Rodzaje drożdży

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Post autor: siwy1121 »

Znalazłem tabelę z rodzajem drożdży, trochę ją zmodyfikowałem i mam nadzieję, że pomoże to początkującym winiarzom, a tych bardziej doświadczonych proszę o uzupełnianie brakujących informacji.
Rodzaje drożdży forum.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 lis 2013, 22:10 przez siwy1121, łącznie zmieniany 2 razy.
alembiki
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: gr000by »

Jakiekolwiek Tokay'e dają miodowe posmaki w winie - czy to Biowin, czy Zamoyscy. Ponadto Biowinowskie Tokay'e dobijają do 15-16% bez żadnych dodatków pożywek i całkowitym odfermentowaniu cukru, więc podejrzewam, że wyżej też dojadą.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: siwy1121 »

Dzięki za pomoc, już to poprawiłem

Rusin
200
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 31 sie 2013, 18:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Kalisz
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: Rusin »

Wszystko fajnie tylko procent jaki drożdże przerobią zależy od zbyt wielu czynników.
In vino veritas, in aqua sanitas
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: Zygmunt »

Mam zastrzeżenia do "posiadają Killer faktor" w kolumnie "uwagi". Toksyny killerowe są wydzielane przez S. cerevisiae gatunkowo, nie jest to cecha konkretnych szczepów.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

sztender
250
Posty: 282
Rejestracja: piątek, 8 lut 2013, 19:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Kontakt:
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: sztender »

Z tym kiler faktorem to myślę, że wszystkie produkują (inaczej nie poradziły by sobie z pleśniami), pytanie tylko ile? Obstawiam, że tam gdzie podają KF zwyczajnie szczep robi go więcej.
Moje obserwacje;
Fermivin/ mało osadu, nastawy są aromatyczne w czasie fermentacji, nie "walą drożdżami", pociągnęły mi powyżej 14%, raczej nie redukują, aż 30% kwasu ale coś z nim robią bo "łagodnieje" (inna sprawa że był głównie cytrynowy).
Fermicru VR5 (w miodzie wiśniowym) dużo osadów i w czasie burzliwej i cichej. Chyba nie "uciągneły" 15%, Trójniak dociągnęły do 12 Blg.
http://latawce.phorum.pl
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: lesgo58 »

Pozwalam sobie :D na podrzucenie linku ze strony Łódzkiego Klubu Winiarzy:
http://www.klubwiniarzy.pl/winiarstwo/t ... y-i-poywki
Przeprowadzili oni na początku roku ciekawy eksperyment. Myślę, że może być przydatny jako uzupełnienie tabeli klasyfikującej drożdże z pierwszego postu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 lis 2013, 05:18 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: siwy1121 »

OK. Uzupełniłem o informacje od sztendera i z tego linku. Ciekawy eksperyment, polecam lekturkę.

zarim
10
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 27 cze 2013, 19:53
Podziękował: 8 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: zarim »

Tabela trochę pustawa, z prostej przyczyny swym pierwotnym wariancie chyba została zarzucona kilka lat temu. Pełno tu nazw nic niemówiących i niedostępnych niemal, a brak takich powszechnie dostępnych jak cała pula drożdży lalvin czy inna półka z Browamatora gdzie są np. drożdże zdolne pracować w 8 stopniach celsjusza. Brak takich pozycji nie wpływa raczej na poprawę orientacji, a te kwiatki z dołu listy jeszcze ją zacierają bo co jak uprę się na fajnie brzmiące Chambertin bo mi się zamarzy lekki burgund ?
Nie neguję tej tabeli, ale do stworzenie w przynajmniej poprawnej formie warto przejrzeć kilka sklepów w sieci, bo i tak te nazwy z tabeli to jedynie marketing.
Tak np. bardzo fajne drożdże z allegro o naprawdę fajnych właściwościach ( dużo glicerolu co może zagęścić wino ). http://www.allegromat.pl/aukcja146535
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: lesgo58 »

@zarim
Nic nie stoi na przeszkodzie abyś dołożył cegiełkę od siebie. Ale z takim konkretnym podejściem jak sugerowałeś w tym opisie...
brak takich powszechnie dostępnych jak cała pula drożdży lalvin czy inna półka z Browamatora gdzie są np. drożdże zdolne pracować w 8 stopniach celsjusza. Brak takich pozycji nie wpływa raczej na poprawę orientacji, a te kwiatki z dołu listy jeszcze ją zacierają bo co jak uprę się na fajnie brzmiące Chambertin bo mi się zamarzy lekki burgund ?
Nie neguję tej tabeli, ale do stworzenie w przynajmniej poprawnej formie warto przejrzeć kilka sklepów w sieci, bo i tak te nazwy z tabeli to jedynie marketing.
A najlepiej jakbyś stworzył alternatywną tabelę. Z konkretnymi specyfikacjami, opisem technicznym itp. Coś jak w tym linku:
http://centrumfermentacji.com/index.php ... e/finarome
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: siwy1121 »

Dzięki, znajdę chwilkę to rzucę okiem na te linki i uzupełnię co nieco.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 lis 2013, 10:05 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Na końcu zdań dajemy KROPKI!
Awatar użytkownika

Autor tematu
siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Rodzaje drożdży

Post autor: siwy1121 »

lesgo58 dzięki za linka, zajrzałem tam i uzupełniłem tabelkę, ciekawe drożdże, polecam wszystkim zajrzeć. Wstawiam tabelkę jeszcze raz, bo nie mogę już edytować pierwszego postu. Teraz muszę iść trochę pozarabiać na takie drożdże, ale jak wrócę to uzupełnię jeszcze o kilka szczepów
Rodzaje drożdży forum.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”