Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy

Post autor: eldier »

Że ja nie zrozumiem co Ty napisałeś to byłoby jeszcze możliwe, ale że sam nie rozumiesz to już co najmniej dziwne...
kalantin pisze: po dwóch tygodniach zlewać do butelek
kalantin pisze:czy może być odrobinę mętne?
No przecież Ci pisałem że może być mętne, w sumie to nawet teraz możesz pić, ważne żeby w copke pizgało...

Dobrze zrozumiałem że wino chcesz klarować w fermentatorze?
Bo jeżeli tak to fermentator na stół, zaproś znajomych, daj im kubki i niech każdy sobie zaczerpnie ile chce :hahaha:


A tak całkiem serio i bez uszczypliwości to wina nie robi się w miesiąc czy dwa...
Po fermentacji burzliwej przelewasz do balonu, zatykasz korkiem z rurką, żeby ewentualnie sobie trochę jeszcze pochodziło, a później zaczyna się klarowanie. Po kilku tyg jak się zbierze osad zlewasz i ponownie wlewasz do balonu. Tak ze 2-3 razy aż do skutku. Jak wino jest stabilne, klarowne i nie zrzuca osadu przez kilka tygodniu to możesz butelkować. To tak w skrócie :)
promocja
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z winem po zlaniu, brak fermentacji po tygodniu?

Post autor: Wald »

kalantin pisze:Wald, piszesz że 30 dni to dość by drożdże przestały prace,
No nie tak. Napisałem po polsku:
Wald pisze:"30 dni na PDM'ach to dość czasu żeby drożdże skończyły swoją pracę.
Konkretnie, te 30 dni wynikały z tematu odrzuconego. Zmianę przecież zauważyłem:
Wald pisze:
Pierwszy etap to tzw. fermentacja burzliwa. Rurka mocno pracuje a nastaw jest mleczno-mętny. Wskazana temperatura 22 do 28 stC. Trwa ona od 2 do 8 tygodni
Teraz piszesz o trzech tygodniach, ale i tak się mieścisz w podanym przedziale czasowym.
kalantin pisze: co mam zrobić? Zostawić, pomimo iż nie pyka w rurce w ogóle i czekać aż się wyklaruje
To jest najlepsze co możesz zrobić. Dopiero jak powstanie nowa warstwa osadu, ściągać, nie zlewać, nie filtrować, ściągać z nad osadu. To co narobiłeś, myślę raz na miesiąc możesz ściągać. Po drugim obciągu, jeśli uznasz za stosowne, możesz użyć tego "klarownika".
eldier pisze:Jak wino jest stabilne, klarowne i nie zrzuca osadu przez kilka tygodniu to możesz butelkować.
Do tej pory ma stać w balonie, zamknięte korkiem z rurką fermentacyjną.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

winnn123
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 28 wrz 2016, 16:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: winnn123 »

Witam
Mam pytanie odnośnie mojego nastawu. Po fermentacji burzliwej dodałem karmelu wg przepisu. Może zrobiłem błąd bo nie pomieszałem balonem i teraz wygląda tak:
po dwóch tygodniach od zlania znad osadu i dodaniu karmelu
Obrazek
https://zapodaj.net/f50df6ad3e2be.jpg.html

Nie bulga wcale, w smaku lekko gazowane, słodkie. Zapach lekki drozdzami.
I teraz mam pytanie. Tak to powinno wyglądac? Osadu jakiegolwiek tam nie widzę. Za krótki czas, żeby się pojawił?

Pozdrawiam i dziękuję za kazda odpowiedz
Awatar użytkownika

Jeżosław
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 12 sie 2015, 11:45
Krótko o sobie: Jak to Jeż na pierwszy rzut oka szorstki i kłujący,
ale przy bliższym poznaniu całkiem sympatyczny ;)
Ulubiony Alkohol: Jim Beam, śliwowica, wśniówka, orzechówka i dobre zimne piwo.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielkopolska - kraina lasów i jezior "Małe Mazury"
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Jeżosław »

Winnn to winko jeszcze nie jest gotowe, na razie masz jak to mój kolega mówi żurek ;). Teraz odstaw je w jakieś cieplejsze miejsce na spokojną fermentację. I będziesz musiał jeszcze poczekać ze 2-3 tygodnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”