STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Co można przed procesem destylacji aby uzyskać czysty destylat już po.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy

Post autor: gr000by »

Puszczając z dołu do góry wykorzystujesz pełny przekrój filtra, w drugą stronę łatwiej o spływanie węgla bez filtracji po ściankach oraz kanalikowanie się cieczy w złożu filtracyjnym. Jeżeli dobrze kojarzę twoją Psotnicę, to powinieneś na niej uzyskiwać spirytus neutralny bez najmniejszego problemu, a on już węgla nie wymaga - sam zacząłem robić czyściochę ze spirytusu neutralnego, wszyscy mlaszczą jak piją, bo nie wiedzieli, że wódka może być taka czysta :odlot:.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
alembiki

ufik666
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 mar 2014, 21:06
Podziękował: 1 raz
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: ufik666 »

Gr00br może próbkę dasz?.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: olo 69 »

Jak sąsiadowi mojego chlebka dałem to do tej pory mi się dobrze upiec nie chce. Teraz już nikomu nic nie daję. Gr000by lepiej uważaj :lol:
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: gr000by »

Zaryzykuję, jak chętny zgłosi się na PW :D. Pójdzie próbka z partii niezwiązanej z planowaną produkcją własną, więc jak się zepsuje, to dawno zamknięta gałąź technologiczna w produkcji, która została zastąpiona lepszymi rozwiązaniami.
EDIT: Nie wolno pisać pod wpływem zmęczenia i niewyspania. Walnąłem się zdrowo, bo pomyślałem o czymś innym (zamiast o czystej, to o bourbonie, zupełnie nie wiem czemu) i przez to powstał ten "potworek". Czystej zabobony nie zagrażają, tam ciężko cokolwiek zepsuć, szczególnie że do najlepszych partii dobieram spirytus organoleptycznie.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Duch Wina »

No i już przetestowałem filtrowanie. Podejrzane aromaty obecne w spirytusie uzyskanym z "nietypowego nastawu" zostały wyeliminowane do zera. Został zapach czyściutkiej wódeczki. Co do smaku nie mogę tego do końca potwierdzić. Nie jest źle aczkolwiek trzeba poczekać nieco aby spirytus odpowiednio przegryzł się z wodą i smak nieco złagodniał. Poza tym nie jestem przyzwyczajony do smaku wódki na spirytusie owocowym.
Po wygotowaniu i przepłukaniu węgla pierwsze pół litra filtratu to woda. Jak ją wąchałem to się dziwowałem jakie cuda czyni węgiel. Dopiero smak wyprowadził mnie z błędu :D
Podejrzewam, że tyle samo destylatu zostało w węglu :(
Jak sobie z tym radzicie? Były komentarze, że zbyt długie przetrzymywanie węgla w destylacie psuje jego smak. W związku z tym chyba raczej trzeba filtr rozebrać a węgiel przepłukać wodą. W jakim stanie przechowywać węgiel - mokry czy go suszyć?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Pretender »

Puścić wodę lub kolejny destylat. Węgiel przechowuj zalany, pamiętaj aby wlot i wylot były zamknięte.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: jajek12 »

Ja trzymałem zalany destylatem, nawet kilka tygodni. Nie zauważyłem niepożądanych skutków. Tak jak pisze Pretender. Zalany i zamknięty - zanim go wysuszysz zapleśnieje.
jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
Awatar użytkownika

Kuba89
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 07:06
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Kuba89 »

A jeżeli chciałbym przepuścić przez węgiel bimberek 70%? Było by gorzej?musi być do max 50%? Ogólnie wolałbym 70% bo na nalewki bym chciał. Jakie są wady tego, jakbym chciał przefiltrowac mocniejszy?
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Dwaid »

Kuba89 pisze:A jeżeli chciałbym przepuścić przez węgiel bimberek 70%? Było by gorzej?musi być do max 50%? Ogólnie wolałbym 70% bo na nalewki bym chciał. Jakie są wady tego, jakbym chciał przefiltrowac mocniejszy?
Wada: spadek wydajności węgla. Nie jest jednak tak, że to nic nie daje. Ja filtruję 90-94% na bieżąco kapiące z chłodnicy i efekt jest w dalszym ciągu zauważalny.
wszystko zależy jak bardzo masz zanieczyszczony produkt, ile razy go przepuszczasz i jakie masz wymagania do efektu końcowego.
Awatar użytkownika

Kuba89
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 07:06
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Kuba89 »

Czyli zapewne efekt oczyszczenia będzie mniej widoczny, lecz zawsze można i warto spróbować :)
Awatar użytkownika

Kuba89
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 6 lip 2019, 07:06
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Kuba89 »

Mam pytanie, jak już zasypie kolumnę węglem i przepuszcze Przez nią destylat. To jak później przetrzymywać ten węgiel w kolumnie filtracyjnej. Nic z nim nie robić? Czy zatkac kolumnie workiem żeby nie było dostepu powietrza? Czy pozostawić żeby wysuszyl się w kolumnie? Proszę o wasze sposoby i doświadczenia.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: wawaldek11 »

Dawno, dawno temu, gdy jeszcze korzystałem z filtrowania węglem rura była cały czas pod parą :) tzn. zalana. Kolejna partia do filtracji wymagała tylko podłączenia wężyka. I tak do momentu wymiany węgla. Zasilanie od dołu, a odbiór oczywiście górą. Ciekawe czy jest jeszcze destylat w filtrze? Bo nie osuszałem go. Ale silikonowe wężyki, które są podłączone nie są szczelne i mógł wyparować.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie nastawu przed destylacją”