Sposób na uzyskanie "absolutu"

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

Oczywiście że możesz zastosować metodę podobną do tej na kolumnach rektyfikacyjnych. Czyli gotujesz w różnych stężeniach. Np na początku w 50% i po odebraniu przedgonów możesz rozcieńczyć do mniejszego stężenia np. 20% i ponownie odebrać przedgon. Po czym właściwy gon.
Ważne, żeby deflegmator potrafił skroplić wszystkie opary. Resztę pewnie już znasz?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
koncentraty wina
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: rottweiler »

Kega mam 30l., więc 20l. 55% surówki musiałbym podzielić na dwa wsady po 10l. Żeby rozcieńczyć surówke do 50% wystarczy dolać tylko litr wody, odebrać przedgon(ile?), dolać do pełna wodą kega, uzyskam <20% i ponownie odebrać przedgon(ile ml.?), ile mogę odebrać serca, a ile pogonów?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: lesgo58 »

Mniej więcej tak jak piszesz.
Widzę po Twoich pytaniach, że masz małe doświadczenie. W tym temacie: http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p101177 kol. aronia opisał jak operować podobnym sprzętem żeby uzyskać bardzo dobrej klasy spirytus.
Jeśli chodzi o przedgon, pogon i gon to nie ma czegoś takiego jak "ile". Odbierasz praktycznie na węch i smak. Ważne, żeby przedgon odbierac praktycznie kropelkowo aż w którymś momencie po sprawdzeniu i roztarciu kilku kropel na przedramieniu będzie pachnieć tylko spirytusem. Jest to trudne na początku.
Mogę Ci podpowiedzieć, że gon najlepiej odbierać w osobne buteleczki. Po kilku dniach ocenisz co w/g Ciebie można uznać za akceptowalny spirytus.
Z czasem nabierzesz wprawy i doświadczenia. Twój sprzęt w obsłudze nie należy do najłatwiejszych. Zresztą o tym wszystkim bardzo dokładnie pisze wspomniany wyżej kolega.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: forma »

A jak myślicie,czy przy próbie wyprodukowania owego"absolutu" miało by sens użycie wody w nastawie demineralizowanej lub z odwróconej osmozy ? Podczas finiszowego rozrabiania to już wszyscy wiemy że ma i to największe ,ale na początku? jak myślicie? czy to tylko przerost formy nad treścią?
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Awatar użytkownika

rottweiler
50
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2015, 20:44
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: rottweiler »

Lesgos58 odbiór robię tak jak piszesz, dopóki czuje kwiatki to odbieram to jako przedgon, później w butelki od 0,7-1l. do końca procesu. Nie mieszam serca tylko każdą butelke spitytusu rozrabiam do wypicia . Rozpoczynam biorąc pierwszą ze środka. Rozrabiam i konsumuje po kolei dotąd, aż są wyczuwalne przedgony lub pogony.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: lesgo58 »

@forma
Nie określiłbym tego"przerostem formy nad treścią". Wszystko jest możliwe. Myślę też, że nikt jeszcze tego nie próbował.
Coś mi się jednak wydaje, że jak sam nie spróbujesz to się nie dowiemy. Ja nad tym ostatnio też pracuję, jednak moja działalność na tym polu trochę zwolniła więc z mojej strony wyniki eksperymentów trochę się spóznią.
@rottweiler
I tej opcji się trzymaj. Początek gonu i końcówkę odbierałbym jednak w buteleczki 0,2. Mniejsze straty w razie "wpadki".
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Sposób na uzyskanie "absolutu"

Post autor: forma »

ok lesgo58 przekonałeś mnie może na początek nastawić na wodzie demineralizowanej? a pózniej z odwróconej osmozy jeszcze wybór drożdży ja proponuje turbo star 3 lub alcoteki a najlepiej jedne i drugie.w kraju będę za 2 tyg.to tym się zajmę ....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”