Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23

Post autor: pawellkox »

Witam
Niedawno kupiłem myślę ze dość tanio 400 zł kolumnę wraz z kegiem i grzałkami jako bazę pod późniejsze przeróbki. Kolumna ma średnice około 50 cm i około 170 cm wysokości. Już w momencie kupna rzuciły się w oczy błędy konstrukcyjne ale mimo wszystko kupiłem licząc ze do momentu kolumna chociaż prowizorycznie będzie działać. Próbowałem rektyfikowac i niestety kiepsko to idzie. W kolumnie nie pasowało mi :
- sprzedający nie był w stanie określić czy to LM czy CM – wstępnie po pracy kolumny wydaje mi się ze to CM ale bez zimnych palców.
- jedyny zawór to ten będący na końcu chłodnicy, co powoduje brak możliwości regulacji powrotu. Jedyna regulacja to zmiana grzania i chłodzenia.
- chłodnica destylatu jak i wężownica są podłączone do jednego zasilania w wodę.
- termometr wg mnie jest za nisko tj. 40 cm poniżej wylotu destylatu – temperaturę mierzyłem na oko przykładając sondę typu K w okolicach wylotu destylatu. Gdy na termometrze zamontowany na kolumnie jest 95.1 to w okolicach wylotu destylatu mniej więcej 78 ( ale niestety mierzone przez ściankę na zewnątrz kolumny) .
- kolumna jest bardzo niestabilna
- w dolnej części zamiast wypełnienia z miedzi osoba która wykonała kolumna zastosował węgiel aktywny co jest kompletnie bez sensu.
- w górnej części kolumny znajduje się otwór – jest to pewnie w zamyśle autora zawór bezpieczeństwa.
Co proponujecie w tym sprzęcie zmienić?
Mi się narzuca :
- regulacja grzałek
- zamontować wyżej termometr- tylko ze nie wiem gdzie kończy się spirala.
- czy dobrym pomysłem byłoby ucięcie kolumny powyżej ujścia destylatu., wykonanie złącza kołnierzowego i montaż głowicy np. aabratek albo innej lm?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: Zygmunt »

Ciesz się, że przeżyłeś, a nie wylądowałeś w wiadomościach o 19.30. Mówiąc czysto poważnie, za sprzedawanie takiego czegoś jest kryminał.

Odpowiadając na pytania- to jest CM ze spiralą zamiast palców. Możesz to próbować ratować, ale raczej się nie opłaca. Tu żaden element nie jest zainstalowany poprawnie. Zostaw sobie kocioł, dorzuć regulator mocy i albo wykorzystaj rurę i dospawaj głowicę, albo zrób z tego destylator prosty. Popatrz tez na ten temat:
http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: radius »

Zygmunt pisze:Odpowiadając na pytania- to jest CM ze spiralą zamiast palców
Mi to bardziej wygląda na VM-a tylko, że z zaworem na końcu chłodnicy a nie na wylocie z kolumny :?
Konstruktor tego aparatu gdzieś coś usłyszał, gdzieś coś przeczytał o szwedzkich konstrukcjach i wyskrobał takie "cuś" :( Na konstrukcję tego typu wskazuje także otworek na szczycie jako odpowietrzenie.
Możesz to być może uratować montując przed chłodnicą zawór kulowy do regulacji przepływu par i dokupując regulator do sterowania mocą grzałek.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Generalnie chciałbym uratować rurę. Ma średnicę 50.3mm, w środku jako wypełnienie są sprężynki - szkoda tego wyrzucać. Skłaniam się do tego że utnę ja dokładnie poniżej spirali. W to miejsce zrobi się jakieś złącze kołnierzowe i dam normalna głowicę. Myślicie ze jeżeli chodzi o ekonomię to wyjdzie najtaniej?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: Zygmunt »

Mi to bardziej wygląda na VM-a tylko, że z zaworem na końcu chłodnicy a nie na wylocie z kolumny
Masz rację :shock: Niektórzy zadziwią pomysłami:)
w środku jako wypełnienie są sprężynki
Możesz zrobić fotkę kilku z nich? Zobaczymy, czy istotnie ich szkoda.
Masz orientacyjne wymiary skraplacza? Być może najtaniej będzie to rzeczywiście wykorzystywać jako VM, potrzebowałbyś wtedy tylko niewielkiej korekty w głowicy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

pulse86
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 5 lis 2014, 21:16
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pulse86 »

pawellkox pisze: - w dolnej części zamiast wypełnienia z miedzi osoba która wykonała kolumna zastosował węgiel aktywny co jest kompletnie bez sensu.
Czasami ludzie nie mają wyobraźni. Na Twoim miejscu zwrócił bym to coś, a nie bawił się w żadne przeróbki. Na forum jest kilku porządnych konstruktorów, którzy wykonają bądź doradzą przy budowie.
Kolumny rektyfikacyjne: https://allegro.pl/uzytkownik/pulse86?bmatch=baseline-cl-eyesa2-dict43-uni-1-1-0205

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Niestety nie mam możliwości zwrotu. Nie mam już kontaktu z ta osoba. Zresztą zawsze mam kega z grzalkami. Co do wymiarów skraplacza od szczytu kolumny do wylotu destylatu jest około 27 cm. Destylat ma ujście rurka 12mm.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: Lootzek »

pawellkox pisze:Skłaniam się do tego że utnę ja dokładnie poniżej spirali. W to miejsce zrobi się jakieś złącze kołnierzowe i dam normalna głowicę. Myślicie ze jeżeli chodzi o ekonomię to wyjdzie najtaniej?
możesz odesłać całą górną część do wybranego konstruktora by odciął nieco poniżej skraplacza, dospawał łącza jak piszesz (polecam jednak SMS - ciut drożej ale szybko docenisz wygodę i łatwość obsługi) i albo dorobi skośne półki plus zaworek - będziesz miał bokakoba, albo rozetnie pod kątem, wspawa tamkę, doda zaworek i będzie aabratek. Warto by tylko sprawdzić czy skraplacz jest wystarczająco wydajny by ogarnąć całość par przy mocy roboczej (na tej rurze ~2 kW). No i porty termometrów we właściwych miejscach.

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Może jakiś kolega z forum jest z kujawsko-pomorskiego zajmuje się tym i byłby mi w stanie pomóc?

Mod.
Nie cytujemy postu poprzedzającego w całości!

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Zamieszczam jeszcze kilka zdjęć
kol 1.jpg
kol 2.jpg
kol 3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Analizuje to co napisaliście i ciekawa wydaje się opcja VM. Generalnie chciałbym w związku z tym zapytać o kilka rzeczy.
-Czy będę musiał zwiększyć wylot par destylatu ? Gdzieś wyczytałem że przy średnicy kolumny musi to być ¾ cala. Czy to prawda?
-Czy istotna jest odległość od ujścia par do zaworu kulowego
- Czy port termometru może być w rurce wyjściowej par destylatu czy lepiej zrobić go wyżej pod skraplaczem?
- Jaka musi być odległość od skraplacza do ujścia par destylatu
- Czy konieczna będzie półka z blachy KO ( na rysunkach często jest nad portem termometru) . Czy istotny jest jej nachylenie? Czy ta półka ma powodować że ciężkie nasycone pary mają trafiać do ujścia par ale blokowany jest ich ruch do góry?
- Czy chłodnica Libiga która już mam i skraplacz w głowicy mogą być zasilane z tego samego źródła.
Z góry przepraszam za powielanie pytań bo pewnie wiele razy było to poruszane na forum.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: HomoChemicus »

1) Średnica odejścia jaką masz w zupełności starczy.
2) Co za różnica, czy będzie to 2 czy 4cm. Byle nie np. 20cm.
3) Port termometru musi byś na 10 półce.
4) 20-30cm poniżej górnej krawędzi wypełnienia pod LM.
5) Poplątanie z pomyleniem. Nawet nie wiem o co chciałeś się zapytać. Najlepiej "to" narysuj, bo coś czuję, że się pogubiłeś.
6) Tak.

P.S. Widzę, że nie wiesz jak powinna być zbudowana kolumna, ani jak działa. Przeczytaj koniecznie to:
http://alkohole-domowe.com/forum/topic9284.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic8997.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic12683.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic2945.html
Jeżeli je przeczytasz, to się dowiesz jak wszystko powinno wyglądać.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Wszystko czytałem - chodzi mi tylko o szczegóły. Co do półki chodzi mi element nr 32 pod linkiem:
http://alkohole-domowe.com/forum/glowic ... t5580.html . Fakt jestem początkujący bo cała moja wiedza o rektyfikacji to 2 zajęcia na laboratorium inżynierii chemicznej na studiach. Co ciekawe używaliśmy o wiele prostszych kolumn. Obiecuję się douczyć.
Mod.
Nie cytuj całego postu, zwłaszcza poprzedzającego twoją odpowiedź!
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: Lootzek »

Element nr 32 to półka która kieruje skropliny ze skraplacza na półkę odbiorczo-zwrotną. To co podlinkowałeś to schemat głowicy bokakob, takiej jaką Ci proponowałem do realizacji. Część (mniejszą) skroplin odbierasz zaworkiem poza kolumnę, resztę za pomocą rurki na dolnej półce kierujesz z powrotem na wypełnienie. Przy okazji, daj zdjęcie sprężynek, jak prosił Zygmunt - wypełnienie to jeden z najistotniejszych elementów kolumny, bezpośrednio odpowiedzialny za jakość urobku :)
Awatar użytkownika

scorpio33
30
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2013, 10:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: scorpio33 »

Kolego pawelkox, to co jest na rysunku z linku co podałeś to głowica LM a nie VM. A ta półka to nie ma być nad termometrem, to jest część systemu odbioru w tej głowicy a termometr choć znajduje się pod nią to wcale tam nie musi być. Ale w zamyśle jest, po to by wskazywał temperaturę par, a nie spływającego ze skraplacza alkoholu.

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Dziękuje teraz już wszystko jasne:)

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Co do zdjęcia sprężynek będę mógł je zrobić dopiero jak przetnę kolumnę w tym momencie jest nierozbieralna. Wtedy dopiero zobaczę jakie mają wymiary i sprawdzę gdzie u mnie wypada 10 półka teoretyczna.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: Lootzek »

Jak to nierozbieralna? :O
Na zdjęciu widzę keg, na nim "katalizator" i wyżej kolumnę mocowaną na sms, więc powinien być łatwy dostęp do wypełnienia od dołu..

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Jest kratka... wspawana na stałe, ciężko cokolwiek zobaczyć.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: radius »

Wyp..dol kratkę. Do niczego nie jest potrzebna i tylko przeszkadza :x
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: HomoChemicus »

Rżnij ją aż wióry polecą ;-)
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

Witajcie
Mam już inną kolumnę z prawdziwego zdarzenia dzięki uprzejmości kolegi AN-KA. Ze starej biorę sprężynki i to w zasadzie wszystko. Jest nią jednak zainteresowany mój znajomy. Chce coś bardzo taniego.
Czy jeżeli:
- przerobi się ja na system otwarty ( po prostu wytnie u góry dekielek)
- da się zawór kulowy między wylot par a chłodnice
- wywali się węgiel z filtra wyczyści i zamieni na miedź
- termometr umieści na „10 półce”
Będzie to miało prawo zadziałać jak VM ? Oczywiście jeżeli spirala okaże się za mało wydajna to wymieni ją na inna. Koszt powinien wyjść bardzo mały.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: radius »

Jeżeli na górze jest otwór odpowietrzający, to nie trzeba wycinać całego dekla. Chyba, że skraplacz nie wyrabiał i będzie do wymiany. Między wylot par a chłodnicę Liebiga wstaw zawór 1/2 cala i... to w zasadzie wszystkie przeróbki, jakie potrzebuje ten aparat. Pozostałe sugestie również są OK.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: aronia »

Rozumiem pawellkox, że chcesz odzyskać zainwestowane środki, ale czy na pewno chcesz "uszczęśliwić" tym swojego znajomego? Po tych przeróbkach to nie wiem czy to będzie tak tani sprzęt...

Autor tematu
pawellkox
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 18 sie 2015, 08:23
Re: Prośba o sugestie do przeróbki kolumny

Post autor: pawellkox »

On tą kolumnę dostanie za przysłowiową flaszkę, na szczęście ze starej udało się odzyskać wypełnienie więc już około 100 zł odzyskałem, keg i grzałki są również ok. Co do przeróbek on to zrobi sam we własnym zakresie - więc całkowity koszt dla niego to zmywaki, zawór 1/2 cala.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”