PRZESTROGA!!!

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
kelonek
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 31 paź 2008, 10:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kelonek »

Witam wszystkich Kapaczy
Jesli nie ogladaliscie wczorajszych wiadomosci to zamieszczam newsa czym moze zakonczyc sie nie zachowanie elementarnych zasad podczas pedzenia:

"Potężny wybuch w 10-piętrowym wieżowcu w Lubinie. Eksplodowała aparatura do pędzenia bimbru! (Zobacz)

Kadr z filmu zamieszczonego w YouTubeOficjalny raport w sprawie przyczyn wtorkowego wybuchu w wieżowcu w Lubinie prokuratura ujawni około południa. Nieoficjalnie Radio Wrocław poznało już prokuratorskie ustalenia. Ściana zewnętrzna mieszkania na trzecim piętrze znalazła się na trawniku po eksplozji aparatury do pędzenia bimbru.

Sprzęt wybuchł we wtorek ok. godz. 17.00. Lokatorzy z ul. Topolowej przeżyli chwile grozy, ale noc mogli spędzić we własnych domach.

Wybuch był tak potężny, że zrzucił na ulicę ścianę mieszkania na trzecim piętrze. Wówczas w pokoju znajdował się lokator. Przebywa w szpitalu. Lekarze nie wypowiadają się na temat stanu jego zdrowia.

Tezę o wybuchu aparatury do produkcji bimbru potwierdzają m.in. obrażenia, jakich doznał poszkodowany - ujawnia doktor Witold Gajowczyk ze szpitala w Lubinie."


pozdrawiam
Kelonek
promocja

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Remua »

Jestem na forum wiec to nie moja robota.

Jestem z WLKP

Napisz link jesli to nie jest problem.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
kelonek
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 31 paź 2008, 10:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: kelonek »


Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Remua »

No więc jestem przestraszny tym co widziałem.

Ale mój garnek nie jest w stanie poradzić sobie z taką ścianą ale mam pytanie:
W czym on to mógł pędzić w beczce 200 litrowej że wysadził tak dużą ścianę?

A może ja nie znam możliwości psoty - bo jeśli ona ma takie właściwości to musze :powiadomić Al-kaide że mam towar wybuchowy - niewykrywalny :D

A wy co o tym sądzicie bo ja jestem bardzo ciekaw co spowodowało tak duży wybuch. Kolumna? A może grzał nitrogliceryne - nie wiadomo po co - i kapło na podłogę.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
kelonek
30
Posty: 48
Rejestracja: piątek, 31 paź 2008, 10:20
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: kelonek »

No niestety alkohol ma to do siebie, ze jego opary w odpowiednim stezeniu wraz z tlenem z powietrza tworza mieszanke wybuchowa, analogia benzyny i powietrza.
Ale zeby tak srulnelo to trzeba sie chyba bardzo "postarac". Pozostaja tylko domysly.
Moze gosc zapomnial sobie uchlic okienko, zrobic lekki przewiew zeby nie bylo mozliwosci kumulacji? Faktem jest ze mu duplo i to skramencko :o

pozdrawiam
Kelonek

longink1
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: longink1 »

Witam, moim zdaniem aparatura zawiniła pośrednio, facet pewnie miał podłączony jakiś palnik gazowy, nieszczelność i bach - nie Sebastian.
Znam przypadek kiedy pewna pani, po wylaniu farby na dywan, czyściła go benzyną lakową, a następnie zapierała w wannie w ciepłej wodzie. Nastąpiło odparowanie benzyny, i od płomyka przy piecyku zrobiło się bum, i ta pani tylko wyleciała z drzwiami z łazienki.
Przyjechali fachowcy i orzekli że wybuchł gaz, ale ja wiedziałem co jest grane bo sam tej pani użyczylem benzyny. Pozory czasmi mylą, a jak zastali aparaturkę no to co mogło być przyczyną ?. Jak by nie było to do naszej roboty należy podchodzić z wielką odpowiedzialnością. Dość często słyszy się o uszczelnianiu elementów aparatury, ciastem z mąki,chlebem, slikonem, przylepcem itp. Rozumię jak to jest sprawa awaryjna, ale z wielu wypowiedzi wynika że jest to działanie zamierzone, w trakcie budowy aparatury. Jest to co najmniej lekkomyslne delikatni mówiąc, bądżmy czujni nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie.
Pozdrawiam longink1.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Calyx »

longink1 pisze:...bach - nie Sebastian...
:D ten tez akurat potrafil grac na instrumentach, tyle,
ze na organach nie na "organkach" :D

Wracajac do tematu mysle, ze koles nie przestrzegal podstawowych zasad.
Wystarczy, ze nie rozcienczyl pierwszej psoty, tylko te 50 - 60%
psocil drugi raz na nieszczelnym aparacie. Latwo mozna osiagnac
krytyczne stezenie par alkoholu z tlenem a to iscie bumbumowa mieszanka.

Dobrze, ze nikomu nic groznego sie nie stalo.

Pozdr. calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

longink1
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: longink1 »

Gotując nawet destylat 70% nie ma możliwości powstania w baniaku mieszanki wybuchowej, za mało tlenu. przy rozszczelnieniu może dojść do zapłonu, lecz nie do wybuchu.
Pozdrawiam longink1.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Calyx »

longink1 pisze:Gotując nawet destylat 70% nie ma możliwości powstania w baniaku mieszanki wybuchowej...
Ja nie pisalem o parach w baniaku tylko w pomieszczeniu.
A przy nieszczelnym sprzecie moze dojsc do krytycznego punktu
mieszanki par spirytusu i tlenu.
To nie banka wybucha. To cale pomieszczenie eksploduje.
Widzialem na wlasne oczy takie bum.
Sprzet byl caly, chalupa nie.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

longink1
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: longink1 »

Witam, nie zakładałem takiej sytuacji aby dopuścić do takiego stanu, myślę że wśród naszego grona, nie ma takich matołków. Bo jak inaczej nazwać ludzi tak nieodpowiedzialnych. Przyczyną najczęściej jest bieżąca degustacja wybryku.
Pozdrawiam longink1.
Awatar użytkownika

mydlo
150
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: najpierw napisalem o sobie referat, a po przeczytaniu go jeszcze raz stwierdzilem ze szkoda gadac hehe
Ulubiony Alkohol: Własnoręcznie zrobiony
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: mydlo »

Kurcze po waszym artykule sam mam stracha dzis robilem probe szczelnosci na wodzie z detergentem i cieknie mi na srubunkach musze nowe wieksze oringi wsadzic poza tym sprzecik jest szczelny.
Pijmy pijmy bo sie sciemnia

promil
5
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 11:33
Krótko o sobie: Chciałbym sie tu czegoś nauczyć!
Ulubiony Alkohol: brendy
Lokalizacja: Ziemia łódzka
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: promil »

Dopiero co zaczynam sie tym interesować a juz mi gęsia skórka na skórze wyskakuje ?brrrr!
Użytkownik zbanowany od 03.III.2009r.

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: KGB - pasjonat »

Może powstać taki wybuch ale jest ale :

- będzie bum jak podczas naszego psocenia zapomnimy włączyć wodę do chłodnicy i pary zaczną się zbierać w pomieszczeniu.( kolumna z refluksem.)

- będzie bum jak podczas naszego psocenia wodociągi zamkną dopływ wody do naszej chłodnicy i pary zaczną się zbierać w pomieszczeniu.( kolumna z refluksem.)

- będzie bum jak niewystabilizujemy kolumny i zacznie się nam sprzęt zalewać i tryskać na zewnątrz pomieszczenia alkoholem.

- będzie bum jak nie zachowamy środków bezpieczeństwa B.H.P PRZY GRZANIU NP.GAZEM

- bedzie bum JAK BĘDZIEMY PIĆ I PALIĆ PODCZAS NASZEGO PSOCENIA.


Pozdrawiam.
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: bogdan »

:stop: :stop: :stop:
I będzie bum, jak będziecie gotować jakiś gęsty zacier a jak zaczniecie mocno grzać a rurka odprowadzajaca parę się zapcha to musi j..bnąć taka zabawka, i to jak!!!

pozdrawiam Bogdan

polczan1
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 7 kwie 2009, 07:13
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: polczan1 »

Panowie

Bum jest wtedy gdy:
1 gaz jest nieszczelny
2 do zacieru wrzucamy jakieś owoce i inne uszlachetniacze i poziom jest zaczynu jest wysoki wtedy sie podrywa coś gęstego i zatyka nam rureczkę i mamy bum duże bum!

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: mima »

2 do zacieru wrzucamy jakieś owoce i inne uszlachetniacze i poziom jest zaczynu jest wysoki wtedy sie podrywa coś gęstego i zatyka nam rureczkę i mamy bum duże bum!
I co te owoce i to gęste, bedzie bardziej twarde mocne i geste
że ścianki garnka sie rozerwą a owoc nie??? :o EEEEEEE? :shock:
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

polczan1
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 7 kwie 2009, 07:13
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: polczan1 »

Zgadza się, siła natury jest nie oceniona.
Teraz mamy aparatury super - widać to po zdjęciach.
Ale dawniej jako dzieciak byłem świadkiem zniszczeń po bum zacieru.
Bańka 20l co prawda po mleku, a zaczepy tak wyprostowało proste jak drut, dekielek w stropie, a orurowanie było tak zapchane że musieli je wyciąć i nowe wspawać.
Siuwax z owoców podobno zatkał to.
trochę przezorności nie zaszkodzi.

zenonkosa
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 2 sty 2010, 17:31
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: zenonkosa »

Trzeba po prostu dla bezpieczeństwa uchylić okna, ale żeby wywaliło ściane to on chyba tego towaru miał ze 200litrów
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: jouu »

Wystarczyła bezszczelna uszczelka miedzy garnkiem a pokrywką.

Na moje dobra uszczelka to podstawa, jak nie trzyma nie ma co zaczynać.
Dobry bimber nie jest zły ;]

kielll
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 9 cze 2010, 13:38
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: kielll »

to właśnie ten filmik opisywany, pamiętam dzień jak dziś, siedzimy z kumplami, próbujemy "OSTATNIEGO TŁOCZENIA" i ja jak zwykle chciałem obejrzeć telekspres:D Włączam oglądamy i tak zaczęliśmy się śmiać to do łez:D hahaha Ogólnie to koleś mówi: "że drugi raz nastawił - wniosek - większe stężenie, destylowanej cieczy - brak wentylacji i mieszanina gotowa. Zresztą z gadki gościa wynika że za inteligentny nie jest:P Choć ja też w bloku sobie psocę i zawsze się trochę boje:P Ale wentylacja to podstawa
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 sty 2019, 12:14 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

F-16
20
Posty: 23
Rejestracja: piątek, 18 wrz 2009, 23:47
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: F-16 »

Dokładnie tak.
Jest jak mówisz. Trzeba słuchać co on mówi, a że mówi jak żul to druga sprawa.
Nie wiemy tylko na czym grzał - prądem czy gazem.
Mi to wygląda na nieszczelność instalacji gazowej w mieszkaniu.
A że akurat nie gotował zypy, tylko zacier to jego pech.
Miałem koszmarną wizję w mym skacowanym śnie: " że kieliszki miały dziurki a dziewczyny..... nie".
Awatar użytkownika

Lothar von Luene
350
Posty: 379
Rejestracja: środa, 22 lip 2009, 16:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Lothar von Luene »

Przyczyn wybuchu może być wiele.

Wrzenie- jak wiemy- jest to jest to parowanie, nie tylko na powierzchni, ale w całej objętości cieczy. W normalnych warunkach występuje przy ściankach ogrzewanego naczynia, przy grzałce- tam gdzie jest najcieplej, ale już parę centymetrów dalej zamiera.

Wiemy też, że temperatura wrzenia jest zależna od ciśnienia atmosferycznego.
W naszym hobby, nawet małe skoki ciśnienia, spowodowane np. zbyt małą przepustowością chłodnicy, nieszczelością aparatury, powodują "wybuchy, dziwne odgłosy, prychanie" wewnątrz garnka.
Tak się dzieje w przypadku kiedy ciśnienie narasta i następnie spada, ale co się stanie w kiedy pestka zatka nam rurkę od destylatora ?

W warunkach podwyższonego ciśnienia, wrzenie nastawu ustanie. Temperatura będzie wzrastać- a w kotle cisza.
Następnie:
- przyjdziemy z kuchni i zdziwieni tym, że termometr pokazuje 110°C a nic nie kapie, postanowimy otworzyć kocioł i zobaczyć co się dzieje.
-wydmucha nam najsłabszą uszczelkę.
-zasyfiały "zawór bezpieczeństwa" w końcu się otworzy.

W ten sposób zmienią się gwałtownie warunki fizyczne w kotle. Przy spadku ciśnienia, rozgrzany do 110 stopni nastaw zagotuje się w eksplozywny sposób, nie tylko przy ściankach naczynia, ale dokładnie w całej swojej objętości.

Pozdrawiam.
" Do pewnych informacji dochodzi się logiką...." ,
napisał Partyzant

skrzat
100
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 8 sty 2011, 17:35
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: skrzat »

Chyba nie sądzisz, że kilka litrów przegrzanej cieczy, nawet jeśli to był alkohol 95%, może wysadzić ścianę w bloku? ;-) Gaz mu się pewnie ulatniał z nieszczelnej instalacji, np przy palniku własnej konstrukcji, i tyle - przynajmniej według mnie ;-)
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Maciej_K »

Sądzę, że jest to możliwe. Wszystko jest kwestią ciśnienia i wytrzymałości korpusu, czyli garnka. Od razu na myśl przychodzi mi szybkowar, jaki ma moja babcia (dość popularny model) - wykonany z grubej (kilka mm) blachy nierdzewnej) z wiekiem owalnym, samodociskającym się od dołu. Gdyby zatkać wylot i zawór bezpieczeństwa, a potem z małą ilością wody postawić do na ogniu, to moglibyśmy uzyskać nawet detonację... W ciasnym blokowym mieszkanku ścianka z gazobetonu mogłaby się położyć. Trzeba by to wysłać do "Pogromców mitów". Przerabiali kiedyś mit z eksplodującym bojlerem (tylko tamten miał jakieś 100l) - ustawiony pionowo zbiornik napełnili wodą i grzali... Ciśnienie sięgnęło bodaj kilku megapaskali (zawór bezpieczeństwa był celowo uszkodzony). Gdy doszło do wybuchu, bojler niczym rakieta pomknął w górę, przebijając dach prowizorycznego domku. Spadł na ziemię po dobrych kilku sekundach, osiągając kilkadziesiąt metrów wysokości. Skoro bojler rozpieprza dom, to czy dla (prawdopodobnie) wytrzymalszego garnka problemem będzie ścianka? Osobiście wolałbym się nie przekonywać...
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: rozrywek »

A ja sądzę że nastąpiło przegrzanie.
Oczywiście przegrzanie bimbrownika, tak grzał ostro że się przegrzał.
Przypominam moją żelazną zasadę:
W trakcie pędzenia nie spożywam alkoholu, ino kawa i ciastki.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

szlawit
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 22:39
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: szlawit »

Witam szanowne grono.
60 minut snu to niby nie wiele ale to o 59 min. za długo podczas psocenia.
Oto skutki
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: bohema.zaba »

Gazówka i sen :bardzo_zly:
Zostaw to hobby i zajmij się korzenioplastyką, będziesz mógł spać spokojnie :klaszcze:

grzesiekpioro
100
Posty: 126
Rejestracja: wtorek, 20 sie 2013, 18:58
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: grzesiekpioro »

Wygląda groźnie. Czy są jakieś gotowe rozwiązanie żeby uniknąć takich przypadków? Chyba największym problemem jest brak chłodzenia, czyli coś co czasem nie będzie zależne od nas. Jeżeli nie ma wody to temperatura na szczycie głowicy wzrośnie od oparów. Czy zdałoby egzamin rozwiązanie polegające na tym, że na szczycie głowicy byłby termometr podłączony do termostatu, który wyłączałby grzałki i włączał alarm?
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1844
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: drgranatt »

@ szlawit, wyrazy współczucia :( . Niestety, ale przy grzaniu gazowym nie wolno opuszczać kolumny, tyle razy już o tym pisaliśmy. Nie można też zastosować jakichkolwiek zabezpieczeń tak jak przy grzaniu elektrycznym. Czas pomyśleć o zmianie sposobu grzania, szkoda tylko że o krok od tragedii. Na pocieszenie powiem, że nie będziesz ostatni...
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: pokrec »

Porzuciłem gaz po eksplozji przegrzanej cieczy podczas otwierania kany. Nawet nie była specjalnie rozgrzana, ale starczyło, żeby pogiąć pokrywkę o sufit. Pomyślałem, że skoro mi coś takiego się zdarzyło, to tylko kwestią czasu jest, kiedy coś spieprzę przy butli gazowej i taborecie. Nie, nie chciałem kusić losu. przeszedłem na elektryczność.
I dokładnie, przegrzana ciecz w czasie gwałtownego rozszczelnienia naczynia wrze w całej objętości na raz. Daje to efekt eksplozji. Energię eksplozji można oszacować z grubsza jako moc grzałek w watach razy czas w sekundach od przekroczenia temperatury wrzenia pod ciśnieniem normalnym.
Można sobie wyobrazić naczynie wypełnione wodą po pokrywę, bez powietrza, szczelne. Podgrzewamy a ciśnienie w nim rośnie i rośnie. W końcu przekracza wytrzymałość naczynia i mamy efekt - nie było tam powietrza, więc nic się nie rozpręża, natomiast zawartość naczynia gwałtownie z hukiem eksploduje w bardzo krótkim czasie uwalniając całą zgromadzoną energię. Ona się gdzieś musi podziać, Efekt jest porównywalny z wybuchem granatu. W zamkniętym pomieszczeniu (piwnica) spowoduje zawalenie domu...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: grzewo1 »

Nie wiecie czy ktoś sprzedaje gotowe termostaty, które wyłączą grzalkę przy określonej temp. w głowicy.?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Zygmunt »

Wystarczy Ci do tego termoregulator + odpowiedniej mocy przekaźnik, najlepiej elektroniczny (lub stycznik).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Kula »

Lub sterownik z funkcją wyłączenia grzania po przekroczeniu temperatury na sondzie.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

grzewo1
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 16 sie 2012, 02:05
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: grzewo1 »

Sterowniki sa troche drogie i jak na razie chciałbym tylko sie zabezpieczyć przed małym boooom. Co prawda z odpowietrznika glowicy mam wyprowadzony przewód na zewnątrz budynku,ale strzezonego... :) No i raczej trudno by mi się sąsiadom tłumaczyło z pióropusza pary wydobywajacej sie z mojej piwnicy.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: ramzol »

Tanie, hmm najtańsze zabezpieczenie przed wysadzeniem piwnicy jakie znam to wygodne siedzenie, książka i szklaneczka (tylko jedna) dobrego pitku. Nie ma nic lepszego jak 6h sam na sam z kochanką :mrgreen:
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: exodus »

Możesz też psocić w kuchni, ewentualnie na wylocie z kuchni do pokoju - ale to raczej tylko na mniejszych zbiornikach. Ja mam salon z aneksem kuchennym i termometry ustawiłem tak, żeby oglądając tv mieć je w zasięgu wzroku ;), bo bałbym się zostawić sprzęt samemu sobie mimo, że grzanie elektryczne.
Ostatnio zmieniony środa, 14 sty 2015, 07:55 przez exodus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1844
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: drgranatt »

ramzol pisze:Nie ma nic lepszego jak 6h sam na sam z kochanką :mrgreen:
O to właśnie chodzi. Niektórzy z nas szukają "pełnych automatów" co by włączyć i se pójść.... nie wiadomo gdzie a później zdziwka, że coś zapaliło się. O gorszych rzeczach nie chcę myśleć.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Spiryt »

Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest termometr radiowy z alarmem

venessa
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lut 2014, 18:25
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: venessa »

Witam, instalacje wodną zabezpieczoną mam manometrem kontaktowym + stycznik, to przy grzaniu prądem.
Sterownik pamelowski z czujnikami temperatury (jeden w chłodnicy) też się bardzo dobrze sprawują.
Ostatnio zmieniony środa, 4 mar 2015, 21:51 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: PRZESTROGA!!!

Post autor: Zbynek80 »

To ja dziś miałem awaryjną sytuację. Włączyłem o 13 grzanie 4kw ok 45l surówki ok 35%, zamknąłem łazienkę poszedłem do pokoju siedzę przy kompie i w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że jest cichutko (nie słychać szumu grzałek) na zegarek 13.53 biegnę otwieram łazienkę i buchło mi w twarz, pełna oparów wyjąłem wtyczki z gniazdek odkręciłem wodę, szybko otworzyłem okna i wracam zakręcić zaworki bo były odkręcone, i nie mogłem tak mnie dusiło słabo mi się normalnie robiło. Ale po chwili jakoś je zakręciłem. Dużo z nich nie naleciało bo były zawinięte do góry. Długo to na pewno nie trwało ale całą łazienkę zaparowało. Dobrze że nic się nie stało. Ciekawe ile alko uciekło, najwyżej mniej przedgonu odbiorę :) I kolumna się dobrze zalała :shock:

Co ciekawe w ogóle nie czuję przedgonów a na pewno nie czuć lakieru/acetonu ale prewencyjnie 100ml odbiorę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”