STARKA

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
piotares
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 24 wrz 2008, 19:14

Post autor: piotares »

Witam znalazłem w sieci przepisy na "szybką" Starkę, mam pytanie czy ktoś próbował już może tych sposobów ? A oto co znalazłem:

Pozostałe po parzeniu w imbryku liście herbaciane dobrze wysuszyć.
1/2 garści tak wysuszonej herbaty i tyleż łupin z orzechów laskowych wsypać do gąsiorka.
Wlać 1 l 45% wódki żytniej. Dobrze zamknąć. Postawić w ciepłym miejscu na trzy doby.
Po tym czasie nalewkę zlać, filtrując przez bibułę filtracyjną. Dolać kieliszek do wódki dobrej madery i kieliszek do koniaku piwa porter.
Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na tydzień. Smakiem i kolorem będzie do prawdziwej starki podobna.

Zebrać i wysuszyć dobrze liście zużytej herbaty. Wsypać garść takich liści do gąsiorka, dodać garść skorupek z orzechów laskowych i zalać litrem spirytusu i litrem wody (lub dwoma litrami mocnej wódki). Potrzymać tak dwa dni i następnie przefiltrować. Dodać do starki kieliszek dobrego węgierskiego wina lub porteru.
koncentraty wina

lisek007
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 7 maja 2010, 15:15
Krótko o sobie: Lubię to co naturalne.
Ulubiony Alkohol: darmowy ;)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: STARKA

Post autor: lisek007 »

Może ktoś się orientuje gdzie można dostać te wódkę w sklepie? Nigdy jeszcze nie widziałem.

BTW Polmos Szczecin zbankrutował i jest na sprzedaż :!:
Awatar użytkownika

mario_
150
Posty: 190
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 09:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Lozovaca, Whiskey, Tequila
Status Alkoholowy: Destylator
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: STARKA

Post autor: mario_ »

Widziałem w Almie, jakiś czas temu. Piotra&Pawła mam pod nosem, jutro mogę sprawdzić.

EDIT: W P&P nie ma Starki.
Ostatnio zmieniony środa, 28 wrz 2011, 18:45 przez mario_, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cywilizacja narodziła się wraz z odkryciem fermentacji"
- William Faulkner
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: STARKA

Post autor: olo 69 »

Starka to starzony w dębowych beczkach surowy destylat zbożowy.

Pierwszy post kolegi piotares a w nim przepis to tylko imitacja starki.
Pozdrawiam,olo 69

arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: STARKA

Post autor: arek.d1 »

Z reguły nie czepiam się nazw (…).
Chociaż przepisy podane przez Kolegę Piotares wyglądają dosyć ciekawie (szczególnie ten pierwszy) sądzę, że nazwa STARKA jest lekkim nadużyciem. Nazwa nalewka a’la starka była by bardziej na miejscu.
Starka w zrobiona w góra 2 tygodnie (…) to się po prostu w głowie nie mieści. :)

Pozdrawiam
Arek.
doctis omnia casta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”