Recycling czarnej porzeczki po winie

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
michal1910g
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 9 paź 2013, 22:02

Post autor: michal1910g »

Witam,

Właśnie kończy mi się fermentacja nastawu wina z czarnej porzeczki. Jest tam jakieś 8kg owocu i oczywiście nie zamierzam go wyrzucić. Mam jeszcze około 1l 95% cukrówki i tak myślałem żeby ją rozcieńczyć do ok 50% zalać tym owoce, zostawić na jakiś czas i przedestylować.
Mam jeszcze małe doświadczenie, więc może któryś z Was już tak robił. Szkoda mi zmarnować 8kg porzeczki na moje próby i błędy, więc proszę o porady :help:

Pozdrawiam

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: aronia »

Poszukaj pod hasłem recykling albo ponalewkowe / po nalewkach np. http://alkohole-domowe.com/forum/recycl ... t1033.html . Te 8kg było jak dodawałeś czy na tyle szacujesz resztki?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: Wald »

Recykling po nalewkach to zupełnie co innego. Inne też proporcje owoców i płynów.

Czarna porzeczka oddała już większość z tego co miała i raczej to jej koniec. Podobnie mocny smak ma pigwa, a też nie wyjdzie drugi nastaw. Jak dla mnie, to można ją tylko przesmażyć z cukrem na powidła. Delikatniejszy smak od moczenia w nastawie może być zaletą, bo nie każdy jest fanem czarnej porzeczki.

Po winie, w moim przypadku również miodzie owocowym, używam tylko dzikiej róży i głogu. Mają tyle dobra w sobie, że spokojnie można na nich nawet drugi nastaw robić. Wino robię drugi raz, a po miodzie zawsze robię nalewkę. Pierwsze i drugie użycie tych owoców daje dobre wyniki.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: gr000by »

Robię nastaw na destylat na porzeczce z wina, ale miałem jej dużo więcej niż 8kg - http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p105437. Destylat mimo to wychodzi aromatyczny, tylko trzeba umieć się z nim obchodzić.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
michal1910g
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 9 paź 2013, 22:02
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: michal1910g »

Czyli, raczej nic z tego nie będzie.
aronia - czytałem już o recyklingu owoców po nalewkach. Ja raczej chciałbym zmienić smak cukrówki a nie odsączyć z % z owoców. Po nastawie z wina i tak nie za dużo tam %%.
Wald - z tymi powidłami to serio? :?

Możnaby spróbować

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: aronia »

W przepisach na recykling są różne metody - nie tylko z bezpośrednim odzyskiem %, ale z tego co pamiętam to niektórzy też nastawiają na resztkach. Co do zmiany smaku cukrówki wszystko zależy od proporcji które użyjesz, aczkolwiek po tak długim czasie te porzeczki mogą już niewiele wnieść - szczególnie jak dołożysz cukru jak na zwykły nastaw.

miśucho
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2012, 11:48
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: miśucho »

Mnie zostało ok 10L pulpy porzeczkowej po przepuszczeniu wina przez gęste sito. Idąc z tym na kompost zaczęły targać mną sprzeczne uczucia czy aby przypadkiem nie marnotrawię. Więc dolałem do tego ok.2L owego wina żeby troszkę rozluźnić i wrzuciłem na pot-stila w wersji biwakowej grzany elektrycznie szybkowar z dość grubym dnem. Nie przypaliło się nic, zupełnie a po pierwszym pędzie wyszło 2L bardzo aromatycznego i smakowitego 65% napoju.
Zatem przeczucia miałem dobre :)

Autor tematu
michal1910g
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 9 paź 2013, 22:02
Re: Recycling czarnej porzeczki po winie

Post autor: michal1910g »

Porzeczki wywalone, temat zamknięty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”