w użyciu potocznym dwie podstawowe zasady: u p r a s z c z a m y oraz u a t r a k c y j n i a m y. Dlatego dawne (sic!) "Dzień Dobry", "Czołem" zastępują "Witam", "Witka", "Elo", "Cze" lub tak rozpowszechnione "Dozo" w miejsce "Do Zobaczenia". Króluje w tym oczywiście młodzież. I tu zagadka: od czego powstało sarkastyczne przywitanie "Pochwa"? :mrgreen:
A co do forumowego przywitania, to może wzorem Kolegów z kniei: "Darz Gar"? .... bo chyba nie "Darz Rura"? :D
A na poważnie, dziękuję tym wszystkim, którzy, tak jak ja, uważają, że polszczyzna jest wartością, która trzeba pielęgnować. :klaszcze:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dość witania!

Post autor: kochanek Kranei »

Myślałem, że włożę kij w mrowisko a tu dyskusja akademicka. Rozrywek i ta_moko, chylę głowę przed waszą fantazją. Świetne te alkoha i darz gar! Bawmy się dalej w wydumywanie naszego własnego powitania. Może oko pańskie zauważy i konkurs jakiś zapowie a zwycięzca się podtuczy. Ja, przywykszy do zwrotu czołem, szanujący tradycję ale otwarty na zmiany, proponuję zaczynać wpisy od: gorzem. Kto da więcej?
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Ryba64 »

Proponuję powitanie: Niech Będzie Przepędzony ! :freak: :hahaha:
Lubię to co naturalne
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Calyx »

Bimbrobry :D
Szczerze się uśmiałem czytając nowe propozycje powitania Psotnej załogi :D

Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dość witania!

Post autor: rozrywek »

Alkoha Bracia
Temat się rozkręca. Bardzo raduje się me pędzące serce.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Pretender »

Powitania braci psotniczej zaproponowane przez Rybę i Calyxa odpowiednie, nawet bardzo ;D
Co do "witam" to uważam, że stosowanie go w mailach czy też w pisaniu postów jest akceptowalne. Zwrot dzień dobry jakoś nie pasuje mi do maila, postu. Uważam, że ten zwrot powinno się stosować w kontakcie osobistym, przy liście nie za bardzo. To samo jest z "szanowny Panie" - do użytku w korespondencji. Ale to takie moje przemyślenia...
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Dość witania!

Post autor: ramzol »

Pojadę po badzie i zaraz zostanę rozstrzelany.
Panowie po jakiego groma zmieniać, zostańmy po prostu przy jakże przepięknym "Witam" :evil:
Na poważnie. Używam "Dzień dobry" w kontaktach z osobami starszymi, z gówniarzami przybijam 5 czy tam żułwiki , Siemka, Narta. "Czołem" nie używam (Chyba jestem troszkę młodszy)
Całe społeczeństwo wirtualne traktuję jak rówieśników z podwórka i sam używam
tego zwrotu w internecie.
Jeżeli dobrze pamiętam to "Witam", było tu ( w internecie) już obecne, jak pierwszy raz tu zajrzałem.
I nic na to panowie kochani nie poradzimy.

Pozdrawiam Ramzol.

ps. Z wyrazami szacunku wyżej podpisany :piwo:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2735
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Dość witania!

Post autor: JanOkowita »

@ramzol, "Nic nie bój" - poradzimy. :krzycze:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Pretender »

Kary cielesne za używanie "witam" ? ;D
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Trener »

Może konfiskata aparatury? ;)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Emiel Regis »

Helko!

:mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Dość witania!

Post autor: jajek12 »

Pochwa
ta_moko. "Pochwa", to od Pochwalony przy powitaniu księdza :)
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Dość witania!

Post autor: ta_moko »

Pochwa jajek12
:klaszcze:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dość witania!

Post autor: kochanek Kranei »

Pretender pisze:Kary cielesne za używanie "witam" ? ;D
Właśnie chciałem prosić kogos, kto w pobliżu Ciebie mieszka, żeby Cię za butelkę dereniówki z 2007 dotkliwie pobił za droczenie się ze mną ale skoro to lubisz, to żadna frajda.
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Pretender »

Że niby ja się droczę? No co ty .... ;D
A butelkę dereniówki ślij do mnie, śmiało. Pobiję się sam a skan obdukcji wyślę na pw ;D
Awatar użytkownika

Autor tematu
kochanek Kranei
150
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 19 kwie 2012, 21:53
Krótko o sobie: Postępuję według zasady: stalowa ręka na łagodnym sercu. Ale dzień w którym nie zrobię komuś psikusa uważam za stracony.
Ulubiony Alkohol: Moje nalewki, owocówki, czerwone wino,
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: EU
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Dość witania!

Post autor: kochanek Kranei »

To miał być poważny temat a ja już ma naderwane boki.
NUNC EST BIBENDUM!
kochanek Kranei
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Dość witania!

Post autor: ta_moko »

Pochwa kochanek!
Rany, jak to brzmi :hahaha:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Dość witania!

Post autor: rozrywek »

Brzmi bosko, aleście pojechali
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Dość witania!

Post autor: Trener »

Tak z ciekawości, nowych kolegów na forum w dziale "Przedstaw się" również już nie witamy? A co z wszystkimi powitaniami które już "się wydarzyły" i nie były to powitania administratorów, moderatorów, właścicieli czy sponsorów? Do kosza??? :bicz:
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Dość witania!

Post autor: panta_rei »

No dobra, to z innej mańki ;-)

Ja poproszę o zwracanie się do mnie "Jaśnie Oświecony Panie Rektyfikatorze", a tymczasowo, zanim ktoś zrobi mocniejszy spirytus ode mnie, "Jaśnie Wielmożny Władco Mocy"

Rzekłem!
Pozdrawiam, Sławomir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Techniczne”