Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy

Post autor: karola44-81 »

Cześć. Moderator chyba sie na mnie uwziął. Pierwszej odpowiedzi nie póścił- jak ja nie cierpię pisac z mądrego telefona. No nic spróbuję jeszcze raz. Na wstępie pragne zaznaczyć, że jestem po "ławeczce" z kolegami po pracy. Spożyliśmy moj pierwszy trunek z pierwszego odpedu z rury opisywanej tutaj. Zaprawione ziarnami kawy o mocy ok 50%. Starzy wyjadacze byli pod wrażeniem. Myśleli, że przyniosłem berbeluchę. Normalnie zabrakło. No nic. Do tematu.
Ponieważ mam chłodnicę 60 cm i płaszcz wodny połączone szeregowo to mam pełną kontrolę nad płaczem. Chłodnica jest tak wydajna ze prawie nie muszę jej uwzględniać w procesie regulacji. Co za tym idzie mogę w 99% regulować refluks.
Ostatnio przepędziłem po raz drugi ostatni urobek, który mi mętniał po rozrobieniu. Pilnując refluksu i szybkości odbioru uzyskalem to co chcialem. Aromatyczny pachnący spiryt. Po rozrobieniu do 50% wszystko idealnie klarowne, ponad 5l pachnącej wódeczki.
Już wiem że podstawą do uzyskania zadowalającego urobku jest cierpliwość i moja rurka nałożona na garnek.
Dzieki za porady. Byly cenne, szczególnie o odbiorze przedgonów.
Dochodzi mi już ponad 40 l nastawu na mieszance zbożowej. To będzie prawdziwy test moich umiejętności i wydajnosci mojej rurki.
Napiszę jak poszło.
alembiki

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: eldier »

Bardziej wydaje mi się, że to Ty się uwziąłeś na niego...
Cześć. Moderator chyba sie na mnie uwziął. Pierwszej odpowiedzi nie póścił- jak ja nie cierpię pisac z mądrego telefona. No nic spróbuję jeszcze raz. Na wstępie pragne zaznaczyć, że jestem po "ławeczce" z kolegami po pracy. Spożyliśmy moj pierwszy trunek z pierwszego odpedu z rury opisywanej tutaj. Zaprawione ziarnami kawy o mocy ok 50%. Starzy wyjadacze byli pod wrażeniem. Myśleli, że przyniosłem berbeluchę. Normalnie zabrakło. No nic. Do tematu.
Ponieważ mam chłodnicę 60 cm i płaszcz wodny połączone szeregowo to mam pełną kontrolę nad płaczem. Chłodnica jest tak wydajna ze prawie nie muszę jej uwzględniać w procesie regulacji. Co za tym idzie mogę w 99% regulować refluks.
Ostatnio przepędziłem po raz drugi ostatni urobek, który mi mętniał po rozrobieniu. Pilnując refluksu i szybkości odbioru uzyskalem to co chcialem. Aromatyczny pachnący spiryt. Po rozrobieniu do 50% wszystko idealnie klarowne, ponad 5l pachnącej wódeczki.
Już wiem że podstawą do uzyskania zadowalającego urobku jest cierpliwość i moja rurka nałożona na garnek.
Dzieki za porady. Byly cenne, szczególnie o odbiorze przedgonów.
Dochodzi mi już ponad 40 l nastawu na mieszance zbożowej. To będzie prawdziwy test moich umiejętności i wydajnosci mojej rurki.
Napiszę jak poszło.
A tak to poza tym to gratuluję, ważne że smakuje :)

Autor tematu
karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Rozbudowa PS Cu fi 28 do turbo stilla i ilość wypełnienia sprężynkami Cu

Post autor: karola44-81 »

Witam szanownych po prawie roku.
Rurka spisuje się bardzo fajnie. Ale jest pewne ale.
Przyszła pora na powiększenie zestawu.
Koledze sąsiadowi bardzo pasuje ten mój specyfik.
Namawiał i namówił żeby wspólnie zrobić rurkę pozwalającą przedestylować jednorazowo 25l nastawu.
Zobowiązał się do pokrycia połowy kosztów budowy nowej rurki.
Więc szuka kega 30 l a ja organizuję ok 1,5 m rury cu 42 mm.
I tu znowu mam pewne wątpliwości.
1. Zrobić kopię mojej rurki tyle że z rurki 42/28 gdzie oryginal opiera się na rurze 28/15.
2. Zrobić kopię Mini still LM Radiusa . Myślę, że cenowo wyrobił bym sie w podobnej kasie co powiększenie turbo ps. Ok musiałbym zainwestować w termometr.
3. Zrobić modnego aabratka, ale czy jest sens bawić się w niego z rurą 42mm.

Co chcę uzyskać?
Chcę w powiedzmy 5-6 godzin przedestylować zawartość 25l fermentatora. Do tej pory musiałem nastawiać maszynerie 2 razy. Co w sumie trwało te 10 godzin.
Czy jakość destylatu końcowego z turbo ps jest aż tak bardzo gorsza smakowo od takiego z mini głowicą Bokakob'a?
Co za tym idzie, czy aż tak zyskam na jakości?
Po obecnym głowa nie boli, jest krystalicznie czysty. Jedynie bywa ostry w smaku i potrafi odbić się czasami drożdżami. No jest to po prostu bimberek dobrej jakości. Czy budując mini stilla lub mini aabratka, mam szansę zamiast bimberku napić się czystej wódeczki, po której na drugi dzień łeb nie boli?
Pomóżcie.

Poprawiłem, ale pisz starannie. Kamal

Kamal też troszkę przy okazji poprawiłem, to co przeoczyłeś. Dziękuję, i przepraszam.

Edit:
Czytam i czytam. Bogatszy w doświadczenia zdobyte na Turbo PS i po ponownej lekturze kilkudziesięciu tematów muszę dodać jeszcze punkt 4 do listy.
4. Zrobię z 1,5 m rury cu 54 x 1,5 mm kolumnę Bokakob.
To rozwiązanie jest według mnie chyba najprostszym do wykonania pod względem technicznym, a i w koszty nie popadnę strasznie.
Znalazłem temat : "Kolumna miedziana fi 54. Projekt i budowa." ( http://alkohole-domowe.com/forum/kolumn ... 77-50.html ) i projekt tej kolumny jest stworzony jakby dla mnie.
Czy uważacie, że to dobry wybór?. Być może twórca tematu coś opisze na temat użytkowania tej kolumny.
Czekam na wasze opinie co myślicie.
Która drogą póść.
A może jest jakiś nowy prosty twór, który byłby zdecydowanie lepszym i przyszłościowym rozwiązaniem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”