Substancja klarująca vs samoczynne klarowanie

Ocena stopnia przefermentowania zacieru. Balling, Brix, areometry itp.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Też używam bentonitu ale już mielonego na proszek do kupienia w sklepie wędkarskim, co by powiedziały moje koty jak bym im podbierał towar do wychodka.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Substancja klarująca vs samoczynne klarowanie

Post autor: herbata666 »

Wystarczy odgazować i zostawić na kilka dni, chyba że ktoś ma straszne ciśnienie, też przerabiałem wszystkie klarowiny, bentonit, żwirek itp. ale w końcu doszedłem do wniosku, że wstawiam i nic więcej mnie nie obchodzi (no nieraz odgazowywuję mieszadłem).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Substancja klarująca vs samoczynne klarowanie

Post autor: boxer1981228 »

Ja osobiście sprawdziłem wpływ środków klarujących, jako że pracuję obecnie na 12 garnuszku(szybkowar). Bez klarowania trunek że tak powiem mocno walił bimbrem(używałem Aalcoteca 48 do nastawów) i był strasznie ostry w smaku. Po zapodaniu do gotowego nastawu Turbo Klara również alcoteca smak i zapach zmieniał się diametralnie. Wertując forum niejednokrotnie natrafiłem na wypowiedzi forumowiczów że przy używaniu kolumny nie ma to większego znaczenia czy jest klarowany czy nie bo podczas rektyfikacji pozbędą się niechcianych zapachów. Ale pracując na zwykłych PS-ach według mnie klarowanie jest bardzo ważne, do kociołka powinien trafić jak najczystszy surowiec. Kiedyś pojechałem na urlop zimą u mnie a odwiedzałem ciepłe kraje nastaw stał 10 dni w tem 5 stopni wyglądał bardzo czysto po przepuszczeniu i tak był o wiele gorszej jakości ja po użyciu turbo klaru.

Autor tematu
Matka Teresa
50
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 25 gru 2014, 21:45
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Kontakt:
Re: Substancja klarująca vs samoczynne klarowanie

Post autor: Matka Teresa »

OK, dzięki za info. Będę zatem próbował klarować/nieklarować i z różnymi drożdżami. Jeszcze tylko pytanie: czy różne drożdże mają wpływ na ilość otrzymanego destylatu?

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Substancja klarująca vs samoczynne klarowanie

Post autor: Zbynek80 »

Na ilość otrzymanego destylatu ma głównie ilość przerobionego przez nie cukru. Drożdże w drugiej kolejności, bo nie każde zniosą wysokie stężenie alkoholu spowodowane dużym stężeniem cukru. Takie do mocnych nastawów to np MskwaStyle
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czy zacier/nastaw jest już gotowy?”