Temperatura i jakość.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy

Post autor: Juliusz »

W weekend przeprowadziłem pierwszy 'eksperyment' na nowo zbudowanym aparacie - jak się zorganizuję to podeślę zdjęcia.

Jako osoba z tendencjami maniakalnymi prze cały proces robiłem notatki (co kilka minut):

czas, procent, temperatura w głowicy przy odbiorze par, temperatura wody chłodzącej (mam obieg zamknięty z pompą).

Im bliżej szanowanej temperatury 78.4 tym procent wyższy. Dokładność jest bardzo trudna do utrzymania przy pierwszej destylacji metodą kociołkową/garnkową.

od 1 godz 20 min. do 1 godz 40 minut, przy temperaturze oparów 81C-81C odbierałem 80%.

Otrzymałem (z kolumną 70cm wypełnioną zmywakami z S/S) 4L (średnio) 74% gonu. Ma zapach i smak.

Wylałem 70ml z początku (pierwsze krople) - rozpuszczalnika i zostawiłem około 1L pogonu do następnej destylacji (6 godz 27 min. do 7 godz. 34 min. z temp. par rosnącą od 87C do 89C)

Miałem 7.5Kg cukru w 21 litrach wody (razem 27L) i użyłem drożdży Turbo classic.

5L zostawiłem aby się zacier ustał bo był trochę mętny. Gdybym poczekał jeszcze 3 dni mógłbym wziąć 25L bo pięknie się wyklarował.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
koncentraty wina

Adept999
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 3 wrz 2008, 21:32
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Temperatura i jakość.

Post autor: Adept999 »

Nie znam na tym wogóle, moja wiedza opiera się na tym co tutaj przeczytałem i obejrzałem. Myśle że osiągi są super i takie eksperymenty są potrzebne jak najbardziej choćby po to żeby udoskonalać swoje trunki ;) Wyślij foty swojej aparatury pokaż tą bestie xD Pozdrawiam
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Temperatura i jakość.

Post autor: Juliusz »

To nie bestia! To mój nowy, intymny przyjaciel... Józef K.
Julek destylator.jpg
Całość w czasie pracy. Kocioł ma 50L S/S, kolumna 60cm s/s (trochę za krótka ale jeszcze sprawdzę poprawnie na drugiej destylacji). Wszystko zaizolowane watą mineralną aż po koniec kolumny. Kolumna upakowana 12 zmywakami ze s/s.
Ekologiczny obieg wody chłodzącej. Z prawej na dole przecięty keg w nim pompa. Węże 'magicznie' przechodzą przez ścianę do wielkiej chłodnicy od klimatyzatora na zewnątrz.
Julek wylot.jpg
Tu widać połączenie głowicy Bokakob do kolumny, ścisk lab. na wężyku sylikonowym do regulacji refluksu (zamiast zaworu - ale już zawór precyzyjny mam), próbnik temp. uszczelniony pastą z mąki.

Miedź lutowana na srebro bez topników.

Jules
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Autor tematu
Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Temperatura i jakość.

Post autor: Juliusz »

Dodam, że te 74% to wynik kombinowania gotowania zacieru, zamykanie, otwieranie zaworu, zmiany temperatury itp. Raczej eksperyment do poznania systemu. 4L 74% ~~2L 38%


Daje mi to: (4L/74%) 3.15L 95% + (2L/38%) 0.8 95% = 3.95L 95%. Z 8kg cukru powinno być 4.4 L 95%. Myślę, że wynik jest bardzo dobry.

Przy w pełni otwartym zaworze (refluks nie działa) i w zasadzie aparat pracuje jeko kociołkowy prosty.

Teraz przygotowuję się do drugiej destylacji spirytusowej. Pierwszy destylat rozcieńczę do 50% i to przejadę powoli z poprawnym (będę się uczył) refluksem. Wyniki podeślę.

Jules
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”