Prosty półautomat Podstawki

Podstawowe, klasyczne destylatory.

Autor tematu
podstawka
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 26 wrz 2014, 14:13
Podziękował: 1 raz

Post autor: podstawka »

Witam!

W pierwszych słowach chciałbym Was przywitać i ogromnie podziękować za stworzenie potężnej
encyklopedii jaką jest to forum! Wiedzę, którą przekazał mi dziadek (wraz z garnkiem i chłodnicą)
wzbogaciłem studiując kolejne tematy na forum.

A teraz nadszedł czas, aby pochwalić się owocem zgromadzonej wiedzy.
Oczywiście jak w przypadku wielu psotników obecny sprzęt nie jest projektem skończonym.
Wraz z przypływem gotówki i kolejnych długich wiosennych wieczorów będzie ewoluować.

Obecnie sprzęt składa się z:
- Grzałka kamienna, spiralna - wzbogaciłem ją o własnej roboty regulator mocy wraz z opcją
"Bypass" - kiedy jest włączona grzałka grzeje pełną mocą.
- Zbiornik/garnek około 10,5L od dziadka z kwasówki. Moją modyfikacją jest wspawana pochwa na termometr
mierzący temperaturę zawartości. Dodatkowo przewierciłem uszy pod stelaż, na którym trzyma się
cała reszta aparatury.
- Deflegmator szklany z odstojnikiem. Deflegmator podłączony jest od dołu, w boczne gniazdo wstawiona
jest sonda mierząca temperaturę oparów zaś odstojnik jest upchany obranym kablem miedzianym.
Górne wypełnienie deflegmatora wypełnione jest szklanymi rurkami. Ponadto deflegmator owinięty
jest zapachowymi chusteczkami dla higieny intymnej (własnej produkcji - pracuję w fabryce na literkę "V"
zajmującą się produkcją papierów toaletowych, chusteczek itp - nie chcę tworzyć reklamy, za mało
płacą :P ), na którą dmucha wentylator na 24V z regulowaną mocą. Chusteczkę co około 25 minut
zwilżam. Temperatura na deflegmatorze przez ponad 2h utrzymuje się w zakresie 78,1' - 78,3' C
- Chłodnica również od dziadka - miedziana spirala zamknięta w żelaznym płaszczu wodnym - nic
innowacyjnego.
- Miednica z wodą + pompka również na 24V z regulowaną mocą przepływu. Postanowiłem zbudować
obieg zamknięty wody - na cały proces destylacji wystrcza mi 1 miednica wody, pod koniec dosypuję
lodu z lodówki - dzięki Bogu lodówka robi lód na zawołanie :)

Konstrukcja nad garnkiem wykonana jest z prętów gwintowanych. Dzięki temu w łatwy sposób
mogę regulować położenie wszystkich elementów aparatury.

Wszelkie urządzenia elektroniczne są własnej produkcji, gdyż żadnej filozofii w nich nie ma, większość
elementów użytych do ich konstrukcji została "pożyczona" z miejsca pracy, a ceny gotowych rozwiązań są
mówiąc delikatnie nie do zaakceptowania ;)

Dość gadania, czas na dokumentację.
Na zdjęciach jak i na filmie nie ma jeszcze zapachowych chusteczek na deflegmatorze (żałuję, że nie
stosowałem ich wcześniej, na prawdę czynią cuda, temperatura stoi w miejscu, moc grzania dobrana
tak, by nie zalewało deflegmatora).

Widok ogólny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regulator mocy grzania.
Obrazek

Zasilacz pompki/wentylatora na deflegmatorze.
Obrazek

Pompka.
Obrazek

A tutaj załącznik do filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=jPwjFmYYrCE

Tak to wszystko wygląda.

Pozdrawiam!

podstawka
koncentraty wina

Gitis
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 22:25
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Prosty półautomat Podstawki

Post autor: Gitis »

Obieg zamknięty zasilany wodą z akwarium? Co na to ryby? ;)
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prosty półautomat Podstawki

Post autor: robert4you »

Pewnie nie są szczęśliwe że jest zamknięty. :D
************************************************************************
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Pot-Still”