SKN Bolecki potrzebna porada !

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: mechanik2008 »

Hej, od miesiąca używam sterownika SKN v2.15 + przystawka. Opis mojej maszyny w załączonym jpg. Proces u mnie wygląda tak:
- rozgrzewanie 3.5 kW
- 3 próby zalania 3.5 kW + obieg wody: 10 min przerwa, 8 min przerwa, 6 min ( nie dochodzi do zalania zapewne trzeba wy wydłużyć czasy ale nie wiem czy jest to konieczne ?)
- stabilizacja 20 min 2.6 kW (do końca taka moc)
- przedgon kropelkowy z VM ok 10 min
- serce około 1.3 l/h
- Pogon pominięty, zakończenie procesu 98.7 C

Pytania:

1. Moc na początku i końcu serca 94% i około 4,2 l całość. Przed SKN również miałem automatykę ale miała ona wady, nie mniej jednak moc dochodziła do 96% i 3.8 l całość. Nie wiem jak zwiększyć procent, zwiększałem grzanie do 2.8 kW i wolniejszy odbiór i moc 94% cały czas. Zamiast sprężynek miedzianych zasypałem KO nie wiele to dało.

2. Zdarza mi się ,iż pomimo jednego ustawienia zaworku precyzyjnego na odbiorze serca, prędkość przepływu jest inna w różne dni. Miałem tak na początku, że ustawiłem zaworek i maszyna pracowała 5 h a innego dnia 8 h bo bardzo wolno dobierała serce. Od tygodnia odbiór jest powtarzalny ( czas i ilość ), ale przepływ jest zbyt szybki często się destabilizuje ( zamyka się EZ OLM i po 30-160 s się otwiera)

3. W pierwszych ok 150 ml serca delikatnie czuć coś nie fajnego dla tego zrobiłem dodatkowy zbiorniczek ( pomysł z forum Boleckiego ) Trójnik + dodatkowy EZ+ buteleczka + czujnik pływakowy cieczy, który nie działa+ EZ spust (Spust uruchamia się gdy włączam pompę opróżniającą keg). Gdy wleje wodę pływak się unosi, etanol tego nie powoduje. Jaki inny czujnik polecacie ?

4. W układnie mam zamknięty obieg wody 400l która się jednak grzeje. Czasami do Aabratka trafia ciecz 20 C a w innym cyklu 55 C czy może mieć to negatywny wpływ na przebieg destylacji ? Dodam, że maksymalna temperatura na końcu glowicy wyniosła 40 C

Pozdrawiam
Ps. Wiem, że ogólnie pełno wszędzie kabli i panuje nie ład ale zdjęcia robiłem w zaraz po podłączeniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: SKN Bolecki potrzebna porada !

Post autor: aronia »

1. Pierwsze sprawdź alkoholomierz, bo może mu się skala przesunęła...
2. Sprawdź po prostu zaworek - może to kwestia rozszerzalności cieplnej materiału, może kwestia braku odpowietrzenia i wytwarzania się podciśnienia - spróbuj zmienić kolejność(pierwsze EZ później ten zaworek precyzyjny, zwiększ średnicę wężyków do odbioru albo dorób odpowietrzenie - nawet takie prowizoryczne z trójnika jak w tym temacie: http://alkohole-domowe.com/forum/przepl ... 18-10.html
3. Odnośnie tych pierwszych 150ml to niestety tak jak przy manualnym tak i przy automacie płukankę OLM-a trzeba zrobić - skoro udało Ci się to jakoś zautomatyzować to gratulacje. Co do pływaka to po prostu zastosuj jakiś inny(o mniejszej gęstości niż alkohol).
4. Jakiś wpływ może mieć, ale nie aż taki jak opisujesz - może ten temat Ci trochę wyjaśni: http://alkohole-domowe.com/forum/rola-s ... 10620.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”