Znaleziono 113 wyników

autor: skrzat
środa, 17 wrz 2014, 00:54
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Plany swoje, a czas swoje :) Musiałem nabyć trochę doświadczenia aby się tego podjąć ale myślę, że jest to wykonalne. Nie wiem czy ktoś wcześniej tego próbował ale beczka zostanie zalana "miodówką" odzyskaną z odsklepin z wirowania miodu i innych zabiegów w których trzeba wyczyścić sprzęt ...
autor: skrzat
środa, 17 wrz 2014, 00:39
Forum: Materiały
Temat: Czemu nie używać aluminium
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5336

Re: Czemu nie używać aluminium

http://alkohole-domowe.com/forum/bimberek-z-rodzynek-czyli-rzecz-o-aluminium-i-alzheimer-ze-t3306.html Znam ten temat i nie ma tam ani słowa o uczuleniach które były głównym tematem zamieszczonego filmu. Może trochę jaśniej wyjaśnisz co dla ciebie jest tą "największą bzdurą. To, że czyste alum...
autor: skrzat
poniedziałek, 15 wrz 2014, 02:11
Forum: Materiały
Temat: Czemu nie używać aluminium
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5336

Czemu nie używać aluminium

Większość faktów z tego filmiku to zdecydowana bzdura ale daje do myślenia, szczególnie co do alergii bo wydaje mi się to być połączone czasowo i technologicznie. http://www.youtube.com/watch?v=nVkwAzCnTHc Największa bzdura w tym filmiku to taka, że jak wolny pierwiastek aluminium dostanie się do śr...
autor: skrzat
wtorek, 4 mar 2014, 01:54
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: przypalenie nastawu/zacieru
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3497

Re: przypalenie nastawu/zacieru

Ten termostat nie będzie działał w takiej zupie. Grzałka ma ileś tam centymetrów, a sam termostat jest na samej górze - tam gdzie teoretycznie w akwarium powinno być najcieplej (konwekcja). Wsadź tą grzałkę w butelkę PET z wywierconą dziura w nakrętce tak aby jakoś to uszczelnić, napełnij wodą i będ...
autor: skrzat
wtorek, 18 lut 2014, 19:46
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Też doszedłem do takiego wniosku ;)
autor: skrzat
wtorek, 18 lut 2014, 00:37
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Beczka jest, kilka dni temu na palecie przyjechała. Kukurydza też jest, na razie 200kg. Biorę się za to w weekend. Obok worków z kukurydzą stoi kilkanaście z kukurydzą pomieszaną z jakimś zbożem, pewnie najtańszym (czyli jakim?), na oko nie widać bo ześrutowane. Mam zamiar porównać oba destylaty. Je...
autor: skrzat
sobota, 28 gru 2013, 01:26
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

No to padło na kukurydzę :) 40zł za 50kg to raczej mało wygórowana cena? Tylko teraz mam dylemat - co zrobić z tą beczką? Skoro jest mało wypalana, a w dodatku było w niej wino przez x lat to zamiast whisky dostanę dębówkę podłej jakości. Opłaca się ją rozbierać i wypalać ponownie czy powinno przez ...
autor: skrzat
niedziela, 1 gru 2013, 15:43
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Słodowanie, jaki etap.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 5629

Re: Słodowanie, jaki etap.

Łychę słodową ciężko było by zrobić bez słodu ;)
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 22:31
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Słodowanie, jaki etap.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 5629

Re: Słodowanie, jaki etap.

Jest sens bawić się w słodowanie skoro paczka enzymów na ponad 100kg zboża kosztuje 36zł? np http://www.bimberhobby.pl/product.php?id_product=24 lub na allegro. Tym bardziej, że te enzymy nie są tak wrażliwe na temperaturę jak sama amylaza ze słodu.
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 16:36
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Skrobia nie jest fermentowalna przez drożdże. A bez zacierania nie da się przerobić skrobi na cukry proste zjadliwe dla drożdży. Juliusz wspomniał o tym w pierwszym akapicie ;) edit: Małe nieporozumienie, pisząc wcześniejszego posta, Twojego jeszcze nie widziałem. BartekBartek1, mógł byś opisać dokł...
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 14:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Przy takiej ilości trochę szkoda marnować tyle skrobi :D Przymierzałem się od tego od dawna ale jakoś nigdy nie było czasu. Teraz mam jeszcze dwa miesiące wolnego więc czas się przygotować na przybycie beczki.
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 14:19
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Dzięki za informacje :) W takim razie co polecacie do beczki wypalonej, do długiego starzenia, dla zielonego w zacieraniu? Zrobić typową whisky z kukurydzy czy może jest coś prostszego co da równie dobry efekt?
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 11:05
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Re: Czym zalać 225L beczke po winie?

Dzięki za odpowiedzi. Trochę mnie zdołowaliście, beczkę niewypalaną po winie można mieć za ok 650zł, nowa wypalana nawet nie chce wiedzieć ile kosztuje.

kamil.ww, znam ten temat, niestety tam jest mowa o beczce wypalanej w środku, a w dodatku nowej.
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 10:06
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Czym zalać 225L beczke po winie?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 9866

Czym zalać 225L beczke po winie?

Witajcie, mierze się z zakupem beczki 225L z Francji, po winie, niewypalana. Z założenia ma to sobie stać w piwnicy - napełnić i zapomnieć. Jak już zacznie ubywać, a wiadomo, że zacznie :D to chcę na bieżąco uzupełniać braki. Jakim destylatem zbożowym byście to napełnili? Mam dostęp do ześrutowanej ...
autor: skrzat
sobota, 30 lis 2013, 01:17
Forum: Akcje Specjalne
Temat: ZABAWA: Kolory jesieni z domowym trunkiem w tle!
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 32649

Re: ZABAWA: Kolory jesieni z domowym trunkiem w tle!

Na zakończenie mały akcent ode mnie :)
1186716_399600023501210_203325708_n.jpg
autor: skrzat
czwartek, 28 lis 2013, 20:45
Forum: Akcje Specjalne
Temat: Akcja beczki dębowe 225l
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 10252

Re: Akcja beczki dębowe 225l

autor: skrzat
sobota, 5 paź 2013, 12:05
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Skok temperatury - co on oznacza?
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 15065

Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Postów stwierdzających, że jedyne słuszne rozwiązanie to termometr w 2/3 czy 3/4 wysokości kolumny jest jeszcze więcej, więc w.g. mnie post jak najbardziej potrzebny. Tym bardziej, że poparty doświadczeniem.
autor: skrzat
środa, 28 sie 2013, 00:46
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Moje piwo miodowe jałowcowe - bez zacierania
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 6458

Re: Moje piwo miodowe jałowcowe - bez zacierania

Poprawione w pierwszym poście. Miód też miał być w litrach :) Czy to piwo czy nie - NIE :) ale smakuje jak piwo! Jeżeli piliście "a'la Grodziskie" z Pinty, jeżeli miał bym opisać ten smak to właśnie do tego piwa się najbardziej zbliża. Chociaż nawet procenty się nie zgadzają.
autor: skrzat
wtorek, 27 sie 2013, 21:05
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Moje piwo miodowe jałowcowe - bez zacierania
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 6458

Moje piwo miodowe jałowcowe - bez zacierania

Chciał bym się podzielić moim przepisem więc założyłem nowy wątek. Wzorowałem się na książce T. Ciesielskiego "Miodosytnictwo - sztuka przerabiania miodu i owoców". W rozdziale o piwie miodowym autor podał przepis na piwo miodowe jałowcowe: piwo_jalowcowe_Ciesielski.JPG Lekko go zmodyfikow...
autor: skrzat
wtorek, 27 sie 2013, 00:45
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Piwo miodowe - przepis.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 12584

Re: Piwo miodowe - przepis.

Dzisiaj uwarzyłem pierwszą warkę piwka miodowego i mam radę. Użyłem suszonych jagód jałowca i dodałem je w proporcjach 35g/100L. Wyszło mocno jałowcowe. Teraz dał bym max 20g/100L lub jeszcze mniej. Oczywiście mowa o suszonce. Chmiel który dodałem to polska Mrynka w ilości 100g/100L. Całość ważyła s...
autor: skrzat
poniedziałek, 26 sie 2013, 02:06
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4665

Re: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego

Znalazłem coś takiego: Wzrost kwasowości lotnej w winie występuje w następstwie fermentacji mannitowo-mlekowej. W odróżnieniu od bakterii kwasu octowego, bakterie mlekowe rozmnażają się w atmosferze beztlenowej i przerabiają cukier na kwas mlekowy i octowy. Z fruktozy tworzy się sześciowartościowy a...
autor: skrzat
poniedziałek, 26 sie 2013, 01:11
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4665

Re: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego

Dzięki za link. Miód z rodzinnej pasieki więc to na pewno nie antybiotyki. Dodam, że miód ten jest cały czas mocno mętny, zarówno ten nieruszany jak i rozrobiony w beczce. W smaku jest jakby mdły. Wiem, że nie był sycony stąd moje podejrzenie o zakażenie. Niestety po pasteryzacji to samo :roll:
autor: skrzat
niedziela, 25 sie 2013, 23:47
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4665

Re: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego

Dzięki za odpowiedź. Próbowałem również na bayanusach przy próbie uratowania miodu pitnego i też nie wystartowały. Więc raczej nie w tym rzecz. Nie mam jak zmierzyć pH, zawsze zapomnę kupić pasków :| Spróbuje jutro wrzucić ze dwie kostki piekarskich. Jak nie ruszy to chyba tylko kanał :bardzo_zly:
autor: skrzat
niedziela, 25 sie 2013, 20:46
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 4665

Nastaw ze skwaśniałego miodu pitnego

Witajcie, mam następujący problem. Odziedziczyłem sporą ilość skwaśniałego miodu pitnego i nie za bardzo wiem co z tym zrobić... Miód pitny był nastawiony ok 6lat temu, obecnie blg na poziomie ok 45, mętny i zero osadu drożdżowego na dnie. W smaku zero alkoholu, słodkie i kwaśne. Zepsuł się zapewne ...
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 16:30
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Wypisywanie, że niezdezynfekowane butelki albo dostęp powietrza przy zlewaniu i rozlewaniu do butelek mogą mieć wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa refermentacji - to może zaszkodzić początkującym. To akurat nie ja wymyśliłem tylko są to rady z fachowej literatury, od mądrzejszych ode mnie któr...
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 15:52
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Kolego przeczytaj wątek jeszcze raz ale ze zrozumieniem. W którym miejscu dałem jakąś gwarancje? Podałem tylko rady do których w.g. mnie należy się stosować aby zmniejszyć ryzyko nagazowania wina w butelce. To Kolega zaczął się czepiać słówek, a ja starając się sprostować Kolegi dywagacje wdałem się...
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 15:08
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Panie weź Pan czytaj ze zrozumieniem bo już mi się nie chce prostować Twojej nadinterpretacji.
iż metody stosowane przez Ciebie NIE GWARANTUJĄ wznowienia fermentacji.
Zacznij od tego, że podawałem czego nie robić aby przypadkiem nie wznowiło fermentacji i jeszcze raz odpowiedz na tego posta.
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 13:29
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Zapomniałeś o najważniejszym w przepisie na niechcianego granata - zmiana temperatury i napowietrzenie.
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 13:01
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

tj. rozlewanie wina przez lejek+korzystanie ze sprzętu i butelek należycie zdezynfekowanych ZAWSZE otrzymywałeś wina stabilne, Pokaż mi kolego w którym miejscu tak napisałem, coś Ci się pomieszało ponieważ od pierwszego postu trąbie, że należy UNIKAĆ ZA WSZELKĄ CENĘ napowietrzenia przy rozlewaniu. ...
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 10:45
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Weź sobie kolego rozlej do butelek "odfermentowane" i sklarowane wino słodkie/półsłodkie które się klarowało np. w piwniczce, rozlej do butelek przez lejek i zrób zdjęcia jak zaczną wybuchać po tym jak postawi się je w cieple. Jak dalej nie uwierzysz, że "odfermentowanie" wina kt...
autor: skrzat
piątek, 23 sie 2013, 00:55
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Niech kolega zrobi eksperyment albo chociaż poczyta literaturę, a później zapewnia innych forumowiczów. Bez tlenu drożdże się nie rozwiną. A jeżeli mają tlen mogą się rozwinąć. Koniec kropka, fizyki, chemii i biologii Kolega nie zmieni.
autor: skrzat
czwartek, 22 sie 2013, 23:45
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

to czy w warunkach robaczki nasze padły to powstaną nowe? Nie.
No właśnie o tym mowa od początku. Jeżeli warunki się nie zmienią to nie. Ale rozlewanie do butelek może na to znacząco wpłynąć.
autor: skrzat
czwartek, 22 sie 2013, 22:51
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Piwo miodowe - przepis.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 12584

Re: Piwo miodowe - przepis.

Dodawanie miodu do jakiegokolwiek gotowego alkoholu mija się z celem - nigdy nie będzie dobre. Ciesielski podaje ciekawy przepis na piwo miodowe jałowcowe. Pisze, że w smaku jest podobne do Grodziskiego. Tylko ja bym tego piwem nie nazwał ponieważ w ogóle nie używamy słodu. Proporcje: 88L miękkiej w...
autor: skrzat
czwartek, 22 sie 2013, 22:26
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Przyznaje się do błędu, pisząc zarodnik miałem na myśli przetrwalniki. Mała lekcja biologii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetrwalnik Ale wg mnie jedynym sposobem na zabicie drożdży "na śmierć" bez chemii jest fermentacja do samego końca. Jeżeli kolega miał na myśli odpowiednie stężenie a...
autor: skrzat
czwartek, 22 sie 2013, 16:39
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Z tym napowietrzaniem trochę przesadzasz. Napowietrzanie działa na starcie, gdy w winie nie ma alkoholu i drożdże mogą łatwo się rozmnażać. Późniejsze dotlenianie drożdży nie powoduje, aż tak drastycznego ich przebudzenia i pracy. Tutaj się nie zgodzę. W dobrze sklarowanym winie nie ma drożdży lub ...
autor: skrzat
czwartek, 22 sie 2013, 16:01
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

A co kolega powie na fakt, że moja wisienka cały rok(już klarowna, bez oznak fermentacji) stała w damie z rurką, klarowna na kryształ, a po delikatnym dosłodzeniu ruszyła i miałem bardzo smaczny "szampan". Tylko przypadkiem nie wybuchła. I nie były to bajanusy.... Nikogo do niczego nie na...
autor: skrzat
środa, 21 sie 2013, 18:26
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji
Odpowiedzi: 58
Odsłony: 29543

Re: Wysadzanie butelek - jak zapobiec wtórnej fermentacji

Ja się kieruje 3 żelaznymi zasadami i jeszcze żadne mi nie wybuchło - nie dodaje piro ani nie pasteryzuje. 1. Przy rozlewaniu do butelek wino nie może się napowietrzyć. Tlen spowoduje, że zarodniki drożdży będą mogły się rozwinąć w żywe drożdże i mamy granat. 2. Wino wytrawne nigdy nie wybuchnie jeż...
autor: skrzat
wtorek, 20 sie 2013, 22:25
Forum: Cydr
Temat: Jak klarować Cydr
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 25424

Re: Jak klarować Cydr

Polnych :) W każdym bądź razie kwaśnych i cierpkich. Dziko rosnące, nawet dojrzałe nie smakują za dobrze. Za to cydr i sok przepyszny :)
autor: skrzat
wtorek, 20 sie 2013, 20:45
Forum: Cydr
Temat: Jak klarować Cydr
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 25424

Re: Jak klarować Cydr

Dodam, że najlepszy cydr który mi wyszedł klarował się ok 6 miesięcy po zlaniu po ok miesiącu po burzliwej fermentacji. Przed zlaniem wydawał się super klarowny, a po drugim zlaniu osadu i tak zrobiło się całkiem sporo.W butelkach nagazował się po ok 2 tygodniach. W smaku nie ma wyczuwalnych drożdży...
autor: skrzat
piątek, 26 kwie 2013, 21:39
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 148630

Re: Wino brzozowe

W tym roku pierwszy raz spróbowałem pozyskać trochę soku brzozowego, tak na spróbowanie. Jedną brzózkę nawierciłem jak jeszcze śnieg leżał - zaczęło kapać po kilku dniach. Niemiło się rozczarowałem. W smaku mocno mdłe, bardzo lekko słodkie, jak by rozpuścić łyżeczkę cukru w 5L wody. W smaku nie miał...

Wyszukiwanie zaawansowane