Sterownik na arduino

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: jarekskwarek »

piotricz pisze:
ps. sterownik po małej przerwie cały czas w rozwoju. Wkrótce demonstracja.
Też tak myślałem o swoim, ale teraz widzę, że od biurka do kolumny to nie taka szybka droga
(czujniki, kable, złącza, przemyśleć gdzie? jak? zamontować, polutować, itd, itp) a czasu mało, beczka dochodzi :D ;P
koncentraty wina

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Panowie ponieważ ja mam bardzo prostą kolumnę (50l keg, 120 cm, zmywaki, abratek, bez zaworka precyzyjnego) chciał bym zapytać co najbardziej przydało by się widzieć na LCD. Na razie na 1 LCD jest wszystko, ale małe, na 2 LCD (większa czcionka ) tmp. głowica, 10 półka, bufor (którego i tak nie mam), keg. Próbuje złożyć ster. w miarę uniwersalny i tani więc pytam co dla kogo jest najważniejsze, żeby na początek wybrać jakiś kompromis.
Ostatnio zmieniony piątek, 29 sty 2016, 20:08 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Spacje przed znakami!!! Następny taki post idzie do kosza.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Sterownik chodzi ale w planach kolejne zmiany.

https://youtu.be/GI5NgXsuJFg

karus955
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 10 lis 2015, 00:40
Re: Sterownik na arduino

Post autor: karus955 »

Piotricz sterownik robi wrazenie. Ile wydales na takie cudo?

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Wyświetlacz 155zł
Arduino 40zł
SSR 2 szt. 40zł
Przekaźnik 8 kanałowy 35zł
Ds18b20 6 szt. 35zł
Obudowa wtyczki kabelki i inne 100zł
No i do tego przesyła nie doliczona.

Teraz jeszcze dokupiłem sterowanie silnikiem krokowym i czytnik kart pamięci ale jeszcze nie wykorzystane 35zł
Ostatnio zmieniony niedziela, 31 sty 2016, 08:37 przez piotricz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Ten wyświetlacz, to FT800?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

FT800 i Arduino Mega

karus955
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 10 lis 2015, 00:40
Re: Sterownik na arduino

Post autor: karus955 »

Piotricz a ile by mnie to wynioslo jakbym chcial 2 pomiary temperatur na jednym wyswietlczu plus pomiar czasu procesu?
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Ja jak na razie jestem na implementacji nRF24l01 (wersja o dużym zasięgu). Jak znajdę czas i kasę ruszę z FT800.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Pretender »

Pierona, co ty budujesz? Al kaida Cię wynajęła?:roll:
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

A w garażu stoi wysoka zakrzywiona rakieta...
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

_Waldemor
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 21 sty 2016, 08:29
Krótko o sobie: Staram się żyć tak, aby rano przy goleniu móc spojrzeć w lustrze w swoje oczy.
Ulubiony Alkohol: Każdy, najlepiej własny wypity w miłym towarzystwie
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Polska Południowa ale jeszcze nie Góral
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: _Waldemor »

Witam serdecznie dyskutantów.
Nareszcie temat, na którym się znam. Od 20 lat projektuję, buduję i programuję różnego rodzaju sterowniki i urządzenia pomiarowe opartych na technice mkroprocesorowej.
Dlatego też pozwolę sobie zabrać głos w temacie wywołanym przez kolegę piotricza.
W mojej działalności zetknąłem się z mnóstwem procesorów, począwszy od Intela 8080, Z80 z skończywszy na armach 32 bitowych. Moje doświadczenie mówi mi, że stykając się z nowym, gołym, tzn. bez zaimplementowanego systemu operacyjnego procesorem, 90% czasu tracimy na poznawanie jego właściwości, sposobu programowania SFR-ów, walkę ze znanymi i nieznanymi błędami w implementacji procesorów. Potem, gdy już zaprojektowaliśmy i zmontowaliśmy sprzęt przychodzi kolejny czas rozpaczy. Nie działa, zapomnieliśmy o jakiejś ważnej funkcjonalności, układ jest wrażliwy na zakłócenia itp.
Dlatego też proponuję odłożyć sprawę wyboru platformy sprzętowej, a zająć się dużo ważniejszymi sprawami.
Taką ważną, bodajże najważniejszą jest projekt naszego systemu. Im dokładniej go zrobimy, tym jest większa szansa na sukces.
Taki projekt powinien składać się przynajmniej z:
1. Dokładnych założeń funkcjonalnych.
- po co go w ogóle potrzebujemy (czy chcemy bawiąc się czegoś nauczyć, czy robimy go dla siebie w celu realizacji jakiegoś zadania, czy robimy go na czyjeś zlecenie.
- dokładny opis założeń funkcjonalnych. Jaki ma być efekt końcowy naszej pracy. Należy dokładnie zdefiniować wszystkie tzw. przypadki użycia
- czy znamy dokładnie, naprawdę dokładnie właściwości obiektu, którym będziemy sterować (tutaj pewnie destylarki). Należy przeprowadzić analizę algorytmów sterowania, poznać w miarę dokładnie model naszego obiektu i wyposażyć się (nauczyć) w stosowny aparat matematyczny (zarys teorii regulacji)
2. Nękanie kolegów psotników w celu poznania ich doświadczeń z obsługi urządzeń. Wypytywanie, co im się podoba lub nie w ich dotychczasowej działalności na sprzęcie, co chcieliby zmienić.
3. Teraz możemy wybierać platformę sprzętową.
- rodzaj systemu mikroprocesorowego (możliwości obliczeniowe, dostępność narzędzi programistycznych, bibliotek, driverów)
- jaki system operacyjny, a może bez systemu?
- rodzaj podsystemów we/wy; przetwarzanie a/c i d/c, sterowniki mocy itp.
- rodzaj interfejsu użytkownika (wyświetlacze, klawiatury, sprzężenie z innymi systemami)

Mam nadzięję, że mój "napuszony" tekst nikogo nie zniechęcił, ani nie obraził. Celem jego było zwrócenie uwagi na istotne, ale często pomijane kroki przy projektowaniu. Elektronika w połączeniu z programowaniem jest trudną, ale bardzo piękną, dającą wiele satysfakcji dziedziną inżynierii. Cieszę się, że ktoś chce się tym parać i dlatego chętnie pomogę w tym projekcie.
Mała dygresja:
W chwili obecnej projektuję wypasioną destylarkę i do jej sterowania użyję gotowego, dedykowanego sterownika firmy Pamel.

W następnym poście, jeżeli ktoś będzie jeszcze chciał to czytać postaram zaproponować platformę sprzętową, z którą powinni poradzić sobie nawet początkujący.
Pozdrawiam
_Waldemor
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: radius »

_Waldemor pisze:W chwili obecnej projektuję wypasioną destylarkę i do jej sterowania użyję gotowego, dedykowanego sterownika firmy Pamel.
Jeżeli chcesz coś naprawdę dobrego i wykonanego profesjonalnie (w odróżnieniu od PAMELA), to zapoznaj się z ofertą Boleckiego.
Poczytaj - http://alkohole-domowe.com/forum/sterow ... 12670.html, http://alkohole-domowe.com/forum/skn-pl ... 13745.html
A o Pamelu, proponuję - http://alkohole-domowe.com/forum/pamel- ... t8871.html
oraz kilka innych tematów o urządzeniach PAMEL.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

_Waldemor pisze: Od 20 lat projektuję, buduję i programuję różnego rodzaju sterowniki i urządzenia pomiarowe opartych na technice mkroprocesorowej.
To czemu nie zrobisz sam jakiegoś super sterownika mając takie doświadczenie? Ja jako amator z chęcią chciał bym zobaczyć profesjonalną robotę.
Pozdrawiam.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

karus955 pisze:Piotricz a ile by mnie to wynioslo jakbym chcial 2 pomiary temperatur na jednym wyswietlczu plus pomiar czasu procesu?
Jak na razie sterownik nie jest ukończony 100% wymaga poprawek takich jak kontynuowanie przerwanego procesu po chwilowym braku prądu czy awarii sprzętu, odliczanie do końca etapu (końca stabilizacji, odbiór przedgonu itp) mają być wykresy całego procesu. Sterowanie zaworkiem precyzyjnym z foto diodą.
Ale kiedy to będzie zrobione? Przyznam się że i zapału mi zaczyna brakować po takich akcjach jak borykałem się z zakłóceniami na stykach. Niby okazało się że banalnie proste rozwiązanie a ile nerwów, czytania prób...
Postaram się na bieżąco opisywać jak to wygląda.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: aronia »

Czemu użytkownik _Waldemor
piotricz pisze: To czemu nie zrobisz sam jakiegoś super sterownika mając takie doświadczenie?
- może właśnie z tego powodu o którym sam napisałeś:
piotricz pisze:Ale kiedy to będzie zrobione? Przyznam się że i zapału mi zaczyna brakować po takich akcjach jak borykałem się z zakłóceniami na stykach. Niby okazało się że banalnie proste rozwiązanie a ile nerwów, czytania prób...
- albo problemów związanych z nieznajomością zakresu działania sterownika - jakie funkcje musi/powinien mieć itd.
A gdyby nawet połączyć doświadczenie użytkownika _Waldemor w zakresie budowy sterowników i doświadczenie operatora(-ów) w zakresie obsługi kolumny to zrobienie w pełni funkcjonalnego sterownika będzie sporo trwać... Może dlatego woli wybrać gotowe rozwiązania, a z czasem jeżeli sam uzna, że wie już wystarczająco dużo zbuduje swój/poprawi ten zakupiony, bo bez znajomości istotnej części związanej z budową to byłoby przysłowiowe "porywanie się z motyką na słońce".
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: HomoChemicus »

Najlepszym wyjściem dla początkujących są oczywiście AVR. Są łatwe i przyjemne w obsłudze przez fakt, że są mało skomplikowane.

Co do oprogramowania tych układów, to z jednej strony mamy platformę Arduino z dużym zasobem bibliotek i wsparciem, a z drugiej język C z dużymi możliwościami i dużymi zasobami wiedzy na przeróżnych forach i w różnych książkach.
Jest jeszcze Bascom (nie przepadam za Basic), Assembler i pełny C++, ale są one mało popularne.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

mossini
30
Posty: 44
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 17:40
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: mossini »

Witam.
Jakiś czas temu zaopatrzylem się w arduino uno, 2 silniczki krokowe, lcd keypad shield , 2 ds.
Zaplanowalem sobie kontrole temperatury na wylocie skraplacza i temperatury w kegu. Silniczki mają kontrolować odbiór oraz potenciometr na regulatorze napięcia. Wszystko ma dzialac na tabelce, czyli w zależności od temp. w kegu dziala silnik na odbiorze regulując odbiór. A osobno współpracuje z systemem arc.
Na razie walcze z polaczeniem i współpracą lcd shielda, klawiatury i dsów.
Później trzeba dołożyć obsługe silników i rozsądne sterowanie i zmiane ustawień.
Kolumna: LM/VM, fi60, 130cm, Keg:30, 2kW+1,5kW, sprężynki, wziernik, SpirMaster

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Witam panowie osobiście uważam że Waldemar ma dużo racji .Na początku temat się rozwijał w dobrym kierunku tzn. podpowiedzi ,informacje,oczekiwania,itd. Niestety teraz to wygląda na temat pod tytułem "Arduino czyli każdy sobie rzepkę skrobie " A ja mam taki a ja sraki.Pytanie brzmi czy ktoś się chce podzielić schematem ,wsadem?o źródle już nie mówię. Myślałem że wspólnie dojdziemy do jakiegoś konsensusu co komu potrzebne ustalimy jakiś 1 w miarę uniwersalny schemat połączeń i dopiero zaczniemy działać .Można było ustalić że MEGA 2560 i u wszystkich np 1 port na przekaźniki(z ustaleniem kolejności)
2 porty na LCD , adc tez po koleji co do czego i doszli byśmy do sterownika dla wszystkich
na tych samych podzespołach różniących się co najwyżej wyświetlaczami (najtańszy 4x20-30zł ,najtańszy z graficznych ja wybrałem 128x64 KS108-50zł,i wypasione jak piotricz-150zł). Każdy mógł by wtedy zacząć od wersji najprostszej np. Mega,LCD 4x20,zasilacz ,4 x DS a po modernizacji dołożył zawór wody podłączył pod pin który wszyscy zaprogramowali jako woda i po bólu ,ewentualnie zmiana softu, LCD a reszta konfiguracji została by bez zmian.Mega 2560 ma tyle portów że chyba na wszystkie udziwnienia by starczyło.Pozdrawiam i życzę postępów w rozbudowach :piwo:

_Waldemor
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 21 sty 2016, 08:29
Krótko o sobie: Staram się żyć tak, aby rano przy goleniu móc spojrzeć w lustrze w swoje oczy.
Ulubiony Alkohol: Każdy, najlepiej własny wypity w miłym towarzystwie
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Polska Południowa ale jeszcze nie Góral
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: _Waldemor »

Witam.
Dlatego nie robię takiego sterownika bo wiem ile w to trzeba włożyć pracy. Wydatek kilkuset złotych na sterownik może niedoskonały, ale działający i spełniający swoje zadanie nie jest dużym wydatkiem. Tutaj podaję link: http://www.tme.pl do hurtowni mającej umiarkowane ceny po to aby można było oszacować koszt prototypu i wszystkich uszkodzonych podczas prób podzespołów.
Drugim powodem jest to, że zbyt mało się znam na procesach zachodzących w kolumnie.
Jestem bardzo początkującym w tej dziedzinie i dopiero się uczę. Buduję własną kolumnę i jak nabiorę doświadczenia pomyślę o sterowniku.
Ja taki sterownik zbudowałbym na gotowej platformie linuxowej, gdzie mam dostępne drivery do prawie wszystkich peryferiów i dużo większe możliwości niż proste 8 lub 16 bitowe mikroprocesory.

Dla przykładu: ostatnio wpadł mi w ręce moduł raspberry pi (cena ok. 300 zł). Podłączyłem go z jednej strony do telewizora przez HDMI z drugiej do Internetu. Trochę konfiguracji i prostego kodu i teraz automatycznie przegląda znane torrenty, ściąga filmy i na moje życzenie wyświetla pobrane.

Ja sterownik zbudowałbym właśnie na takich platfowmach (raspberry pi, BeagleBone, embeddedarm.com itp). Użycie ich daje szybki efekt i dużo większe możliwości.
Natomiast jakbym miał zrobić urządzenie komercyjne, sprzedawane w wielu egzemplarzach wybrałbym taniutki procesor typu PIC18, 24 lub AtMega.

Ok, dość wymądrzania.
Zastanawiałem się dlaczego do budowy automatycznego układu poboru destylatu stosowane są b. skomplikowane i zawodne napędy zaworów iglicowych. Świat zna lepsze rozwiązanie dokładnego dawkowania cieczy, niezależnego od ciśnienia (słupa cieczy prze zaworem), temperatury płynu i stanu wytarcia powierzchni współpracujących zaworu.
Takim rozwiązaniem są pompy perystaltyczne. Do naszego rozwiązania wystarczy model za ok. 100zł. Zaletą jest bardzo łatwe i precyzyjne elektryczne (analogowe lu cyfrowe) sterowanie dawkami cieczy od pojedynczych kropli.
Pozdrawiam
_Waldemor

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

_Waldemor pisze: Takim rozwiązaniem są pompy perystaltyczne. Do naszego rozwiązania wystarczy model za ok. 100zł.
Pompy perystaltyczne do kontaktu z kwasami kosztują majątek. A i sterowanie nimi to nie taka prosta sprawa. Z drugiej strony na pewno łatwiej było by sterować taką pompką niż zaworem iglicowym.

_Waldemor
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 21 sty 2016, 08:29
Krótko o sobie: Staram się żyć tak, aby rano przy goleniu móc spojrzeć w lustrze w swoje oczy.
Ulubiony Alkohol: Każdy, najlepiej własny wypity w miłym towarzystwie
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Polska Południowa ale jeszcze nie Góral
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: _Waldemor »

Nieprawda. W pompie można użyć wężyka np. silikonowego lu innego do celów spożywczych. Ciecz opócz wężyka nie ma kontaktu z żadnym elementem pompy.
Steruje się je: dla silników prądu stałego - regulatorem napięcia lub zasilaczem z regulowanym napięciem wyjściowym
dla silników krokowych - to już bajka - sterownikami cyfrowymi (zza niezbyt duże pieniądze lub wykonanymi samemu z prostych elementów składowych.
Pozdrawiam
_Waldemor

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Pompy perystaltyczne za 100zł nadają się do piaskownicy. Musiała by to być pompa co by przeżyła realnie 1500 litrów cieczy. Mało tego Sterowanie musiało by być silnikiem krokowym. Zwykły silniczek nie dał by precyzji. Co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Do tego silniki są dość głośne. Kiedyś miałem zamknięty obieg wody i stosowałem pompki wody. Teraz wspominam je tak jak bym pracował przy betoniarce. W głowie mi huczało nawet jak ją wyłączyłem. Do tego bym nie wrócił...
Ja osobiście myślałem nad zastosowaniem trzech elektrozaworów do których byłyby podłączone dysze. Realnie do odbioru wystarczą trzy prędkości odbioru. To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie.
Zaworki precyzyjne sprawdzają się w obsłudze manualnej.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Roger »

piotricz pisze: Ja osobiście myślałem nad zastosowaniem trzech elektrozaworów do których byłyby podłączone dysze. Realnie do odbioru wystarczą trzy prędkości odbioru.
Starczyłby jeden trójdrożny przełączający i odpowiednio kryzowane odbiory ;)
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Radziu
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 22 sie 2014, 20:54
Podziękował: 1 raz
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Radziu »

21! cały wieczór zeszło mi przeczytanie tego wątku. Lepiej wieczór niż dni stracone na budowę własnego. Cóż, termometry i sterowanie mocą mi wystarczy, 20x4 lcd i brzęczyk. Na więcej bajerów szkoda mi czasu :)

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Sterownik wzbogacił się o kartę pamięci. Co umożliwia zapisanie podsumowań całego procesu, które było już zrobione ale nigdzie się nie magazynowało. To jest odczyty z termometrów daty i czasy etapów. Dodana została funkcja spuszczanie smrodu z rurki OLM. Przyszedł czas na sterowanie zaworkiem precyzyjnym.
Rozmyślam nad sterowaniem zaworka precyzyjnego. Myślę że najłatwiej by było zrobić tak by on się obracał o 360 stopni. Do tego użyć fotodiody albo włącznika krańcowego. Na początku tryby auto musiał by on się kalibrować żeby cyrki się nie działy.
Może Wy macie jakiś fajny pomysł na zrobienie projektu regulacji zaworka?

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: aronia »

piotricz pisze:Dodana została funkcja spuszczanie smrodu z rurki OLM.
A gdzie jest spuszczany? Tą samą rurką co później odbiór i manualnie zmieniasz pojemnik czy dołożyłeś dodatkowe odejście/zawór?

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

U mnie wygląda to następująco. Kończy się przedgon i EZ OLM otwiera się. W tym samym czasie otwiera się okno płukanie OLM w którym jest odliczany czas otwarcia EZ. Np 30 sek po tym czasie EZ zamyka się i system czeka aż wciśniemy przycisk OK, czyli zmieniamy naczynie i wciskamy OK EZ otwiera się a proces leci sobie dalej.

Dodać EZ to nie problem, można ich dodać i 10. Pinów analogowych zostało mi sporo. Ale EZ kosztują.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Wie może ktoś z was kto jest autorem tego wynalazku?
Ciekawie to wygląda. W dodatku widzę tu wyłącznik krańcowy. Jak by dodać do tego jeszcze czujnik położenia wałka. mogło by to zadziałać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: rastro »

Przede wszystkim wygląda że to jest silnik krokowy... jak nie gubi kroków to czujnik położenia jest zbędny wystarczy że sterownik będzie liczył kroki. Przy takim zaworku raczej nie spodziewał bym się problemów z gubieniem kroków. Chyba największym wyzwanie będzie wyskalowanie takiego zaworka i algorytm sterujący.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Wladca »

jarekskwarek pisze:Witam panowie osobiście uważam że Waldemar ma dużo racji .Na początku temat się rozwijał w dobrym kierunku tzn. podpowiedzi ,informacje,oczekiwania,itd. Niestety teraz to wygląda na temat pod tytułem "Arduino czyli każdy sobie rzepkę skrobie " A ja mam taki a ja sraki.Pytanie brzmi czy ktoś się chce podzielić schematem ,wsadem?o źródle już nie mówię. Myślałem że wspólnie dojdziemy do jakiegoś konsensusu co komu potrzebne ustalimy jakiś 1 w miarę uniwersalny schemat połączeń i dopiero zaczniemy działać .Można było ustalić że MEGA 2560 i u wszystkich np 1 port na przekaźniki(z ustaleniem kolejności)
2 porty na LCD , adc tez po koleji co do czego i doszli byśmy do sterownika dla wszystkich
na tych samych podzespołach różniących się co najwyżej wyświetlaczami (najtańszy 4x20-30zł ,najtańszy z graficznych ja wybrałem 128x64 KS108-50zł,i wypasione jak piotricz-150zł). Każdy mógł by wtedy zacząć od wersji najprostszej np. Mega,LCD 4x20,zasilacz ,4 x DS a po modernizacji dołożył zawór wody podłączył pod pin który wszyscy zaprogramowali jako woda i po bólu ,ewentualnie zmiana softu, LCD a reszta konfiguracji została by bez zmian.Mega 2560 ma tyle portów że chyba na wszystkie udziwnienia by starczyło.Pozdrawiam i życzę postępów w rozbudowach :piwo:

Tak jak kolega z wcześniejszej strony, zauważyłem że temat idzie w innym kierunku niż to było zamierzone.

Do kolegi piotricz - Zaznaczam, że nie piszę tego w żaden sposób złośliwie, a jedynie podkreślam że temat poszedł nie w tą stronę co jego założenia...
Utworzyłeś temat, którego głównym założeniem było:
"Chciał bym zaprosić kolegów do wspólnego zbudowania sterownika na bazie arduino. Zacząwszy od sprzętu aż po programowanie."

Stąd pytanie do tegoż autora tematu -
Nie powinieneś napisać że zmieniasz założenie na: "robię własny projekt sterownika którego źródłem się nie podzielę, jednak chciałbym abyście Wy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem potrzebnym do budowy mojego sterownika" ?

Jeżeli uznasz, że warto wrócić do pierwotnych założeń tematu i chciałbyś coś od siebie wnieść dla naszej społeczności, przy tym korzystając również z naszych doświadczeń i umiejętności to i ja służę swoją pomocą.
Od jakiegoś czasu zajmuję się tematem programowania AVR i zabawą z Arduino, jeżeli będą jacyś chętni to podrzucę dobrą literaturę do nauki programowania oraz obszerne materiały.

Wielu tutaj jest kompletnie zielonych w tym temacie, a prawda jest taka, że każdy przy pomocy odpowiednich narzędzi może programować proste sterowniki przydatne w życiu codziennym. Np. proste sterowanie roletami z poziomu pilota, komórki, pc.

Kończąc wywód - jeśli to wspólny projekt to każdy powinien dać coś od siebie, jeśli napisałem program do obsługi np. czujników, menu - udostępniam go społeczności.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Zakładając ten temat byłem przekonany że coś zrobimy wspólnie. Ale już po kilku stronach tematu napotkałem się tylko z falą krytyki i wymądrzaniem się jak wygląda cały proces rektyfikacji, czy też jakie termometry są najlepsze. Czy tak wygląda współpraca? Temat ma 22 stron a szczerze mówiąc nie widzę żeby ktoś cokolwiek wartościowego wniósł do tematu. Robiąc ten sterownik okazało się że byłem zdany na siebie, GOOGLE, kolegę który stracił na programowanie tego sterownika ok 300 godzin klepiąc w klawiaturę. Już nie wspomnę o tym ile ja straciłem czasu, pieniędzy. To forum przejawia się w jedną wielką reklamę. Brakuje tylko konkurencji w dziale sklep.
Mój sterownik prawie wykończony, brakuje kilka poprawek. No może dodam jeszcze sterowanie zaworkiem precyzyjnym za pomocą silnika krokowego. Mógłbym zaprezentować swój sterownik ale nie mam statywu do typowej lustrzanki. Teraz wypadało by kupić za 100 zł statyw po to żeby pokazać tym co na starcie mnie skrytykowali co można bez ich pomocy zrobić.

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Wladca »

Wystarczająco mocne argumenty podałeś :)
Jednakże nie można popadać w skrajności.

Proszę moderatora o wydzielenie niepotrzebnych postów z tego tematu.

A do społeczności - proponuję wznowienie początkowych założeń i zaangażowanie w realizację "wspólnego" projektu.
Może lepiej byłoby, aby każdy kto faktycznie posiada jakąś wiedzę nt. avr, arduino i programowania zaproponował swoją pomoc.

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Witam

Nie wiem na co się niby Piotricz obraził (w sensie krytyki,może jestem mniej wrażliwy) ale nie dostrzegłem wyśmiewania tylko mnóstwo pomocnych informacji i sugestii . Koledzy Aqilla,lesogo58 i wielu innych dopowiedzieli wiele cennych wskazówek,moim zdaniem pomysł kolegi Waldemor (na który piorticz "psioczył" bo silnik krokowy) to strzał w 10 pompy perystaltyczne!!! z silnikiem krokowym pełna precyzja i można taką samemu sobie zrobić w cenie porównywalnej z zaworkiem "pół precyzyjnym" . Mniej więcej w tym samym czasie zacząłem budować swój sterownik ,nie mam czasu go dokończyć ale jak ktoś jest zainteresowany to mogę się podzielić tym do czego na razie doszedłem.
A co to ?

To podstawa czyli:
1. pomiar 6 temp. na DS
2. regulacja mocy grzałek 3 x 2kW
3. wskazanie zalania kolumny

Może nie wiele ale dla 60% forumowiczów wystarczy
sprzęt:
Mega2560
6 x ds18b20
3 x moduł triaków 16A
1 x opornik :)
4 x switch
lcd 128x64
ładowarka USB do tel

to razem ze mną czuwa nad moim procesem :D i 6kW

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

piotricz pisze: Mógłbym zaprezentować swój sterownik ale nie mam statywu do typowej lustrzanki. Teraz wypadało by kupić za 100 zł statyw po to żeby pokazać tym co na starcie mnie skrytykowali co można bez ich pomocy zrobić.
Panowie "krytykańci" teraz się zrzućcie bo się nie dowiecie co można bez waszej pomocy zrobić !!!

Żarty żartami itd. idę na :piwo:

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

Jarku stać mnie na statyw! Myślę że twój sterownik z pomocą kolegów "forumowych" teraz będzie wykończony i to za chwilę. Z pewnością zainspirowałeś swoją wypowiedzią wszystkich do współpracy. Powodzenia życzę

ps. Nie obraziłem się tylko stwierdziłem fakt.

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Piotrek podziwiam twój projekt, wkład kolegi i zapał, ale drażni mnie twoje podejście do ludzi, którzy chcieli ci pomóc.
Co to ma być "myślę że twój sterownik z pomocą kolegów "forumowych" teraz będzie wykończony i to za chwilę"?
Masz żal do mnie, czy kolegów "forumowych"?
Napisałem tylko że coś już zrobiłem na początek, bo sam tego potrzebowałem i mogę się tym podzielić za free jak się komuś przyda. Niestety, mam wrażenie że ty wszystko odbierasz jako atak na twój super ster. którego nikt nie widział. Jestem bardzo wdzięczny temu forum za inf. które z niego wyczytałem, projekt na taki najprostszy sterownik może być rewanżem

Ps.
Może kolejne prywatne uwagi zamiast zasyfiać forum ślijmy na PW
Ostatnio zmieniony piątek, 4 mar 2016, 06:56 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pauzy stawiamy po znakach interpukyjnych, nie przed.

Wladca
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lis 2014, 23:43
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: Wladca »

Może porzućmy sprawy krytyki i mało istotne dla tematu informacje i zajmijmy się konkretami.

jarekskwarek
Co zamierzasz zmienić/dorzucić do sterownika?

piotricz
Możesz wyjawić część kodu odpowiedzialny za wyświetlacz? Zamówiłem właśnie ten model który Ty posiadasz i jak przyjdzie to zamierzam go dołączyć.

jarekskwarek
10
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 09:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: jarekskwarek »

Wladca pisze:Może porzućmy sprawy krytyki i mało istotne dla tematu informacje i zajmijmy się konkretami.

jarekskwarek
Co zamierzasz zmienić/dorzucić do sterownika?
W moim prowizorycznym wydaniu konkrety wyglądają tak ,że jak na razie to sterownik grzałek z funkcją termometrów i wskaźnikiem zalania.Punkt wyjściowy do rozbudowanego sterownika. Koszt około 160zł + pierdoły(kable złącza itp z odzysku)
Wygląda jak wygląda ale już "pracuje i truje" reszta w miarę czasu :D
1.gif
2.gif
3.gif
4.gif
5.gif
1- dodać termik na końcu chłodnicy
2- zrobić pompę sterowaną krokowcem i zamiast elektrozaworów wężyk przesuwany silnikiem krokowym do zmiany naczyń odbioru,coś jak na obrazku
DSCN2902.JPG
3- elektrozawory od pralki (mam kilka) pierwszy wyzwalany przy 60 na głowicy drugi przy 45 na końcu chłodnicy(tam gdzie termik) jak coś będzie mocno nie tak termik rozłączy i już nie ruszy dopóki nie wciśniemy S1

Połączenia mam jak widać na RJ'tach ,jak skrócę kolumnę to temp.,zabezpieczenie,i zalanie dalej działa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Sterownik na arduino

Post autor: piotricz »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”