Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: mezjash »

Wertuje forum i ciągle dowiaduje się nowych rzeczy, ale niestety nie znam nazw niektórych rzeczy, albo nie zdaję sobie sprawy do czego służą.
Mam zamiar nabyć rurę miedzianą 120[cm] i zrobić z niej deflegmator, który połączyć chcę do pokrywki szybkowara. Mufka, śrubunek, półśrubunek... co powinienem użyć do takiego połączenia? Następnie czy są dostępne jakieś przejściówki, redukcje, żeby z powiedzmy fi 30[mm] rury przejść na połączenie wężykiem z chłodnicą? Planuje zakup szklanej chłodnicy, gdyż na razie będzie to najszybsza i najtańsza forma.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: radius »

W sklepach z hydrauliką kupisz do każdej rury złączki do wlutowania np. taką,
złączka.JPG
potem wiercisz w pokrywie odpowiedni otwór i od drugiej strony nakręcasz mufkę. Połączenie gotowe :lol: Oczywiście nie zapomnij o uszczelkach silikonowych :ok:
Co do przejściówki to również kupisz w sklepie ale jeszcze prostsze rozwiązanie to korek silikonowy do wina. Wciskasz w rurę a w otworek wężyk i gotowe.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: mezjash »

Właśnie wróciłem z takiego sklepu... aż głowa mnie boli, tyle tych "specyfików" :)

Jeśli dobrze rozumiem, to mufkę tą ze zdjęcia muszę wlutować w rurkę, a gwint z mufki wchodzi w pokrywkę i łapie ją od dołu nakrętką?

Następnie co mam zrobić, żeby wypełnienie mi się trzymało,a nie odpadało na kociołka? Wepchać tam słynne na forum zmywaki z Lidla (one zapewne będą się trzymać same), czy może pokusić się o coś lepszego? Jeśli coś lepszego to czym stopować te elementy (ceramikę, sprężynki albo ścinki miedziane)?

Jak w tytule mam zamiar zrobić kolumnę o wysokości 120 [cm], ale nie wiem jaka dobrać średnicę. Czy fi 28 [mm] wystarczy? Może szukać jakiejś większej średnicy, a także zrobić ją dłuższą?

--

Czy taki szybkowar nada się "kociołek" - http://allegro.pl/szybkowar-turecki-15- ... 02502.html ?

Do tego jak wcześniej wspomniałem planowałbym kolumnę z fi 28[mm] i wysoką na 120[cm] z możliwością przedłużenia do 150[cm]. Następnie zacząłem zastanawiać się nad chłodnicą i chyba spróbowałbym ją zrobić sam. Chciałbym zmieścić spiralę w rurze fi 28[mm], więc spirala musiałaby być z rury o średnicy max. 8[mm]. Czy to dobry pomysł? Jak długa musiałaby być taka chłodnica, zęby mi idealnie skropliła psotkę? Jeśli moje zakończenia miały by średnicę zewnętrzną 8[mm] to o ile mniejsze węże tak zakładać? Czy fi wew. wężyka 7[mm] wystarczy?
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: Marcin.U »

Cześć. Myślę, że łatwiej będzie Ci doradzić jeśli jednoznacznie określisz się czy chcesz zrobić pot stilla z deflegmatorem czy kolumnę rektyfikacyjną.

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: mezjash »

Myślę, że kolumna rektyfikacyjna to wyższa szkoła jazdy jak dla mnie - może kiedyś. Obecnie chciałbym zrobić pot stilla z deflegmatorem. W zasadzie mógłbym zacząć działać już w przyszłym tygodniu, tylko mam kilka wątpliwości o których wspominałem wcześniej. Zdecydowałem, że szkiełka nie chcę. Stawiam na miedź. Stwierdziłem, że jak całą aparaturę sam zrobię to psotka będzie lepiej smakowała:) Jak swego czasu sam upiekłem chlebek to był to najlepszy chleb na świecie.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: Wald »

Cóż Cię powstrzymuje? Rób dziurę w pokrywie, montuj rurę, skręcaj chłodnice i do dzieła. Całą wiedzę do zbudowania aparatury masz dostępną tu i teraz.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

cober
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2011, 12:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: cober »

Będziesz miał problem z pokrywka,jest strasznie cienka.
Zamocujesz rure i pokrywka może ugiąć się pod ciężarem rury.
Przerabiam ten sam temat , i powoli już wiem jak to zrobić:)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: Wald »

Dobry jesteś. Ja jeszcze nie wiem co to za szybkowar. Może masz rację, ale liczę że autor przyzna się co ma, co planuje i czego oczekuje od sprzętu.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

cober
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2011, 12:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: cober »

Wald przecież podał link do allegro. wiec OCB?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: Wald »

Fakt, ale odbieram to jako propozycję, zapytanie. Z tego szybkowaru, to raczej tylko połączeniem elastycznym. Na sztywno będzie trudno i niewygodnie. Szybkowary z zakręcaną pokrywą http://allegro.pl/steinbach-niemiecki-s ... 84446.html są droższe, ale mają dobrą, sztywną pokrywę i wolny środek do montażu deflegmatora. Nie wiem czy 15 litrowy będzie dostępny.
Moim zdaniem, łatwiej, lepiej, taniej, wygodniej i bezpieczniej będzie wykorzystać pepsi-kega. Zaczekajmy jednak na odpowiedź inwestora. To on podejmie decyzję.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

bitsoup
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 17 sie 2012, 12:08
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: bitsoup »

Gdybyś miał możliwość to proponował bym większą średnice, lecz wątpię żebyś znalazł większą z miedzi. Jeżeli wysokość pomieszczenia pozwala, daj rurę 150 cm. Zależy czy chcesz zrobić to po kosztach, jeżeli tak to kup zmywaki i spróbuj je w miarę racjonalnie upchnąć w tą rurę. Proponował bym jednak zainwestować w wypełnienie pryzmatyczne ok. 20-30 cm miedzi i reszta stali (jeżeli fundusze pozwalają) . W tym przypadku można podeprzeć zmywakami, najlepiej dać dwa aby oddzielić miedz od stali w celu łatwiejszego mycia sprzętu. Przy takim deflagmentatorze nie poszalejesz raczej z grzaniem, dlatego proponuje chłodnice Liebiga, będzie w co patrzeć ;)

cober
10
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 10 lis 2011, 12:07
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: cober »

Też bym wolał pepsi kega,ale mając kuchenkę gazowa to raczej słaby pomysł.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: radius »

bitsoup pisze:Gdybyś miał możliwość to proponował bym większą średnice, lecz wątpię żebyś znalazł większą z miedzi.
No, nie żartuj :) Jaką potrzebujesz, 42, 54, 64, 76 czy może 89mm :?:
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=12556614
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: mezjash »

Dziękuję za zainteresowanie oraz cenne rady.
Może rzeczywiście lepszy byłby pepsi-keg (koszt nie jest wielki), ale czy moge takiego kega postawić na kuchenkę gazową? - na tym mi zależy.
Reszta to już tylko pomysł, zakup materiałów i do dzieła:)

Najbardziej zastanawia mnie:
- połączenie kolumny z szybkowarem albo pepsi-kegiem
- średnica kolumny oraz jak zablokować opadanie wypełnienia do kociołka - jakieś sitko tam trzeba przylutować?
- średnica oraz długość chłodnicy

Jak tylko zapał i koszty pozwolą to postaram się wszystko zlutować ze sobą żeby mieć stabilna konstrukcję którą mogę spokojnie przenosić.

bitsoup
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 17 sie 2012, 12:08
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: bitsoup »

Kolego Radius, czytając wcześniejsze posty na forum byłem pewny, że jest problem z dostępnością większych Fi. Dobrze że mnie uświadomiłeś ;). Proponuję ustalić budżet jaki możesz przeznaczyć na początek. Na twoim miejscu kupił bym kega 30 litrów i rurę Fi 64, będą to porządne fundamenty do wszelkich późniejszych przeróbek. Myślę, że najlepsze są projekty rozwojowe, jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia :D. Przyoszczędzić można na wypełnieniu ze zmywaków i chłodnicy szklanej. Ustal ile możesz na ten projekt przeznaczyć i czy planujesz później coś zmieniać, wtedy się coś doradzi.
Pozdrawiam

Autor tematu
mezjash
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 23 paź 2012, 21:20
Krótko o sobie: Jestem ambitny, ciągle się uczę:)
Ulubiony Alkohol: piwo nieuszlachetniane, wino domowe... wódka - własnej produkcji
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Gród Kraka
Re: Szybkowar 15[l] i rura 120[cm]

Post autor: mezjash »

Poza kasą mam inne priorytety - głównie kuchenka gazowa. Poza tym keg 30 litrów. Duży trochę jak na początek, zatem chcę coś bardziej kompaktowego. Jeśli nie będę w stanie tego w późniejszym terminie przerobić na coś bardziej zaawansowanego to trudno - płakać nie będę.
Pepsi-kega 18[L] kupie za jakieś 150zł a rurki miedziane myślę że do 300zł zakupie - kolumna i chłodnica. Wypełnienie to już pikuś bo na początek mogą być zmywaki.

Proszę skoncentrujmy się na tym co wiemy, czyli głównie ogrzewanie "kociołka" na kuchence gazowej w kuchni. Chciałbym jutro zakupić materiały i zacząć coś modzić w domowym zaciszu, tylko nie wiem do końca co?!:? Jakie rurki, jak długie, ile, jakie mocowanie kolumny - na śrubunku, półśrubunku czy może na mufie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”