Skok temperatury - co on oznacza?

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy

Post autor: radius »

Pozwólcie, że i ja wtrącę swoje uwagi, gdyż przeczytawszy post kol. lesgo58, nie ze wszystkimi stwierdzeniami tam zawartymi się zgodzę ;) Z góry zaznaczam, że są to tylko i wyłącznie moje przemyślenia i odczucia, oparte na własnych rektyfikacjach i modernizacjach kolumny, przeprowadzonych od początku mojej zabawy w to hobby :D
lesgo58 pisze:Jakiś czas temu panował trend iż serce kończymy odbierać gdy na termometrze zauważymy skok temperaturowy.
Zabrakło w tym zdaniu stwierdzenia, że w czasie gdy panował ten trend, znakomita większość (jeśli nie wszystkie) termometrów, umieszczona była w głowicach kolumn, czy to pomiędzy pólkami w Bokakobie, czy też naprzeciwko tamki w Aabratku. Ta istotna informacja nadaje dopiero konkretny sens dalszym informacjom.
lesgo58 pisze:Co nam daje umieszczenie termometru w dole kolumny? Ano pewność, że nasza kolumna pracuje dla nas na całej swojej długości. A tym samym wykorzystuje wszystkie teoretyczne półki do dyspozycji. Skok temperaturowy jeśliby takowy nastąpi - oznacza jedno - destabilizację kolumny i popsuty destylat
I tu nie do końca się zgadzam :? Destabilizacja kolumny - tak, popsuty destylat - nie :!:
Przez pierwszy rok mojej przygody z rektyfikacją miałem tylko jeden termometr, umieszczony 30 cm poniżej górnej granicy wypełnienia (nigdy nie miałem w głowicy :!: ) i proces prowadziłem wg jego wskazań.
Serce kończyłem odbierać, gdy zauważyłem skok temperatury o 0,1oC. Gdy nie przegapiłem tego momentu, to po drugiej rektyfikacji nigdy nie wyczuwałem w destylacie zapachów i smaków pogonowych.
Dlaczego :?: Ano, moim zdaniem dlatego, że powyżej sondy termometru utrzymywał się jeszcze, niezanieczyszczony pogonami etanol :!:
Z resztą;
lesgo58 pisze:Jednak jeszcze wyżej na dość długim odcinku kolumna pozostaje w jako takiej równowadze i my odpowiednio szybko reagując ( ponowna stabilizacja) możemy jeszcze uratować destylat.
Chociaż lesgo58, pisze w tym wypadku o termometrze umieszczonym 40 cm nad kotłem, to śmiem twierdzić, że przy termometrze umieszczonym na wys. 2/3 kolumny, można zrobić to samo. Odpowiednio szybka reakcja, zakręcenie odbioru i ponowna stabilizacja, nie pozwoli na przedostanie się pogonów do półki odbiorczej.
lesgo58 pisze:Wyobraźcie sobie co się dzieje gdy termometr mamy umieszczony na 2/3 bądź nawet 3/4 wysokości kolumny... Gdy w tym miejscu obserwujemy skok temp. to śmiem twierdzić, że cała kolumna jest w dużej destabilizacji i praktycznie mamy po sprawie - nie mówiąc o zepsutym całym destylacie,
Śmiem twierdzić, że nie :!: Patrz wyżej...
lesgo58 pisze:Powraca pytanie - co z pogonami? Jak zauważyć, kiedy je odebrać?
Ano do tego potrzebny jest termometr prawidłowo pokazujący temperaturę i umieszczony w kegu.
Tutaj także mam trochę inne zdanie. Obecnie mam trzy termometry - głowica, 30 cm poniżej górnej granicy wypełnienia i 40 cm nad kotłem. Nie mam termometru w kotle i pogony zaczynam odbierać gdy na dolnym termometrze nastąpi skok temperatury. Ale dopiero drugi skok :!: Po pierwszym, zmniejszam odbiór destylatu o ok. 1/3, temperatura stabilizuje się, a ja odbieram dalej serce do kolejnego skoku. Fakt, kolumna nie pracuje już pełną rozdzielczością na całej swojej długości, ale to nie oznacza, że odbieram już pogony :!: Co najwyżej utrzymują się na dolnym odcinku kolumny, o czym świadczy stała temperatura na najniższym termometrze.
lesgo58 pisze:Wnioski:
1. * Przy dobrej znajomości kolumny i prawidłowo ustawionych parametrach pracy nie powinniśmy obserwować żadnego skoku temperatury na termometrze prowadzącym proces.
2. ** Jeśli chcemy aby cała kolumna pracowała na naszą korzyść i całą swoją rozdzielczością to obowiązkowy jest termometr umieszczony jak najniżej. Przyjęło się średnio 40 cm od kega w zależności od rodzaju wypełnienia.
3. *** No i oczywiście niezbędna jest dobra znajomość reguł prowadzenia rektyfikacji.
* Oczywiście mówimy o dolnym termometrze :ok:
** Pełna zgoda :ok:
*** Bez dwóch zdań - to podstawa :ok:

Już wkrótce zamieszczę w innym temacie, moje spostrzeżenia i wnioski nt. odbioru przedgonów wg wskazań termometru umieszczonego w głowicy :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Odp: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: szfagir »

radius jestem ciekaw Twojego tematu odnosnie przedgonów - nauki nigdy za wiele:)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Trener »

Lesgo mam pytanie. Właśnie prowadzę odbiór kierując się wskazaniami dolnego termometru. Mam zwykłe tablicowe o rozdzielczości 0.1*C. Pal licho ich dokładność. Zaobserwowałem dwie rzeczy. Po pierwsze dolny stoi jak zaklęty, a w górnym temperatura zmienia się o około 0.2*C. Czy takie skoki są akceptowalne?
Druga sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Prowadzę właśnie test zamkniętego obiegu wody chłodzącej. Mimo w miarę wydajnej chłodnicy temperatura wody ciągle rośnie. Co jakiś czas pomimo małego otwarcia odbioru VM temperatura na dolnym termometrze rośnie o 0.1*C i pomimo ponownej stabilizacji kolumny, nie wraca już do niższych wskazań (pomimo, że w kegu mam dopiero 87,2*C) albo wraca tylko na chwilę. Czy może to być wynik coraz wyższej temperatury chłodzenia i czy ten efekt możemy zaniedbać? Czy też może to być jedynie kwestia przeciągu (zmian ciśnienia) bo dla bezpieczeństwa działam przy otwartym oknie (grzanie gazem)?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: lesgo58 »

1. Masz ocieploną kolumnę?
2. Dalej grzejesz gazem?
3. Na jakiej wysokości masz termometr?
Jeśli chodzi o zamknięty obieg - Twoim problemem może być zbyt mały pojemnik spełniający rolę bufora. Przy normalnym cyklu i w zależności od wydajności skraplacza z kolumny uchodzi ok.50 litrów wody o średniej temp. 50*C. Jest to sporo - dlatego temp. w zbiorniku rośnie systematycznie.
Co do skoków temp. w głowicy to składa się na to wiele czynników:
- Brak izolacji w tym miejscu kolumny.
- Brak izolacji termicznej odcinka na styku kolumna sonda.
Skutkuje to tym iż wystarczy otworzyć drzwi, okno a temperatura "faluje".
Innym powodem może być systematyczny wzrost temp. wody chłodzącej. Skroplone pary są coraz cieplejsze i spływając na dół zmieniając temp. otoczenia sondy.
Co do termometru w dole to powodów też może być kilka. Najważniejszy to sposób grzania i moc grzania. Być może za mocno grzejesz.
U mnie podniesienie mocy grzania o 100W skutkuje wzrostem temp. na tym termometrze o 0,2*C. A wyobraź sobie co może się dziać, gdy pracujesz pod progiem zalania i występują skoki napięcia. Termometr po prostu "pływa". Dlatego zalecane jest - aby pozbyć się tych problemów - grzanie o mocy mniejszej o ok. 15% poniżej progu zalania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Trener »

1. Mam ocieploną kolumnę.
2. Nadal grzeję gazem (bardzo tani, wydajny choć niestety nie precyzyjny sposób).
3. Termometr mam umieszczony 43cm nad kegiem.
Grzeję jak najmniejszym płomieniem (choć oczywiście nie powiem jaką dokładnie mocą).
Generalnie wkurzyłem się po wczorajszym i zamówiłem termometr Pamela o rozdzielczości 0,01 z dwiema sondami. Czujniki mam zamiar dobrze zaizolować termicznie, bo obecne wystają do połowy na zewnątrz przez co każdy powiew może mieć na nie wpływ.
Termometr o którym pisałem, że skacze o 0.2*C znajduje się 3cm pod obniżonym VM. W samej głowicy termometru nie posiadam.
Co do chłodzenia to muszę jeszcze nad nim popracować. Podczas 5h temperatura wody w 30L zbiorniku wzrosła z 17 do ponad 60*C. Bez wiatraków na chłodnicy chyba nawet zimą się nie obędzie.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: lesgo58 »

No więc "falowanie" wskazań już wiesz czym może być spowodowane.
Z kolei efekt wzrostu temp. na dole kolumny jest być może spowodowany właśnie mocą grzania. Niekoniecznie musi być za duża. Ale jest na tyle duża, że powoduje ten minimalny wzrost temp w momencie rozpoczęcia odbioru. Ale tym zbytnio się nie martw. Jeśli po rozpoczęciu odbioru z odpowiednio wyliczoną prędkością temperatura skoczy o kilka dziesiątych ( ile - to jest właśnie uzależnione od mocy grzania) to nie ma tragedii - ważne ,żeby się w pewnym momencie zatrzymała. Jeśli mimo to będzie dalej rosła to musisz zmniejszać odbiór taką temperaturę musisz już utrzymać do końca. A w jaki sposób - to już chyba wiesz.
Przykład:
W zbiorniku masz wsad 14%. Przy Twojej kolumnie najbardziej odpowiedni odbiór dla tego stężenia jest ( oczywiście na początku procesu ) ok. 12-15ml/min ( problemem jest ustalenie dokładnego gdyż grzejesz gazem - a tu z kolei wyliczenie dokładnej mocy jest trudne) Jeśli przy tym odbiorze po początkowym wzroście temp. - stanie ona w miejscu to jest OK. Jeśli mimo to będzie rosła trzeba zmniejszyć odbiór. I tak metodą prób i błędów aż do skutków. W ten sposób poznajesz kolumnę i jej możliwości.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: mariusz19029 »

Chociaż temat stary, to myślę, że jest to właściwe miejsce na poruszenie pewnej kwestii o której bardzo mało się mówi, a jest ona niewątpliwie bardzo powszechna i wiele osób ma z tym problem.

Otóż chodzi mi o wzrost temperatury na dolnym termometrze na początku odbioru , tuż po stabilizacji. Załóżmy, że nasza kolumna jest dobrze ustabilozowana. Termometr na 10 półce wskazuje temperaturę 77,3 *C. Po stabilizacji i kropelkowym odbiorze przedgonów przechodzimy na moc roboczą i wtedy najczęściej następuje wzrost o jakieś 0,3*C w dość krótkim czasie, a następnie już jest stabilna przez większą część procesu. Czy taki wzrost wynika ze zmiany ciśnień w momencie szybszego odbioru, czy jest jeszcze inny powód?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: radius »

Są dwa powody wzrostu temperatury.
Jeden to zmniejszenie się ciśnienia w kolumnie a drugi to "rozciągnięcie" się półek. I wszystko to dzieje się po rozpoczęciu normalnego odbioru (serca).
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: mariusz19029 »

Jak więc reagujecie na taką sytuację? Staracie się nie doprowadzić do skoku, czy pozwalacie na ten wzrost i jeżeli jest już dalej stabilna to traktujecie ją jako temperaturę dnia?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: radius »

Nijak. Traktuję wtedy wyższe wskazanie termometru jako temperaturę dnia i wg tej wartości prowadzę proces :ok:
Z drugiej strony nigdy mi nie wzrosła temperatura o więcej jak 0,1 st. C ale to chyba dlatego, że odbiór ustawiam z refluksem 1:5.
Wolę odbierać wolniej i mieć dłużej stabilną kolumnę ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: lesgo58 »

mariusz19029 pisze:Jak więc reagujecie na taką sytuację?
Nie ma żadnej reakcji. Po kilkunastu/kilkudziesięciu destylacjach ten stan uważam za normalny. I jeśli przy którejś rektyfikacji nie wystąpi jakieś anormalne zachowanie termometru to przechodzę do porządku dziennego traktując tę nową temp. jako temp. dnia.
Jedna uwaga: ten skok na dole kolumny może wystąpić i nie musi. Wszystko zależy jak nisko masz umiejscowiony termometr. Im niżej tym skok większy. Wielkość skoku zależy też (jak wspomniał radius) od obranego RR. Jednak jeśli po kilku minutach się stabilizuje to traktujesz to jako normalny element procesu.
Może wystąpić też taka sytuacja, że skok nie nastąpi. Oznacza to, że termometr mamy umieszczony na takiej wysokości, że nawet początkowe rozciągnięcie półek nie ma wpływu na jego wskazania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: redhot »

Ja nie patrze na termometr aż odbiorę przedgon po stabilizacji- dopiero po odebraniu przedgonu sprawdzam jakajest temperatura dnia i jej się trzymam do końca. Wzrost o 0.1-> przykręcam zawór. Dzięki temu mam tylko kilka ml pogonów, nawet mi sie nie chce ich odbierać.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: robert4you »

Możesz wyjaśnić dlaczego masz tak mało pogonów?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
************************************************************************
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: kmarian »

lesgo58 pisze: ... Wszystko zależy jak nisko masz umiejscowiony termometr. Im niżej tym skok większy. Wielkość skoku zależy też (jak wspomniał radius) od obranego RR. Jednak jeśli po kilku minutach się stabilizuje to traktujesz to jako normalny element procesu.
Może wystąpić też taka sytuacja, że skok nie nastąpi. Oznacza to, że termometr mamy umieszczony na takiej wysokości, że nawet początkowe rozciągnięcie półek nie ma wpływu na jego wskazania.
Potwierdzam, pracując na kolumnie z 2 portami na termometr (18 cm i 40 cm), zauważyłem dokładnie to co pisze kolega lesgo58. Od momentu kiedy temperatura na "18" zaczęła "jechać", to temp. na "40" nie drgnęła. Po niewielkiej korekcje na odbiorze temperatura na "18" wróciła do poprzedniej wartości a na "40" nadal nie zmieniła wskazań.
Ze względu na "szmatławe" wypełnienie, oceniam, że te 18 cm to około 6-tej półki. Wahania +/- 0,1°C nie powodują ze strony użytkownika reakcji. Dopiero "jazda" temperatury wymaga przykręcenia odbioru. Pisząc "jazda", mam na myśli ciągłe, choć powolne podnoszenie się temperatury, 0,3 -04°C to już powód na reakcję.
p.s.
Właściciela kolumny cały czas nosiło, dlaczego nie włożymy termometru do głowicy. :twisted:
Jeszcze jedno - zawsze trzeba mieć barometr w zasięgu wzroku.

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: zlomnik »

Też prowadzę proces metodą redukcji po wzrostach na dolnym, a za temp. stab. uznaję tę po wykapaniu przedgonów w ilości 300ml [z zapasem] przez 45 minut po 45 minutowej stabilizacji.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: kmarian »

Potwierdzam Kolego zlomnik. W moim przypadku, stabilizacja to bliżej 90 minut niż 60 z kropelkowym odbiorem przedgonów. A temperatura dnia to około 0,1 - 02°C wyższa niż na końcu stabilizacji, ze względu na zmianę RR z 1:15 na 1:5. Temperatura na "10" ma być stabilna.
Edit.
Czytam wszystko na forum, oczywiście w miarę możliwości, ale ten wątek mi jakoś umknął. Chwilę mi to zabrało ale przeczytałem cały. Moje spostrzeżenia potwierdzają to co Kolega lesgo58 pisał w pierwszym poście. Trochę się wygłupiłem z tym termometrze umieszczonym tak nisko ale Panowie, to jest ciekawe doświadczenie. Na nim widać tendencje naszej kolumny, na 40 cm już widać skutki.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Drupi »

Kiedyś myślałem czy da się poprowadzić proces żeby podczas rektyfikacji temperatura nie drgneła na 10 p. do końca procesu. Jest to możliwe jak włączymy grzałkę np. 2500 W przez watomierz, i jego wskazania porównamy z tabelą Akasa. Kolumna 60,3mm. Przy czym patrzymy na temperaturę na zbiorniku, i zmniejszamy odbiór często redukując odbiór, np. redukujemy gdy na zbiorniku podniesie się o każdy 1*C. Efekty co do jakości urobku są bardzo dobre, ale niestety znacznie to wydłuży proces. Więc do 95* na zbiorniku ja myślę że (bez bufora) można ciągnąć 20-25ml. min. i na dole kolumny temp. nie ma prawa podskoczyć. A jeśli skacze to jest zabrudzona miedź i zalewa na dole.
I like noble drinks.

krepel1920
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2018, 13:04
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: krepel1920 »

Hejka,a co zrobić gdy temperatura na 10 półce idzie w górę,maks o 0.5 stopnia a w kegu jest 90 stopni, kończyć proces?do 96 w kegu jeszcze daleko przecież,dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Doody »

Gdy temperatura w kegu jest 90 st. a u Ciebie rośnie już na 10 -tej półce, to oznacza, że odbierasz o wiele za szybko. Przy RR na poziomie 4:1, do 96 st. w kegu, temperatura na 10 półce w ogóle nie powinna rosnąć. Przy okolicach tej temp. dokonuje sie pierwszej korekty odbioru.
Pozdrawiam
Darek

krepel1920
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2018, 13:04
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: krepel1920 »

Zaczynam z odbiorem 20 ml na minute,potem redukuje do 15 ml,nie mam cierpliwości schodzić niżej bo trwało by to wieki, ale chyba jednak będę musiał co?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Doody »

Wszystko zależy od przekroju kolumny, mocy grzania, mocy wsadu itd. Ja przy kolumnie fi 63,5 i mocy grzania 2,8kW, zaczynam odbiór na poziomie 32-35ml/min i zazwyczaj utrzymuje ten odbiór do około 96 stopni w kegu. Potem redukuje do około 20-22ml/min. i jeszcze raz do około 12-15ml/min. Potem już raczej mi się nie chce.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: robert4you »

A to 2,8 kW to wartość zmierzona. I jakie masz wypełnienie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: johnex »

@krepel1920 Napisz przy jakiej temperaturze zaczynasz odbierać. Może masz walnięty termometr albo nieocieplony port termometru w kegu. U mnie przed ociepleniem góry kega i portu termometru temperatura przy wrzącej wodzie wynosiła 92*. Po ociepleniu wzrosła do 99*C.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Skok temperatury - co on oznacza?

Post autor: Doody »

robert4you pisze:A to 2,8 kW to wartość zmierzona. I jakie masz wypełnienie?
Tak, to wartość zmierzona. Wypełnienie sprężynkami "plipkowymi".
Zalewa mi kolumnę dopiero przy 3kW.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”