Przedestylujmy nocne niebo!

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: Chlniencie »

Kiedyś nocne niebo było czyste niczym rektyfikowana księżycówka. Lśniło na nim mnóstwo, może nawet dwa mnóstwa, gwiazd, planet, meteorów, komet i innych jakże pięknych obiektów. Niestety, wraz z wynalezieniem elektryczności, zaczęło ową czystość tracić. Dziś jest ono zanieczyszczone światłem niczym gotowy zacier martwymi drożdżami i nadmiarem wody, ruski spirytus metanolem, lub, jak kto woli, japoński fotel obuwiem Jaśnie Pana Komorowskiego. W miastach sztuczny księżyc świeci cały rok, ale czy faktycznie można dzięki temu częściej pędzić księżycówkę? Nawet, jeśli tak, to owo zjawisko ma również wiele wad.

O tym, że widzimy coraz mniej gwiazd (a właściwie odstępów pomiędzy nimi, gdyż są one zalane sztucznym światłem), już wspomniałem. Ale nie mówiłem o tym, że nadmiar sztucznego światła szkodzi zdrowiu, a nawet uzależnia, podobnie jak nadmiar alkoholu. Nie tylko ludziom, ale również zwierzętom i roślinom. Widziałem ostatniej jesieni wiele drzew, których liście zieleniły się od strony latarni, a po drugiej stronie w ogóle już ich nie było. Zrzucanie liści jest tymczasem zjawiskiem bardzo potrzebnym, a drzewa powinniśmy szanować - niektórzy ponoć czynią z ich drewna bimber (nie wiem, co im z tego wychodzi, mam nadzieję, że nie metanol). Zbyt jaskrawe, świecące w oczy kierowców przydrożne latarnie lub, co gorsza, jaskrawe, barwne, migające telebim(br)y zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Może przez nie gdzieś w naszej Ojczyźnie stłukły się transportowane samochodem butelki z okowitą lub pękł pojemnik z fermentującym zacierem? Może, co gorsza, zginął jakiś człowiek, może nawet nie poznawszy zacnego smaku 1410?

Ale czy to oznacza, iż trzeba wyłączyć wszystkie lampy elektryczne i stracić bezpieczeństwo, które one dają? Niekoniecznie. Trzeba natomiast stosować takie oprawy, które całe swoje światło kierują w dół, poniżej horyzontu. Wymienić osiedlowe kule i inne latarnie z wypukłym lub ustawionym na ukos kloszem na takie z poziomą, płaską szybką. Czy dobra jest chłodnica, z której ponad połowa zacnego trunku ulatnia się gdzieś w powietrze zamiast kapać do butelki? Lub kranik, który nie trafia piwem do kufla, lecz bryzga nim po całym barze? Podobnie, powinniśmy w miejscach mało uczęszczanych montować czujniki ruchu, które "zgaszą zbędną żarówkę". A może by tak zaoszczędzony prąd, na który Wy też się składacie, skierować do grzałek destylatora?

Na koniec podam adresy paru zacnych ciemnoniebieskich stron:
ciemneniebo.pl
http://www.izera-darksky.eu
darksky.org
http://www.globeatnight.org

Niech się ściemni! Byle nie od metanolu!
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 mar 2015, 01:14 przez Chlniencie, łącznie zmieniany 1 raz.
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: lesgo58 »

Jestem za!!! :klaszcze: :respect:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: Spiryt »

Każdy kto mieszka na wsi tęskni akurat za światłem w nocy. :D Ostatnio obserwowałem przez lornetkę Jowisza i jego księżyce. Akurat ustawiły się w linii wszystkie cztery. (te widoczne)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: Chlniencie »

Tydzień temu podobno było widać nad Polską zorzę polarną, ale ja niestety nic nie widziałem (prawdopodobnie przez łunę miejską). Ale za to zaćmienie było piękne :)
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: lesgo58 »

Ano było widać.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: ta_moko »

Wszystkim miłośnikom nocnego nieba polecam apkę na Androida 'Google Sky Map'. Służy do identyfikacji wszystkiego co widać... jeśli widać.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Przedestylujmy nocne niebo!

Post autor: soltys »

To ja polecę heavens-above.com - równie fajna baza danych, i zawiera m. in tabele przelotów różnych satelitów np ISS, włączając flary Iridium, widoczne nawet w dzień:)
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przedestylujmy nocne niebo!

Post autor: Chlniencie »

A ja polecam aplikację Loss of the Night, wzorowaną na Google Maps. Korzystając z niej, można napisać naukowcom badającym zanieczyszczenie światłem, które gwiazdy widać w danym miejscu, a które nie. Najpierw program odbiera sygnał GPS, następnie pyta o pogodę, a potem kieruje strzałkami na ekranie (za pomocą kompasu i akcelerometru) na daną gwiazdę na niebie i pyta o jej widoczność. Niezbyt dokładna metoda, ale gdyby robiło to dużo ludzi, wtedy wyniki mogłyby być lepsze. Jest jeszcze Dark Sky Meter, który mierzy jasność nieba za pomocą aparatu, ale niestety tylko na jabolfona, bo gdyby napisali na Androida, musieliby robić oddzielną kalibrację dla każdego modelu smartfonów.

Miałem jeszcze napisać o programie f.lux, który właśnie chroni użytkowników komputerów przed nadmiarem sztucznego światła w nocy, zwłaszcza niebieskiego (które pobudza specjalne komórki siatkówki, służące nie do widzenia, tylko do sterowania zegarem biologicznym). Na podstawie współrzędnych geograficznych, daty i godziny automatycznie zmniejsza temperaturę barwową monitora - oznacza to, że kolory stają się cieplejsze (każdy, kto był w kuźni, wie o co chodzi :)). Używam go od dawna i naprawdę działa - oczy tak nie bolą i lepiej się śpi. Ostatnio zainstalowałem Ubuntu i uczę się używać na nim odpowiednika open-source tego programu - Redshift. Mam jeszcze Twilight na Androidzie, ale ma taką wadę, że zmienia kolor czarny na brązowy (po prostu nakłada na ekran półprzezroczystą planszę - inaczej się nie da bez roota).
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Przedestylujmy nocne niebo!

Post autor: michal278 »

Zapraszam nad Biebrze do mnie tam jeszcze niebo zadziwia.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przedestylujmy nocne niebo!

Post autor: Chlniencie »

W Krakowie już na kolejnej ulicy wymienili stare latarnie sodowe z wypukłymi szybkami na ledowe, które mają płaskie i poziome. Ciekawe, jak to wpłynie na jasność nocnego nieba. Nie wiem za bardzo, jaką moc będą miały nowe lampy, i czy emitowane przez nie w większym "stężeniu" niebieskie światło nie będzie się za bardzo rozpraszać w atmosferze. Mogliby dodać do nich jeszcze jakieś czujniki ruchu.
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!

moralis
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 30 kwie 2015, 15:34
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Przedestulujmy nocne niebo!

Post autor: moralis »

lesgo58 pisze:Jestem za!!! :klaszcze: :respect:

Ja równiez jestem za! :)


________________________
urządzenia etykietujące sprawdź
Awatar użytkownika

Autor tematu
Chlniencie
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2015, 23:15
Krótko o sobie: Adres BitMessage: BM-2cXXZ6g6xhfqMaNwCV68oLeuSZQsRQaVun
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Przedestylujmy nocne niebo!

Post autor: Chlniencie »

Jest jakiś konkurs fotograficzny o tej tematyce: http://lightpollution.pk.edu.pl/konf2015/konkurs.php
Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Suwerenność nam odbiera!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”