Słodki zapach i smak destylatu

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Brzydal »

Ja bym stawiał na alkohol amylowy. Druga destylacja po rozwodnieniu do 50% powinna rozwiązać problem warunek porządnie odebrane przedgony.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: Zygmunt »

A to by znaczyło, że nie obcięto pogonu. Pentanol (alk. amylowy) wrze bardzo wysoko i jest jednym z "ostatnich pogonów".
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: Brzydal »

No to nie dokońca, źle odcięte pogony ten alkohol jest na tyle wredny ze :
gobo pisze:
1. Rozcieńczenie rektyfikatu zwykłego uzyskanego z pierwszej rektyfikacji do mocy 50-60% obj. jest najkorzystniejsze z punktu widzenia tzw współczynnika rektyfikacji zanieczyszczeń. Żeby nie gmatwać sprawy dodatkowo współczynnikami lotności i wynikających z nich współczynników rektyfikacji, podam przykład zachowania się alkoholu amylowego, głównego składnika olejów fuzlowych. Jego punkt wrzenia leży znacznie powyżej temperatury wrzenia alkoholu etylowego i wody, wynosi bowiem 1320C. Jest on jednak bardziej lotny niż alkohol etylowy, gdy znajduje się rozpuszczony w cieczy o mocy poniżej 42% obj. Jeżeli wrząca ciecz ma moc wyższą, to alkohol amylowy ma charakter niedogonu. Wydawałoby się pozornie, że alkohol amylowy nie powinien opadać do kociołka, gdyż na niższych półkach teoretycznych wypełnienia kolumny jest niższa moc, a więc znów odzyska on warunki, w których ma charakter przedgonu. Jednak posiada on bardzo słabą rozpuszczalność w wodzie i słabych roztworach alkoholowych, a tylko rozpuszczony alkohol amylowy zachowuje się tak jak wyżej. Natomiast w strefie 40-50% obj. wydziela się i opada do kociołka w postaci oleistej cieczy. Bardzo podobnie w dużym przybliżeniu zachowują się takie zanieczyszczenia (tu estry) rektyfikatu zwykłego jak: izomaślan etylu, octan izoamylu, izowalerianian izoamylu.

http://alkohole-domowe.com/forum/post29 ... owy#p29812
Po wielu próbach walki z pogonami za pierwszym razem i np odbieraniem po 2-3 godziny obecnie nie bawię się zbytnio i to co czuje wylewam, a nie bawię się w smaki. Za drugim razem ponownie odbieram przedgon i potem ten dziwny smaczek ginie, bez używania chemii.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: we125 »

Wczoraj zrobiłem nastaw i pracuje w 26 stopniach ,wyeliminuje źle przygotowany nastaw w zbyt wysokiej temperaturze. Do końca procesu odbierałem psotę 95% ,więc pogony nie powinny się dostać do destylatu. Przedgony oczywiście odebrałem 2 setki.

posty scalone.

Nastaw jest już gotowy ,nie przekroczyłem 27 stopni. W niedziele będzie chwila prawdy. Opisze smak psoty. Jak wyjdzie znów rozpuszczalnik to chyba wrócę do post stila.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: we125 »

W piątek wrzuciłem nastaw na kolumnę uzyskałem 95+. Jednak w psocie nie wyczuwam tego smaku rozpuszczalnika. Kusiło mnie aby spróbować tego nieudanego wyrobu. 2 tygodnie leżakowania i smak się poprawił. Nie czuć rozpuszczalnika, jest całkiem smaczne. Już spisany na straty, a tu takie zaskoczenie. Już robię następny nastaw na "kobrze 24". Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 lis 2011, 20:55 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

użytkownik usunięty
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Posiadam "Basica" od http://destylatorymiedziane.pl/pl/ i czy zrobię nastaw w wyższej temperaturze czy nawet poniżej 20st, czy dam więcej cukru, czy mniej, charakterystyczny zapach i posmak psoty zawsze jej towarzyszy. Wydaje mi się,że w takim samym stopniu.Używam na razie tylko i wyłącznie drożdży SF Moskva Style,które dobrze się spisują i nie zamierzam ich zmieniać. Ale wracając do tematu..
Po godzinnej stabilizacji odbieram przedgon w ilości 300ml z 25l cukrowego nastawu. W 1-wszej setce czuć wyraźnie aceton,co do drugiej, nie mam pewności i dlatego czekam na 3-cią setkę, którą czuć tylko i wyłącznie spirytusem i delikatnym zapaszkiem wchodzącym jakby w biszkopt lub w budyń. Z każdej setki pobieram kilka kropel i rozcieram na dłoni. Czyli pierwsze wykapane 300ml ma zastosowanie jako rozpałka do grilla. Przy odbiorze serca temperatura waha się 0,1-0,2st .To wg. producenta rzecz normalna przy tego typu termometrze.Więc napisałem w tej sprawie i dostałem m.in. taka odpowiedź: cyt.
"Słodki smak bierze się z reakcji etanolu z miedzią. W dziale "Dlaczego miedź" w Sklepie jest nawet wykres przedstawiający różnice smakowo- zapachowe:
http://destylatorymiedziane.pl/pl/conte ... ety-miedzi
Więc chciałbym zapytać szanowne grono, czy potwierdzacie, że to jest reakcja etanolu z miedzią ? Nie ukrywam, że ten smak i zapach- biszkoptowo- budyniowy, bardzo mi odpowiada i napiszę więcej, że nie chciałbym się go pozbywać. Smak psoty jest łagodny pomimo dorobienia wodą zdemineralizowaną 50/50.
Swoją drogą, chciałbym się dowiedzieć, czy producent odpisał mi w ten sposób tylko po to, żeby mnie uspokoić, czy też w grę wchodzą inne alkohole (związki amylowe) niekoniecznie obojętne na nasz organizm.
Czy ktoś wie jaki wpływ na organizm ma ten związek ?
Czy słodkawy posmak występuje również na typowych pot-still,ach i alembikach?
Dziękuję i pozdrawiam

użytkownik usunięty
Re: Słodki zapach i smak destylatu

Post autor: użytkownik usunięty »

Zygmunt pisze:A to by znaczyło, że nie obcięto pogonu. Pentanol (alk. amylowy) wrze bardzo wysoko i jest jednym z "ostatnich pogonów".
Cd:
Na mojej kolumnie słodkawy smak i zapach występuje od zaraz- natychmiast po odebraniu przedgonów i trwa tak do końca procesu, czyli do momentu skoku temperatury. Nie muszę czekać na pogony :bezradny:
Btw..
Według mnie, pogony pachną identycznie a odbieram wszystko, co ma 70%.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”