Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Podstawowe, klasyczne destylatory.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy

Post autor: lesgo58 »

DoktorPio pisze:...Chciał bym żeby wychwycić wszystkie aromaty gruszek ;) Może zrobię tak że przepuszczę 30l nastawu na takim zestawie jak jest a następnie wyjmę cześć katalizatora i zmodyfikuje półki. ...
Broń Cię Boże przepuszczać na pierwszy raz na całkowicie wypełnionej kolumnie. Właśnie że inaczej. Przepuść na prawie pustej kolumnie. Możesz wykorzystać co najwyżej pakiety z miedzi. Które przygotuj w sposób podpowiedziany przez Cezarego. Czyli je trochę poczochraj. I rozłóż je w kolumnie w taki sposób żeby jeden był na dole, drugi po środku a trzeci u góry. Oczywiście jest to jeden ze sposobów, ale uwierz mi będziesz zadowolony.
Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie konstrukcji Twojej kolumienki. Trochę upierdliwy, ale gdy go swego czasu stosowałem przynosił bardzo dobre efekty.
Na początek załóż na zbiornik całą wypełnioną kolumienkę i przeprowadz pełną stabilizację i kropelkowy odbiór przedgonów. Gdy uznasz, że juz jest po przedgonach wyłącz aparaturę. Po delikatnym ostudzeniu (tylko tyle, żeby się nie poparzyć) zmodyfikuj wypełnienie. Zostaw tylko ze 2-3 pakiety miedzi. Rozłóż je równomiernie po kolumnie (patrz wyżej) i załóż ponownie na baniak. Po ponownym zagotowaniu wsadu odbierz destylat na pełnym otwarciu zaworka odbioru kontrolując proces tylko za pomocą alkoholomierza.
Początek dla pewności odbierz do osobnych buteleczek. Podobnie końcówkę. Tak od 55% w dół. Tym sposobem będziesz gotował tylko raz. A mimo to powinieneś być zadowolony.
Oczywiście możesz przy okazji zapisywać sobie temperatury zaobserwowane na termometrach w baniaku i głowicy. Te informacje mogą się przydać przy analizowaniu przed następnymi destylacjami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: DoktorPio »

Koledzy lesgo58 i cezary33 na pewno wasze rady odnośnie destylacji gruszkówki wezmę pod uwagę. Bo po co mam kombinować jak wy podajecie mi na tacy gotowe sposoby destylacji podparte latami doświadczeń :)
A powiedzcie mi jaką szybkość odbioru ustawić 20-30-50-100-150 ml/min ? Oczywiście regulacja tempa odbioru mocą grzałek.
Dzięki

Mod.
Używaj opcji "edytuj", zamiast pisać posta pod postem.
Awatar użytkownika

klepa
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2013, 10:03
Podziękował: 86 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Re: Przystawka pot-still do kolumny destylacyjnej by DoktorPio

Post autor: klepa »

No i jak z tym aromatem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”