Znaleziono 97 wyników

autor: Rafal12336
środa, 28 lis 2018, 18:44
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka bursztyowa
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2662

Re: Nalewka bursztyowa

Bursztyn zalewa się spirytusem. To nie owoce czy zioła, które maceruje się niższym procentowo (60-65%) alkoholem. Tak też myślałem, tylko zmyliła mnie wypowiedź jednego z forumowiczów w jednym poście (W którym Ty także brałeś udział) który pisał, że zrobił esencje bursztynową na bazie spirytusu 75 ...
autor: Rafal12336
środa, 28 lis 2018, 16:42
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Nalewka bursztyowa
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2662

Nalewka bursztyowa

Witam, powie mi ktoś czy robiąc taką nalewkę mogę zalać bursztyny swoją psotą ok 75%,? Czy takie stężenie wystarczy na wydobycie właściwości, czy koniecznie musi być ten spirytus 97%?
autor: Rafal12336
czwartek, 1 lis 2018, 11:39
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

@kmarian i o taką odpowiedź mi chodziło, dzięki :) A no miało być prosto, ale okazało się że droga na skróty nie jest dobra. Lepiej od razu zrobić coś, tak jak się należy.
autor: Rafal12336
wtorek, 30 paź 2018, 21:49
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Może źle to trochę ująłem..Chodziło mi raczej o to, jak to zrobić/czego nie robić/ na co zwracać szczególną uwagę itp, aby zmniejszyć zagrożenie?
To że ryzyko jest, to wiem, ale skoro już tak ktoś robił, to może by podpowiedział jak to wyglądało u niego :)
autor: Rafal12336
wtorek, 30 paź 2018, 07:46
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4758

Re: Jak przepuścić gęsty nastaw jabłkowy

Jest jeszcze jedna opcja - wrzucić na dno zbiornika/kega troche kamieni (drobny kliniec, lub takie okrągłe kamyki które się często wysypuje gdzieś koło domu.) Ja tak robię, wsypuję pół wiadra na dno parnika i potem leje nastaw. Przepuściłem już w ten sposób kilkaset litrów nastawu i nic się nie przy...
autor: Rafal12336
wtorek, 30 paź 2018, 07:37
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Taboret spokojnie da radę, możesz zrobić etapowo rozgrzać paląc pod kotłem, usunąć pozostałości (trochę zabawy) i wstawić taboret. Zresztą zaczniesz zabawę to wyczujesz co i jak. Wracając do tematu mam pytanie: Czy wkładając ten żeliwny palnik z taboreta gazowego do parnika (muszę go podnieść do gó...
autor: Rafal12336
poniedziałek, 15 paź 2018, 11:47
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15100

Re: Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?

Chodziło mi raczej o ten typowy zapach przedgonów, trochę mylnie nazwałem to metanolem. Ale skoro mówicie że lepiej razem z tym, to tak dzisiaj spróbuje i ciekawe co wyjdzie. Pytałem dla pewności, bo mam jakieś 300 l nastawu ze śliw i nie chciałbym tego wszystkiego zepsuć :)
autor: Rafal12336
niedziela, 14 paź 2018, 22:44
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15100

Re: Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?

No właśnie jedni mówią żeby oddzielić przedgony, a inni żeby nie i już się gubię.
Czyli razem z przedgonami łapać wszystko do 0% i nie przejmować się że zapach metanolu przechodzi do całości destylatu?
autor: Rafal12336
niedziela, 14 paź 2018, 21:52
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 15100

Czy oddzielać przedgony przy pierwszej destylacji owocówek?

Gdzieś na forum wyczytałem aby nie dzielić w ogóle frakcji przy pierwszej destylacji w owocówce i nie odbierać przedgonów ze względu na dużą ilość aromatów. Ale czy rzeczywiście tak się powinno robić? Czy nie będzie to szkodliwe i "śmierdzące ', a może dzielenie przy drugiej destylacji wystarczy?
autor: Rafal12336
poniedziałek, 1 paź 2018, 20:12
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Czy nastaw ponownie ruszy przy cukrze 2-4 big?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2738

Re: Czy nastaw ponownie ruszy przy cukrze 2-4 big?

Teraz patrzyłem i nastawy coś lepiej pracują, widać drożdże jeszcze ruszyły :) A muszek właśnie ostatnio u mnie plaga, dosłownie plaga, są wszedzie. Beczki przykryte folią i związane sznurkiem, więc muszki dostawały się do środka. No ale jak w ogóle jak one wpływają na nastaw i fermentacje? Zjadają ...
autor: Rafal12336
poniedziałek, 1 paź 2018, 18:12
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Czy nastaw ponownie ruszy przy cukrze 2-4 big?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2738

Czy nastaw ponownie ruszy przy cukrze 2-4 big?

Panowie pomocy. Zrobiłem dwa nastawy śliw do których dałem początkowo połowę zamierzonego cukru (7 i 8kg). Dzisiaj tak z ciekawości sprawdziłem co tam słychać i okazało się że oba są już słodko-kwaśne, bardziej kwaśne. Blg wynosiło 2-4. Na szybkiego dodałem po 2 kg cukru, ale pytanie: Czy jest w ogó...
autor: Rafal12336
piątek, 21 wrz 2018, 22:41
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Re: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

Wystarczyło usunąć silikon który reagował z redukcją z mosiądzu i tą redukcję wlutować. Teraz kapie destylacik czysty i pachnący
autor: Rafal12336
środa, 29 sie 2018, 10:41
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Re: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

A technicznie to lepiej całość skręcić i lutować razem, czy moze najpierw redukcje wkręcić zlutować od góry pokrywy, a jak wystygnie to nakrętke od spodu przekręcić i lutować?
autor: Rafal12336
niedziela, 26 sie 2018, 22:59
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Re: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

Dziękuję :) no i lutuje się to podobnie jak rury miedziane? Czy po prostu nagrzać oba elementy i przykładać cyne do lutowania?
autor: Rafal12336
niedziela, 26 sie 2018, 17:27
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Re: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

@Masterpaw, no ja dałem od wewnątrz i od zewnątrz a dodatkowo jeszcze zalałem silikonem, bo ten otwór w pokrywie był nierówno wycięty.
Byłbym wdzięczny za zdjęcie.
A na rekord nie lece , tylkl ostatnio w mojej głowie pełno pytań i niepewności, ale z każdą odpowiedzią staję się coś mądrzejszy :D
autor: Rafal12336
niedziela, 26 sie 2018, 12:18
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Re: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

Pokrywa siedziała na zewnątrz chyba z tydzień. Wydawało mi się że już mogę jej użyć. Kurcze właśnie uszczelniłem tym wysokotemperaturowym nypel (chyba właśnie z mosiądzu) który posłużył mi do montażu rury do pokrywy. Może właśnie to jest przyczyną tego smrodu..? Czy zwykła gumowa uszczelka hydraulic...
autor: Rafal12336
niedziela, 26 sie 2018, 10:59
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4754

Woda destylowana śmierdzi i smakuje silikonem

Witam, Poskładałem swój parnik do destylowania owocówek. Odprowadzenie i chłodnica z rurek miedzianych. Pokrywe parnika uszczelniłem silikonem (najpierw dałem wysokotemperaturowy ale mi go brakło, to wierzchnią warstwę zrobiłem z silikonu szklarskiego). Wczoraj na próbę destylowałem wode i kapała ba...
autor: Rafal12336
niedziela, 26 sie 2018, 00:01
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Destylacja owocówek - kilka pytań
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3912

Re: Destylacja owocówek - kilka pytań

A czy destylując praktycznie do zera, za drugim razem nie będzie czuć tych smrodów z końca pierwszej destylacji? Pozbęde się tego przy drugiej destylacji na prostym sprzęcie gdybym tak uciał już gon np na 50-45%? A co w przypadku gdy chce przetrzymać nastaw z owocami, aż będę miał czas na destylacje...
autor: Rafal12336
sobota, 25 sie 2018, 13:01
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Destylacja owocówek - kilka pytań
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3912

Re: Destylacja owocówek - kilka pytań

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź. Czyli tak jak myślałem, pierwsza destylacja praktycznie do 0%? A dopiero przy drugiej destylacji cięcie frakcji. Bo ja przy cukrówce za pierwszym razem jade tak do 40-45 żeby już nie łapać smrodów i byłem ciekawy jak to jest z owocówkami. A powiedz mi jeszcze jedn...
autor: Rafal12336
sobota, 25 sie 2018, 08:26
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Destylacja owocówek - kilka pytań
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3912

Re: Destylacja owocówek - kilka pytań

Tzn teraz mam nastaw ze 120kg śliw, 10 kg cukru, 11 l wody i drożdże turbo Fruit, ale nastawów bedzie więcej (jabłka, gruszki).
A co do sprzętu, to pot still z parnika, odprowadzenie par z rury fi 26, chłodnica spirala fi 16
autor: Rafal12336
piątek, 24 sie 2018, 22:47
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Destylacja owocówek - kilka pytań
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3912

Destylacja owocówek - kilka pytań

Witam, mam kilka pytań odnośnie destylacji owocówek (w parniku) wraz z pulpą. To będzie mój pierwszy raz. 1. Jak powinno wyglądać dzielenie frakcji podczas 1 i 2 destylacji? ( np.czy odbierać mniej przedgonów żeby "złapać " aromat itp) Do jakiego % gonić w obu destylacjach? 2. Do ilu % roz...
autor: Rafal12336
czwartek, 23 sie 2018, 22:28
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5660

Re: Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?

No właśnie, więc dlaczego ten przepis jest tak na forum zachwycany? (Chyba że jest jakiś inny jeszcze :scratch: ) Gdzie tkwi tajemnica tego "zacnego " trunku, który ma ponoć wyjść z tego przepisu? Bo przecież granica 1kg-10kg jest tam grubo przekroczona, więc skąd te smaki i aromaty :probl...
autor: Rafal12336
czwartek, 23 sie 2018, 19:13
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5660

Re: Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?

I rzeczywiście proporcje 160kg śliw, 25kg cukru i 48l wody daje dobry rezultat? Czuć przy tym fajnie śliwy?
Pytam, bo boje się spróbować, żeby czegoś nie spaścić ^^
autor: Rafal12336
czwartek, 23 sie 2018, 16:18
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5660

Czy to jest ten słynny przepis Kucyka na śliwowics?

https://alkohole-domowe.com/forum/sliwowica-t1.html Panowie, czy w podanym linku (tam ciut niżej) to jest ten słynny przepis na śliwowice stworzony przez kolege Kucyka? Często na forum o nim czytam i nie mam pewności że to o to chodzi.. A jeśli tak to mam kilka (może głupich) pytań: 1. Ile tam w koń...
autor: Rafal12336
środa, 22 sie 2018, 05:58
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Co dalej z tym nastawem?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2049

Re: Co dalej z tym nastawem?

Nikt nic?
autor: Rafal12336
wtorek, 21 sie 2018, 19:02
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Co dalej z tym nastawem?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2049

Co dalej z tym nastawem?

Witam, W sobote zrobiłem nastaw: 45kg śliw, 4 kg cukru, 8L wody, pektoenzym I paczka drożdży Turbo Fruit. Nastaw pięknie pracował. Wczoraj wrzuciłem do niego 0,5 kg cukru, a dzisiaj 52 kg rozgniecionych śliw, 5 kg cukru rozpuszczonego w kilku litrach wody i pytanie co dalej z nim robić w sensie czy ...
autor: Rafal12336
poniedziałek, 20 sie 2018, 07:34
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3617

Re: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?

A więc, czy jest potrzeba dawać więcej drożdży, czy paczka 40g którą dałem wystarczy na jakieś 100-150kg?
Myślę zrobić około 100kg, a resztę w drugiej beczce, żeby nie robić takiego dużego nastawu
autor: Rafal12336
niedziela, 19 sie 2018, 22:56
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3617

Re: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?

No właśnie planuje dodać we wtorek kilkadziesiąt kg śliw już bez wody i drożdży (dałem paczkę Turbo Fruit), ale z kilkoma kilogramami cukru. Następnie w środę też śliwy i cukier i w piątek tak samo. Akurat w takie dni mam czas zbierać śliwy, tylko czy mogę tak dodawać owoce do pracującego nastawu be...
autor: Rafal12336
sobota, 18 sie 2018, 13:46
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3617

Re: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?

Dlaczego potem już bez cukru? Teraz dałem 45 kilo śliw, do tego jakieś 8 litrów wody, pektoenzym i 4 kilo cukru. W poniedziałek będę miał załóżmy jeszcze ze 100 kilo śliw i planowałem jeszcze dołożyć z 10-15 kilo cukru, oczywiście na raty. Tylko teraz nie wiem czy dawać jeszcze wodę, czy już nic..? ...
autor: Rafal12336
piątek, 17 sie 2018, 13:56
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3617

Czy mogę dodawać śliwy do nastawu porcjami co kilka dni?

Będę miał dostęp do śliw z różnych źródeł, w różnych terminach- z każdego źródła po kilkadziesiąt kilogramów, a beczke mam na to jedną ponad 200 litrów. Mogę np dać najpierw jedną porcję śliw wraz z drożdżami i cukrem, potem np za dwa dni do tego znowu dołożyć kilkadziesiąt kilo śliw i cukier i za j...
autor: Rafal12336
czwartek, 16 sie 2018, 23:03
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Ile paczek drożdży Turbo Fruit do nastawu owocowego?
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 2025

Ile paczek drożdży Turbo Fruit do nastawu owocowego?

Panowie ile dodać paczek drożdży (40g paczka) do nastawu załóżmy 100kg owoców? Będę robił z jabłek, a drugi ze śliw. Ostatnio robiąc nastaw z wiśni dałem 2 torebki na 55kg i 7 kg cukru. Czy jeśli piszę że paczkę na 25l, to można założyć że 25kg to w przybliżeniu 25l? Troche drogo by to wychodziło, g...
autor: Rafal12336
poniedziałek, 13 sie 2018, 21:34
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

A czy te polutowane rurki miedziane trzeba jakoś przygotować przed pierwszą destylacją?
Jakieś wytrawianie czy coś..
Jeśli tak, to w jaki sposób? :)
autor: Rafal12336
poniedziałek, 13 sie 2018, 16:03
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

A czy jest różnica czym uszczelnie całą pokrywe?
Nie mam oryginalnej uszczelki, ale za to mam takie o to resztki różnych silikonów i kleju i mógłbym to wykorzystać.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ae5ef5368e529ba7
autor: Rafal12336
niedziela, 12 sie 2018, 00:21
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

A ten śrubunek (chociaż wątpię że to się tak nazywa) mam taki. Tylko jak widać nie ma on takiego kołnierza i nie wiem czy sama taka uszczelka wystarczy od zewnątrz pokrywy.

https://images89.fotosik.pl/16/0f8dd86d4d8bb53cmed.jpg
autor: Rafal12336
sobota, 11 sie 2018, 23:57
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Aż tak to mi się nie śpieszy :) rurki wszystkie dzisiaj polutowałem, chociaż jeszcze nie wiem czy szczelnie, ale chyba jest dobrze. Gwint do uszczelnienia będę miał tylko jeden - ten przy pokrywie.
autor: Rafal12336
sobota, 11 sie 2018, 13:55
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Właśnie kończę swoje pierwsze lutowanie. Śrubunek do pokrywy jakiś mam i coś wymyślę, tylko mam jeszcze dwa techniczne pytania: 1. Czym uszczelnić gwinty na tym śrubunku i te szczeliny między nim, a pokrywą parnika? Może być klej do luster? 2. Czy można/należy ocieplić tą rurę wprowadzającą opary do...
autor: Rafal12336
piątek, 10 sie 2018, 20:24
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Jutro się biore za to lutowani, a co się będę..^^ (jak dostanę gdzieś paste). A jeśli chodzi o tą redukcje do montowania rury, to u mnie na wsi nie mają takich jak na zdjęciu:( Mają tylko taką, gdzie nakrętka jest praktycznie tej samej średnicy, co gwint czyli nie ma tego kołnierza. Nie wiem czy to ...
autor: Rafal12336
piątek, 10 sie 2018, 15:55
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Jeszcze teraz zakupiłem mufke i redukcje i miałbym już praktycznie wszystko (brakuje mi czegoś do połączenia rury z pokrywą parnika) , tylko kurde nie ma kto mi tego polutować.
Obsadzenie na jakimś uszczelniaczu czy silikonie bardzo by mi ułatwiło robote, tylko czy tak można..?
autor: Rafal12336
piątek, 10 sie 2018, 15:12
Forum: Chłodzenie
Temat: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 12992

Re: Pomysł na najprostszą chłodnice do parnika?

Kupiłem 3 kawałki rur miedzianych i kolanko i teraz pytanie z ostatniej chwili.. Z braku fachowców w pobliżu którzy by te elementy mogli zlutować, mogę dwa kawałki obsadzić w kolanku na jakimś silikonie? (Mam taki do luster bezrozpuszczalnikowy ) Ewentualnie czy można jakoś to zlutować samodzielnie ...

Wyszukiwanie zaawansowane