Tani Pot Still ala dramac

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
dramac
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 23:16

Post autor: dramac »

Witam.
Przyznam się, że byłem sceptycznie nastawiony do wyrobów własnych. Była to trauma z czasów gdy alkohol był na kartki, a psota była z reguły marnej jakości. Ale dzięki temu forum, postanowiłem jednak zbudować aparaturę.
Nie byłem pewien, czy mój organizm zaaprobuje psotę, dlatego postanowiłem zbudować aparaturę jak najmniejszym kosztem, ale z możliwością późniejszej rozbudowy.
Wybrałem grzanie gazowe, bo niestety za prąd na działce płacę 2 razy drożej niż faktycznie kosztuje i gaz wychodzi taniej.
DSC_0013.JPG
Rura fi 60,3 długości 1m, połączona z kegiem 30l za pomocą wywijek. U góry przyspawana dennica z wspawanymi dwoma rurkami. Mniejsza na sondę termometru, druga wygięta na urobek połączona wężykiem silikonowym ze szklaną chłodnicą.
Koszty mojej aparatury łącznie z taboretem gazowym to 455 PLN.
Nie liczę spawania, które kosztowało mnie 1,5 litra z późniejszego urobku :D
Spawy nie wyszły idealne, ponieważ spawane migiem.


Na pierwszy rzut poszły nalewki i inne wynalazki które przez lata odkładały się w barku. Przepuściłem przez maszynkę jeden raz i wyszła fajna aromatyczna wódeczka.
No ale postanowiłem zrobić coś, co będę mógł powtórzyć. Na pierwszy ogień poszła cukrówka.
Nastaw wg przepisu z opakowana ALCOTEC 24 TURBO PURE ( 6kg cukru + 21 litrów wody z kranu)
Przerobiło się w 2 dni w piwnicy, potem klarowanie Turbo Klar i przepompowanie do drugiej beczki.

Przyszedł czas na przerobienie. Niestety mała niespodzianka, zakręcili w międzyczasie wodę na działce. Musiałem przypomnieć sobie lekcję fizyki :D Beczka na taras, aparatura w piwnicy. Różnica poziomów zrobiła resztę.

Psociłem na 2 razy, pierwszy do końca, a drugi do 40%. Wyszło mi w sumie 4 litry 75% psoty.
I powiem, że jestem zachwycony smakiem. Rozrobiłem do 50% i wyszła super wódeczka bez smaku i zapachu drożdży czego się obawiałem. Przetestowałem na kuzynie, który zawsze wyczuje bimber , ale nie tym razem :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Tani Pot Still ala dramac

Post autor: radius »

Bardzo fajny, prosty pot still. Jeśli jeszcze wypełnisz rurę np. druciakami (chyba, że miałeś wypełnienie, o czym nie piszesz), to uzyskasz jeszcze większą moc destylatu a i smak się poprawi bo w to;
dramac pisze:Przetestowałem na kuzynie, który zawsze wyczuje bimber , ale nie tym razem
to już nie uwierzę ;) Zmień testera bo na takim sprzęcie nie da się uzyskać bezzapachowego destylatu, to nie kolumna rektyfikacyjna :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
dramac
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 23:16
Re: Tani Pot Still ala dramac

Post autor: dramac »

Miałem włożone 2 druciaki z KO i jeden miedziany. Nie pisałem, bo to chyba żadne wypełnienie. Wrzuciłem żeby jajami nie waliło, a te z nierdzewki jako podtrzymanie.
Co do testera to może i masz rację :) Bo już swoje wypił w życiu i może mu się smak rozregulował.
Będę musiał sam przetestować, a nie miałem jeszcze okazji, bo ciągle za kółkiem...

mienho
150
Posty: 153
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Tani Pot Still ala dramac

Post autor: mienho »

Witam, zamierzam zbudować prawie identyczny sprzęt, tylko że z miedzi. No i mam dylemat, czy termometr umieścić tak jak [member=dramac] na górze deflegmatora czy w kegu? Oczywiste sprzęt w przyszłości chcę rozbudować o głowicę aabratek.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Tani Pot Still ala dramac

Post autor: Zbynek80 »

W kegu

pawel90
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 20 cze 2014, 10:54
Re: Tani Pot Still ala dramac

Post autor: pawel90 »

Mam kilka pytań bo również zamierzam zbudować podobny sprzęt.
1. Czy wysokość tej kolumny ma znaczenie. (myślę o 1,5m)
2. Czy rozmiar chłodnicy ma znaczenie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”