SKRÓCONY KURS GORZELNICTWA ROLNICZEGO

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: minclek »

Witam
Znalazłem ciekawy artykuł o nazwie :
SKRÓCONY KURS GORZELNICTWA ROLNICZEGO nie będę go wrzucał tu w całości ponieważ jest dość obszerny w związku z tym podam link : http://pl.scribd.com/doc/44092900/gorzelnictwo
Mam nadzieję, że się komuś spodoba i zainteresuje :)
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Awatar użytkownika

Teroon
150
Posty: 188
Rejestracja: wtorek, 16 mar 2010, 12:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: GIN
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Trójmiasto
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: SKRÓCONY KURS GORZELNICTWA ROLNICZEGO

Post autor: Teroon »

Haha...no to Kolego Minclek dzięki Tobie uzyskałem odpowiedź na zagadnienie, które od niedawna zaprzątało moją głowę.

Mianowicie byłem ciekaw czy da się zrobić destylat z kasztanów. :)

Strona 20 z Twojego linka:

"3.3.11. Kasztany
W latach szczególnego niedoboru surowców do produkcji alkoholu, co miało miejsce
w czasie minionej wojny i bezpośrednio po niej pewne ilości alkoholu wytwarzano
z kasztanów. Świeże kasztany zawierają aż 46-53% wody, ale zasobne są również w skrobię.
Jej zawartość w świeżych, mokrych kasztanach wynosi 23 do 45%, co stwarza możliwośćuzyskania ze 100 kg do 27 dm3
spirytusu. Po wysuszeniu kasztany mogą być długo przechowywane, a w miarę ubytku z nich wody rośnie potencjalna wydajność z nich alkoholu.
Kasztany nie powinny być przetwarzane w gorzelni jako monosurowiec zaciery z nich
sporządzane powinny być mieszane przed fermentacją z zacierami z konwencjonalnych
surowców skrobiowych."

Ciekaw jestem jak zatem wyglądałby proces ich scukrzania. Zrobić pulpę i dodać do scukrzanego zboża? Ewidentnie trzeba spróbować, szczególnie że tego surowca to są po prostu tony :)


Zdziwiło mnie natomiast bardzo to, co przeczytałem później:

"Jabłka niedojrzale, a także odmiany bardzo wczesne, cechują się małą przydatnością dla
przemysłu gorzelniczego, ponieważ zawierają poniżej 7% cukrów, a wydajność z nich
wynosi nierzadko mniej niż 3,5 dm3 ze 100 kg. Jabłka odmian późniejszych są bardziej
zasobne w cukry, a uzyskiwana z nich wydajność wynosi nawet do 6,0 dm3 ze 100 kg."

"Ze 100 kg śliwek uzyskuje się średnio 4,5-5,5 dm* spirytusu. Wywar nie powinien być
używany do celów paszowych."

"Zawartość cukrów podlegających fermentacji w cebuli waha się w granicach
8,0-12,5%, a uzyskiwana wydajność spirytusu ze 100 kg tego surowca osiągana w praktyce wynosi do 5,2 dm3 . Wywar do celów paszowych nie nadaje się."

"Wydajność alkoholu wynosi od 4,5 do 8,0 dm3 ze 1 00 kg, a wywar ma wartość podobną do wartości wywaru z buraków cukrowych." (chodzi o buraki poły-past półcukrowe)

"Z podanych liczb wynika, że ze 100 kg kukurydzy można uzyskać nawet 40 dm3 spirytusu"

"Duża zawartość skrobi w ziarnie pszenicy pozwala uzyskiwać z 100kg ziarna nawet
powyżej 38 dm3 spirytusu"

W tym zestawieniu surowców, o ile ktoś się nie pomylił, to kasztany wyglądają na naprawdę spirytusodajny surowiec!
Ta sama wersja w formacie PDF pod tym linkiem:

http://chomikuj.pl/elah/Ksi*c4*85*c5*bcki+kucharskie/alkohole/Skr*c3*b3cony+kurs+gorzelnictwa+rolniczego,49482043.pdf
Awatar użytkownika

Autor tematu
minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: SKRÓCONY KURS GORZELNICTWA ROLNICZEGO

Post autor: minclek »

Cieszę się, że te informacje na coś się przydadzą, swoją drogą ciekawa lekturka :)
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”